Základní školy nemají dostatek míst pro spádové děti

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Lynette
Echt Kelišová 8453 příspěvků 15.04.19 10:17
Základní školy nemají dostatek míst pro spádové děti

Ahoj. Syn šel tento rok k zápisu do první třídy stejně jako jeho kamarádi. Velmi často se ale setkávám s tím, že přestože je dítě spádové, škola ho nepřijme kvůli nedostatečné kapacitě. Zajímalo by mě zda se mi to jen zdá a není to letos o nic horší než předchozí roky a jen to víc vnímám, protože se mě to nyní týká, nebo jestli je letošní rok skutečně kritický. Jaké máte zkušenosti?

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 Další »
Reakce:
FreeLady12
Nadpozemská drbna 26617 příspěvků 15.04.19 10:20

@Lynette
Ahoj :mavam:

U nás to samé… dvě školy - naše spádová otevírá tři třídy, každou pro 25dětí, to máš 75 dětí, ale hlášených spádových (ze školek) mají 86 :nevim:

Druhá škola, která teda není naše spádová, ale je prostě TOP a moc bych chtěla aby dcera chodila tam. Bohužel šance defacto nulová, jelikož tam otevírají jen jednu třídu pro 25dětí a hlášeno mají 24 spádových. Hlásí se tam dětí pochopitelně mnooohem víc (ta škola je fakt TOP), ale bohužel ani nemohou otevřít další třídu, jelikož už nemají učebnu.

Takže ano, u nás taky masakr. :nevim:

Margery
Extra třída :D 10849 příspěvků 1 inzerát 15.04.19 10:28

Letos jsme se s tím taky setkali. Ze 70 spádových berou 50 :cert:

smudlinky
Závislačka 2677 příspěvků 276 inzerátů 15.04.19 10:30

Nemyslím si že by to byl jen letošní trend, pokud je škola vyhlášená, tak je nejspíš problém dostat se tam už nějaký rok. Podobnou situaci řešili známí před 4 lety. Škola taktak pobrala spádové, na další „prvňáčky“ už nezbylo místo.

Lynette
Echt Kelišová 8453 příspěvků 15.04.19 10:37

Já mám pocit, že to co vede rodiče k tomu aby si přehlašovali trvalé bydliště není ani TOP škola v okolí jako velmi špatná škola, do které spadají. Myslím, že spíš ten strašák nekvalitního vzdělání a špatné komunikace a lhostejného vedení školy a vyhořelých učitelů je daleko silnější motor než nějaké prestižnější školy..

FreeLady12
Nadpozemská drbna 26617 příspěvků 15.04.19 10:43
@Lynette píše:
Já mám pocit, že to co vede rodiče k tomu aby si přehlašovali trvalé bydliště není ani TOP škola v okolí jako velmi špatná škola, do které spadají. Myslím, že spíš ten strašák nekvalitního vzdělání a špatné komunikace a lhostejného vedení školy a vyhořelých učitelů je daleko silnější motor než nějaké prestižnější školy..

Amen, přesně tak. Školu dělají učitelé… a podle toho to také posuzuji i já.

Dcera je spádová do té co bere 75dětí, ale ráda bych aby ji přijali do té kde otevírají jen jednu třídu, jelikož tam jsou prostě skvělí učitelé. Výborná komunikace. Už při vstupu do školy se každý usmívá.

Mar__tanka1983
Generální žvanilka 20994 příspěvků 15.04.19 10:47

@Lynette souhlasím. Tuplem, když jde o školy v horších lokalitách. Tam se pak rodiče často stěhují aspoň papírově, aby dítě udali na jinou školu a nehrozilo, že skončí v nějaké divočině. Ať si budeme říkat, co chceme, tak školy v těhle místech jsou prostě peklo, a to i když mají kvalitní učitele, co se snaží… :,(

Jinak bych řekla, že je to dlouhodobě stejné, jsou školy, které nemají dost kapacit, jsou školy, které mají pár volných míst, jsou školy, do kterých nechce nikdo ani za zlaté prase :nevim:

ugluk
Hvězda diskuse 45764 příspěvků 15.04.19 10:50

U nás mám pocit, že je letošní ročník slabší než loni, loni to byl masakr. Totéž před čtyřma rokama do školky to bylo mnohem horší než před třema. Jinak naše spádovka vyznává názor, že ze zákona můžou do třídy nacpat až pětatřicet dětí, takže i v těch nejsilnějších ročnících brali všechny děti.

unuděná
Kelišová 6963 příspěvků 15.04.19 10:51

Tak já se s tím osobně ještě nesetkala. Jsme z Prahy, ale naštěstí spád máme ve škole, která je v zástavbě rodinných domů, takže není tak vytížená zřejmě. Co tak vím, tak loni snad vzali i pár nespádových dětí, a to otvírají pokaždé jen 2 třídy po max. 26 dětech.

Luboš P
Ukecaná baba ;) 1759 příspěvků 15.04.19 10:51

Počet prvňáků kolísá, ale dlouhodobě mírně klesá. Letos MŠMT odhaduje, že k zápisu přijde o 8 tisíc dětí méně než v roce 2018.

Luboš P
Ukecaná baba ;) 1759 příspěvků 15.04.19 10:53
@ugluk píše:
ze zákona můžou do třídy nacpat až pětatřicet dětí,

Max je 30.

ugluk
Hvězda diskuse 45764 příspěvků 15.04.19 10:54

@Luboš P nám tvrdili, že můžou mít výjimku na pětatřicet, no nezkoumala jsem a povedlo se mi dostat dítě jinam.

ka2ka
Extra třída :D 14571 příspěvků 15.04.19 10:55

U nás je letos dvojnásobek prvňáků než loni, ale protože je to vesnická škola tak vzali všechny a místo ještě je

Mar__tanka1983
Generální žvanilka 20994 příspěvků 15.04.19 11:04
@ugluk píše:
U nás mám pocit, že je letošní ročník slabší než loni, loni to byl masakr. Totéž před čtyřma rokama do školky to bylo mnohem horší než před třema. Jinak naše spádovka vyznává názor, že ze zákona můžou do třídy nacpat až pětatřicet dětí, takže i v těch nejsilnějších ročnících brali všechny děti.

chudáci děti i učitelky, 35 dětí 8o :,(
Naše škola má naštěstí velké prostory, takže loni otevírala čtyři první třídy, děti 20-22 kousků, letos měli na vývěsce, že můžou otevřít až pět tříd v ročníku. Takže si můžou dovolit menší počty dětí ve třídě ;)

unuděná
Kelišová 6963 příspěvků 15.04.19 11:05
@Mar__tanka1983 píše:
chudáci děti i učitelky, 35 dětí 8o :,(
Naše škola má naštěstí velké prostory, takže loni otevírala čtyři první třídy, děti 20-22 kousků, letos měli na vývěsce, že můžou otevřít až pět tříd v ročníku. Takže si můžou dovolit menší počty dětí ve třídě ;)

Já si to pamatuju naživo, jsem ročník 87 a ve třetí třídě nás bylo 33. Bylo to maso, obzvlášť různé výlety a akce, ale ve třídě to pro mě bylo fajn. Jakožto jedničkář jsem se někde vzadu zašívala a nikdo si mě moc nevšímal :mrgreen:

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 Další »
Váš příspěvek
Reklama