Z jakého důvodu se podle vás rodí stále méně dětí?

331
28.5.18 19:23

Z jakého důvodu se podle vás rodí stále méně dětí?

Čtu různé články na čím dál nižší porodnost. Zajímalo by mě, kdybyste měli vypíchnout hlavní důvod, který by to byl? Podle mě asi finance, ale nejsem si jistá.
Také si říkám, jaký to bude mít časem dopad za nějakých 20-30 let.

Články:
https://brno.idnes.cz/…-zpravy.aspx?…
https://www.irozhlas.cz/…803080815_dp
https://www.patria.cz/…noduche.html

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
24006
28.5.18 19:25

@Svetlana87 počítám, že lidi řeknou finance, i když je to otázka, protože dřív měli lidi míň peněz a taky měli děti a zvládli to. Takže za mě spíš pohodlnost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9150
28.5.18 19:26

@Svetlana87 Dneska jsou lidé opatrnější a více přemýšlí, jak zvládnou děti uživit. A hlavně potřeba věcí s rostoucím věkem dítěte je úplně někde jinde. Školy počítají, že každé dítě má doma PC, když nemá značkové boty, tak ho šikanují a podobně..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23116
28.5.18 19:27

Rodí se méně dětí, protože deska je UPT jako jít k zubaři. Dítě se nehodí, prostě se odstraní. Dítě není perfektní, bude další.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9150
28.5.18 19:29

@Aspera to,že chci zajistit svým dětem ( mám jedno, o druhé se snažíme) klidné dětství a dospívání neznamená, že jsem pohodlná. Nás bylo pět, já nejmladší, dědila jsem oblečení jen po starších ségrách a od třinácti byla načerno na brigádě, abych si vůbec mohla něco koupit. A máma v práci od rána do večera, aby nás uživila. Takže radši dvě a mít pro ně dostatek času.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1622
28.5.18 19:29

@Svetlana87 Podle mě to finance nejsou. Vidím to spíš na možnost realizace v jiných oblastech, než je rodina. Myslím si, že dost lidí prostě po dětech netouží nebo touží jen po jednom, maximálně po dvou dětech.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3378
28.5.18 19:30

Podle mě je to kvůli tomu, že je víc možností a dříve to nebylo. Teď chtějí všichni zažít všechno to, co život nabízí a mají pocit, že musí stihnout všechno. Cestovat, kariéru, pořídit si perfektní bydlení a auto… Na dítě není v tu chvíli prostor… A když už se rozhodnou, tak to jde třeba hůř anebo mají jen jedno dítě, dříve bylo normální mít děti i tři a dneska se na takovou rodinu dívá, jako na blázny…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4437
28.5.18 19:31

Nechuť vzdát se „vlastního“ života kvůli dítěti. Přece jen v dnešní době je tolik možností, čemu se věnovat a dítě je kolikrát na seznamu priorit dost dole. A když už se dostane na první místo, tak se zjistí, že už to nejde třeba…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5634
28.5.18 19:31
@Aspera píše:
@Svetlana87 počítám, že lidi řeknou finance, i když je to otázka, protože dřív měli lidi míň peněz a taky měli děti a zvládli to. Takže za mě spíš pohodlnost.

Tak dřív ani neměli moc velké možnosti si určovat, kolik přesně budou mít dětí.

@Svetlana87 Za mě je to i o tom, že mají ženy (i muži) více možností, nemusí se jen starat o děti a domácnost. Já mám děti dvě a víc bych ani nechtěla, peníze jsou, ale já už prostě další nechci. Kdybych neměla takového muže jakého mám, měla bych jenom jedno. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36245
28.5.18 19:32
@hanka.br. píše:
Rodí se méně dětí, protože deska je UPT jako jít k zubaři. Dítě se nehodí, prostě se odstraní. Dítě není perfektní, bude další.

To prehanis. Lide maji obecne hodne moznosti, tim to je.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
299
28.5.18 19:33

Tak jednak je to jinou mentalitou společnosti. Na nás mladé lidi mezi 20-30 je vyvíjen velký tlak společnosti (hlavně i díky FB a instagramu), abychom byli „úspěšní“. Musíš mít vysokou školu, musíš mít vlastní bydlení, musíš hodně vydělávat, musíš hodně cestovat…a pak až dítě - tedy po třicítce a ono to pak třeba už nejde. Dál jsou to také nepříznivé podmínky - platy vs. ceny bydlení, výše rodičáku. A pak je to také určitě okolní prostředí - kvalita potravin, vody, ovzduší, antikoncepce,…částečně to podle mě ovlivňuje plodnost lidí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50543
28.5.18 19:34

Kolem sebe mam rodiny, ktere maji od 2-5 deti. I mladsi rodiny maji bezne 2-3 deti.
Vetsina deti ve skole ma sourozence.
Nekdo rika, ze nechce deti, protoze jsou zavazek, ze radeji si poridi zvire nebo daji prednost svemu bydleni.
Osobne neznam, ale zaslechla jsem to nebo na fb to obcas ctu. Vetsinou to pisou zeny kolem 40+-, ktere nemaji deti a nechteji zadne. Proste nechteji zavazek. Maji jine plany.
My jsme porodnost zvedli :mrgreen:. Jak to maji jini neresim, ale doufam, ze moje deti budou tradicni a vnoucat se dockame.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28.5.18 19:34

Finance

@Svetlana87
Finance určitě ano. Mně je 22, studuju VŠ, žiju sama a stěží uživim sebe, natož ještě kdybych musela kupovat výbavu a další věci pro miminko… A i kdybych už nechodila do školy, ale do práce na plný úvazek, po zaplacení nájmu, poplatků, atd., i tak bych si dítě „nemohla dovolit“. Nevím, jak to líp napsat. :D

Takže nejdřív zajistit sebe, hlavně práci, vlastní bydlení, když to půjde a pak bych uvažovala o „pořízení“ potomka. A než se tohle všechno stihne, pokud si žena nenajde už zajištěného muže, tak je jí skoro 30. :think:

To že ženský jsou pohodlný, líný a proto si pořizují psy místo dětí a jsou posedlé kariérou, jak starší generace ráda říká a nadává, to je podle mě nesmysl. Žádnou takovou ženu ve svém okolí neznám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2098
28.5.18 19:35

S roustoucí životní úrovní porodnost klesá. Stává se společensky nepřijatelným mít víc dětí, pokud to znemaná pokles standardu pro první / předchozí děti, a není společensky přijatlné mít děti, pokud rodiče „nejsou zabezpečení“. U nás, s vytvořenou „tradicí“ vlastnictví nemovitostí - mnoho lidí například považuje za nevhodné, pokud potenciální rodiče nemají vlastní bydlení, auto atd. Bohužel.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1916
28.5.18 19:36

Zcela na rovinu, velkou mírou se na to podílí feminismus. Je sice hezké, že ženy mohou být kosmonautkami, profesorkami matematiky, špičkovými chirurgyněmi. Jen už jim nikdo předem neřekne, že být špičkový v práci a zároveň mít tři, čtyři děti, se prostě skloubit nedá. Takže máme ambiciózní děvčata (do kterých se od mala valí, že být hospodyňka je už zcela out), která do pětadvaceti studují, pak je ještě potřeba jet alespoň na dva roky do zahraničí, pak teda začít něco dělat a než se rozkoukají a něco si v té práci vybudují, je jim přes třicet a pak už se těch dětí moc nestihne. A taky se do nich valí, že vždy a za všech okolností musí být schopné se o ty děti samy postarat (na chlapa přece spoléhá jen zlatokopka), tak si raději pořídí jen jedno…
Vážně, já jsem velmi vděčná za volební právo, ale už se pohybujeme na druhé straně odezdikezdismu. Ona ta příroda věděla, proč stvořila muže a ženu a jaké úlohy jim přisoudila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama