Vztah mezi slyšícím a neslyšícím člověkem

Anonymní
24.5.21 09:43

Vztah mezi slyšícím a neslyšícím člověkem

Zdravím,

možná blbý dotaz, ale za pokus to stojí. Jsem neslyšící slečna a již jsem dlouho sama. Neslyšících fajn kluků je strašně málo (jsou buď zadaní/ženatí nebo jsou blbí). Tak jsem si říkala, že zkusím se slyšícími. A tak 2× jsem se seznámila se slyšícími, které nakonec nedostalo do vztahu. Oba mi řekli, že prý jsem fajn holka, ale nemají představu vztah se mnou (přesný důvod mi neřekli). Co mám pod tím představit? Jako jim vadí, že jsem neslyšící? Nebo je to kvůli komunikaci? Nebo je to kvůli něčemu jinému? :( Oba jsme si rozuměli (teda aspoň podle mě). Mluvím, odezírám ze rtů, znakuju.

A co vaše zkušenosti? (klidně i špatné) Někdy jste se seznámili s neslyšícími? Nebo jak to vidíte vy? (Klidně se můžou ozvat i neslyšící, které má nebo měli vztah se slyšícím.)

Díky za odpovědi. A přeji Vám hezký den. :mavam:

P. S. Omlouvám se za špatnou gramatiku a za anonym (tady chodí i neslyšící a komunita neslyšících je malá a skoro všichni se známe :) )

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
86
24.5.21 09:53

Mám známého slyšíciho, má neslyšící ženu. Už mají dvě děti, je jí velkou oporou. Jako muž musí upozornit ženu, že jí novorozenec v noci brečí, protože ona to neslyší a spí, to byl asi největší problém u nich ve vztahu. Jinak mají harmonické manželství :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1689
24.5.21 09:53

Vztahy jsou loterie. Prostě zkoušej dál a uvidíš :) Osobně žádného neslyšícího neznám, ze vztahu bych měla asi taky obavy, že to bude komplikované - přece jenom může asi snáz vzniknout nějaké nedorozumění, komunikační šum. Ale pokud bychom si rozuměli, asi bych v tom neviděla problém. Zkus různé skupiny na fb podle zájmů - jsou tam různé cestovatelské seznamky a tak :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2026
24.5.21 09:58

Měla jsem na VŠ v jednom predmetu neslyšící spolužačku. Byla to fajn holka, žádný problém, ale i když byla snaha ze všech stran, úplně prostě nezapadla. My jsme neuměli znakový jazyk, kvůli ní jsme se naučili něco málo, ale na běžnou komunikaci to fakt nebylo. Ona zase nemohla poslouchat a mluvit…prostě i když jsme chtěli, nemohli jsme se s ní normálně bavit, asistent nestihl tlumocit všechno, co se dělo. Bylo to takové zvláštní, vyžadovalo to strašně moc ohleduplnosti, snahy, práce navíc, všichni museli makat, bylo nam ji líto, chtěli jsme ji zapojit, fakt jsme se snazili, ale… nedovedu si představit, že takto ziju celej život. Nechtěla bych to. Ale zase pokud bych poznala skvělého člověka, jehož jedinou „chybou“ by bylo to, že neslyší, důvod k rozchodu by to pro mě nebyl.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24.5.21 10:02

Dělala jsem se sluchove postiženými (ne tedy neslysicimi) a velka část měla slysici partnery. Ale prostě i tam je třeba najít kompatibilitu :) držím palce, někdy je člověk holt sám delší dobu, ale taky to je fajn období.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24.5.21 10:14

Ahoj, předpokládám, že mluvíš, je to tak? Vím, že někteří záměrně nemluví, protože jim druzí nerozumí. Máš pěkný psaný projev.

Já se učila 2 roky znakový jazyk a bylo to pro mě hodně náročné. Bavilo mě to, znakovat si pro sebe ok, ale vést nějaký rozhovor, z toho mě úplně bolela hlava, jak jsem se musela soustředit. Slyšící jsou čím dál více nastaveni tak, že nenaslouchají, nedívají se…přijímají zvuk a ostatní věci jim nepřipadají důležité. Dívat se, soustředit se na mimiku je pro mnohé dost náročné.

Vlastně ti nijak neporadím, ale chci ti vyjádřit podporu. Hledej mezi slyšícími, neslyšícími…on se určitě někdo objeví. :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5892
24.5.21 10:23

Myslím, že problém pro ně byl právě v té komunikaci.On se slysici člověk musí úplně prenastavit v řeči těla. Například nemluvit někam do éteru, opravdu se na druhého vždy dívat, když mluví. Na což slysici člověk není nauceny. Potom český znakovy jazyk není vůbec snadné se naučit, aby člověk mohl vést opravdu normální komunikaci s neslysicim a neznakoval nesmysly :),to také stojí nějaké úsilí. Je super, že odeziras a predpokladam, že i mluvis, to je Tvoje velké plus. Máš i skvělý psaný projev. Vím, že to vůbec není snadné. Myslím, že vztah se slysicim není nemožný, jen bych tomu dala více času.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7458
24.5.21 10:32
@Anonymní píše:
Zdravím,

možná blbý dotaz, ale za pokus to stojí. Jsem neslyšící slečna a již jsem dlouho sama. Neslyšících fajn kluků je strašně málo (jsou buď zadaní/ženatí nebo jsou blbí). Tak jsem si říkala, že zkusím se slyšícími. A tak 2× jsem se seznámila se slyšícími, které nakonec nedostalo do vztahu. Oba mi řekli, že prý jsem fajn holka, ale nemají představu vztah se mnou (přesný důvod mi neřekli). Co mám pod tím představit? Jako jim vadí, že jsem neslyšící? Nebo je to kvůli komunikaci? Nebo je to kvůli něčemu jinému? :( Oba jsme si rozuměli (teda aspoň podle mě). Mluvím, odezírám ze rtů, znakuju.

A co vaše zkušenosti? (klidně i špatné) Někdy jste se seznámili s neslyšícími? Nebo jak to vidíte vy? (Klidně se můžou ozvat i neslyšící, které má nebo měli vztah se slyšícím.)

P. S. Omlouvám se za špatnou gramatiku a za anonym (tady chodí i neslyšící a komunita neslyšících je malá a skoro všichni se známe :) )

Ahoj,
určitě je to prostě jiné. Ale nebál bych se toho, že se do tebe nakonec někdo nezamiluje. Ono to sice komplikuje začátky vztahů, ale když se pak nějaký vyvine, tak ti to zas dává větší míru jistoty, že ten druhý tě opravdu má rád a není to tak, že jen neumí být sám.
Skoro si i dovedu představit, jak potom v některých situacích dokážete komunikovat lépe, než ostatní. Že se z toho v některých chvílích stane takové vaše,,spojenectví," kterému budete rozumět jen vy dva.
Snad jsem to vyjádřil nějak pochopitelně… Ale ber to prostě tak, jak to je, každý máme něco, co u sebe můžeme brát jako nedostatek, překážku vztahu nebo něco takového, přesto nakonec zjistíme, že nás někdo má rád přesně takové, i s tím co vnímáme jako nedokonalost. A čeká to i Tebe :-).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
58
24.5.21 10:43

Myslím si, že se zalekli toho, jak by ten vztah fungoval po komunikační stránce. Ono někdy když se člověk seznamuje a vidí na tom druhém nějaký výrazný potenciální nedostatek, tak si to v hlavě zveličí a zalekne se toho, i když to ve vztahu vůbec nemusí dělat problém. U tebe je určitě výhodou, že mluvíš a odezíráš. Myslím, že s trochou trpělivosti určitě narazíš na někoho, kdo o tebe bude mít zájem i přes tento zádrhel.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5198
24.5.21 10:49
@Anonymní píše:
Zdravím,

P. S. Omlouvám se za špatnou gramatiku a za anonym (tady chodí i neslyšící a komunita neslyšících je malá a skoro všichni se známe :) )

Odpovim uprimne, jako kamose klidne, ale jako partnera fakt ne, mam dost svych problemu, ktere me stoji dost energie a vim ze nemam kapacity vnimat a resit slozitejsi komunikaciu smyslov handicapu unavovalo by me to.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.5.21 11:22

@Kazimíra Olejovka: Díky za podporu :) Ano, mluvím, ale ne tak 100% dobře jako vy. Chce to čas a zvyk. Třeba s prvním slyšícím jsme si rozuměli hned při prvním setkání. Dokonce mi pochválil, že mluvím hezky :) A s tím druhým až na druhém setkáním. Je to individuální.

• Citovat
  • Nahlásit
Ayo
87
24.5.21 11:56

Popravdě, já si myslím, že to, že to 2× neklaplo, neznamená, že to bylo tím, že bys byla neslyšící. Jak říkáš, mluvíš a odezíráš, tak si nemyslím, že by to byla nějaká velká překážka v komunikaci. Ano, určitě to bude složitější, to určitě ano.

2 pokusy není moc, klidně mohla chybět prostě ta správná jiskra, ta zamilovanost. Konec konců je hodně lidí, co jde na mnoho pokusů na rande a prostě jim nevyjde, protože to není ono.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13475
24.5.21 12:04
@Anonymní píše:
@Kazimíra Olejovka: Díky za podporu :) Ano, mluvím, ale ne tak 100% dobře jako vy. Chce to čas a zvyk. Třeba s prvním slyšícím jsme si rozuměli hned při prvním setkání. Dokonce mi pochválil, že mluvím hezky :) A s tím druhým až na druhém setkáním. Je to individuální.

Ja mam deti s 5. partnerem (a to nepocitam kratke ulety ;) ). Ono to jednou vyjde :hug:. Ja se ucila znakovat, i jsem trochu pomahala s akcemi pro neslysici a bylo to pro me silene tezke. Psany projev mas pekny, pokud odeziras a mluvis, nemam pocit, ze by to melo byt zasadne obtiznejsi nez vztah s cizincem (a takovych vztahu jsou mraky). Asi by pak ale pro partnera byla velka vyzva pece o deti - nemohou se leknout toho :think:?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.5.21 12:43

Když se seznamuju se slyšícím, vždy beru s vědomím, že pro nás to nebude snadné. Je potřeba mít velkou dávku trpělivostí. Pohybuji se ve světě slyšících, mám slyšící rodinu a v práci jsem jediná neslyšící a jsem na to zvyklá. A chápu, že některé slyšící nejsou na to zvyklé. A podle toho, jak píšete odpovědi.

Sice umím odezírat, ale oni musí na mě hezky artikulovat. Dovedu si představit, jak pro někoho je nepředstavitelné na mě artikulovat celý život. I tak trochu záměrně vybírám partnera, který umí přirozeně artikulovat, aby nemusel kvůli mě naučit znakovat. Stejně časem se dá zvyknout na odezírání, to samé jako slyšící na můj „nezvyklý“ hlas. :)

Ano, 2× je málo, ale to poslední randění mě hodně mrzelo. Myslela jsem, že jsem na dobré cestě. Byl moc fajn chlap, s ním mi bylo hezky…, ale no co už. Pak dál jsem přemýšlela, zda nebylo by lepší najít chlapa se sluchovou vadou kvůli komunikaci. Tak proto kvůli tomu jsem sem psala. ;)

Btw. Děti nemám.

• Citovat
  • Nahlásit
115
25.5.21 18:11

Byl jsem na několika rande s neslyšící holkou v době, když jsem začínal na vysoké… No padli jsme si do noty, bylo to fajn… ale skončilo to když poznala při náhodném setkání členy mé rodiny a ti ji dost nevybíravě dali najevo že je podřadný člověk a já se zachoval jako posera a prostě jsem to neustál.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat