Z čeho mi vypočítají peněžitou pomoc v mateřství (PPM)?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Verukas
Zasloužilá kecalka 851 příspěvků 09.01.18 15:27
Z čeho mi vypočítají PPM? Mateřská

Zdravím :mavam: jsem nastávající matka prvorodička a potřebuji poradit s vyplácením PPM, moc se v tom neorientuji :roll:

Koncem roku mi byla ukončena smlouva, jelikož jsem těhotná a smlouva byla na dobu určitou. Nabídli mi pracovat v té samé spol. ale pod agenturou na DPP.

Nyní mě zajímá, zda mi bude vyplacena mateřská z práce, kde jsem byla minulý rok? Pochybuji, že by mi nějaká agentura vyplácela mateřskou, ještě když za mě neodvede soc a zdr. pojištění :roll:

Jinak nastoupit na PPM mohu od 5.února, do kdy se žádost musí poslat na OSSZ?

Děkuji za odpověď :)

Reklama

Reakce:

Helileli
Závislačka 2645 příspěvků 09.01.18 15:50

Od skončení smlouvy jsi v ochranné lhůtě 180 dnů. Pokud v ní nastoupis na MD a zároveň budeš mít odpracováno 270 dnů za poslední dva roky, máš nárok na PPM. Papír z gyndy zaneses bývalému zaměstnavateli, který ho odešle ČSSZ.

AndreaŠeb
Nováček 5 příspěvků 18.01.18 22:48
vypočítání a nárok MD

Dobrý večer,

chtěla bych se zeptat, mám druhé těhotenství a nastupuji na MD. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou už cca pět let. První dceři je rok a půl a teďka čekáme další miminko. Tutíž jsem byla na RD. Jen jsem se chtěla zeptat jestli mám zase nárok na MD od zaměstnavatele?
Předem děkuji za radu.

Lendeš
Kelišová 5004 příspěvků 18.01.18 23:13

@AndreaŠeb Ano, máš nárok na MD i PPM. Na MD od zaměstnavatele ve smyslu volna v práci, na PPM = peníze od OSSZ. Žádost od gynekologa předáš zaměstnavateli.

AndreaŠeb
Nováček 5 příspěvků 18.01.18 23:18

Super děkuji za odpověď už jsem se bála, že když jsem ji brala poprvé, tak mi zaměstnavatel nic nedá, když jsem byla vlastně rok a pul na RD.

Lendeš
Kelišová 5004 příspěvků 19.01.18 08:38

@AndreaŠeb Tak PPM vyplácí OSSZ, zaměstnavatel jen vyřídí papíry. A budeš mít PPM minimálně tak vysokou jako tu předchozí. A během těch 28 týdnů na MD ti vznikne i nárok na řádnou dovolenou, tak si o ni pak zaměstnavatele požádej v návaznosti na MD a až pak si požádej o RD. Pokud bys ji nevyčerpala hned po MD, tak se bude krátit, pokud kvůli RD zmeškáš v daném roce 100 a více směn.

AndreaŠeb
Nováček 5 příspěvků 22.01.18 11:45
vyplnění PPM

Děkuji za odpověď :) má na to vliv, že jsem byla pul roku než jsem nastoupila na PPM na neschopence? Ještě se zeptám mám před sebou žádost o PPM, tu kolonku,,nastou­pila(nastoupím) dne…" si vyplňuji sama? termín porodu mám 9.3.2018 Moc děkuji za odpověď, už si vůbec nepamatuji jak jsem to vyplnila minule.

Lendeš
Kelišová 5004 příspěvků 22.01.18 12:03

@AndreaŠeb Dny na neschopence jsou vyloučené pro výpočet PPM, takže neovlivní výši, ale normálně se počítají do potřebné doby pojištění, když trvá pracovní poměr. A ano, nástup si určuješ sama v rozmezí 6-8 týdnů před termínem porodu.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aktovky do školy pro prvňáčky i ostřílené školáky

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci a s blížícím se počátkem září nastává i... číst dále >

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva... číst dále >

Články z Expres.cz

Wow! Takhle sexy Petru Kvitovou asi neznáte: Trumfla i slavné topmodelky!

Úspěšná tenistka Petra Kvitová (28) je ve skvělé formě. Aktuálně to dokazuje... číst dále >

Vondráčková se uzavřela do sebe. Jaké jsou teď její plány a co bude dělat?

Prožívá nejhorší období svého života a projevuje se to na její psychice.... číst dále >

Články z Ona Dnes

Seznamka muže snů nedodala. Musí Tereze zaplatit odškodné, rozhodl soud

I smůla může být někdy užitečná. Rozvedená sedmačtyřicetiletá Tereza Burkiová... číst dále >

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se... číst dále >

Reklama