Vztekloun, jak na něj?

325
21.4.10 16:35

VZTEKLOUN - JAK NA NĚJ...

Holky, potřebovala bych od vás poradit. Jde o našeho skoro 3 letého synka Páju. (v červnu 3 roky)
Začalo se to projevovat asi cca před půl rokem. Když mu něco nejde nebo chci po něm něco, co nechce on, tak se začne vztekat. A to tak, že když ho okřinu nebo třeba plácnu, tak začne vřískat a třeba se u toho kousat do ruky nebo kousat cokoliv je po ruce. :twisted: Taky se stává, že si spolu povídáme, on si u toho hraje a najednou „cvak“ něco mu nejde a tak mě tou hračkou praští. Když řeknu, že se to nedělá a že mě to bolí, tak se někdy začne smát a jindy se naštve a odejde.
Když si něco udělá, bouchne se nebo cokoliv a já k němu přijdu, abych se podívala, tak mě taky třeba plácne a začne vřískat a uteče do vedlejší místnosti. Až za pár minut přijde a ukazuje bolístku a že to chce pofoukat. :nevim:
Dneska jsem zrovna měla kupu lítání po úřadech. A náš drahoušek se zase předvedl. Skákal tam po židlích a když jsem řekla, že se to nesmí, tak tam začal vřískat a prskat na mě. No prostě ostuda nad ostudy. 8-o
Nejvíc mi vadí řeči tchýně, že to není normální, že bych to měla řešit. Ona říká, že svoje kluky sice kolikrát uhodila a přísně vychovávala, ale neměla s nima problém. Ale to já nechci. Snažím se po dobrém, ale to nemá účinek. Plácat ho teda pořád nechci. Jde hlavně o to, že on je hodně akční a když má někde chvíli počkat nebo být chvilku v klidu, tak je problém. I u doktorky, když se ho na něco zeptá, tak se začne vztekat a prskat na ni. Pak si připadám jako neschopná matka, která neumí usměrnit a vychovat svoje dítě.
On je jinak hodný, šikovný a pomáhá mi, ale má takové stavy, že občas ho to popadne.
Vím, že ve školce by ho to třeba přešlo, protože s dětmi je bezproblémový. Ale tam zatím chodti nemůže. Je problém u mě, protože čekáme druhé mimčo a já jsem neměla ještě neštovice a můj gynekolog se bojí, že by je malý mohl ze školky přinést.
Taky proto, že se nám má narodit druhé mimi mám strach, aby se to u Páji nějak nezhoršilo. Třeba aby ještě k tomu nezačal žárlit na sourozence nebo mu třeba nějak neubližoval. :cry:

Moc se omlouvám za román, ale snad jsem to napsala srozumitelně. Hledala jsem tady stejné téma, abych nemusela zakládat, ale nenašla.

Budu vám vděčná za rady…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

16291
21.4.10 17:41

habebe, každé dítě je jiné… Já s naším víceméně problémy nemám, ale občas je to taky vztekloun. Sousedka by řekla že jsou to prostě děti (kluci) a že to je normální - její vnuk se vztekal vcelku často a neposlouchal. Já za sebe říkám že moc normální to není, že by se měli umět zklidnit. Řekla bych že to je tak nějak pokračování období vzdoru, prostě zkouší co si může dovolit. A vzhledem k tomu že v dnešní společnosti už mu člověk ani na veřejnosti nemůže dát na zadek si toho může dovolit dost (to dítě). Příští středu máme jít s mladším na kožní, kvůli exemu… Shodou okolností musím vzít i staršího a mám takové obavy že bude dělat přesně to co ten tvůj… :lol: Prostě se tam nudí…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22419
21.4.10 17:49

Já bych na něj zkusila jednu věc, až se začne vztekat tak ho hodně silně přivinout k sobě, aby nemohl dál divočit. Třeba to pomůže. Jinak dát dítěti v takových stavech na zadek uznávají i někteří psychologové.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
325
21.4.10 18:29

Hanule: to je pravda, že bývají živější a hlavně kluci, já to chápu. Určitě to na mě zkouší. Kolikrát když mu něco řeknu, tak schválně neposlechne, udělá přesně opak a začne na mě prskat. Jindy tu samou věc udělá bez řečí a s úsměvem. A dneska na tom úřadě jsem měla sto chutí mu jednu plesknout. :twisted: Ale byla jsem zrovna na sociálce a tak jsem se radši udržela. :-D
Aspero: o tom přivinutí jsem už na netu četla. Určitě to při dalším vzteku zkusím. Jinak na zadek on za to taky občas dostane, když už mi tečou nervy :oops: Ale nejhorší je, že on si z toho při vztekání nic nedělá a pak když třeba něco rozbije nebo ušpiní a já k němu jdu to uklidit, tak se krčí, jak kdybych ho měla praštit a vypadá, jako když ho doma jen bijeme. :nevim: Přitom bit skoro není, to je jen občas na ten zadek a párkrát dostal přes ruku. Proto se mi moc nechce řešit to fyzickými tresty.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12886
21.4.10 18:47

no tak já řeším občas něco podobného s klárkou. občas ji chytne vztek, plácá mě a hází po mě věcma. Když ji plácnu, tak se mi ještě chechtá do očí :roll: zabírá mi opravdu zvýšení hlasu a pak ještě vysvětlení, že se to nesmí. defakto důrazná domluva. Už jsem si i nakoupila nějaké knížky, tak po večerech studuju, ale zatím jsem moc jiného nevyčetla. Opravdu jde o to dítěti důrazně vysvětlit jeho hranice (ale i ve správný okamžik použít pevnou ruku a jednu plácnout). je to o citu, jaká metoda v daný okamžik zabere nejlépe. to jsem moc neporadila, že? kamarádka je kvůli něčemu podobnému objednaná k psychologovi, ale ještě tam nebyli, takže rozumy nemám ;-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18313
21.4.10 18:59

Tak toto chování dětí je asi častější, než by si spousta lidí myslela. Kamarádovi kluci přesně taky tak. Ten starší, když ho za něco napomínali, tak dostal málem hysterický záchvat a snažil se oba rodiče normálně seřvat!!! To jsem myslel, že ho kámoš snad přetrhne vejpůl (je vyučený horník, ruce jak lopaty…)
No myslím, že je potřeba mít v zásobě co nejširší psychologický arzenál a pokaždé vytáhnout něco jiného, aby malý zlosyn nevěděl, co ho může čekat příště… Ta nejistota by ho snad mohla držet na uzdě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12980
21.4.10 19:00

Snažím se po dobrém, ale to nemá účinek

Tak bych řekla, že už jsi si odpověděla, po dobrém to nejde, je na čase seznámit syna s tím, jak to je ,když je to po zlém..
Nemyslím tím neúměrné bytí, ale sem tak pádná ruka není na škodu. Také zákazy, vzít hračky,které má rád, zjistit co na něj bude platit jako hrozba, když se neuklidní.
pokud jsi doma , tak ignorace, ignorace, ignorace - nereagovat na ošklivé chování a čekat až bude zase svůj.
nesouhlasím s tím, že je to něco nenormálního.. Takhle se chová většina dětí v určitém věku - prostě zkouší.. Není vysloveně o vychování, ale chce to možná trochu přitvrdit a nastavit hranice.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1294
21.4.10 19:06

Určitě není nutné ho bít, ale potrestat ano, aby věděl, že je špatné co udělal. Musíš stanovit hranice aby věděl, že některé věci se nesmí dělat. Rozhodně nepomáhá, zvlášť u divokých kluků to přejít a dělat jako že nic, případěn jen vysvětlit. NA každé dítě platí něco jiného. Na některé pevné objetí, na některé ostře napomenout a odejít s tím, že si nebudeš s hrát s klukem, co tě bije a kouše. Na některé platí říkat, kde je ten můj hodný kluk, kam se poděl, já ho nevidím, tady je jen nějaký ošklivý, zlobivý uječený cizí kluk, toho já nechci. Chce to opravdu vše vyzkoušt a několikrát. A taky si přečíst třeba knížku Děti potřebují hranice nebo Respektovat a být respektován.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3138
21.4.10 19:31

Ahoj, jsi přd porodem, malý začal šílet před půl rokem..?Nemůže to souviset?
Známá má holčičcku (3r) a další čeká a malá od té doby co to čuje začala neskutečně zlobit.. :nevim: jsou z toho možná nervní, neví co je čeká..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16291
21.4.10 19:34
habebe píše:
Ale nejhorší je, že on si z toho při vztekání nic nedělá a pak když třeba něco rozbije nebo ušpiní a já k němu jdu to uklidit, tak se krčí, jak kdybych ho měla praštit a vypadá, jako když ho doma jen bijeme. :nevim: Přitom bit skoro není, to je jen občas na ten zadek a párkrát dostal přes ruku. Proto se mi moc nechce řešit to fyzickými tresty.

Náš taky, a dělal to i v době kdy dostal jen jednu ránu přes plenu a to cca 1× měsíčně…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
325
21.4.10 21:33

Moc vám všem děkuji za velmi cenné rady. :palec:

Nozu: zvýšení hlasu u nás nezabírá. to bych se mohla uřvat a on bude stát, koukat na mě a třeba se i smát.

Juro: to je asi pravda, že je potřeba mít po ruce víc typů odplaty. On podle mě už tuší, že na něj buď zakřičím nebo plácnu

Lizbeth: ignorace je dobrý nápad. Určitě vyzkouším, mohla by zabírat. Protože jinak když je v klidu tak to je jen samé maminko maminko, takže by to mohlo zabrat, že s ním nemluvím.

ZuzaM: nějakou knížku pořídím, to se může vždycky hodit. Jakou z těch dvou bys mi doporučovala?

Janac: nevím, jestli by tohle mohl být problém. On sice ví, že mám v bříšku mimi. Občas přijde, pohladí, dá pusinku, ale jinak to moc neřeší. Takže nevím. A řekla bych, že jsem k němu chování taky nezměnila. Spíš bych řekla, že jsem se mu i začala věnovat víc než předtím.

Hodně moc si toho vážím, že mi někdo poradí a nebo psychicky podpoří. :-D K psychiatrovi se mi moc zatím nechce, protože mi přijde, že je to na jednu stranu ještě prcek, který prostě zkouší, co mu projde. Jen je potřeba mu nastolit pravidla a určité meze.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18313
21.4.10 21:40

Třeba bys mohla dopadnot jako jeden můj známý. Jeho tehdy čtyřletá dcera (dneska chodí už na učňák) ho tehdy tak rozzuřila, že zařval: já tě chytnu za nohy a hodím z okna do závěje…! A ona mu s milým úsměvem řekla: A já se v té závěji postavím a zamávám ti…!

No nezabily byste ji…? 8-o (nnneeeee, to nebylo myšlené vážně…)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12886
21.4.10 21:52

jooo, tak s tím smíchem znám velmi dobře. to by mě pak vzal čert a musím jít pryč, abych jí nepřerazila :cert: (a občas se začnu smát s ní a to jde veškerý výchovný efekt do háje… :oops: ). no, máme to s těmi zlatíčky těžké a fakt zkouší, co si mohou dovolit. já jsem teď zjistila, že se Klárka docela zklidnila od doby, co jsem doma na rizikovém a nejsem tak vycukaná z práce… evidentně i dost silně reaguje na moji psychickou kondici. fakt zkus nějakou knížku, podle mě je ten psycholog taky až poslední možnost a tohle jsou pokusy jak si vymezit životní prostor. ale je to občas o nervy…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
325
21.4.10 21:58

Juro: tak to je fakt dobrý. Dobrý, když se to netýká mého dítěte. Nevěděla bych, jestli ho přetrhnout nebo se začít smát. Ale musí se nechat, že ty dětičky jsou někdy hodně chytré a vyčůrané, když se to od nich nejméně čeká :-D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
325
21.4.10 22:02

Nozu: tak to je přesný. To mě akorát tak dokáže naštvat, že když mě fakt hodně rozčílí a chci udělovat nějaké výchovné teorie, tak udělá nebo řekne něco, že se musím začít smát. :-) A přesně jak píšeš, veškeré výchovné petody jdou do háje. :palec: Musím se vždycky otočit, aby mě aspoň neviděl, že se směju, protože to bych ho pak už asi neukočírovala vůbec.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama