Vztah/manželství je výměnný obchod

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní  05.05.18 14:09
Vztah/manželství je výměnný obchod

Tohle je jen diskuze k zamyšlení, anonymně, protože sem chodí rodina a nechci veřejně vystavovat svoje pocity:)

Poslední dobou jsem hodně uvažovala nad láskou a vztahama, protože v ní nějak přestávám věřit vzhledem k tomu, co vidím kolem sebe..
a došla jsem k závěru, že vztahy potažmo manželství vlastně ani nemají být primárně o lásce, vždycky to byl a bude hlavně vztah založený na racionalitě, ve kterém pár zajistí stabilitu svému potomkovi. Prostě ekonomická jednotka sloužící k vychování dítěte.
Pokud se stane, že ve vztahu je i opravdová oboustranná láska, tak je to výjimečné.

Protože láska neni rozumová věc, nemiluju někoho protože, ale prostě ho miluju a chci ho milovat, bez ohledu na to, co mi přináší, jak mě uspokojuje, není to kalkul, miluju ho i přes to nejhorší a vidím v něm to nejlepší..

zatímco do manželství jdu, až když si dotyčného prolustruju ze všech stran, zda to s ním vydržím, zda to bude uspokojující a výhodné, jasně, maličkosti přejdu, nikdo není dokonalý..prostě jako zboží.
Proto se tolik vztahů rozpadá, nebo je nešťastných, protože minimálně jeden nemiluje.
Takže roky můžeme mít šťastný vztah, můžeme si myslet jak druhého milujeme, ale dřív nebo později vždycky přijde nějaký karambol. Přitažlivost už neni jak na začátku, partner třeba ztlousnte, zchudne, onemocní..a najednou láska vyprchává, protože už nedostáváme tolik nazpět jako dřív..
pokud nám pořád vztah víc přináší, než naopak, tak si vypočítáme, že je to pořád výhodné s partnerem zůstat, takže případně si to nevyhovující nahradíme nějakou milenkou, milencem a jsme spokojeni. Na tom, že by mu to pravděpodobně ublížilo přeci nesejde, my chceme víc, to co nám dává partner, nám už nestačí.

Takových vztahů je jak koukám drtivá většina, ale dle mě to není láska. Milujeme jen, když nás ten partner naplňuje a jsme zamilovaní do toho, co nám imponuje a dělá nám dobře..

Tím nechci říct, že by člověk měl být s někým jen z čiré lásky, třeba s alkoholikem a být nešťastný..to zas je o lásce a úctě k sobě..navíc člověk, který nám ubližuje, ponižuje, je nám něvěrný, nás pravděpodobně nemiluje, nebo milovat neumí, případně miluje opět kalkulujícím, sobeckým způsobem a to je pak možná větším výrazem lásky takového člověka nechat jít, i když to bolí..

Myslíte si, že je ve vašem vztahu opravdu láska? Nebo je ryzí, bezpodmínečná láska jen chiméra, kterou by si každý přál, ale je nedosažitelná? Jsou vztahy i bez sobectví a kalkulu?

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Reakce:

Sany80s
Kelišová 5869 příspěvků 05.05.18 14:15

Rozpadají se právě vztahy, kde kromě lásky není vůbec nic.
A člověk, který miluje bez ohledu na to, co mu ten druhý přináší, je sebedestruktivní blbec, který by neměl mít děti, protože takový člověk těžko udělá dětem stabilní prostředí.

Markétka111
Kecalka 134 příspěvků 05.05.18 14:21

Tohle je hrozne tezky.. podle me clovek, ktery podvadi, at uz z jakehokoliv duvodu, nemiluje. Prijde mi, ze clovek se za zivot mockrat doopravdy nezamiluje. Kazdy koho se zeptate, nebo aspon vetsina, ma nekoho, na koho nikdy nezapomene a nikdy nebude nikoho milovat tak jako tu dotycnou osobu. A vetsinou je to tak, ze to byla jen platonicka nebo neopetovana laska. A uz to nikdy s nikym nebude tak intenzivni a bolestive. To je podle me cista laska..
A nekdy mi prijde, ze se lide lasce brani. Presne kvuli rozumu, kvuli sobectvi. S ni je to moc slozite, s ni by to nemuselo byt ono, sice mi na ni zalezi, ale zlouset to nebudu. Znam muze, co si neustale namlouva, ze tu zenu nemiluje. Porad ji rika “my si nejsme souzeni” ale pokazde osud jejich cesty spoji. Jsou skvela dvojka, ona ho bezpodminecne miluje, ale on se tomu proste brani.

sakulek
Kecalka 196 příspěvků 05.05.18 14:27

Můj názor je takovej, že s nikým nelze být jen na základě „srdce“ nebo jen na základě „hlavy“. A pokud jde o to, co vztah dává/bere, tak nad tím člověk začne přemýšlet tehdy, když „srdce“ ustoupí.

Já to mám tak, že když miluji, dávám do vztahu hodně. Problém je, když mě začne frustrovat chování partnerky (psychická či fyzická odtažitost). Pokud to trvá déle, než je zdrávo, tak se začínám trápit a to způsobí, že „srdce“ ustoupí. A já začnu uvažovat nad tím, proč s tou dotyčnou jsem. Co mi to dává, co mi to bere… a v tý době přestávám do vztahu investovat. A pokud si partnerka nevšimne (ani když jí řeknu, co mi chybí/štve mě) „ochladnutí“ z mojí strany a nezačne s tím něco dělat, tak holt jdeme od sebe.

Čili, pokud vše funguje a jsou spolu dva šťastní, tak to funguje na vzájemné lásce… když to začne haprovat a nic se s tím nedělá, aby se jeden/druhý ve vztahu netrápil a byl spokojený, přechází to ve vztah z rozumu. Samozřejmě mluvím o dlouhodobých vztazích, ne o vztazích, kdy se ti dva teprve vlastně poznávají a zjišťují, jestli spolu můžou být šťastní či nikoliv.

Anonymní  05.05.18 14:28
@Sany80s píše:
A člověk, který miluje bez ohledu na to, co mu ten druhý přináší, je sebedestruktivní blbec, který by neměl mít děti, protože takový člověk těžko udělá dětem stabilní prostředí.

takže rozum je víc než láska? A nejsou ty vztahy, co se rozpadají založeny spíš na počáteční vášni, chtíči..? To ale neni láska..Případně právě na té racionalitě, která po vychování dětí ztratí svůj význam?
a jak sem psala, i když někoho milujeme, tak to neznamená, že s ním můžeme i žít..a často proto, že on nemiluje nás..
 Zakl.

Anonymní  05.05.18 14:31

Nemuzu mluvit za manzela, ale verim, ze me miluje, tak jako ja jeho. Je to muj nejlepsi pritel, nejlepsi milenec a clovek, se kterým chci zustat do konce života. I když se hadame, i kdyz si ublizujeme, i kdyz obcas bouchnu dverma, tak vim, ze se to vyresi, protože bez sebe neumime byt. Prosli jsme si oboustrannou neverou, prosli jsme si tezkyma zkouskama, ted momentalne neni den, abychom se do krve nepohadali, kolikrát si v navalu vzteku rikam, jak ho nenavidim, ale staci den bez nej a vim, ze to jsou male veci. Vcera jsme meli dost hnusnou hadku, vecer ho kamaradi zvali na pivo a on stejne nesel. I kdyz jsem byla protivná, zla a posilala ho, at jde, tak rekl, ze bude radeji se mnou :srdce: v takovych chvilich je vsechno zle smazano. Samotnou by mě zajimalo, co bude třeba za 10 let, ale ted v nas verim

Anonymní  05.05.18 14:33
@sakulek píše:
Můj názor je takovej, že s nikým nelze být jen na základě „srdce“ nebo jen na základě „hlavy“. A pokud jde o to, co vztah dává/bere, tak nad tím člověk začne přemýšlet tehdy, když „srdce“ ustoupí.

Já to mám tak, že když miluji, dávám do vztahu hodně. Problém je, když mě začne frustrovat chování partnerky (psychická či fyzická odtažitost). Pokud to trvá déle, než je zdrávo, tak se začínám trápit a to způsobí, že „srdce“ ustoupí. A já začnu uvažovat nad tím, proč s tou dotyčnou jsem. Co mi to dává, co mi to bere… a v tý době přestávám do vztahu investovat. A pokud si partnerka nevšimne (ani když jí řeknu, co mi chybí/štve mě) „ochladnutí“ z mojí strany a nezačne s tím něco dělat, tak holt jdeme od sebe.

Čili, pokud vše funguje a jsou spolu dva šťastní, tak to funguje na vzájemné lásce… když to začne haprovat a nic se s tím nedělá, aby se jeden/druhý ve vztahu netrápil a byl spokojený, přechází to ve vztah z rozumu. Samozřejmě mluvím o dlouhodobých vztazích, ne o vztazích, kdy se ti dva teprve vlastně poznávají a zjišťují, jestli spolu můžou být šťastní či nikoliv.

To je o tom, co mluvím…prostě miluješ dotyčnou do té doby, pokud ti vyhovuje…já neřikám, že je to špatně, jen analyzuju… :think:
ale vždycky sem si myslela, že skutečnou lásku nemůže zabít nic, jen iluzi lásky…a jasně, neznamená to, že s někým, s kým si nešťastný máš být a trpět..to asi není dobrý pro nikoho..
 zakl.

sakulek
Kecalka 196 příspěvků 05.05.18 14:39
@Anonymní píše:
To je o tom, co mluvím…prostě miluješ dotyčnou do té doby, pokud ti vyhovuje…já neřikám, že je to špatně, jen analyzuju… :think:
zakl.

Já přestal dotyčnou milovat, když mě více jak rok svým chováním ničila a ubližovala mi. Měla sice milion chyb a vlastností, co mě na ní štvaly… ale to mi nevadilo a miloval jsem jí i s nima. Přestat ji milovat byla spíš obranná reakce, abych se nezbláznil a dokázal fungovat dál.

Anonymní  05.05.18 14:42
@Anonymní píše:
skutečnou lásku nemůže zabít nic, jen iluzi lásky…a jasně, neznamená to, že s někým, s kým si nešťastný máš být a trpět..

Skutečnou lásku ne, ale tu má když to bereš takhle „fanaticky“ jen asi bůh :-D ale i o Boží lásce se říká, že miluje člověka, ale nenávidí ty činy. Totéž by asi mohlo platit o lásce mezi dvěma lidma. Člověk se kterým jsem se rozhodla být, milovat ho, může dělat chyby, kopance… ale musí být natolik „pokorný“, aby je uměl vidět a v rámci možností se měnit, aby byl společný život přijatelný pro oba. Ne, že akorát víc kope kolem sebe.
anonymní Z

Anonymní  05.05.18 14:43
@sakulek píše:
Já přestal dotyčnou milovat, když mě více jak rok svým chováním ničila a ubližovala mi. Měla sice milion chyb a vlastností, co mě na ní štvaly… ale to mi nevadilo a miloval jsem jí i s nima. Přestat ji milovat byla spíš obranná reakce, abych se nezbláznil a dokázal fungovat dál.

jo, tak tomu rozumim..

Zakl.

janina74
Povídálka 16 příspěvků 05.05.18 14:45
@sakulek píše:
Já přestal dotyčnou milovat, když mě více jak rok svým chováním ničila a ubližovala mi. Měla sice milion chyb a vlastností, co mě na ní štvaly… ale to mi nevadilo a miloval jsem jí i s nima. Přestat ji milovat byla spíš obranná reakce, abych se nezbláznil a dokázal fungovat dál.

A muzu se zeptat, cim vám žena ubližovala?

debra.morgan
Ukecaná baba ;) 2469 příspěvků 05.05.18 14:46

Mě třeba přijde, že se tolik manželství rozpadá proto, že se berou třeba po dvou letech chození, to mi přijde šílený, mají ještě růžový brýle, téměř se nehádají, ale strašně se milujou a tak se vezmou…a pak když už jsou k sobě „přivázaní“ tak zjištují, že jeden nechává v koupelně oblečení na hromadě a druhý netuší jak funguje vysavač…jasně nic neplatí na všechny, ale vůbec nechápu tu potřebu si někoho tak brzo brát…můj pohled je ale značně pošramocen mým vztahem, kdy jsem se s ted už manželem začala chodit, když mi bylo 14…tedkom to bude deset let, skoro dva roky manželé a musím říct, že je to můj nejlepší kamarád, ví o mě všechno, nestydím se před ním, mám ho ráda takovýho jaký je, a budu ho mít ráda i když přibere 30 kilo nebo přijde o práci a vím, že on mě očividně taky protože práci zatím nemám, ale těch 30 kilo bych zhubnout asi měla…a u nás už se o žádných růžových brýlích mluvit fakt nedá…já na lásku a manželství věřím, ale funguje to jen lidem kteří si sednou, doplnují se…vydřít a vykřičet se to nedá…

mrav
Ukecaná baba ;) 1047 příspěvků 05.05.18 14:51
@Sany80s píše:

Až se ti jednou bude zdát, že na světě není láska, že je to pohádka- pohádka pro děti. Potom nebud z toho smutná - i když je to tak. I když hořce chutná, že člověk poznává. Že ten, který mu věřil, se asi jiným zdá… :pankac: :mavam:

takymanžel
Ukecaná baba ;) 1485 příspěvků 05.05.18 14:52
@Anonymní píše:
ale vždycky sem si myslela, že skutečnou lásku nemůže zabít nic, jen iluzi lásky…a jasně, neznamená to, že s někým, s kým si nešťastný máš být a trpět..to asi není dobrý pro nikoho..
zakl.

V podstatě si neustále odporuješ. Pokud ji nic nemůže zabít, tak ani to, že trpíš. Bezpodmínečná láska je iluze snílků. Ta může být k dětem, protože jsou to naše děti. Ale partnera si vybíráš podle nějakých kritérií a i pro ně, ho máme rádi. Jinak by si každej mohl ukázat na prvního kolemjdoucího a říct si, toho budu milovat. Pro někoho je tím kritériem pro zamilovanost vzhled, pro jiného spolehlivost, pro dalšího třeba galantnost a pro čtvrtého všechno dohromady. Pokud dotyčný některé z těch kritérií ztratí, tak je potom pochopitelné, že se vytratí i láska partnera. Jen zoufalci a trpitelé milují někoho, kdo na ně totálně kašle. :nevim:

Elenloth
Závislačka 3661 příspěvků 5 inzerátů 05.05.18 15:02

Já si myslím, že bys, zakladatelko, měla přestat číst tu červenou knihovnu a koukat na americké romantické komedie.
Manželství nikdy nebylo a ani nemělo být založeno jen na čisté lásce. To jen až když společnost došla do stavu takového blahobytu, že se běžně neumíralo hlady, tak si lidi začali vymýšlet takové chiméry.
Jinak řečeno budovat manželství a mít s někým děti jen na základě toho, že ho miluju bezpodmínečnou, čistou a nehynoucí láskou :roll: je pitomost.

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Počítání peněz, samota i blýskání na lepší časy. Jak se žije maminkám samoživitelkám z eMimina?

Byla to láska jako trám, ale po svatbě se z něj stal jiný člověk. Nezměnil se... číst dále >

Jak si sbalit tašku do porodnice a nezbláznit se

Jmenuju se Laura a čekám druhé dítě. A možná to znáte taky – to si takhle... číst dále >

Články z Expres.cz

Koukalová lže? „Pozvánku na galavečer dostala!“ brání se biatlonový svaz

V pondělí proběhl v pražském Fóru Karlín galavečer Biatlonista roku, místo... číst dále >

Vedle něj sedět doma nebude! Kopřivová opět odjela bez Jágra, prý na týdny

Modelka Veronika Kopřivová (27) opět utíká od svého přítele Jaromíra Jágra za... číst dále >

Články z Ona Dnes

OBRAZEM: Vyvinutá Japonka nosí místo podprsenky popruhy od batohu

Hvězdou sociálních sítí se stala vnadná japonská cosplayerka Yui Okada, která... číst dále >

Vysoký tlak je třeba léčit. Může totiž poškodit cévy i mozek, řekla lékařka

Hypertenze je jedna z nejčastějších kardiovaskulárních chorob, která může při... číst dále >

Reklama