Zacelení defektu síňového septa

18.11.15 20:14

Zacelení defektu síňového septa

Ahoj holky, nedávno jsem tady psala, protože mi v těhu v Motole zjistili u miminka stopový defekt komorového septa a dali doporučení na neurgentní vyšetření po narození. Dnes jsme byli na kardiologii - tam zjistili, že se sice stopový defekt v komoře zacelil, ale vznikl defekt v síňovém septu (síň je zvětšená a ta „branka“úplně nedoléhá..malá tam má tp. dírku). Jsem z toho úplně v pytli : (( říkali nám o operaci v předškolním věku..miminko má teď 2 týdny, není slyšet šelest ani nic podobného..jeví se jinak zdravé. Máte s tím některá zkušenosti?? nebo zacelí se to někdy i samo? to by mě spíš zajímalo.. děkuju moc, snad mě něco uklidní

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

13932
18.11.15 20:17

A jak velka ta dirka je?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18.11.15 20:20
@tereza12345 píše:
A jak velka ta dirka je?
…no to je právě to, co nevím..doktorka byla hrozně rychlá, nepříjemná, řekla jen, že to budeme sledovat a ať přijdeme zase za 3 měsíce na vyšetření
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18.11.15 20:22
@S.N.A.Ž.I.L.K.A.XX píše: …no to je právě to, co nevím..doktorka byla hrozně rychlá, nepříjemná, řekla jen, že to budeme sledovat a ať přijdeme zase za 3 měsíce na vyšetření

z hemodynamického hlediska je to zatím v pořádku..není šelest apod., ale ta dírka tam je

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19246
18.11.15 20:22

@S.N.A.Ž.I.L.K.A.XX pokud není slyšet šelest a s operací čekají do předškolního věku, tak bych asi byla zatím naprosto v klidu. Nerv by mě chytil až v termínu operace.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18.11.15 20:26
@Svistice píše:
@S.N.A.Ž.I.L.K.A.XX pokud není slyšet šelest a s operací čekají do předškolního věku, tak bych asi byla zatím naprosto v klidu. Nerv by mě chytil až v termínu operace.

já vím :_( pokud jsem ale dobře pochopila, tak šelest se asi může ještě časem objevit.. a taky těžko říct, jestli se růstem dítěte ta vada ještě nezvětší.. :-/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13932
18.11.15 20:27

Dcera mela dirku myslim 1.5mm v roce krasne zaceleno. Takze bych zatim nemyslela na nejhorsi. Urcite se to aspon z casti zatahne. A i kdyz malinka ditlrka zustane, tak pry by se pak nesmela potapet v dospelosti. Takze bych byla zatim klidu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18.11.15 20:35
@tereza12345 píše:
Dcera mela dirku myslim 1.5mm v roce krasne zaceleno. Takze bych zatim nemyslela na nejhorsi. Urcite se to aspon z casti zatahne. A i kdyz malinka ditlrka zustane, tak pry by se pak nesmela potapet v dospelosti. Takze bych byla zatim klidu.

to je super, to máte fajn.. třeba se to i u nás trochu zmenší.. všichni doktoři (chlapi), kteří malou vyšetřovali (ať už v Brně, Praze) byli mnohem víc pozitivní než ta doktorka dneska na kardiu, uplně mě rozhodila. Nejdřív mi řekne diagnozu (tedy že má malá defekt sínového septa) a pak začne vtipkovat a smát se i se sestrou..prostě no comment

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18.11.15 20:48

Já se s defektem komorového septa narodila. Hodně dlouho se mluvilo o operaci a celý život jsem sledovaná na kardiologii. Nejdříve u nás ve městě u kardiologa a od 18 v Motole. Nakonec se ale v dětství defekt začal sám „zatahovat“, takže teď už je to pro mě jen nepatrný problém, který se vyřešil bez operace.

Omezení mám co se týče operací a zubaře, kdy musím před každým zákrokem brát ATB a nosit u sebe kartičku, aby to všichni lékaři věděli, toť vše. Jinak vedu normální život, měla jsem normální porod a jiná omezení nemám :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1570
18.11.15 21:15

Zacelit se to ještě může. Syn to má taky jsou mu tři a vubec na něm není nic poznat. Jen je náchylnější k nachlazení a bronchitidu mel jen jednou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Smazaný anonym
18.11.15 21:17

U nás měl syn otevřené foramen ovale a nezacelilo se, operace v 3,5 letech, nyní v pořádku, akorát má prozatim následky na srdci i v plicnici, tak doufám, že se časem upraví. Čas ukáže, jestli se dírka zacelí nebo ne, každopádně budete/jste v péči kardiologa jednou za půl rok až rok. Pokud nejsou zevní příznaky nemoci (dušnost, modrání), operují až po dosažení 15kg váhy dítěte, případně dřív, pokud se naopak zhoršují tlaky v srdci i plicnici.

• Citovat
  • Upravit
18.11.15 22:24
@monrom píše:
U nás měl syn otevřené foramen ovale a nezacelilo se, operace v 3,5 letech, nyní v pořádku, akorát má prozatim následky na srdci i v plicnici, tak doufám, že se časem upraví. Čas ukáže, jestli se dírka zacelí nebo ne, každopádně budete/jste v péči kardiologa jednou za půl rok až rok. Pokud nejsou zevní příznaky nemoci (dušnost, modrání), operují až po dosažení 15kg váhy dítěte, případně dřív, pokud se naopak zhoršují tlaky v srdci i plicnici.

děkuju za odpověď. Můžu se zeptat, jak probíhala operace? jestli katetrem nebo otevřením hrudníku? jak vypadá jizva? a jak to syn snášel? děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Smazaný anonym
19.11.15 08:59

@S.N.A.Ž.I.L.K.A.XX Operace katetrem se provádí pouze, když dírka není moc velká a má dobré okraje a dá se z toho sešít. Nám dělali přes hrudník právě kvůli tomu, že byla dírka veliká a bez volných okrajů, musela se vzít záplata z osrdečníku. Byli jsme tam 8 dní, to je minimum, bez komplikací a snášel to výborně na to, že jsem s nim přes noc byla jenom první den před operací a poslední před propuštěním, protože neměli volná lůžka a musel zůstat celou dobu na JIPu a tam s nim spát nemohu. Chodila jsem za nim ráno a večer po usnutí jsem se vracela domů. Zvládl to opravdu skvěle (ve 3,5letech), tak kolikrát nechápu maminky, co chtějí spát i s 9 letými dcerami v nemocnici. :nevim:
Jizvu má, ale je již bílá (2 roky od operace), pak další jizvy po drenech, ale myslim, že to ještě hodně vybledne a pokud nabere svalovou hmotu, tak se i ztratí v záhybu. A když ne, tak snad ho to nebude tolik v dospívání omezovat. :nevim:
Na operaci jsme byli v Motole, mají to tam zmáklý a tato operace patří mezi ty nejjednodušší, tim to ale nechci bagatelizovat. Nebála bych se.

• Citovat
  • Upravit
19.11.15 09:32

Já mám operovaný defekt komorového septa, ten síňový je prý častější. Šelest jsem měla vždycky, i teď mi doktor píše "tichý šelest nad plicnicí), ale přišlo mi to jako to nejmenší. Operovaná jsem byla až v 15 letech, protože tehdy se vyčkávalo a malé děti se operovaly jen v případě nutnosti. Myslím, že je lepší, když to teď operují v brzkém věku. Jinak mám teď srdce zdravé, byť se záplatou a šelestem :mrgreen:. Jediné, co musím, tak dodržovat prevenci infekční endokarditidy, tedy před některými rizikovými zákroky a po nich (trhání zubu, operace) musím dostat ATB. Kardiochirgie v ČR je na vysoké úrovni, dokonce už umí tyhle vady operovat i laparoskopicky. Pokud bude operace potřeba, bude tvoje dítě v těch nejlepších rukou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19.11.15 10:56

Děkuju za info všem. A nevíte/neříkali vám doktoři, jestli se někdy ta dírka může zacelit sama i bez zákroku? přeci jen si říkám, že je dcera ještě malinká a že se může ledacos změnit…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama