Waldorfská, Montessori, lesní apod. školka

28
2.2.09 11:50

Waldorfská, Montessori, lesní apod. školka

Dobrý den, chtěla bych poprosit o vaše postřehy a zkušenosti. Chýlí se čas, kdy nám půjde dítě do školky, tak sonduji informace a jsem docela zděšená. Školky se předhánějí v množství kroužků, kterými ta mrňata zahltí, jedna se holedbá, že má pračku vzduchu, druhá, že učí děti hrát na flétnu a další, že mají aerobic (?!) To, co od školky chci, je, aby děti byly co nejvíce venku a učily se poznávat svět tak nějak tváří v tvář. :-) Z tohoto důvodu se mi líbí koncepce waldorfských školek, které nejsou zaměřené na výkon, ale pracují s osobností dítěte. Co se mi líbí nejvíc je, že děti pomáhají při běžném životě školky - uklízejí si hračky, pomáhají s nádobím po jídle, pečou chleba, samy si namažou krajíc k svačině… To je super. V čem už jsem skeptičtější, je skutečnost, jak se dítě potom zařadí do normální školy, která vychází přece jenom z úplně jiné koncepce. Zajímají mě názory na tento typ školky. Úplně ideální by byl asi nějaký hybrid mezi klasickou a waldorfskou školkou nebo chození jen na 1-2 dny v týdnu a kombinovat s klasickou státní, ale nejsem si jistá, jestli je něco takového možné. :-( A další věc, která mě odrazuje - bydlíme v Braníku a waldorfské školky jsou v Praze na Koněvce a v Jinonicích, což je obojí dost daleko, :-( proto budu moc vděčná i za tipy na podobné přírodnější školky na Praze 4. Všem za jejich názory, tipy a rady předem moc děkuji. :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

421
2.2.09 12:05

Ahoj, mám sice ještě čas, malému je rok, ale vím, že ho určitě dám do normální školky, respektive do jediné školky, která u nás na vesnici je :D Waldorfské a jiné školky jsou určitě super, ale děti tam vyrůstají jak ve skleníku a myslím, že pak mohou mít problém v normálním životě.
Víš co, hlavně to moc neřeš. Dala bych dítě tam, kde to mám nejblíž a uvidí se. Kdybych měla možnost výběru, tak bych se poptala kamarádek, kde jsou jejich děcka spokojené. (V tomhle konkrétně neporadím, nejsem z Prahy)Hlavně ať si dítě rozumí ve školce s kamarády a ať jsou tam příjemné učitelky a pokud těch aktivit moc nebude, tak to doženete po odpolednech a víkendech… :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5579
2.2.09 13:36

Taky jsem uvažovala o tom dát své dítě do Waldorfské školky, ale narazila jsem u známé (waldorfem prošly nebo prochází všechny 3 její děti) na jeden velký a pro mě osobně nepřekousnutelný problém.

Její nejstarší dcera začala ve waldorf školce, pokračovala základkou, která se, než dorostla, rozšířila na plných 9.ročníků (původně měla jen 1.stupeň), ale pak nastal problém. V pohodě se dostala na gympl, už ne waldorfský a teď má ve škole obrovský problémy, nemůže si zvyknout na tempo, styl výuky, moc si nerozumí se spolužáky a je toho víc a víc. Navíc na waldorfské škole byla hvězda třídy a teď najednou nosí trojky a hůř… nic moc pro psychiku holky v prváku.

Takže já jsem nakonec školku zvolila standartní, a nemůžu si stěžovat. Na základce už bych celkem ráda viděla kombinaci nějakého alternativního směru se standartem, tak doufám, že se nám podaří najít.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Gabika
2.2.09 14:46

Ahoj,

tak moj najstarší chodí do Montessori školky, a sme všetci spokojní. Je to tam, ako si písala, sami upratujú, sami si chystajú sváču, sami nalievajú pitie. Je to vekovo zmiešaná trieda, vedú ich k pomáhaniu mladším. Tiež sa v tejto triede chovajú k deťom podľa knihy „Respektovat a být respektován“, čo nám tiež veľmi vyhovuje. Silne uvažujeme o montessori základke.

• Nahlásit
  • Citovat
16.1.12 21:04

Dobrý den,
cítíte správně, že waldorfský přístup je správný a k vašemu dítěti šetrný. Nebojte se, že by se něčemu nenaučilo - naučilo se chodit, naučilo se mluvit?, chodit na nočník?…v dítěti jsou zakodovány dovednosti - naučí se číst, psát i počítat a naučí se to tak, jak bude v jeho silách a v čase, kdy k tomu dozraje. Waldortfská pedagogika to umožňuje - čeká, jde s dítětem, doprovází ho, a podporuje tam, kde ještě samo není dost silné. Moderní koncepce dítěti určují, co je potřeba umět a kdy se to má učit , takže se snadno stane, že nepostřehnou, kdy je ona senzitivní fáze-doba na to či ono u konkrétního dítěte. Seznamte se víc s waldorfskou pedagogikou, jeďte třeba na letní akademii do Semil nebo na víkendový seminář, které pořádá Asociace wladorfských MŠ a sama poznejte, že waldorf je to nejlepší, co pro své dítě můžete udělat Obavy, že děti jsou ve waldorfu jako ve skleníku nesdílím, hodně záleží na celé rodině a její životaschopnosti a schopnosti naučit dítě orientovat se ve světě a mezi lidmi. Zůstává skutečností, že škola, ani ta nejlepší, nemůže nahradit rodinnou výchovu, je „pouze“ jejím doplňkem. Rodiče nemohou svádět na školu svoje nedostatky.:hug: Marcela

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2.2.12 17:15

Vážené maminky,dlouhá léta jsem pracovala u dětiček a myslím že at je to školka jaká chce že zálež a to především na přístupu ,jaký člověk má.Rodiče nemohou chtít, po školce vše je to jen doplněk,hodně věcí se musí děti naučit také doma.Názor na rozdílně založené školky je,rodiče se musí hlavně ptát jakého zaměření školka je,jak se asi cítí děti které jsou vychovávané jinak, nežli je potom s ním pracováno ve Valdorfské školce.Proto dobře zvažte kam své děti umístíte.Práce s dětmi není jen o vzdělání,ale o lásce a to především.Děti nejsou papír který zavřeme do šuplíku. babička :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama