Z RD na MD: 6-8 týdnů před porodem, doplatek rodičáku?

37
5.11.19 17:16

Z RD na MD: 6-8 týdnů před porodem, doplatek rodičáku?

Ahoj maminky, chtěla bych se zeptat jestli si znova můžu zvolit jestli půjdu na MD 6 nebo 8 týdnů před porodem, když jsem teď na RD? A jak to bude s výplatou rodičovské a mateřské, když na MD nastoupím v půlce měsíce a nebudu mít dočerpaný rodičovský příspěvek (zrychlit už to nemůžu, jsem na max)? Minule jsem nastupovala na první mateřskou v půlce měsíce a hodilo mi to 6500. Dostanu nějakou část i z rodičáku nebo jen 6500? Děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
45555
5.11.19 17:18

@ajanab dosteneš částku do výše ppm

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9069
5.11.19 17:44

Můžeš si zvolit jakékoliv datum v rozmezí 6-8 týdnů před porodem. Pokud PPM za část měsíce bude 6500 Kč a máš rodičák zvolený např. 12 tis. Kč, dostaneš z něj 12 tis. mínus 6500 Kč = 5500 Kč. Pokud by se v tom měsíci už narodilo mladší dítě, tak z rodičáku na starší nedostaneš nic.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
211
7.11.19 10:12

Ahoj, chtěla jsem se zeptat zkušenějších. Jsem na rodičáku se synem a termín druhého porodu mám 23.2 2020. Nástup na PPM mám mezi 29.12 - 12.1. Rodičák na syna nestihnu vyčerpat. A moje otázka zní, jestli teda mužů na PPM nastoupit 1. ledna, tedy nějakých necelých 8 týdnů před porodem? Chtěla bych totiž, aby mi za prosinec ještě přišel celý rodicak za syna a za ten leden už potom normálně PPM. Abych nemusela nikde běhat a čekat na nějaký dorovnavani apod.
Doufám, že jsem to napsala srozumitelne. Děkuji moc za odpovědi :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9069
7.11.19 10:36

@Tyna15 Můžeš na PPM nastoupit kdykoliv v tom rozmezí, takže klidně 1. 1. Ale stejně pokud nebudeš mít rodičák dočerpaný, tak máš oznamovací povinnost vůči ÚP, takže musíš hlásit nástup na další PPM (nebo sama rodičák ukončit k 31. 12.), takže komunikaci s ÚP se nevyhneš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
211
7.11.19 10:40

@Lendeš Děkuju moc. Jo, to mi je jasný, že tam ten rodicak budu muset stopnout. Spíš mi jde o to, abych tam pak nemusela znova nějak řešit to dorovnavani a celkově mi to takhle přijde přehlednější. Jen jsem si právě nebyla jistá, jestli si můžu pro nástup na PPM vybrat jakýkoli den v tom termínu 6-8 týdnů před porodem, nebo jestli to musí mít striktně buď 8 týdnů a nebo 6 týdnů ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9069
7.11.19 10:52

@Tyna15 Teď už si je ÚP schopný zjisit vyměřovací základ k PPM od OSSZ sám, takže by mělo stačit oznámit nástup na PPM, aby si to dopočítali.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
211
7.11.19 10:57

@Lendeš aha, já jsem právě všude četla, že tam budu muset ještě pak jít s denním vymerovacim základem a podle toho, že to pak nějak zpětně doplatí :think: no nevím. Já popravdě v téhle oblasti nejsem vůbec zdatna. Ale teda když bych nastoupila toho 1.1 tak je to v pořádku?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9069
7.11.19 11:01

@Tyna15 Od července si pracák zjišťuje DVZ k PPM přímo od OSSZ. Když tak si na pracák zavolej a poptej se, co by chtěli doložit.
Nástup si můžeš zvolit kdykoliv v tom rozmezí 6-8 týdnů, to záleží čistě na tobě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
211
7.11.19 11:03

@Lendeš děkuju moc

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu