Zaměstnaná maminka- kojené dítě

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymni  27.04.03 15:21

Zajímá mě, jak to chodí (u nás to asi moc běžné není), když matka začne brzy po porodu pracovat, t.j.odchází z domu (řekněme na 4-5h), chce kojit. Jsou nějaké právní úpravy, možnost mít dítě na pracovišti?

Reklama

Reklama

Reakce:

emcaca
Povídálka 43 příspěvků 28.04.03 09:11

Ahoj. V žádném právním předpisu není možnost mít sebou dítě na pracovišti, resp. povinnost zaměstnavatele toto matce umožnit zakotvena. Bylo by to určitě fajn, ale prozatím má zaměstnavatel ze zákona jen povinnost poskytnout kojící matce kromě běžných zákonných přestávek v práci (přestávka na oběd) i přestávky ke kojení. Pokud převedu suchou řeč zákona do normálního jazyka, budeš-li pracovat na plný úvazek, musí Ti zaměstnavatel poskytnout do jednoho roku miminka dvě přestávky v trvání půl hodiny, pokud na poloviční úvazek, tak jednu půlhodinovou přestávku. Tyto přestávky se započítávají do pracovní doby a jsou tudíž i placené. Je otázka, jestli za půl hodiny mimčo stihneš nakojit, nehledě na to, že za ním budeš muset pravděpodobně někam vyběhnout. Je samozřejmě možné se dohodnout, že přestávka bude delší a jenom ta půlhodina placená. Záleží tak asi hodně na tom, kde pracuješ a jak se k práci s miminkem staví Tvůj zaměstnavatel. Ten Ti může umožnit i pobyt v práci s dítětem - záleží jednak na tom, jak moc si Tě cení a v práci Tě potřebuje a pak taky na tom, jaké jsou podmínky na pracovišti. Ideální asi je, pokud máš místnost sama pro sebe a přítomnost miminka neohrožuje „bezpečnost a ochranu zdraví při práci“ - pak by to mohlo jít celkem jednoduše . Hezky si to užívej a měj se. Blanka :-)

Reklama

Váš příspěvek
Další témata z kategorie

Reklama

Poslední články

Aktovky do školy pro prvňáčky i ostřílené školáky

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci a s blížícím se počátkem září nastává i... číst dále >

Jsem těhotná a partner mi zahnul. Přesto zůstávám

Čekáte miminko a zjistíte, že je vám partner nevěrný. Bohužel takovou situaci... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jacksonová: Jsem normální člověk s celulitidou, jizvami a kily navíc

Dcera krále popu Michaela Jacksona se stále častěji objevuje na fotografiích... číst dále >

Sedm potravin, které mohou hrát roli v prevenci rakoviny

Je to tenký led, na který se vědci pouštějí neradi. Žádné jídlo samozřejmě... číst dále >

Reklama