Začínající Osvč a příspěvek na bydlení

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Nikolitko
Stálice 63 příspěvků 01.07.19 19:39
Začínající Osvč a příspěvek na bydlení.

Ahoj, prosím potřebovala bych poradit: jako začínající OSVČ bych rada pozadala o prispevek na bydleni ale nejsemsi jistá, jestli se mi jako kadernici zapocitava najem kresla do vydaju a popripade, kam jej napsat?
A kdyz se mi započte 50% z prumerne mzdy což je 13791kc tak odecitaji od toho ten najem kresla, nebo jen najem bydlení? Dekuji

Reakce:
Tiger-lily
Vesmírná mluvilka 34764 příspěvků 01.07.19 19:52

8o Jako OSVČ snad budeš podávat daňové přiznání, podle kterého se ti stanoví příjem. Příspěvek na bydlení vůbec nemíchej se svým podnikáním, ten se vztahuje na tvoji domácnost. Do výdajů se ti nájem samozřejmě započítá, pokud uplatňuješ skutečné náklady, pokud uplatňuješ paušálem, tak se to nepočítá nikam. A na příspěvek na bydlení fakt nemá nějaký nájem křesla na nic vliv. Příspěvek na bydlení se navíc počítá za minulé kalendářní čtvrtletí. Zajdi raději na ÚP ohledně příspěvků, máš v tom řádný hokej.

Nikolitko
Stálice 63 příspěvků 01.07.19 20:02

@Tiger-lily : ja ale vydelam nejakou castku a z te castky platim najem za kreslo+ soc. A zdr. A zbytek mohu pouzit na najem bytu ale to mi zbyde asi 3500kc. Jenze danove priznani mohu žádat az za rok. Predchozi rok jsem pracovala brigadne. Proto budu brána pausalne z prumerne mzdy a proto se ptam na to kreslo, kde se pak doklada naklady na pronajem u osvč, rozumis?

Tiger-lily
Vesmírná mluvilka 34764 příspěvků 01.07.19 20:06

@Nikolitko No ale to nemůžeš míchat. Pokud nemáš ještě přiznání, řeší se to většinou na základě nějakého čestného prohlášení. Ale bacha, pak ti to vše můžou vyměřit zpětně a musíš doplácet, vracet apod. Běž na ten pracák a zeptej se. Co jsi dělala v uplynulém kalendářním čtvrtletí? Pouze tu živnost?

Tiger-lily
Vesmírná mluvilka 34764 příspěvků 01.07.19 20:08

@Nikolitko Ty jako živnostník se musíš na celý rok rozhodnout, jestli budeš uplatňovat skutečné výdaje a vést daňovou evidenci, nebo uplatníš paušál. Pokud to první, odečítáš si příjmy mínus výdaje a ten rozdíl je tvůj zisk. Odvody se nepočítají NIKAM!!!

Nikolitko
Stálice 63 příspěvků 01.07.19 20:13

@Tiger-lily takze i když nemám daňové přiznání mohu napsat cisty zisk + odvody?

Tiger-lily
Vesmírná mluvilka 34764 příspěvků 01.07.19 20:20
@Nikolitko píše:
@Tiger-lily takze i když nemám daňové přiznání mohu napsat cisty zisk + odvody?

Běž na dávky ssp. Tam nejspíš vyplníš čestné prohlášení a předložíš výpis z účtu za uplynulé čtvrtletí. Předpokládám, že máš jeden účet shodný se soukromým a podnikatelským, tak si to dopředu vytiskni a s úřednicí to vyškrtáte a k něčemu se doberete. Na odvody ti s…e pes, to je tvoje povinnost se k tomu přihlásit a alespoň v minimální výši to platit.

Lendeš
Kelišová 6513 příspěvků 02.07.19 08:38

Tvoje podnikatelské náklady úřad práce nezajímají, ten zajímají tvoje příjmy a náklady na bydlení. A jak se počítají příjmy u OSVČ upravuje § 5 zákona o státní sociální podpoře . Konkrétně pro začínající OSVČ platí níže uvedené. Ale rozhodným obdobím je předchozí kalendářní čtvrtletí, takže je podstatné cos dělala v tom čtvrtletí.

§ 5
(6) Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost, avšak v předcházejícím zdaňovacím období samostatnou výdělečnou činnost nevykonávala, započítává se jí jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu

  1. za každý měsíc, v němž vykonávala samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní činnost, částka odpovídající 25 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, nebo
  1. za každý měsíc, v němž vykonávala samostatnou výdělečnou činnost jako vedlejší činnost, částka, kterou uvede ve svém prohlášení o příjmu.
maskovak
Ukecaná baba ;) 1695 příspěvků 02.07.19 23:45

@Lendeš presne tak

Váš příspěvek
Reklama