Ytong a jeho zateplení polystyrenem

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
berca1
Kecalka 192 příspěvků 08.06.10 13:09
Ytong a jeho zateplení polystyrenem

Dobrý den,můžete se se mnou podělit o vaše zkušenosti se zateplením domu.Máme novostavbu z Ytongu a teď se pořád nemůžeme rozhodnout,jestli zateplit nebo ne.Jedná se o polystyrén,pro­tože vata je moc drahá.Sice pol.již koupenej máme,ale všude píšou že je zbytečné zateplovat.Můžete se prosím zeptat vašich drahých poloviček,co si o tom myslí?Nejlepší by bylo,kdyby poradil nějaký zedník nebo někdo,kdo s tím má zkušenosti.Děkuji :think: :think: :think:

Reakce:
Jura007
Neúnavná pisatelka 18313 příspěvků 08.06.10 13:22

Jestli zateplovat nebo ne, určí nejlíp výpočet tepelných ztrát. Existuje na to technická norma - ČSN 060210, Výpočet tepelných ztrát budov. Podklady pro výpočet můžete zjistit u výrobce zdiva, firmy YTONG Hrušovany u Brna (pokud je zdivo od nich). Jinak se podívejte do projektu na takzvané složení zdi. Pokud jste ho při stavbě dodrželi, tak je zateplování myslím zbytečné (ledaže by projektant svou práci ošidil).

lila30
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.06.10 21:15

Ahoj,

chceme stavět rodinný dům, manžel se upnul na Ytong, ale všude narážím na problém s vlhkostí v místnostech, jak to máte vy , přeci jen asi už bydlíte díky za odpověd :)

Jura007
Neúnavná pisatelka 18313 příspěvků 09.06.10 07:18

U Ytongu je jeden „problém“ (já bych to problémem nenazýval), a to jeho nasákavost. Je hodně porézní. Proto se doporučuje spojování ne maltou, ale speciálním tmelem. Jenže ten je drahý - a kdo je zvyklý stavět na maltu, tak se pak diví, že dva roky topí a zdi jsou furt vlhké. Holt Ytong je jiná technologie. Ale zase má jiné přednosti. Pokud potřebujete během stavby tvarový kus, můžete ho přesně uříznout na cirkule nebo řetězovou pilou anemusíte ho oklepávat zednickým kladívkem (to je hodně nepraktické). Vnitřní rozvody - voda, elektrika se dají do zdi „zaříznout“ zednickou frézou - Ytong klade menší odpor při řezání do stěny než cihla. No a taky koloběh vlhkosti uvnitř stavby, kdy stavba přes veškeré izolace nasává z podloží vodu a tu pak odpařuje do ovzduší, je u Ytongu přirozenější než třeba u panelu. U cihel dost záleží na typu cihly, tohle porovnat nedokážu.
Co se týká horizontální prodyšnosti stěn kvůli vydechování vlhkosti, je na tom Ytong myslím dobře, ale zase záleží, jestli se dodatečně provádí obvodové zateplení, tím se může horizontální prodyšnost zhoršit.

lila30
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.06.10 08:07

díky za odpověd Jura007 ,

právě, že všichni z manželovy rodiny používali při stavbě maltu, ( z ytongu ale žádný z nich nestavěl),
Manžel se upnul na ytong ,jelikož bydlíme velmi blízko polských hranic a tam by měl vyjít stavební material levněji

Jura007
Neúnavná pisatelka 18313 příspěvků 09.06.10 09:10

Zdící materiál značky YTONG se vyrábí v Hrušovanech u Brna, technologie výroby je patentovaná. YPOR (šedá náhrada YTONGU) je ze Slovenska, základem je snad popílek, odlučovaný ze spalin nějaké elektrárny (já znám akorát tepelné elektrárny Nováky a Vajany, tak možná jedna z nich…) Že by se Ytong dovážel z Polska, to pochybuju.

teresa20
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.06.10 11:11

My taky stavíme z ytongu a budeme ho spojovat speciálním „lepidlem“, nevím, jak se to přesně jmenuje. Je to prášek, který se rozdělává tuším do vody. Ale drahé to moc nebylo, co si pamatuju. My to navíc dostali v akci jeden pytel lepidla k jedné paletě ytongu zdarma :palec:
Obecně se vyplatí kupovat stavební materiál v zimě, bývají super ceny. Pokud tedy máte tu možnost ho někde uskladnit

brouk v pytlíku
Nováček 4 příspěvky 30.06.10 16:06

no taky jsme stavěli z ytongu.
lepidlo na celý dům vyšlo kolem 8000 kč. takže to není zas taková hrůza.
navíc když jsme pak dělali drážky na elektriku a vodu, nebo omítky tak jsme si ytong nemohli vynachválit :palec:
budeme zateplovat, máme 30cm ytong + 20cm polystyren.
topení máme elektrické (topné infrapanely), a na 2 poschodí nám spočítali , že protopíme cca 15000 kč v dnešních cenách… takže si myslím, že to zateplení se vyplatí :potlesk:

neregistrovaná
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.07.10 14:31

Zdravím, také stavíme z Ytongu 375 Lambda. Zateplovat nebudeme. Domnívám se, že tento materiál v našich podmínkách nepotřebuje zateplení (také to byl důvod naší volby, nechtěli jsme zbytečně kombinovat materiály atd.) Důležitější mi přišla investice do izolací podlah, střechy a koupili jsme okna s výbornýma izolačníma vlasnostma.(Ztráty zdivem tvoří asi 30 %).

Známí staví také z Ytongu 300, ale budou to kombinovat s polystyrenem. Domnívám se, že ve výsledku na tom budou stejně jako my.

Nejprve jsme zvažovali mezi lambdou 376 a 500 a po propočtech jsme zjistili, že by návratnost investice byla strašně dlouhá a nevyplatila se nám.
 Radka

vitecek
Ukecaná baba ;) 1133 příspěvků 07.07.10 14:49

Máme dům z Ytongu a nezateplovali jsme.Už při samotné stavbě nám bylo řečeno nezávisle několika odborníky nezateplovat, což se nám potvrdilo..bydlíme tu 3.rok a náklady na topení tak příjemné :wink: ,že by se nám zateplení rozhodně nevyplatilo.

Verera
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.04.12 22:21

Dobrý den, potřebuji radu. Bydlíme ve starém kamenném bytě a máme pořád problémy s plísní po celé straně jedné zdi od shora až dolů. Chtěli jsme obouchat omítku a dát sanační omítku. Soused nám ale radí ytong přes tu celou zeď. Pokoj by se sice prý zmenšil asi o 8cm, ale to by nám nevadilo. Nevíte někdo co je lepší nebo nemáte s tím někdo zkušenosti? A mohl by se na tu odizolovanou zeď ytongem dát radiátor?

Tropison
Nováček 3 příspěvky 26.04.12 08:37

Zdravím. Ytong doporučuji a pokud máte finance na polystyren, jeho přidáním nic nezkazíte. Pro Verera radím obložit stěnu 20 mm extrudovaného polystyrenu na tenké souvislé vrstvě lepidla, aby nebyl pod obkladem vzduch. Takové obložení zvedne povrchovou teplotu zdiva. Nebude na něm kondenzovat vlhkost a přestane růst plíseň. Pokoj se zmenší o 2cm :palec: Radiátor podložit reflexní folií a je to

Verera
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.04.12 20:31

Děkuji uživateli Tropison za odpověď a radu :)

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Co si uvařit na Vánoce, když se snažíte zhubnout?

Pokud jste pevně rozhodnutá, že letos o Vánocích se ručička váhy nehne směrem... číst dále >

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Články z Expres.cz

Vánoční večírek podle Jana Tuny: 5 rad, které vám zachrání pověst i obličej

Pokud nechcete na vánočním večírku dopadnout jako Jan Tuna (45), který... číst dále >

Netradiční manželství Moniky Leové: „Bydlíme se spolubydlícími, ceny bytů jsou vysoké!“

„Bydlíme s manželem zatím v podnájmu se spolubydlícími,“ řekla nám modelka a... číst dále >

Články z Ona Dnes

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené... číst dále >

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle... číst dále >