Začátek těhotenství a nepravidelná pracovní doba

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Elinečkaaa
Kecalka 478 příspěvků 04.11.14 10:29
Začátek těhotenství a nepravidelná pracovní doba

Ahoj, chtěla bych se zeptat na váš názor. Studuji dálkově, pracovala jsem přes půl roku na DPP v jedné neziskovce a od září zatím do konce roku mám s nimi uzavřené HPP. O miminko jsme se snažili přes půl roku a zadařilo se právě na začátku září, takže s nástupem do nového zaměstnání. Práci mám jednoduchou, v podstatě se jedná převážně o sedavé zaměstnání a nějaké aktivity s klientkami a jejich dětmi, takže pohoda. Těhotenství jsem již vedení oznámila, takže jsme se dohodli na zrušení nočních směn a myslela jsem, že to bude dobré a v klidu si dochodím do toho 31. prosince a pak uvidím, jestli mi prodlouží ještě smlouvu nebo ne. Problém ale je, že mám nepravidelnou pracovní dobu a společně s dojížděním mě to hrozně zmáhá. V podstatě přijdu domů, sotva se osprchuji, lehnu do postele a spím až do rána.. Pracovní doba by mi možná ani tak nevadila, ale jelikož mám trochu komplikované dojíždení, tak se to dost nabaluje. Většinu času dělám dvanáctky, takže to je buď od 6-18 hod (vstávám ve 3 a dostanu se domů v 19:30), nebo od 7-19 (vstanu ve 4 a jelikož mi nenavazují spoje, tak pokud má manžel odpolední, dostanu se domů ve 22:30, mezi tím někde musím čekat) nebo 9-21 (to je vcelku v pohodě, spoje krásně navazují) nebo 10-22 (vstávám v 6:30 a domů přijedu o půlnoci). Mezi tím občas nějaká osmička, buď od 6 nebo od 13 či 14).
Omlouvám se za podrobný popis, nechci, aby to vyznívalo, že si stěžuji, naopak svou práci miluji, je to přesně moje specializace a navíc ve vysněné organizaci, se kterou bych i v budoucnu ráda spolupracovala). Jenže už nevím, co dál, někdy se stane, že se jeden den po směně dostanu domů o půlnoci a druhý den mám od 6, takže vstávám ve 3, což se fakt nedá. Samozřejmě, že tím, že dělám dvanáctky mám i dny volna, ale mám pocit, že i po dvou dnech odpočinku jsem na tom pořád stejně.. K tomu neustálé celodenní nevolnosti (jsem v 10 tt), které se v posledních dnech zhoršili, dnes jsem od rána v práci a zatím jsem veškeré pokusy o jídlo vzdala, protože vše letělo ven. Tedy některé dny jsou lepší, ale většinu dní jen prosedím či proležím s hlavou opřenou o stůl a mám pocit neustálé zimnice (ale horečku nemám, teplotu jsem si radši měřila, ale evidentně je to jen tou únavou).
Chtěla bych vás poprosit o názor, co byste v mé situaci dělali. Jak jsem psala, práce sama o sobě je jednoduchá, navíc když jsem nastupovala, vedení naznačovalo, že by se mnou časem počítali i na kvalifikovanou pozici, pro kterou mám vzdělání (teď vlastně dělám spíš takovou pomocnou práci, ale jsem ráda, za možnost praxe a celkové přiblížení se organizaci)- tedy to ještě netušili, že otěhotním takto na začátku. Navíc každá koruna se nám hodí, nebudu mít nárok na mateřskou, takže jen s rodičákem to úplně zázrak nebude. Ale zase jako o suché kůrce chleba nebudeme, původně jsme ani s mojí prací na HPP nepočítali a když jsme plánovali mimčo, vycházeli jsme jen z manželova platu a rodičáku, že by nám to stačilo, jen by bylo třeba dočasně omezit rekontrukci domu. V podstatě se mi nyní jedná jen o chození do práce do konce roku, pak jsem si myslela, že bych se s vedením opět dohodla na DPP. Jenže teď mám za poslední měsíce pocit, že to prostě nezvládám.. Jenže oni mě potřebují, koncem roku řeší každého člověka, ani dovolené nejsou, takže by pro ně byla citelná ztráta, kdybych na nějakou dobu tedy zůstala doma, dokud se mi zase neuleví.. A pak nevím, s jakým nadšením by mě braly na DPP..

Takže co myslíte vy zkušenější (je to moje první těhotenství, tak nevím), vykašlali byste se na to a řekli o svých problémech lékařce, aby posoudila a případně navrhla neschopenku na nějakou chvíli ( což je ale v nepřetržitém provozu, kde je vždy jen jeden zaměstnanec a kde se směny plánují měsíc dopředu, docela problém) nebo byste to zkusili překonat (protože třeba za 14 dní by se to mohlo zlepšit). Bojím se především o miminko, nerada bych ho ohrozila.

Předem moc děkuji a omlouvám se za román.

Reakce:
zelenaprisera
Závislačka 4151 příspěvků 04.11.14 10:38

Ja jsem šestý az dvanáctý týden v podstatě prospala u obou těhotenství. Třeba 4 dny volna a jenom jsem spala ;) Pak se to zlepšilo

zuzkasim
Ukecaná baba ;) 2243 příspěvků 04.11.14 10:40

Mimčo nijak neohrozíš, ty začátky má spousta ženských těžké… napíšu ti to tak, když budeš čekat druhé, tomu prvnímu bude třeba rok, budeš mít 24h službu, můžeš vstávat 4× za noc, prcek může být nemocný, takže ti bude přes den furt fňukat, ven s ním nebudeš moct, k tomu zařídit nákup, vaření, krmení, přebalování, uklízení, zabavení staršího a přes den ti usne 2× na 20 minut, kdy se budeš chtít v klidu aspoň najíst, takže společné zdřímnutí nehrozí… Vydrž, bude líp, ta počáteční únava prostě jednou přejde, využij každou volnou chvilku ke spánku a těš se na miminko. Když půjdeš na nemocenskou, půjdeš s penězma dolů, dostaneš vycházky, nesmíš je přesáhnout, můžeš si nechat zdát o víkendovém výletu, u nás bych se např. do porodu nedostala ani za rodičema…

ynax
Extra třída :D 13126 příspěvků 04.11.14 10:41

Chceš názor? Můj názor je ten, že se snažíš si nějak zdůvodnit, proč by ses na to měla vykašlat a zůstat doma. Podle mého bys ale měla vytrvat a nechodit na neschopenku. Ani netušíš, jak velký problém je dnes získat práci, tudíž, pokud zůstaneš, máš reálnou šanci se tam po rodičáku vrátit. Nehledě na to, že dostaneš mateřskou. Teď říkáš, že peníze nemáte tak špatné, ale věř tomu, že mít o pár tisíc víc je při dítěti fajn.
Chápu, že ti není nejlépe a že jsi utahaná, ale to zažila skoro každá. Nevolnosti za chvíli zmizí a i nebudeš tak utahaná, většinou od druhého trimestru to bývá lepší.

Turante
Závislačka 2777 příspěvků 04.11.14 10:45

Já bych se to snažila vydržet :nevim: Hlavně proto, že máš smlouvu jen do konce roku, tak aby ti když tak vůbec nabídly dohodu! Ale tohle si musíš rozmyslet sama :think:

Black Cat
Kelišová 6530 příspěvků 04.11.14 10:46

Ja prvni trimestr vzdycky skoro cely prospala. Teda ve volnych chvilich… ;) Pak ta unava presla a naopak jsem byla cela nabuzena a nazhavena delat cokoliv. Byla jsem rada, ze muzu pracovat do posledni chvile. Doma by mi z toho nicnedelani svihlo…

Elinečkaaa
Kecalka 478 příspěvků 04.11.14 10:54
@ynax píše:
Chceš názor? Můj názor je ten, že se snažíš si nějak zdůvodnit, proč by ses na to měla vykašlat a zůstat doma. Podle mého bys ale měla vytrvat a nechodit na neschopenku. Ani netušíš, jak velký problém je dnes získat práci, tudíž, pokud zůstaneš, máš reálnou šanci se tam po rodičáku vrátit. Nehledě na to, že dostaneš mateřskou. Teď říkáš, že peníze nemáte tak špatné, ale věř tomu, že mít o pár tisíc víc je při dítěti fajn.
Chápu, že ti není nejlépe a že jsi utahaná, ale to zažila skoro každá. Nevolnosti za chvíli zmizí a i nebudeš tak utahaná, většinou od druhého trimestru to bývá lepší.

Ale vím to moc dobře, jak je to těžké. Když jsem šla dělat Mgr. studium dálkově, plánovala jsem si, že hned po Bc. nastoupím někam do práce a budu mít pěkně praxi i peníze a k tomu dodělám školu (opravdu už mě nebavilo pouze studovat, potřebuji mít pocit, že dělám něco užitečného, už na bakaláři jsem si připadala na denním studiu blbě). No ale práci v oboru jsem získala až po roce a půl, do té doby jen brigády (u nás v neziskovce, dále cukrárna, úklidy, pokladna… dohromady pár usmolených tisíc měsíčně). Takže jsem za práci fakt ráda, ale teď mám asi nějakou slabou chvíli, kdy jsem při chůzi schopna se pohybovat pouze šnečím tempem (já které všichni nadávají, že jí nestíhají :lol: ) a v práci skoro spím.. Ale uvidíme, třeba se to do konce listopadu srovná (protože to je ve štychu prostě nemůžu nechat) a pak se na prosinec uvidí..
Jo a o mateřskou mi nejde, protože stejně nárok mít nebudu, tak mám spočítané. Na to budu zaměstnaná příliš krátce (protože oni mi nejspíš smlouvu na HPP po novém roce neprodlouží, vlastně nikdo ze zaměstnanců to nemá jisté, neziskovky jedou jen na dotacích a podle toho musí přizpůsobit provoz, a to i zaměstnance) a ani studium se mi nezapočítá, protože ho ještě nebudu mít ukončené

Elinečkaaa
Kecalka 478 příspěvků 04.11.14 11:00
@zuzkasim píše:
Mimčo nijak neohrozíš, ty začátky má spousta ženských těžké… napíšu ti to tak, když budeš čekat druhé, tomu prvnímu bude třeba rok, budeš mít 24h službu, můžeš vstávat 4× za noc, prcek může být nemocný, takže ti bude přes den furt fňukat, ven s ním nebudeš moct, k tomu zařídit nákup, vaření, krmení, přebalování, uklízení, zabavení staršího a přes den ti usne 2× na 20 minut, kdy se budeš chtít v klidu aspoň najíst, takže společné zdřímnutí nehrozí… Vydrž, bude líp, ta počáteční únava prostě jednou přejde, využij každou volnou chvilku ke spánku a těš se na miminko. Když půjdeš na nemocenskou, půjdeš s penězma dolů, dostaneš vycházky, nesmíš je přesáhnout, můžeš si nechat zdát o víkendovém výletu, u nás bych se např. do porodu nedostala ani za rodičema…

Děkuji za názor, máš pravdu, s dalšími dětmi to bude horší :-) Když já bych si v ideální případě představovala být doma třeba 14 dní a pak nastoupit zase do práce a ideálně chodit pak alespoň na tu dohodu. Protože je mi jasné, že bych se pak za celé těhotenství nikam nedostala, rodiče mám na druhém konci republiky, většinu kamarádek taky, takže bych se doma akorát tak zakopala. Navíc manžel dělá ranní, odpolední a občas pohotovosti, takže by nám to taky moc společně nemuselo časově vycházet.

slavuska1
Vesmírná mluvilka 31692 příspěvků 04.11.14 11:03

No, já si tedy nedokážu představit, jak chceš tuhle práci dělat po mateřský, vždyť dítě vůbec neuvidíš, s takovým dlouhým dojížděním. tkže já za sebe bych s na to vykašlala, a po MD si našla něco hlavně bez takového dojíždění, to je síla, kolikrát 3 hodiny dojíždět 8o

zamlklinka
Závislačka 3266 příspěvků 04.11.14 11:04

@Elinečkaaa Tak ja bych teda raději zůstala doma. Nekdo tady psal, ze mimco neohrozis, ja tenhle nato nesdilim…Ale to je tím, ze mam za sebou spatnou zkušenost.

Elinečkaaa
Kecalka 478 příspěvků 04.11.14 11:04
@Turante píše:
Já bych se to snažila vydržet :nevim: Hlavně proto, že máš smlouvu jen do konce roku, tak aby ti když tak vůbec nabídly dohodu! Ale tohle si musíš rozmyslet sama :think:

To je fakt, že by mi jí pak asi těžko udělali, budou muset za mě řešit plnohodnotnou náhradu (ale zase HPP už nejspíš nedostanu). A uvidím, co bude po tom novém roce, on je tady velký problém, že kdyby nastal nějaký problém (což samozřejmě může i u netěhulky), tak se velmi těžko bude řešit případná náhrada ve službě)

Elinečkaaa
Kecalka 478 příspěvků 04.11.14 11:27
@slavuska1 píše:
No, já si tedy nedokážu představit, jak chceš tuhle práci dělat po mateřský, vždyť dítě vůbec neuvidíš, s takovým dlouhým dojížděním. tkže já za sebe bych s na to vykašlala, a po MD si našla něco hlavně bez takového dojíždění, to je síla, kolikrát 3 hodiny dojíždět 8o

No kdybych práci dělala po mateřský, tak už bych nenastoupila na současnou pozici, ale na jinou, pro kterou jsem kvalifikovaná (navíc už budu mít dodělané i Mgr., takže už to nebude problém). A tak bych dělala normálně osmičky, příp. i zkrácenou, to by nebyl problém. Bez víkendů, svátků a nočních- max. ve výjimečné situaci). A s dojížděním by už taky nebyl takový problém, autem můžu být v práci za půl hodiny. Jenže já jsem řidič začátečník, absolutně nevyježděná, řidičák mám necelý rok, ale klepu se kdykoli za volant sednu, úplně sama jsem si zatím netroufla. Kdybychom pořídili nyní druhé auto (což stejně bude muset časem s dítětem přijít), tak by mi to vyřešilo ty dlouhé časy čekání na přestupy, ale já si prostě netroufám, obzvláště proto, že je mi teď pořád špatně a neustále zvracím.. Vím, že je to výmluva, ale já to řízení auta prostě nesnáším, jsem hrozný nervák, vyhýbám se tomu, jak jen můžu, ale vím, že to nejde donekonečna

slavuska1
Vesmírná mluvilka 31692 příspěvků 04.11.14 11:33
@Elinečkaaa píše:
No kdybych práci dělala po mateřský, tak už bych nenastoupila na současnou pozici, ale na jinou, pro kterou jsem kvalifikovaná (navíc už budu mít dodělané i Mgr., takže už to nebude problém). A tak bych dělala normálně osmičky, příp. i zkrácenou, to by nebyl problém. Bez víkendů, svátků a nočních- max. ve výjimečné situaci). A s dojížděním by už taky nebyl takový problém, autem můžu být v práci za půl hodiny. Jenže já jsem řidič začátečník, absolutně nevyježděná, řidičák mám necelý rok, ale klepu se kdykoli za volant sednu, úplně sama jsem si zatím netroufla. Kdybychom pořídili nyní druhé auto (což stejně bude muset časem s dítětem přijít), tak by mi to vyřešilo ty dlouhé časy čekání na přestupy, ale já si prostě netroufám, obzvláště proto, že je mi teď pořád špatně a neustále zvracím.. Vím, že je to výmluva, ale já to řízení auta prostě nesnáším, jsem hrozný nervák, vyhýbám se tomu, jak jen můžu, ale vím, že to nejde donekonečna

jo takhle. v tom případě bych se teda pokusila překonat, a to auto pořídit teď. hele čím dřív se do toho zakousneš, tím líp. sedni za volant, manžel vedle tebe, a jezděte každý den aspoň hodinu..za 14 dní už bys to mohla zvládat sama. jako 2,5 hodiny ráno, a 2?5 hodiny večer naprosto zbytečně na cestě, to je prostě šílený. pokud za 3 roky řídit plánuješ, a finance na auto byste teď dohromady dali, není důvod to odkládat, čím dřív, tím líp :hug:

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Blíží se zápisy do prvních tříd. Na co se připravit?

Po celý duben budou probíhat na státních i soukromých základních školách... číst dále >

5 netradičních jarních tipů co podniknout v Praze

Rozhodli jste se na počátku jara navštívit hlavní město? Stověžatá Praha... číst dále >

Články z Expres.cz

Odvážná Jitka Schneiderová: Na Lvy přišla bez podprsenky, odkryla pevná ňadra

Krásná herečka Jitka Schneiderová (46) jako vždy na červeném koberci... číst dále >

Konečně za dámu! Simona Babčáková uchvátila Lvy svou ženskostí

Herečka Simona Babčáková (46) vždycky bývala taková neslaná nemastná. Asi i... číst dále >