Z čeho se počítá nárok na porodné

Anonymní
10.9.20 00:01

Z čeho se počítá nárok na porodné

Ahoj holky, vím že se nárok na porodné počítá za poslední 3 měsíce. Ale jak je to v případě mateřské? Počítaji se i ty 2 měsíce mateřske nebo doba ještě před mateřskou?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
10.9.20 00:13

Ještě jsem se taky chtěla zeptat, na inetrnetu podle kalkulačky mi vyskocilo, že nárok na porodné je do 23 500 čistého měsíčně. Ale zase na jiných stránkách vidím, že je to 2,7 násobek životního minima. Což neodpovídá částce 23 500 za mesic. Jak to tedy je? Do 2,7 násobku životního minima nebo do 23 500 čistého za měsíc?

• Citovat
  • Nahlásit
6721
10.9.20 00:21
@Anonymní píše:
Ještě jsem se taky chtěla zeptat, na inetrnetu podle kalkulačky mi vyskocilo, že nárok na porodné je do 23 500 čistého měsíčně. Ale zase na jiných stránkách vidím, že je to 2,7 násobek životního minima. Což neodpovídá částce 23 500 za mesic. Jak to tedy je? Do 2,7 násobku životního minima nebo do 23 500 čistého za měsíc?

Je to 2,7 násobek životního minima. To je u páru s jedním dítětem těch 23 500. Pokud je žena sama, nebo mají víc dětí tak je ta částka pochopitelně jiná.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.9.20 00:25

@Aletheia a tím 1 dítětem se myslí to, co se narodí nebo případný starší sourozenec?
S přítelem je to naše první miminko. Ptám se z důvodu, že přítel je dlouhodobě na nemocenske po operaci zad a protože má výplatu jen o něco víc než minimální mzdu a zbytek je vyplacen v dietách tak nemocenskou ma opravdu malou. A Ja nastoupila v půlce minulého měsíce na mateřskou, tak ať vím, zda žádost vůbec podávat.

• Citovat
  • Nahlásit
59
10.9.20 07:59

Můžu se přidat s dotazem, máte někdo aktuální informaci, jak je to se započítáváním rodičáku? Když pobírám (do nástupu na mateřskou) RP na předchozí dítě, počítá se do celkových příjmů? Vím, že se někdy letos na jaře trochu měnila pravidla, částky, atd., ale ohledně započítávání RP jsem našla protichůdné informace.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
59
10.9.20 08:02

A k dotazu zakladatelky: do výpočtu životního minima ohledně nároku na porodné se počítá i to dítě, které se právě narodilo a na základě kterého člověk o porodné žádá. Tj. pokud čekáš první dítě, počítá se životní minimum pro 3 osoby (ty, přítel, dítě).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2720
10.9.20 09:57

Nejjednodušší je žádost si podat, nemusíš hledat info po všech čertech, max to nedostanete :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8537
10.9.20 10:14
@Anonymní píše:
Ahoj holky, vím že se nárok na porodné počítá za poslední 3 měsíce. Ale jak je to v případě mateřské? Počítaji se i ty 2 měsíce mateřske nebo doba ještě před mateřskou?

Počítá se čtvrtletí před čtvrtletím, ve kterém se narodí dítě. Takže pokud jsi v tom čtvrtletí měla už mateřskou, tak se počítá. Nemocenská a mateřská se počítají do toho měsíce, ve kterém přišly, ne za který náleží, na rozdíl od výplaty.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8537
10.9.20 10:15
@opossum píše:
Můžu se přidat s dotazem, máte někdo aktuální informaci, jak je to se započítáváním rodičáku? Když pobírám (do nástupu na mateřskou) RP na předchozí dítě, počítá se do celkových příjmů? Vím, že se někdy letos na jaře trochu měnila pravidla, částky, atd., ale ohledně započítávání RP jsem našla protichůdné informace.

Ano, od ledna se počítá i rodičák.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.9.20 11:39

@Lendeš tak teď jsi mě s tím čtvrtletím úplně zmatla. 😂 Termín mám začátkem října. Bude se teda počítat září, srpen a červenec pokud dobře chápu

• Citovat
  • Nahlásit
8537
10.9.20 11:45
@Anonymní píše:
@Lendeš tak teď jsi mě s tím čtvrtletím úplně zmatla. 😂 Termín mám začátkem října. Bude se teda počítat září, srpen a červenec pokud dobře chápu

Pokud se narodí v říjnu, tak ano. Pokud se narodí v září, tak duben až červen.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama