"Zalesnění" pozemku

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Nimie
Nadpozemská drbna 26056 příspěvků 29.08.18 20:42
"Zalesnění" pozemku

Milé zlaté zahradkářky, potřebovala bych radu (jak jinak) :mrgreen: představte si pozemek alá pole a na něm domek. Jinými slovy není tam z rostlinstva vůbec nic použitelného, ale je rohovej, tzn. dost velká část hranice má krásný výhled a na druhé straně nejsou sousedi, tzn. tuna možností k zastínění a překrytí stromkama aniž by to komukoliv vadilo. Ráda bych ho těma stromkama trošku zútulnila, přesněji řečeno vytvořila prostor, aby to nepůsobilo tak pustě. Volná plocha (bez chodníků, domu, garáže apod.) je cca 800m2, ze které pokud mi zbyde 400 - 600m2 na trávník a nízké okrasné rostlinstvo, tak se vůbec nebudu zlobit :lol:

Vlastně ani nevím jak správně formulovat otázku. Vždycky jsem řešila relativně nízké rostlinstvo a nesnažila jsem se to nechat nějak víc zarůst. A tak cokoliv co zkouším mi připadá, že je furt hrozně obyčejné a vůbec nevytváří ten správný dojem útulné zalesněnosti. Máte nápad které stromky je na to nejlepší použít? Případně jestli si někdo hrál takhle s vlastní zahradou a podařilo se mu vyrobit něco aspoň zdánlivě podobného, tak budu ráda za každou inspiraci, nápad, radu, prostě cokoliv z čeho to pak zvládnu doladit.

Díky všem co dočetli až sem a ještě větší díky všem, co přispějou :hug:

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Ekaterina
Kecalka 268 příspěvků 29.08.18 20:50

Zkušenost se zalesňováním nemám, ale s vysazováním jednotlivých stromků ano. A tak mě napadá jedna podstatná věc v těchto suchých letech - vysazené stromky potřebují vydatně a pravidelně zelévat. Budeš na to mít dost vody? U nás ve městě je teď hodně vidět, jak se tohle zanedbává - spousta nově vysazených stromků na ulicích a v parcích letos uhynula, protože prostě uschly…

klamonožka
Ukecaná baba ;) 1687 příspěvků 29.08.18 20:51

Tak asi docela záleží, jak moc na to spěcháš. :) Jakože, můžeš si tam dát třeba platany a tvoje vnoučata to budou mít fakt nádherné. Teď nedávno jsme v jiné diskusi řešili, jaký strom zasadit na zahradu, i když to byla jiná (komplikovanější) situace, než u tebe:
 https://www.emimino.cz/…trom-323508/

Ale když se jen tak zasním… udělala bych tam jezírko a altánek a kolem borovice kleče, to bude útulné. Nebo ovocné stromy a mezi nimi kamenné chodníčky (ale je otázka, jestli se vyžíváš pak v tom sklízení a zpracovávání, když se urodí).

Jo, a taky záleží, jakou tam máte půdu.

LaraA
Zasloužilá kecalka 581 příspěvků 29.08.18 20:55

Jestli chceš rychle rostoucí, tak ořech. Jen je z toho spousta listů, ale roste jako blazen a jsou z nej vlašáky ;) me se taky moc líbí briza. Někdo ji má za „plevelny“ strom, ale roste taky rychle a jako malí jsme na břízy lezli :srdce:

jenny.fields
Nadpozemská drbna 25239 příspěvků 29.08.18 20:59

Pokud to má k něčemu vypadat, tak bych se poradila s někým kompetentním. Což není každý, kdo někdy vysadil na zahradě stromek.

zrcadlo
Kelišová 6959 příspěvků 29.08.18 21:01

Útulná zalesněnost je hezká věc, ale mělo by to jít ruku v ruce s užitkem. Takže např. u mokrého pozemku bych vysázela pár břízek, které vytáhnou hodně vody. U suchého slunečného pozemku bych volila něco rychle rostoucího, co vytvoří stín (např. katalpy). Moc hezky vypadají okrasné třešně/sakury, červený javor apod. Pokud chceš rychlé zalesnění, tak tam dej škumpu a do roka a do dne jich tam máš sto :mrgreen: (to její plevelení je opruz, ale na podzim když se zbarví do červena, tak zahradu umí i zdobit). Pak bych se snažila mít tam v každé roční době něco nižšího kvetoucího, takže např. rododendron, azalka, vajgélie, ibišky… Do místa hezkého výhledu z terasy/obýváku bych dala jehličnan, který se v adventní době ozdobí světýlkama.

dedrichov
Závislačka 2969 příspěvků 29.08.18 21:06

zmiňovaný ořech vyrobí příjemný stín, má širokou bohatou korunu, takový obří slunečník. :palec:

klamonožka
Ukecaná baba ;) 1687 příspěvků 29.08.18 21:16

@dedrichov Akorát ti široko daleko od něj nic pořádně neporoste - nejen, že dělá velký stín, ale vylučuje do okolí tzv. alelopatické látky, které škodí ostatním rostlinám.

edit.: Což teda nemusí být nutně vždy nevýhoda, záleží, jak si to zakladatelka představuje.

dedrichov
Závislačka 2969 příspěvků 29.08.18 21:23

také odpuzuje hmyz, což by bylo fajn v případě blízkého posezení. Vídám ořešáky i v běžných zahradách, okolní rostliny byly asi vhodně vybrány a vypadaly, že prosperují

Nimie
Nadpozemská drbna 26056 příspěvků 29.08.18 21:45

Tyjo, takových odpovědí 8o jste zlatí :hug:

@Ekaterina jsem ve velmi velmi brzké fázi plánování, viděla bych to tak nejdřív za rok :mrgreen: jen na tom bude ještě dost práce a hodila by se mi předem trochu přesnější představa, tak vymýšlím už teď. Určitě bych se pak i snažila přizpůsobit době kdy bude nejlepší to vysazovat, aby to kytky neodnesly, v tomhle suchu je to peklo :?

dedrichov
Závislačka 2969 příspěvků 29.08.18 21:52
@Nimie píše:
Tyjo, takových odpovědí 8o jste zlatí :hug:@Ekaterina jsem ve velmi velmi brzké fázi plánování, viděla bych to tak nejdřív za rok :mrgreen: jen na tom bude ještě dost práce a hodila by se mi předem trochu přesnější představa, tak vymýšlím už teď. Určitě bych se pak i snažila přizpůsobit době kdy bude nejlepší to vysazovat, aby to kytky neodnesly, v tomhle suchu je to peklo :?

v tomhle suchu určitě nesázej. Až budeš mít představu o rostlinách, trochu si pročti vhodnou dobu k sázení. Když jsme nedodrželi - skoro vše zašlo.

Nimie
Nadpozemská drbna 26056 příspěvků 29.08.18 22:01
@klamonožka píše:
Tak asi docela záleží, jak moc na to spěcháš. :) Jakože, můžeš si tam dát třeba platany a tvoje vnoučata to budou mít fakt nádherné. Teď nedávno jsme v jiné diskusi řešili, jaký strom zasadit na zahradu, i když to byla jiná (komplikovanější) situace, než u tebe:
 https://www.emimino.cz/…trom-323508/

Ale když se jen tak zasním… udělala bych tam jezírko a altánek a kolem borovice kleče, to bude útulné. Nebo ovocné stromy a mezi nimi kamenné chodníčky (ale je otázka, jestli se vyžíváš pak v tom sklízení a zpracovávání, když se urodí).

Jo, a taky záleží, jakou tam máte půdu.

No, ráda bych, abychom tam už my měli fakt nádherně :mrgreen: chápu, že to nepůjde moc rychle, ale je fakt, že čím dřív tím asi líp. Na druhou stranu by bylo fajn, aby to šlo nějak rozumně zkrotit - abychom za 10 let nemuseli půlku toho pokácet, protože to bude ohrožovat všechny okolo a bude mít 30m na výšku :mrgreen:

Co se týče typu půdy… nedělali jsme ještě hg průzkum, ale podle mapy je tam tohle:
spraš, sprašová hlína, Typ hornin: sediment nezpevněný, Mineralogické složení: křemen + přímesi + CaCO3

A obecně jsou tam ty pozemky spíš písčitohlinité nebo pak ta sprašová hlína apod. teď ve vedrech vysychají jako první, což je vlastně další důvod, proč tam chci ty stromky. Sousedí to s polem a v podstatě široko daleko není nic moc co by stínilo (od S a V vůbec nic, od Z trošku, od J budou domky umístěné na pozemcích o něco výš, ale taky nic moc se stíněním), takže zatím to vypadá, že spíš budeme potřebovat nějak zajistit, aby se tam co nejdéle udržela vláha.

Ovocné stromky bych klidně brala :) nemusí jich být moc, nejradši bych je zakomponovala do zahrady mezi obyč. stromky a rostliny, ale pokud tam bude něco co bude plodit, tak tím líp.

Nimie
Nadpozemská drbna 26056 příspěvků 29.08.18 22:02
@dedrichov píše:
v tomhle suchu určitě nesázej. Až budeš mít představu o rostlinách, trochu si pročti vhodnou dobu k sázení. Když jsme nedodrželi - skoro vše zašlo.

Jasný… to si pak určitě načtu :)

Nimie
Nadpozemská drbna 26056 příspěvků 29.08.18 22:07
@jenny.fields píše:
Pokud to má k něčemu vypadat, tak bych se poradila s někým kompetentním. Což není každý, kdo někdy vysadil na zahradě stromek.

Nechci to nikomu zadávat ani to řešit nějak přes profi návrhy. Ráda bych tu zahradu vyladila sama a spíš hledám inspiraci, „babské rady“ apod. beru to prostě jako příjemný pokec, ze kterého snad něco vyplyne :) mám tu zahradu nějak nahrubo rozpracovanou a stejně jí budu dolaďovat, aby to ve finále vypadalo dobře, jen mám upřímně pocit, že i ten požadavek který mám není úplně obvyklý, tak čerpám odkudkoliv je to možné (a se zahradníma radama odsud mám samé dobré zkušenosti :kytka::)

Nimie
Nadpozemská drbna 26056 příspěvků 29.08.18 22:11

Tyjo, s tím ořechem je to zapeklitý… miluju ořechy, ocenila bych odpuzení hmyzu, ale nerada bych odpudila ostatní rostliny. Představovala bych si to zarostlé různým rostlinstvem spíš víc než míň :)

Strašně se mi líbí třeba něco takového nerada bych skončila u monotónní řady stejných rostlin a stromků, líbí se mi jak je to různorodé a příjemně zarostlé. Nicméně je to asi takové minimum, klidně bych brala i nějaký úplně zarostlý koutek, kam by se šlo „schovat“, asi něco jak popisovala @klamonožka.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Nový chlap Celeste Buckingham: Zcestovalý fešák, který miluje slevy

Vyplatilo se počkat! Po týpcích z branže Celeste Buckingham (23) zalovila... číst dále >

Alláhu Akbar? "Typický radikál" Chekatt měl dávno sedět, ne běhat na svobodě!

Vrah ze Štrasburku před útokem křičel Alláhu Akbar (Bůh je veliký). Po... číst dále >

Články z Ona Dnes

O 10 let mladší: Život se s nimi nemazlil, teď jsou z nich nové ženy

Magda a Hanka jsou kamarádky a spolubydlící, které se poznaly na ubytovně.... číst dále >

Svatební šaty Chopry: 24 metrů dlouhá vlečka a dva miliony flitrů

Bollywoodská herečka Priyanka Chopra (36) si před pár dny vzala za manžela... číst dále >