Žádost o mateřskou a výběr varianty rodičáku

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Markéta 28
Povídálka 22 příspěvků 01.07.19 07:25
Žádost o mateřskou a výběr varianty rodičáku

Ahoj maminky, prosím vás chtěla bych se zeptat zda byla tady nějaká maminka na tom stejně jako já, že neměla nárok na mateřskou dovolenou a věděla o tom a dostala také od doktorky papír se žádostí o mateřskou. Teď se mi jedná, co mám dělat s tím papírem? Stejně ho musím vyplnit a dát na socialku? Jsem nezamestnana teď od července budu vedená na pracovním úřadě, protože do teď jsem ještě pracovala na brigádach abych si něco málo vydělala ale už pracovat nemohu už mám na to moc velké bříško. Tak se mi jedná o to jestli potřebuji papír o zamítnutí mateřské nebo jak to je. Pak jsem se chtěla zeptat jestli si vůbec já mohu volit délku rodičovské, když nemám nárok na mateřskou a budu vedená na úřadu práce jestli si mohu zvolit ty 3 roky a nebo na úřadu mi automaticky dají ten na ty 4 roky. Já bych raději ty 3 roky abych mohla pak začít dřív pracovat. Děkuji za každou radu, budu velmi vděčná když se se mnou podělíte o své zkušenosti je to moje první miminko, tak o tom nevím skoro vůbec nic jak správně postupovat. Přeji všem hezký den. ????❤️

Reakce:
Cenarius
Zasloužilá kecalka 776 příspěvků 01.07.19 07:45

Papir s materskou nevim. Ale rodicak si muzete nastavit jak chcete. Jediny co vas bude omezovat je vyska castky, kterou muzete mesicne brat. Je to neco kolem 7500,–, presne si tedka nevzpomenu.

Markéta 28
Povídálka 22 příspěvků 01.07.19 07:57

@Cenarius
Moc děkuji. Tak to jsem ráda, že si délku rodicaku mohu zvolit sama. Měla jsem obavy, že mi dají rovnou 4letou variantu. No s tím papírem ohledně mateřské nejspíš dojdu na socialku a zeptám se tam co s tím. Ale tak uvidíme třeba se tu najde maminka, která bude vědět a byla ve stejné situaci. :)

Anirett
Zasloužilá kecalka 653 příspěvků 01.07.19 08:03

@Markéta 28 ano, dají ti čtyřletou variantu - nemůžeš si zvolit dobu - ale to neznamená, že při RP nemůžeš pracovat - něco si k tomu přečti
(třeba: https://www.maminka.cz/…k-ho-vyridit)

cituji:
V současné době přitom platí, že pokud nelze žádnému z rodičů stanovit k datu narození dítěte denní vyměřovací základ, náleží jim rodičovský příspěvek bez možnosti volby v pevně stanovených částkách do čtyř let věku dítěte. Nejčastěji se to týká studentů, nezaměstnaných nebo osob samostatně výdělečně činných, kteří nejsou účastni na nemocenském pojištění.

Při pobírání rodičovského příspěvku můžete pracovat u svého zaměstnavatele či u jiného zaměstnavatele bez omezení, možná je i samostatně výdělečná činnost.

Příjem rodiče není sledován. Při nároku na výplatu rodičovského příspěvku může rodič výdělečnou činností zlepšovat sociální situaci rodiny. Nezkoumá se ani nárok na podporu v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci.

debra.morgan
Echt Kelišová 9387 příspěvků 01.07.19 08:10

Ale prd leda. pokud nelze volit pres otce, tak ty si muzes zvolit do výše 7 600 kč/měsíc.

https://portal.mpsv.cz/…covsky_prisp

edit: jinak pri rp pracovat můžeš, je jen omezena doba dite ve skolce, ale jen pro dite do 2 let.

Příspěvek upraven 01.07.19 v 08:12

Lendeš
Kelišová 6479 příspěvků 01.07.19 08:11
@Anirett píše:
@Markéta 28 ano, dají ti čtyřletou variantu - nemůžeš si zvolit dobu - ale to neznamená, že při RP nemůžeš pracovat - něco si k tomu přečti
(třeba: https://www.maminka.cz/…k-ho-vyridit)

cituji:
V současné době přitom platí, že pokud nelze žádnému z rodičů stanovit k datu narození dítěte denní vyměřovací základ, náleží jim rodičovský příspěvek bez možnosti volby v pevně stanovených částkách do čtyř let věku dítěte. Nejčastěji se to týká studentů, nezaměstnaných nebo osob samostatně výdělečně činných, kteří nejsou účastni na nemocenském pojištění.

Při pobírání rodičovského příspěvku můžete pracovat u svého zaměstnavatele či u jiného zaměstnavatele bez omezení, možná je i samostatně výdělečná činnost.

Příjem rodiče není sledován. Při nároku na výplatu rodičovského příspěvku může rodič výdělečnou činností zlepšovat sociální situaci rodiny. Nezkoumá se ani nárok na podporu v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci.

Bylo by dobré citovat spolehlivější zdroj informací. Automatická čtyřletá varianta je zrušená už od ledna 2018! Každý může volit do částky 7600 Kč, i když nemůže doložit vyměřovací základ.

Lendeš
Kelišová 6479 příspěvků 01.07.19 08:29

@Markéta 28 Tu žádost o PPM by na pracáku chtít neměli a ani doklad, že nemáš nárok na PPM. Zákon to nepožaduje a v žádosti to taky není uvedené mezi potřebnými doklady. Ale z diskuzí tady vím, že to někde chtějí. Osobně bych žádost podala bez toho.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.07.19 09:14
Mateřská dovolená a rodičovský příspěvek

Zdravím maminky, potřebovala bych poradit, dneska jsem dostala ukončení nemocenské a prechod na mateřskou dovolenou, chci se zeptat jak dlouho na mateřské budu a jestli pak mám ještě i narok na rodičovský příspěvek případně kdy a kde ho pak mám vyřídit, jsem úplně bezradná, děkuji za každou radu :nevim:

matkabagristy
Vesmírná mluvilka 33939 příspěvků 01.07.19 10:22

Ppm je 28 týdnů při jednom dítěti. Rodičovský příspěvek je až po ní, vyřizuje se na up.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.07.19 12:37

@matkabagristy
A co když mi ve lhůtě 28 týdnů končí pracovní smlouva?:thinking:

Lendeš
Kelišová 6479 příspěvků 01.07.19 12:44
@Anonymní píše:
@matkabagristy
A co když mi ve lhůtě 28 týdnů končí pracovní smlouva?:thinking:

Konec smlouvy v průběhu PPM nemá na vyplácení PPM vliv, jen pak musíš oznámit pojišťovně, že jsi příjemcem PPM a pak přechod na rodičák.

Váš příspěvek
Reklama