Záchvat vzteku předškoláka, když něčemu nerozumí.

12.5.20 13:11

Záchvat vzteku předškoláka, když něčemu nerozumí.

Ahoj, mám doma předškoláka. Doma se mi občas vzteká. Ve školce se to nestává. Stává se to, když něčemu nerozumí a já mu to nedokážu vysvětlit. Nevím jak se zachovat. Většinou řeknu, že to jinak vysvětlit neumím, nebo, že to nikdo neví a počkám až se vyvzteká. Horší je to, když ho to popadne u našich. Děda na to nemá trpělivost a většinou vyjede ať mu dám na zadek. Což nechci, a když není klid okolo malý se vzteká ještě víc. Jak by jste to řešili? 8o

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

3756
12.5.20 13:23

Jak že to nikdo neví? Já bych se ho snažila uklidnit a určitě se snažila i vysvětlit…zaleží o co jde, jestli je to na úroveň jeho věku. A když se dcera vztekne, že se ji něco nedaří, nebo nelíbí pošlu do pokoje at se vyřve, vyvzteká… pak se vráti a vrátíme se k problému. A snažím se ji spíše navést, že se musí snažit, uklidnit, že pak ji to půjde.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20736
12.5.20 13:23

Nijak. Nechat vyvztekat/zpravovat emoce. Pokud to trvá moc dlouho/ruší ostatní, tak dítě někam odvédst.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6537
12.5.20 13:30

A ty se nezlobíš když potřebuješ nějakou informaci a někdo ti řekne že neví a že tím to končí? Ani trošičku tě to nerozlobí? Dítě není malý dospělý. Má právo reagovat emotivněji, neumí emoce ovládat. To se člověk učí celý život.

V dnešní době googlu je tristní tvrdit dítěti že nevíš a nikdo to neumí vysvětlit :nevim: pokud se neptá na jadernou fyziku tak nechápu vaše reakce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5976
12.5.20 13:32

A nějaký příklad? Neumím si moc představit takhle odbýt dítě, říct, že to nikdo neví. Já se snažím vše vysvětlovat a když tomu děti stále nerozumí, tak se to snažit vysvětlovat jinak, použít i fotky, googlit na mmobilu (a poté říct ve zkratce ta, aby pochopilo dítě). Vždyť je to zajímavé i pro tebe, osvěžit si zapomenuté informace nebo se dozvědět něco nového, ne?
Nebo když se jedná o něco technického, tak řeknu:,,tohle nevím, ale až se uvidíme s dědou, tak se ho zeptáme, to by mohl vědět…" Také bych ho nebila, spíš zapracovala na té příčině vztekání a komunikaci s dítětem. On se nejspíš nespokojí se stručnou odpovědí a pozná, když ho odbydeš, proto to vztekání.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
12.5.20 13:37

Záleží na důvodu, čemu nerozumí. Pokud to je něco, co se nemusí řešit, odvádím pozornost jiným směrem.
Pokud to je něco podstatného, tak se k tomu vracíme, až se uklidní.
No a pokud jen šaškuje, tak končím diskuzi a separuju ho pryč.
Jo a ještě další varianta, že já to nevím, pletu se a on to ví lépe.
My teď řešíme to, že syn si usmyslel, že je k ničemu. Jak mu něco nejde, prohlásí, že je hloupý, je k ničemu a odchází, případně se vzteká. To je taky hukot.

• Nahlásit
  • Citovat
20736
12.5.20 14:09

@bjetuschka Tak já si takovou otázku umím velmi živě představit:
„Co se stane, když vletí družice do černé díry?“
„Jak poznám, ve které vrstvě horniny mám kopat, abych našel dinosauří kost“
„Proč u nás byla v době dinosurů moře a kvůli tomu se tu nevyskytují žádné fosílie“
„Když bombardér vypustí torpédo nad lodí a ne do vody, takže to torpédo nezasáhne loď z boku, tak je taky schopné tu loď potopit, nebo co se stane?“
„Za jak dlouho umřou všichni lidé na zemi?“
„Jaktože nějaký staří lidé, i když jsou starý a nemocní, s tím koronavirem přežijí a jiní umřou?“

:lol:
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
819
12.5.20 14:23
@Svistice píše:
„Proč u nás byla v době dinosurů moře a kvůli tomu se tu nevyskytují žádné fosílie“
„Když bombardér vypustí torpédo nad lodí a ne do vody, takže to torpédo nezasáhne loď z boku, tak je taky schopné tu loď potopit, nebo co se stane?“
„Jaktože nějaký staří lidé, i když jsou starý a nemocní, s tím koronavirem přežijí a jiní umřou?“:lol:

S dovolením si dokážu představit daleko strašlivější otázky, nejlépe pronesené v MHD, či na návštěvě u rodičů.
Například…a mamíí, co se dělá s tím tatínkovým semínkem? To se polyká?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5976
12.5.20 15:57
@Svistice píše:
„Jaktože nějaký staří lidé, i když jsou starý a nemocní, s tím koronavirem přežijí a jiní umřou?“:lol:

Jasně, že je to hukot, ale zase se to dá s trochou fantazie nějak okecat, případně vymyslet různý scénáře :D Já mám asi bujnou fantazii, mě zatím žádná otázka nikdy nerozházela :lol: :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
819
12.5.20 17:52
@bjetuschka píše:
Jasně, že je to hukot, ale zase se to dá s trochou fantazie nějak okecat, případně vymyslet různý scénáře :D Já mám asi bujnou fantazii, mě zatím žádná otázka nikdy nerozházela :lol: :lol:

Mám vyzkoušený vyfabulovat nějakou naprosto nesmyslnou odpověď, spolehlivě zabere.
Jako třeba proč jsi sem dal špinavý boty? No protože modrá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.5.20 22:19

@Aletheia Jde o otázky typu Kdo byl první člověk. Vysvětlovala jsem, jak člověk v pravěku se vyvinul ze zvířat, ale chtěl vědět, kdo byl první, a to se mi nepodařilo vysvětlit. Chtěl vědět jak rychle se pohybuje Země a pak jak se to zjistí, to fakt vysvětlit neumím. Nedokázala jsem vysvětlit pořádně nekonečno. Proč je tak moc horké slunce a proč svítí. Prostě je toho hodně a google moc nepomůže. Samozřejmě se snažím vysvětlovat, ale někdy to prostě neumím.

@bjetuschka Přesunout vysvětlování na někoho jiného mi neprochází, asi je to tím, že já jsem ta, co nejvíc vysvětluje. Odvedení pozornosti také nefunguje.

@Svistice Ano tak nějak, děti se neptají jen na jednoduché věci, které se dají snadno pochopit.

Jde mi spíš jestli je nějaký způsob jak vztekání předcházet, nebo zmírnit, když už k němu dojde. Nastavit nějaký rituál?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5217
13.5.20 06:36

@marcela-matej :) to je normálka. Já jsem přesně v tom věku taky chytla hysterák, když mi máti odpovídala na něco nevim. Nebo taky, že něco nejde - ve smyslu že nemá smysl se o něco snažit. Pamatuju si to dodnes a pořád se to toho vzteku dokážu vcítit, protože z toho byla cítit taková ignorace. :pocitac:. Dětem se dospěláci musí věnovat, ještě, když o to ty děti stojí. Tím ale nechci říct, že ty třeba nevyčerpáváš možnosti vysvětlení. Někdy je to těžký.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
pistalka1974
13.5.20 09:41

Podle všeho je tvůj synek velice bystrý a k tomu citlivý klouček. Takže bych se snažila také mu to vysvětlit, a ne po vzoru dědy ho bít. Vždyť i ten děda by se mu to mohl spíš pokusit vysvětlit.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama