Základová deska 60 - 70 cm u bungalovu

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní  10.04.18 00:09
základová deska 60-70cm u bungalovu

Ahojky, mám dotaz zejména na ty, kteří mají postavený dům v blízkosti řeky.
Jak vysoké základy jste stavěli.
Na pozemku, který chceme koupit, bylo v roce 2002 nějakých max. 20cm vody. Není to zrovna málo a proto přemýšlíme, jak vysoké základy postavit, aby jsme zamezili vodě vnik do domu.
Na druhou stranu si neumíme přestavit, jak bude dům s tak vysokými základy vypadat, i když to je až na druhém místě.
Děkuji za odpovědi.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Jirka_765
Ukecaná baba ;) 1553 příspěvků 10.04.18 00:19
@Anonymní píše:
Na pozemku, který chceme koupit, bylo v roce 2002 nějakých max. 20cm vody. Není to zrovna málo a proto přemýšlíme, jak vysoké základy postavit, aby jsme zamezili vodě vnik do domu.
Na druhou stranu si neumíme přestavit, jak bude dům s tak vysokými základy vypadat, i když to je až na druhém místě.
Děkuji za odpovědi.
:nevim:, ale v záplavové oblasti bych nestavěl. Asi bych se ujistil v pojišťovně, jestli případný dům postavený na tom místě pojistí proti povodním atd. Ale ptát se lidí na výšku základů, když to místo neznají… :zed:

Anonymní  10.04.18 00:28

No co se týče ceny, tak konečná cena je přijatelná, ale zase výhodný úplně není.
Pozemek sice stojí 830.000,– ale je velký jen 600m2, tudíž vychází na necelých 1400,–/m2 Je kompletně zasíťovaný, ale zrovna na něm voda byla. Sice to nebylo úplně hrozný, ale byla tam… :(

Anonymní  10.04.18 00:36
@Jirka765 píše: :nevim:, ale v záplavové oblasti bych nestavěl. Asi bych se ujistil v pojišťovně, jestli případný dům postavený na tom místě pojistí proti povodním atd. Ale ptát se lidí na výšku základů, když to místo neznají… :zed:

Proto píšu, že chci znát hlavně odpověď lidí, kteří bydlí v blízkosti řeky nebo mají známí, kteří stavěli v blízkosti a výška vody v 2002 nebyla extrémně velká…

BaMaK
Závislačka 2682 příspěvků 4 inzeráty 10.04.18 00:56

A může se tam vůbec stavět? To, že někdo prodává „stavební parcelu“ ještě neznamená, že vám úřad stavbu povolí…a jestli ano, může mít mnoho podmínek, které vás můžou stát statisíce. Takový dům vám nikdo nepojistí! Na základovou desku se ptejte statika, hydrogeologa a projektanta ;)…a to jak by to „vypadalo“ není až tak moc důležité. Spíš si představte jak budete vypadat vy až budete každý rok „hypnotizovat“ hladinu řeky, jestli stoupá a sypat písek do pytlů.

-Evka-
Závislačka 3489 příspěvků 10.04.18 06:40

Už to je info stará dvacet let a nevím jestli pomůže.
Na chalupě byla velká voda zejména před 60-ti lety, byla po okna. A když jsem se zajímala o možnost rekonstrukce či nového baráku, tak mi strýc - stavař řekl, že pokud bych chtěla stavět, mám udělat ocelovo/betonové základy min. do výšky oken.
Další velká voda tam byla v 1997 a voda končila před chalupou + ve stodole, která nemá základy.
Určitě bych dala více než byla hladina nejvyšší vody, pokud tedy třeba nebyla do 2 metrů…Vzpomínám si na reportáž, kdy byla povodeň na Dunaji, mluvila tam paní, že stavěli na tisíciletou vodu a stejně to nestačilo… Momentálně u nás stavějí domy v „atraktivní lokalitě“ na skoro ostrově mezi dvěma koryty řeky, kde byla voda v 97r., hodně se divím…

jkra
Generální žvanilka 23347 příspěvků 10.04.18 06:52
@Anonymní píše:
Děkuji za odpovědi.

NO, ale urcite to je nepojistitelne. tim bych zacala. U nas v zaplavove zone maji lide zaklady treba metr a pul vysoke a maji na tim terasy na kulech.

Maylaa
Kecalka 216 příspěvků 10.04.18 07:22

Jsem projektant VH staveb a já bych na tom pozemku nestavěla. To, že tam v roce 2002 bylo „jen“ 20 cm vody neznamená, že při nejbližší velké povodni tam bude taky tak málo. Toky se za těch skoro 16 let od povodni hodně změnily, byla realizována PPO. úpravy koryt a to může udělat rozdíl v hladinách při jednotlivých n-letostech povodní.

Pokud přecijen budete chtít stavět v ZÚ, tak se asi nevyhnete založení na pilotech a speciálně vyztužené desce, protože ono je sice fajn, když se vám voda fyzicky nedostane do domu, ale rozdílné vztlakové síly na spodek základové desky mohou způsobit, že deska se poškodí, či praskne a to je průšvih.

Mrkla bych se na Dibavod, kde je prohlížečka záplavových území. Sice to není úplně přesné, ale když zažádáte na příslušném podniku povodí, mohli by vám vyhovět.

iwa83
Kelišová 5301 příspěvků 10.04.18 07:44

Udivuje mě, že někdo chce stavět tam kde byla voda. Byť jen 20 cm. Druhé co mě udivuje, že to ten pozemek někdo dovolí zastavět (že úřad vydá stavební povolení) - pokud jste se na to informovali na příslušném stavebním úřadě. A ještě za takovou cenu. Cena je to dost vysoká - i pro zasíťovaný pozemek, kor když je v záplavové oblasti.

A když už… tak tá otázka patří na jiné místa ne na emimino. Projektant, hydrogeolog, statik. A ani tí ti nezaručí že se Ti voda do baráku nedostane. Bez ohledu na to, že i kdyby ne, tak mít měsíc podmáčený pozemek kolem, je průser jak mraky. Všechno bude vlhké. půda nestabilní. I kdyby to mělo fungovat, tak to bude stát dalších x tisíc peněz dodatečných investiic - aby co kdyby jednou náhodou. Může se to, nebo nemusí se stát. Ale při každém větším dešti koukat s obavou z okna, to bych nezvládala psychicky.

A ještě jeden detail. Nejspíš vám to nikdo nepojistí a pak je problém u banky s hypotékou. U té je většinou podmínka pojistky. Bez ohledu na to že pochybuji, že rozumná banka vezme do zástavy novostavbu v záplavovém území.

Šikmá-věž
Nováček 2 příspěvky 10.04.18 09:37

Mě by odradilo to, že se při každé povodni kontaminuje zemina na zahradě. Voda vypláchne kanály, benzínky, fabriky apod. - čím níž po toku, tím hůř.
Jinak ve vedlejším městě po povodni zvedli domy buď na zvýšené základy, nebo valy a zákl. desky. Nikdo ale nezaručí, že tím, jak se všude staví, že se ta hladina vody zase celkově nezvedne a to zvýšení domu pak nebude stačit.
Voda by se měla mít kam vylít.

Anonymní  10.04.18 10:52

Děkuji za odpovědi.
Jinak je to v nové zástavbě RD. Na některých pozemcích tam voda nebyla vůbec, bohužel na tomto ano.
Pozemek je cca 220m daleko od vody do mírného kopce.
Tím, že bydlíme cca 20km od Prahy, tak je tu na výběr málo pozemků a když se nějaký pěkný za slušně peníze objeví, je hned pryč :(
Na fotce je fialově vyznačená nová zástavba domů a černě zmiňovaný pozemek

Anonymní  10.04.18 11:00

A hlavně jsme byli rozhodnutí pozemek koupit, protože pán z realitky tvrdil, že tam povodeň nebyla, že to má potvrzené od obce, tak jsem si pro jistotu zavolala a pak starosta mi včera řekl pravý opak…
Opravdu realitkám se nedá věřit nic a to není první pozemek, na předchozích třech pozemcích byl nějaký problém, nehledě na to, že vám realitka prodává stavební pozemek za 1,3mil. s IS na hranicic pozemku a pak se na OÚ dozvíte, že je to zeleň a ne stavební pozemek… :nevim:

jkra
Generální žvanilka 23347 příspěvků 10.04.18 11:07
@Anonymní píše:
A hlavně jsme byli rozhodnutí pozemek koupit, protože pán z realitky tvrdil, že tam povodeň nebyla, že to má potvrzené od obce, tak jsem si pro jistotu zavolala a pak starosta mi včera řekl pravý opak…
Opravdu realitkám se nedá věřit nic a to není první pozemek, na předchozích třech pozemcích byl nějaký problém, nehledě na to, že vám realitka prodává stavební pozemek za 1,3mil. s IS na hranicic pozemku a pak se na OÚ dozvíte, že je to zeleň a ne stavební pozemek… :nevim:

no vsude jsou domy.
Obejdi sousedy a zeptej se jich.

