Žádost o čerpání RD 2018

130
12.9.18 02:59

Zadost o cerpani RD 2018

Ahoj maminky, prosim zkusenejsi o radu. Ceka me prechod z MD na RD. Vzhledem k tomu, ze jsem nikdy nemela s zadanim o jakykoli prispevek zkusenosti, docela se v tom ztracim 8o Jak mam spravne postupovat v situaci, kdy mi asi za tyden oficialne konci MD. Nasledne budu vybirat cca. 14 dni dovolenou u zamestnavatele, pak prechazet na RD. Jake je zapotrebi obehat urady (musim v miste trvaleho bydliste? ), kdy a s jakymi dokumenty? Od kdy mi zacne narok na RD bezet - po skonceni ‘dovolene’ u zamestnavatele nebo hned po konci MD soubezne s vybiranou dovolenou? Doufam, ze jsem nic neprosvihla, a nemuselo se zadat uz nejak dopredu…

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
9075
12.9.18 10:01

Je potřeba rozlišovat dovolenou ve smyslu volna v zaměstnání od dávek. Rodičovskou dovolenou v zaměstnání můžeš čerpat až po řádné dovolené. Je dobré požádat písemně a uvést dokdy žádáš. Prodloužit do tří let dítěte jde RD vždy, zaměstnavatel musí vyhovět. Ale se zkrácením RD vyhovět nemusí.

Rodičovský příspěvek je na rodičovské dovolené úplně nezávislý. O ten žádáš na ÚP v místě bydliště (resp. mělo by to jít i jinde v rámci stejného kraje, ale nejsem si tím úplně jistá). Můžeš si tam zajít už teď a záleží na tobě jaké datum zvolíš v žádosti, můžeš žádat už hned v návaznosti na PPM nebo třeba až od následujícícho měsíce. S tím, že pokud je v jednom měsíci souběh PPM a RP, tak z RP dostaneš něco jen v případě, že PPM v tom měsíci je nižší než zvolená částka RP - pak dostaneš doplatek do zvolené částky RP.

Žádost o rodičovský příspěvek a související formuláře dostaneš na ÚP nebo je najdeš tady: https://formulare.mpsv.cz/…me/index.jsp
Na konci toho formuláře žádosti je uveden seznam dokladů, které s sebou potřebuješ. Především to bude potvrzení o výši PPM „Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku“ - to si necháš potvrdit na OSSZ, která ti vyplácela PPM. Můžeš o to požádat i písemně.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat