Žaloba na ochranu osobnosti

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Qwentin
Hvězda diskuse 64177 příspěvků 02.03.17 09:03
žaloba na ochranu osobnosti

Ahoj, prosím Vás, chtěla bych se zeptat, jestli někdo z Vás podával žalobu na ochranu osobnosti, jak to má vypadat. V mém okolí je jeden případ, kdy osoba chodí nepravdivě udávat a osočovat ostatní a pořád jí to prochází, aniž by se její tvrzení ukázala jako pravdivá. Problém však je, že její pomluvy nenesou znak trestného činu, a proto je dle trestního práva nepostižitelná. Ale prý se to dá řešit přes civilní soud jako žaloba na ochranu osobnosti. Nevíte, jak se v tomto případě postupuje? Velmi děkuji za případné rady. :)

Reakce:

eumedon
Extra třída :D 13619 příspěvků 02.03.17 10:08
@Andrejka81 píše:
Ahoj, prosím Vás, chtěla bych se zeptat, jestli někdo z Vás podával žalobu na ochranu osobnosti, jak to má vypadat. V mém okolí je jeden případ, kdy osoba chodí nepravdivě udávat a osočovat ostatní a pořád jí to prochází, aniž by se její tvrzení ukázala jako pravdivá. Problém však je, že její pomluvy nenesou znak trestného činu, a proto je dle trestního práva nepostižitelná. Ale prý se to dá řešit přes civilní soud jako žaloba na ochranu osobnosti. Nevíte, jak se v tomto případě postupuje? Velmi děkuji za případné rady. :)
Žalobu na ochranu osobnosti jsem nepodával, ale obecně se dá říct, že úspěch u soudu se odvíjí od důkazní situace. Musíte umět dokázat, že ta „osoba chodí nepravdivě udávat a osočovat ostatní“.

A taky, že kdybych nějakou žalobu chystal, tak asi s právníkem.

Tady máte vzor žaloby.

Příspěvek upraven 02.03.17 v 10:24

Qwentin
Hvězda diskuse 64177 příspěvků 02.03.17 10:11

Právník nejsem, proto se ptám, ať mám nějaké informace, než nějakého oslovím. Také by mne zajímalo, pokud tuto žalobu někdo podával, tak jaká je šance na uspění u soudu…Důkazní materiály by byly.

eumedon
Extra třída :D 13619 příspěvků 02.03.17 10:14
@Andrejka81 píše:
Právník nejsem, proto se ptám, ať mám nějaké informace, než nějakého oslovím. Také by mne zajímalo, pokud tuto žalobu někdo podával, tak jaká je šance na uspění u soudu…Důkazní materiály by byly.

Šance u soudu se odvíjejí od kvality těch důkazních materiálů.

Jo, a samozřejmě, pokud ta osoba jen udává nějaké své podezření příslušnému úřadu, aniž by lhala, tak to není na žalobu na ochranu osobnosti, poněvadž to není protiprávní. Protiprávní by bylo, kdyby to bylo vylhané anebo kdyby svá podezření šířila veřejně (či přinejmenším indiskrétně).

Příspěvek upraven 02.03.17 v 10:17

Qwentin
Hvězda diskuse 64177 příspěvků 02.03.17 10:16

Ano, děkuji, to už jsem si přečetla. Ale je tu někdo, kdo to podával a má s tím zkušenosti? Klidně anonymně. Děkuji :-)

eumedon
Extra třída :D 13619 příspěvků 02.03.17 10:19
@Andrejka81 píše:
Ano, děkuji, to už jsem si přečetla. Ale je tu někdo, kdo to podával a má s tím zkušenosti? Klidně anonymně. Děkuji :-)

Zkušenost žalobce s jiným případem vám bude ve vašem případě k ničemu, protože jiný případ není váš případ.

Chcete-li najít analogický případ, musíte holt pohledat v judikatuře anebo na právních serverech.

Například pár „zkušeností“ máte tady

Příspěvek upraven 02.03.17 v 10:28

Qwentin
Hvězda diskuse 64177 příspěvků 02.03.17 10:25

Ano, to samozřejmě chápu, ale může jít o podobný případ, ne? Já nechci hledat analogický případ, nemám čas hledat v judikatuře nebo právních serverech. Jak jsem zmínila, nejsem právník. Mně zajímají spíše zkušenosti laiků…

eumedon
Extra třída :D 13619 příspěvků 02.03.17 10:30

@Andrejka81 Vyzýváte ostatní, aby vám sem psali své případy, doufáte, že může jít o podobný případ, ale nechcete hledat mezi už zveřejněnými případy podobný případ? Proč by si měl kdo otloukat prsty?

Qwentin
Hvězda diskuse 64177 příspěvků 02.03.17 12:32

Já nežádám, aby ostatní psali své případy, to je jejich soukromá věc, zajímá mne to pouze obecně.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Súdánec nabídl dceru na Facebooku. Dostal za ni 500 krav, tři auta a čtvrt milionu

K naprosto šokující události, která připomíná středověký obchod s otroky,... číst dále >

Pomeje skončil v nemocnici! O berlích se belhá kvůli vážné zlomenině

Rakovinu hrtanu sice porazil, už několik měsíců se ale producent Jiří Pomeje... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pro lidi je jednodušší se dál trápit, než si krizi přiznat, říká psycholog

Většina vztahů zažije krizi, není možné se jí vyhnout. Znamená jak ohrožení,... číst dále >

Vánoční divočina podle Konarovské na přehlídce luxusního prádla

Jemné krajky, podvazky nebo průsvitné negližé na těle krásných modelek... číst dále >