iwa83
Kelišová 5301 příspěvků 10.04.18 11:45
@Anonymní píše:
Opravdu realitkám se nedá věřit nic a to není první pozemek, na předchozích třech pozemcích byl nějaký problém, nehledě na to, že vám realitka prodává stavební pozemek za 1,3mil. s IS na hranicic pozemku a pak se na OÚ dozvíte, že je to zeleň a ne stavební pozemek… :nevim:

Tak hádám by si nevěřila realiťákovi. I kdyby mi sliboval modré z nebe, šla bych si to ověřit. VE chvíli kdy budete mít problém se stavebním povolením/hypo­tékou/spodní vodou… on bude z obliga. Protože „oni tvrdili…“ Ti nepomůže. A bohužel to bude jen a jen váš problém. Stejně tak že bude změněn uzemní plán - pokud není, tak bych nekupovala. Bez ohledu na to, že bych pozemek na kterém byla jednou voda nekupovala + výše popsané případné problémy s pojistkou, hypotékou, prodejností… A bylo by mi jedno zda je tam x nově postavených novostaveb.

My jsme taky hledali vhodný pozemek na stavbu roky. A x jich nechali tak, protože tam bylo něco co se nám nezdálo. Nakonec jsme skončili dál než jsme původně mysleli. Ne že by byl pozemek ideální - ale je vyhovující. Kompromis toho co by jsme chtěli a mohli si dovolit. Síce to trvalo dýl, ale zatím jsme nelitovali ani jednou.

Anonymní  10.04.18 11:55
@Maylaa píše:
Jsem projektant VH staveb a já bych na tom pozemku nestavěla. To, že tam v roce 2002 bylo „jen“ 20 cm vody neznamená, že při nejbližší velké povodni tam bude taky tak málo. Toky se za těch skoro 16 let od povodni hodně změnily, byla realizována PPO. úpravy koryt a to může udělat rozdíl v hladinách při jednotlivých n-letostech povodní.

Pokud přecijen budete chtít stavět v ZÚ, tak se asi nevyhnete založení na pilotech a speciálně vyztužené desce, protože ono je sice fajn, když se vám voda fyzicky nedostane do domu, ale rozdílné vztlakové síly na spodek základové desky mohou způsobit, že deska se poškodí, či praskne a to je průšvih.

Mrkla bych se na Dibavod, kde je prohlížečka záplavových území. Sice to není úplně přesné, ale když zažádáte na příslušném podniku povodí, mohli by vám vyhovět.

Vy jste projektantka? Mohla bych Vám prosím napsat SZ, chtěla bych se na něco zeptat.
Anonym 2.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Počítání peněz, samota i blýskání na lepší časy. Jak se žije maminkám samoživitelkám z eMimina?

Byla to láska jako trám, ale po svatbě se z něj stal jiný člověk. Nezměnil se... číst dále >

Jak si sbalit tašku do porodnice a nezbláznit se

Jmenuju se Laura a čekám druhé dítě. A možná to znáte taky – to si takhle... číst dále >

Články z Expres.cz

Čeho se pašeračka Tereza bojí? Vyhýbá se odpovědi na bývalého právníka

Pašeračka Tereza změnila před více než měsícem advokáta a s pomocí nového... číst dále >

Rozhovor s Františkem Strakou: Nemít rodinu, dopadl jsem jako Pergl

František Straka (59) je bezpochyby jednou z nejzajímavějších postav českého... číst dále >

Články z Ona Dnes

Rakovina číhá i tam, kde ji nečekáte. V kávě, podprsence nebo na grilu

Ročně v Česku zemře na rakovinu více než 27 tisíc lidí. Drží se tak na druhém... číst dále >

Čtyři účesy, které vás udělají mladší, než ve skutečnosti jste

Jako mladé holky si můžeme dovolit experimentovat nejen s oblečením, ale také... číst dále >

Reklama