Založení zahrady - jak vypadá vaše zahrada?

62
12.4.21 12:28

Založení zahrady - jak vypadá vaše zahrada?

Zdravím,

jsem si jistá, že je tady velké množství šikovných zahradnic a zahradníků. Proto zakládám i tuto diskusi.

Čeká mě zakládání zahrady. Projela jsem už nějaké knížky o zahradách a pinterest, zajímaly by mě ale nějaké zkušenosti z praxe - co je hezké nemusí být úplně funkční, že :)

Pochlubte se svými zahrádkami, napište třeba na co jste pyšní nebo co se vám třeba moc nepovedlo a udělali byste jinak ;) Jaké jste vybírali rostlinky nebo jaké jste použili materiály a proč. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
7862
12.4.21 12:30

Široký okruh. Nevíme velikost zahrady, umístění, sklon, jestli spíš záhonky, skalky, trávník a další a další věci. hlavně jaká je tam půda, jak je to s vodou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1953
12.4.21 12:36

Ahoj, my jsme získali už v podstatě hotovou v podstatě okrasnou zabydlenou zahradu s mini polickem, no a zryli jsme co šlo a budeme tam pěstovat plodiny a byliny multikulturnim způsobem :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: pohled na trávník a nejedle rostliny nás úplně neuspokojuje. A z druhy strany, kde je stín, bude zbudován kurnik pro slepice :P

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
370
12.4.21 12:49

Tak třeba já teď zmenšovala užitnou zahradu a místo ní dělala tři vyvýšené záhony. A vypadá to velice pohodlně na údržbu. Jahody chci dát z políčka do pyramidy, všechno žerou slimáci. Proti psům mi funguje mít okrasné rostliny na kopcích zeminy (plus nějaké konifery a tak), vyhnou se tomu a nemusí to být za plotkem. No a je dobré dopředu myslet na místo na trampolínu, bazén, dětskou zónu (domek, pískoviště, houpačka..) a tak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11051
12.4.21 13:17

Musíš to specifikovat, těžko ti bude radit někdo se zahrádkou 10×10m na písčité půdě, jak rozvrhnout zahradu 2000m2 na jílu.
My máme přes 2500m2 pozemku na chalupě. cca 1000m2 je sad a louka, něco padne na tu chalupu a dost velká hospodářská stavení okolo (v dezolátním stavu, žádná idylka se nekoná :mrgreen: ), zbytek se dá označit jako udržovaná zahrada.
Co se mi osvědčilo:

• udělat více míst k posezení v různých částech zahrady i s ohledem na slunce (v létě člověk rozhodně nechce v poledne sedět déle na přímém slunci, ale na jaře si na přímém slunci moc rád vychutná kafe apod.)
  • u užitkové části zahrady si udělat taky místo k sezení (i kdyby tam měly být jen dva velké špalky, tak možnost položit si u záhonu kafe ne na zem je fajn)
  • vyhradit dostatečně velké místo kompostu a zahradnímu bordelu a ideálně ho schovat (třeba před něj vysázet malý živý plůtek, nebo my tam máme kari síť v dřevěném rámu a pěstujeme tam fazolky, takže přes léto je kompost za zelenou kvetoucí stěnou, v zimě nám to nevadí)
  • trvalky sázet s rozestupy, některé udělají mnohem větší trsy, než si člověk myslí
  • vyřešit si přívod vody - např. není dobrý nápad udělat si skleník v nejvzdálenějším rohu zahrady, když nádrž na vodu je přesně v opačném
  • bylinky si zasázet co nejblíž (když budou daleko, bude člověk líný si tam dojít, když budou na kraji terasy, člověk si jimi zpestří víc jídel)
  • opakovat některé motivy po zahradě (např. děti mají lesní jahody v několika koutech, mátu mám ve spoustě stinných koutů, lavičky mají jednotnou barvu s okenními rámy atd.)
  • uvědomit si, kde chce mít člověk stín a odkud fouká, a tam vysázet stromy
  • pozeptat se v okolí na rostliny, já jsem třeba dostala od sousedky spoustu rostlin, protože už se jí nevešly na záhon nebo se jí vysemenily tam, kde je nechtěla (pivoňky, hosty, bergénie, orlíčky, krásnoočka, bylinky atd.) - jen jsem si to odryla a rovnou jí trošku vyplela záhony a byly jsme spokojené obě
  • potom se vyplatí si předpěstovat některé rostliny, já mám ráda třapatky, ale dávat za jednu rostlinku třeba 200,–Kč v zahradnictví je peklo, vypěstovala jsem ze semen a další rok jsem měla krásné kvetoucí lány
  • vzít v úvahu provoz rodiny i návštěv (já třeba dodělávala zvýšené obruby užitkových záhonů, když mi po nich prolítl těsně po výsevu obří pes návštěvy - jo, udělal to jen jednou, ale rozhrabal toho dost)
  • v případě dětí dát pískoviště/trampolínu apod. do co největšího stínu (u nás tam je ta trampolína sice jako pěst na oko, ale je tam od brzkého odpoledne stín a nemusím se bát tam děti ve vedrech pustit, nad pískovištěm zase máme konstrukci na natažení plachty
  • nebát se netkané textílie, vím že to přírodní moc není, ale v případě velkých zahrad může na některých místech dost zpříjemnit údržbu

A co bych naopak udělala jinak nebo se na to chystám?

• nemám zahradní cestičky, takže v mokru jdu přes trávu a není to nejpříjemnější, navíc se to vychodí
  • vyřešila bych lépe svod dešťové vody (ideálně podzemní nádrž a čerpadlo) a udělala nějaký vodní prvek na zahradě (zatím máme spíš takové baheniště v jednom rohu, blatouchy tam kvetou, ale jezírko to není)
  • rostliny bych sázela víc s ohledem na barvu květů a dobu kvetení, takhle mám pestrou barevnou zahradu, ale občas si říkám, že některým místům by slušelo barevné ladění, a taky mi jedno větší místo kvete jen jednou ročně, tam budu letech přidávat cibuloviny a nějaké na podzim kvetoucí rostliny

Máme chalupu v jiném okrese, takže se tam o víkendu chystám a už se tam zase přesunu až do podzimu, naštěstí se zima protáhla, tak snad stihnu ještě všechno obhospodařit ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
62
12.4.21 15:04

Já asi nechci úplně radu, jako spíš inspiraci :) máme pozemek 1000m spíše horší půda. Z obou stran sousedi a před domem les. Zajímala mě právě třeba kombinace funkční zahrady - pěstování, záhonky atp, s tou okrasnou.

Jaké holky vybíraly keře a proč, kolik prostoru si třeba nechaly pro terasu, kde se rozhodly mít záhonky apod.

Šlo mi opravdu o inspiraci, čemu se vyhnout, na co je třeba fajn si při zakládání zahrady dát pozor, jaké věci na zahradě jsou určitě dobré. Myslím, že může být i zajímavé, zda někdo používá zavlažování, případně jaké a jestli zahradu připravoval na robotickou sekačku.

Každý nad zahradou přemýšlí jinak a zajímalo mě zkrátka více úhlů :) Po nikom tady nechci, aby mi přímo navrhoval zahradu. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
62
12.4.21 15:05

@zrcadlo tohle je skvělý! Děkuju :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
312
12.4.21 20:41

Já jsem při zakládání zahrady udělala chybu v tom, že jsem některé okrasné dřeviny vysázela moc blízko, přidělala jsem si tím práci navíc pozdějším přesazovánim. Zpočátku jsem všude dávala černou netkanou textilii, navrch pěkně kůru…a za pár let textilii rvala zase pryč, překážela při přesazování nebo doplňování rostlin, vadila rostlinám, u kterých je žádoucí, aby se rozrůstaly, nebo při aplikaci granul. hnojiva.
Taky bych už v blízkosti užitkových záhonů nesadila např. smrk, má mělké kořeny a bere vláhu. Je třeba vůbec počítat s tím, jak moc který strom vyroste a kam bude později vrhat stín, když má 40cm, tak na to ještě nemyslíme, později z toho je problém.
Máme dvě podzemní nádrže na sběr dešťové vody, na zalévání, na opačném konci ještě jednu menší nadzemni, vody není nikdy dost.
A hodí se počítat i s koutkem kde je ohniště, posezení apod.
Mít vyhrazený prostor na kompost je samozřejmost, my máme hned vedle maliny, moc se jim to líbí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat