Žádost o kácení stromu na vlastním pozemku zkušenosti

28
4.2.16 17:15

Žádost o kácení stromu na vlastním pozemku zkušenosti

Mám prosbu :D
Koupili jsme dům a na naší pidi zahradě máme obrovský jehličnan( 160cm v obvodu).Dělá velký stín, nakloněný do strany, zasahuje do sousedního pozemku. Budeme podávat žádost o povolení na pokácení. Je to pro nás důležitý, aby nám to povolili a tak se vás ptám na zkušenosti. Jak nejlépe napsat žádost, co napsat,(jestli se více ohlíží když nechám někde jinde vysadit nový strom, atd.?Budu vděčná za každou radu, zkušenost :D prosíííím :lol: Díky moc

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

315
4.2.16 17:21

Prostě bych popsal situaci, jaká je: strom je nakloněný = nebezpečný, zasahuje do vedl. pozemku, atd. Odbor životního prostředí vám nejspíš dá za povinnost pokácený strom nahradit jiným. Nám letos nakázali místo jedné borovice (ne moc staré) vysadit dva jiné stromy a dokonce přesně určili, že to musí být javory 8o. To se nám předtím nikdy nestalo, vždy chtěli vysadit kus za kus, jedno co.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Tunrida
4.2.16 17:44

Ono jim je to na úřadě jedno, hlavně že potom vysadíš nový :roll: My jsme takhle káceli topol na našem pozemku v maličké obci, která spadá pod jednu větší a dostali jsme za úkol vysadit 5 habrů u nich v obci v parku :cert:

• Nahlásit
  • Citovat
14
4.2.16 18:02

Tak je třeba prvně dát žádost na místně Příslušném obecním úřadě. Nezbytnou součástí je druh stromu, obvod kmene ve 130cm výšky, číslo pozemku. Žádost musí podat majitel pozemku. O tom, zda strom povolí nebo nepovolí pokácet rozhoduje pouze příslušný úředník, ve větších městech na odboru životního prostředí, na vesnicích přímo starosta. Praxe je velmi rozdílná, někde to povolí bez problémů, jinde se to neobejde bez dendrologického posudku. Přičemž ale ten posudek, pokud si ho necháte zpracovat, může klidně říct, že je ten strom v pořádku. A pak nepokácíte nic. Takže nejlepší je dojít se zeptat, jak to u Vás chodí a co přesně máte udělat, aby byla Vaše žádost kladně vyřízena. Na malých obcích s tím nebývá obvykle žádný problém, není potřeba nic. Čím větší město, tím větší problém to může být, ale nemusí. Rozhodně bych neargumentovala tím, že Vám strom stíní, případně že Vám z něj padají jehlice, protože to ze zákona důvod není. Co se týče náhradní výsadby, tu úřad nařídit může a nemusí a počet vysázených stromů za vykácené není nikde stanoven. Ale nefunguje to tak, že když nabídnete něco vysadit, tak Vám určitě povolí něco pokácet.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27476
4.2.16 18:23
@napismarte píše:
Mám prosbu :D
Koupili jsme dům a na naší pidi zahradě máme obrovský jehličnan( 160cm v obvodu).Dělá velký stín, nakloněný do strany, zasahuje do sousedního pozemku. Budeme podávat žádost o povolení na pokácení. Je to pro nás důležitý, aby nám to povolili a tak se vás ptám na zkušenosti. Jak nejlépe napsat žádost, co napsat,(jestli se více ohlíží když nechám někde jinde vysadit nový strom, atd.?Budu vděčná za každou radu, zkušenost :D prosíííím :lol: Díky moc

U nás nepovolují kácení stromů prakticky vůbec, tvrdí, že vzrostlé stromy patří k charakteru čtvrti (což je asi pravda). Soused takhle hubil smrk asi pět let. Nejdřív ho nechal dole totálně „prořezat“ (ořezat), obec mu chtěla dát pokutu, on že to dá k soudu, že to dělali odborníci. A pak strom různě trávil, než uschnul a pokácet ho směl.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15058
4.2.16 18:27

My jsme posílali žádost v prosinci a psali jsme tam, že strom ohrožuje zdraví a majetek náš i sousedů a povolení jsme dostali

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27476
4.2.16 18:41

@Nela74 Tady, když to nepovolí, se tráví. Všichni to vědí. Přijde mi lepší povolit…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28
4.2.16 19:12

Děkuji moc za odpovědi, tím že nám stíní argumentovat raději nebudu.Jak dlouho se čeká na vyřízení až 30 dní což? A musí se dodržet kácení stromu v době vegetace, tedy někdy do březen duben?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28
4.2.16 19:15

Jo a kreslili jste situační náčrt i když byl na zahradě pouze jeden strom? :D že bych se dramaticky vyjádřila pomocí kresby :mrgreen: :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15058
4.2.16 19:17
@napismarte píše:
Jo a kreslili jste situační náčrt i když byl na zahradě pouze jeden strom? :D že bych se dramaticky vyjádřila pomocí kresby :mrgreen: :mrgreen:

vytiskli jsme mapku z katastru a tečkou jsme zakreslili, kde strom roste :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15058
4.2.16 19:18
@napismarte píše:
Děkuji moc za odpovědi, tím že nám stíní argumentovat raději nebudu.Jak dlouho se čeká na vyřízení až 30 dní což? A musí se dodržet kácení stromu v době vegetace, tedy někdy do březen duben?
čekali jsme 30dní a kácet musíme do konce března
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14
4.2.16 19:28

@Bábrdl Já o tom nediskutuju, ale živí mně to, tak vím, jak to chodí. Ono to není jednoduché ze všech stran. Zažila jsem, že lidi chtěli pokácet úplně zdravý strom, několik desítek metrů daleko od domu, jenom proto, že potřebovali dřevo a taky jsem zažila hromadu naschválů od úřadů. Je to oboustranné a dělat soudce v těch sporech není med. :-(
Jinak kácí se pouze do konce března. Žádost musí ZAHÁJIT do 30 dnů. Pokud je to jednoduchý problém, měli by ho do 30 dnů i vyřídit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14
4.2.16 19:33

Jinak k tomu trávení, těžko se to dokazuje, ale když to dokážou, může být pokuta až několik set tisíc korun. A taky jsem zažila, že pokutovali. Ono stačí všímavý soused…
Jinak většina případů stejný scénář, i když neříkám, že je to případ zakladatelky. Lidi si donesou rozkošný smrček z lesa, vysadí 1m od domu, roste tam deset, dvacet let. To ještě mohli kácet bez povolení, ale nic nedělají. Pak jim to přeroste a křičí, že jim ten dvacetimetrový smrk trhá základy. A strašně se diví, že už to kácet nemohou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27476
4.2.16 19:37
@Nela74 píše:
@Bábrdl Já o tom nediskutuju, ale živí mně to, tak vím, jak to chodí. Ono to není jednoduché ze všech stran. Zažila jsem, že lidi chtěli pokácet úplně zdravý strom, několik desítek metrů daleko od domu, jenom proto, že potřebovali dřevo a taky jsem zažila hromadu naschválů od úřadů. Je to oboustranné a dělat soudce v těch sporech není med. :-(
Jinak kácí se pouze do konce března. Žádost musí ZAHÁJIT do 30 dnů. Pokud je to jednoduchý problém, měli by ho do 30 dnů i vyřídit.

Nojo, ale když je to jejich strom…
Podle mě by na své zahradě měl mít člověk možnost pokácet, co chce :nevim: Trávit stromy je nedůstojné. Teda s výjimkam, u nás jsou stromy opravdu charakteristické pro čtvrť, ale někde na vsi… To je spíš buzerace. (ne od tebe, vím, že je to zákon).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27476
4.2.16 19:43
@Nela74 píše:
Jinak k tomu trávení, těžko se to dokazuje, ale když to dokážou, může být pokuta až několik set tisíc korun. A taky jsem zažila, že pokutovali. Ono stačí všímavý soused…
Jinak většina případů stejný scénář, i když neříkám, že je to případ zakladatelky. Lidi si donesou rozkošný smrček z lesa, vysadí 1m od domu, roste tam deset, dvacet let. To ještě mohli kácet bez povolení, ale nic nedělají. Pak jim to přeroste a křičí, že jim ten dvacetimetrový smrk trhá základy. A strašně se diví, že už to kácet nemohou.

No a? Proč by neměli mít právo pokácet ho, když začne škodit? Vždyť je to nesmysl.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama