Žádost o Rodičak, přítel pracuje v Rakousku

23
19.8.20 01:21

Žádost o Rodičak, přítel pracuje v Rakousku

Ahoj Holky, už si nevím rady, neměla to tu některá stejně? Mám přítele Bulhara tudíž jsem rodila i v bulharsku. Teď je situace taková že memu synu dělám české občanství a rodný list, tudíž tu chci žádat o rodičak, no jenže on pracuje v Rakousku, někde jsem snad četla že mě tu rodičak nedají, v Rakousku dávají jen do 2let dítěte. Jenže ani ne za měsíc můj syn má 2roky. Nechcou mi ho tu ani pojistit že se mám obrátit na Rakouskou stranu, což doktorka vyžaduje Český zdravotní průkaz. To mám teď dva roky sedět doma bez peněz? :nevim:
Popřípadě jestli nevíte kam se mám obrátit a řešit to.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
12674
19.8.20 05:08

A zijete kde? Jo, v ramci EU je pravidlo, ze za socialni davky je odpovedna ta zeme, kde ma rodina ekonomickou ucast, nebo jak se to jmenuje, pokud otec ditete pracuje v Rakousku, tak nejspis tam. Urad prace nechava v takovych pripadech vyplnit dlouhy dotaznik, kde uvedes kde zijete, kde jste pojisteni, mate lekare atd, a podle toho to posoudi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19168
19.8.20 06:29

@Adinka123 Proc dva roky, kdyz jsou diteti dva? Udelej to jako v tom Rakousku, dej dite do skolky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
780
19.8.20 06:42

Manžel je pendler, mně skončila smlouva s nástupem na mateřskou. Tu jsem mela tady, po skončení musíš dostat zamítnutí rodicaku v ČR a pak žádat v AT. Ja žádala v DE, po vyčerpání dorovnaji do výše rp u nás. Pojištění po tu dobu taky německé, dostaneš pendlerskou kartu, mam tam deti i sebe. Žádosti o rodicak a přídavky mi zpracovala pani tady u nás za pár tisíc.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
73336
19.8.20 06:59

@Adinka123 No a proč by ti ho tu měli pojistovat, když dane odvadite v Rakousku? Mate byt pojisteni tam a primarne cerpat davky taky tam. Pokud žijete tady, tak je pak mozne pozadat o dorovnani z naseho, ale presne podminky neumim. Az zacnes zase pracovat zde, tak uz pujde pojištění ditete taky tady.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50539
19.8.20 07:18

Nesed doma dva roky bez penez, ale jdi pracovat. Zit a pracovat tady u nas nechces, ale natahovat ruce na davky ano?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9142
19.8.20 07:28

Ano, pokud nemáš platnou pracovní smlouvu, nemůžeš žádat o rodičák tady, když otec pracuje v jiném státě EU. Musíš žádat tam i kdyby jen na měsíc a o zbytek si pak zažádat v ČR. Samozřejmě jen v případě, že tu máš trvalý pobyt. Pokud jsi pobírala peníze někde jinde, vše se ti pak odečte od výše českého rodičáku. Nechápu, když jsou dítěti 2 roky, proč bys měla být 2 roky bez peněz. Ve třech letech ho dej do školky a ty bez makat

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
780
19.8.20 07:33
@Kelsey píše:
Nesed doma dva roky bez penez, ale jdi pracovat. Zit a pracovat tady u nas nechces, ale natahovat ruce na davky ano?

Prosím te, co to je zase za výkřik? U mě třeba o povinnosti žádat v DE rozhodlo pouze to, ze mi skončila smlouva. Normálně jsem pred mateřskou pracovala, tu tady vybrala a rodicak mi nedali. Kdyby smlouva pokracovala, neřeším nic. Chápeš? Co bylo pred ditetem, to se nezmenilo, ale rodicak tu nedostanu jenom proto, ze aktuálně nemám pracovní smlouvu. To třeba mně přijde ujetý. Nikdy jsem v zahraničí nepracovala. Plus jsem musela změnit zdravotní pojišťovnu svou i dětí. Za mě nesmysl. Ale jiná možnost není. Má malé dítě a ptá se, co ma dělat. Tady nejde o sosani davek, na to jsou tu jiné expertky. Vis, třeba některá v životě nehrabla, a rodicak v ČR má. A ja jen proto, ze jsem se vdala, manzel je pendler a ja bez smlouvy, tak musime běhat, platit, vyřizovat. Ja si neztezuju. Ale ty o tom zjevně vůbec nic nevíš, a jsi chytrá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1221
19.8.20 07:44

@Oli.Lyon
U zakladatelky to je ale trochu jiný případ ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50539
19.8.20 07:46

@Oli.Lyon
Rodicak vyplaceny u nas by mela uzivat matka, ktera zije v nasi republice. Kdyz zije jinde, at se tam o sebe nebo o ni postaraji. At jde do prace. Nebo ji chlap zivi.
Ano, prijde mi to vycuranost. Dva roky bere tam rodicak, ted ji konci, tak vyrizujje diteti honem pas a doklady, aby mohla cerpat zde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9142
19.8.20 07:52

@Kelsey pokud žije v Rumunsku, tak jí v ČR stejně nic nedají a může mít ty rodné listy třeba tři. A pokud tu má nové bydliště, od českého rodičáku se jí odečtou všechny dávky srovnatelné s rodičákem, které brala v jiných zemích.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24996
19.8.20 08:24
@Kelsey píše:
@Oli.Lyon
Rodicak vyplaceny u nas by mela uzivat matka, ktera zije v nasi republice. Kdyz zije jinde, at se tam o sebe nebo o ni postaraji. At jde do prace. Nebo ji chlap zivi.
Ano, prijde mi to vycuranost. Dva roky bere tam rodicak, ted ji konci, tak vyrizujje diteti honem pas a doklady, aby mohla cerpat zde.

Nestačí jen v ČR bydlet ( adresa tam fakt nestačí), pokud by její muž pracoval v zahraničí ani tak nic nedostane pokud ona nemá pracovní poměr v ČR :jazyk:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
780
19.8.20 08:52

Asi jsem teda špatně četla, ještě rozespalá, čímž se omlouvám, nicméně co jsem psala, to platí. Každopádně, musí se starat sama, a pokud na něco nárok nemá, tak je úplně jedno, co by chtela nebo nechtěla. S úřady v CRoc dobrou zkušenost co do poskytování důvěryhodných informací nemam, ale v Německu bych se nebala, trošku víc tam vi, co dělají. :kytka: na omluvu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
840
19.8.20 09:14

To Budeš mít pěkný vyřizování ještě.
My to řešíme půl roku už.
Z ČR nic nedostanete, protože partner pracuje v Rakousku.
A pro davky z Rakouska musite mít trvalý pobyt v Rakousku nebo status pendlera.
Z ČR musíš mít papír z up o zamítnutí RP, tím začni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23
20.8.20 10:27

@Kelsey jste tak tupá nebo to jen vypadá, mé dítě se narodilo Bulharsku, vrátili jsme se do Česka, v Rakousku mě to nedají z důvodu toho že malej bude mít dva roky, v Rakousku jsem žádnou mateřskou nebrala, bez mateřske jsem skoro rok, jen jsem se ptala protože to bude druhý rok co nic neberu, v úvodu jsem to napsala špatně, tak se tady nerozkrikujte a hleďte si svého buďte tak laskavá. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama