Z odpolední na ranní - jak to vidí zákon?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
ANCA211
Kecalka 417 příspěvků 22.11.16 10:23
Z odpoledni na ranni, jak to vidi zakon?

Potrebuju poradit. U nas v zamestnani se musi nekdy z odpoledni smeny na ranni. To znamena ze prijedu domu pred pulnoci a budu muset vstavat ve 4 hodiny rano. Mam syna a jsem na nej sama a navic jeste beru leky a vim ze pracovat po tak kratkem spanku nedokazu. Vite nekdo jak to vidi zakon? Minuly tyden mi rekli ze mam nastoupit na odpoledni, tak jsem nastoupila a ted ze mam jit na ranni, ale tu ja nutne potrebuju pristi tyden.¨
Oni se k tomu nemaji mne ty smeny zmenit, a ja nevim jak se branit?

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Reakce:
Lady Bee
Ukecaná baba ;) 2205 příspěvků 22.11.16 10:26

Já tedy nevim, ale dle mého na tom není nic protizákonného. Takto jsem dělávala běžně. Prostě odpolední a hned na to byla ranní. Hold je to blbé když to takto vyjde, ale dle mého s tím nic moc neuděláš.

zrcadlo
Kelišová 7287 příspěvků 22.11.16 10:33
@Lady Bee píše:
Já tedy nevim, ale dle mého na tom není nic protizákonného. Takto jsem dělávala běžně. Prostě odpolední a hned na to byla ranní. Hold je to blbé když to takto vyjde, ale dle mého s tím nic moc neuděláš.

Protizákonné to v určitých případech je, řeší to §90ZP . V zásadě lze přestávku mezi směnami zkrátit, pokud bude ta následující o to prodloužena. Ovšem třeba v obchodě dělat pravidelně odpolední-ranní-odpolední-ranní je opravdu napadnutelné, mělo by se jednat o výjimky.

ANCA211
Kecalka 417 příspěvků 22.11.16 10:37

Tohle neni v obchode ale ve fabrice a neni za to zadny nahradni odpocinek, spis muzem vyfasnout jeste ranni sobotu.

lexiik
Stálice 76 příspěvků 22.11.16 10:37

No mi to teda moc normální nepřijde, to je jako by přišla z ranní a ještě ten den šla na noční, což je asi blbost. V zákoně je stanovená minimální doba mezi směnami, viz příspěvek výše.

stinga
Kelišová 5422 příspěvků 3 inzeráty 22.11.16 10:41

Je to zákonné, odpolední končí ve 22.00, ranní začíná 6.00 - což je 8 hodin odpočinek, zákon z cestou domů atd. atd. nepočítá

Lady Bee
Ukecaná baba ;) 2205 příspěvků 22.11.16 10:42
@zrcadlo píše:
Protizákonné to v určitých případech je, řeší to §90ZP . V zásadě lze přestávku mezi směnami zkrátit, pokud bude ta následující o to prodloužena. Ovšem třeba v obchodě dělat pravidelně odpolední-ranní-odpolední-ranní je opravdu napadnutelné, mělo by se jednat o výjimky.

Aha… tak to jsem nevedela. Nicmene by me zajimalo tedy jak s takovou informaci zakladatelka nalozi? :nevim: Da vypoved? Poda stiznost na inspektorat prace?

ANCA211
Kecalka 417 příspěvků 22.11.16 10:46

Jsem se synem sama a minuly tyden mi rekli ze budu mit odpoledni a pak ranni a ted to zmenily, takze budu muset skoncit

ANCA211
Kecalka 417 příspěvků 22.11.16 10:46

Jsem se synem sama a minuly tyden mi rekli ze budu mit odpoledni a pak ranni a ted to zmenily, takze budu muset skoncit

juliettee
Ukecaná baba ;) 1990 příspěvků 22.11.16 10:47
@stinga píše:
Je to zákonné, odpolední končí ve 22.00, ranní začíná 6.00 - což je 8 hodin odpočinek, zákon z cestou domů atd. atd. nepočítá

Taky si myslím že to je tak jak říkáš.

zrcadlo
Kelišová 7287 příspěvků 22.11.16 10:47
@ANCA211 píše:
Tohle neni v obchode ale ve fabrice a neni za to zadny nahradni odpocinek, spis muzem vyfasnout jeste ranni sobotu.

Pokud je dodržen minimální odpočinek v týdnu (což pokud po ranní sobotě jdeš až v pondělí, tak dodržen je) a další pravidla plánování docházky, tak to protizákonné není. V případě fabrik je poměrně běžné, že když se např. nestíhá výroba, nařídí se pracovní sobota. Samozřejmě pokud je to přesčas, musí být poskytnuto do tří měsíců náhradní volno nebo to být proplaceno. Ona je ta problematika složitější, spousta lidí např. jede na konto pracovní doby apod., to by bylo třeba vidět smlouvu a všechny vnitřní předpisy a pak kompletní docházku.

lexiik
Stálice 76 příspěvků 22.11.16 10:49
@stinga píše:

jenže osm hodin je minimální doba, standart je jedenáct, sice můžou zkrátit ale zas musí prodloužit další odpočinek

Emilie
Generální žvanilka 20518 příspěvků 22.11.16 10:50

Našla jsem tohle:

Dle § 241 odst. 2 zákoníku práce požádá-li zaměstnankyně pečující o dítě mladší 15 let o kratší pracovní dobu nebo o jinou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.

S ohledem na shora uvedené je tedy Váš zaměstnavatel povinen vyhovět Vaší žádosti a na Vámi požadovanou směnu Vás přesunout. Bylo by vhodné předat tuto žádost zaměstnavateli písemně, a to pro případ nutnosti obrátit se později na příslušný inspektorát práce.

V případě, že zaměstnavatel Vaší žádosti nevyhoví, je možné se dle zákona o inspekci práci obrátit na místně příslušný inspektorát práce (místní příslušnost se řídí místem činnosti kontrolované osoby tzn. místem podnikání, sídlem či bydlištěm zaměstnavatele), a to podnětem, ke kterému připojíte Vaši žádost o změnu příslušné směny a upozorníte na skutečnost, že Váš zaměstnavatel neplní povinnost dle § 241 zákoníku práce.

Lekninka91
Extra třída :D 10553 příspěvků 22.11.16 10:58

Taky jsme to tak někdy měli a nepřijde mi to jako ňáká tragedie :roll:

Regina Hero
Nadpozemská drbna 28093 příspěvků 22.11.16 11:01
@ANCA211 píše:
Potrebuju poradit. U nas v zamestnani se musi nekdy z odpoledni smeny na ranni. To znamena ze prijedu domu pred pulnoci a budu muset vstavat ve 4 hodiny rano. Mam syna a jsem na nej sama a navic jeste beru leky a vim ze pracovat po tak kratkem spanku nedokazu. Vite nekdo jak to vidi zakon? Minuly tyden mi rekli ze mam nastoupit na odpoledni, tak jsem nastoupila a ted ze mam jit na ranni, ale tu ja nutne potrebuju pristi tyden.¨
Oni se k tomu nemaji mne ty smeny zmenit, a ja nevim jak se branit?

a jaká je tam pracovní doba? Doba odpočinku mezi směnami musí být 8 hodin… takže jestli končíš v jedenáct a ve čtyři, nebo v pět musíš zase nastoupit na další směnu, je to špatně… u nás ve firmě odpolední končily v deset večer, ranní směna začínala v šest, takže to vycházelo bez problémů… ale jistě nemáš střídání ranní - odpolední - ranní - odpolední každý den, ne? Není to jen nějaká jednorázovka, když se změnil turnus?

Jinak se můžeš zkusit domluvit s někým, kdo by byl ochotný si s tebou tu směnu vyměnit, ne? U nás to tak ženské běžně dělaly, za vedoucí přišly s hotovým návrhem, ta to jen poznačila do rozpisu, a bylo to…

Příspěvek upraven 22.11.16 v 11:05

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Blíží se zápisy do prvních tříd. Na co se připravit?

Po celý duben budou probíhat na státních i soukromých základních školách... číst dále >

5 netradičních jarních tipů co podniknout v Praze

Rozhodli jste se na počátku jara navštívit hlavní město? Stověžatá Praha... číst dále >

Články z Expres.cz

Úžasná dvojice Abrhám a Šafránková: Podívejte se, jak jsou si manželé velkou oporou

Na konci letošního roku oslaví osmdesáté narozeniny a zub času se na jeho... číst dále >

Adekvátní trest pro Terezu? Státní zástupce říká minimálně 25 let a plánuje odvolání!

Představa, že v pákistánském kriminále stráví následujících osm let života,... číst dále >