Zaměstnaná maminka - kojené dítě

Anonymni
27.4.03 15:21

Zaměstnaná maminka- kojené dítě

Zajímá mě, jak to chodí (u nás to asi moc běžné není), když matka začne brzy po porodu pracovat, t.j.odchází z domu (řekněme na 4-5h), chce kojit. Jsou nějaké právní úpravy, možnost mít dítě na pracovišti?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

43
28.4.03 09:11

Zaměstnaná maminka- kojené dítě

Ahoj. V žádném právním předpisu není možnost mít sebou dítě na pracovišti, resp. povinnost zaměstnavatele toto matce umožnit zakotvena. Bylo by to určitě fajn, ale prozatím má zaměstnavatel ze zákona jen povinnost poskytnout kojící matce kromě běžných zákonných přestávek v práci (přestávka na oběd) i přestávky ke kojení. Pokud převedu suchou řeč zákona do normálního jazyka, budeš-li pracovat na plný úvazek, musí Ti zaměstnavatel poskytnout do jednoho roku miminka dvě přestávky v trvání půl hodiny, pokud na poloviční úvazek, tak jednu půlhodinovou přestávku. Tyto přestávky se započítávají do pracovní doby a jsou tudíž i placené. Je otázka, jestli za půl hodiny mimčo stihneš nakojit, nehledě na to, že za ním budeš muset pravděpodobně někam vyběhnout. Je samozřejmě možné se dohodnout, že přestávka bude delší a jenom ta půlhodina placená. Záleží tak asi hodně na tom, kde pracuješ a jak se k práci s miminkem staví Tvůj zaměstnavatel. Ten Ti může umožnit i pobyt v práci s dítětem - záleží jednak na tom, jak moc si Tě cení a v práci Tě potřebuje a pak taky na tom, jaké jsou podmínky na pracovišti. Ideální asi je, pokud máš místnost sama pro sebe a přítomnost miminka neohrožuje „bezpečnost a ochranu zdraví při práci“ - pak by to mohlo jít celkem jednoduše . Hezky si to užívej a měj se. Blanka :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13797
13.3.18 22:25

Jak to funguje u dítěte 18m.?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
70740
13.3.18 22:34

@Hadumi Tam už nijak, do roka jsou to 2 přestávky a pak do 15 měsíců jedna.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13275
13.3.18 22:59

Jen doplnim, alespon doufam, ze to tak je, jde take o prestavky na odstrikani mleka. My tu mame na tuhle vec i specialni mistnost. Jinak to kojeni jako takove, muzes mit nejake hlidani (babicka, chuva, manzel), ktere ti dite priveze na pracoviste :) Jen se obavam, ze vetsina techto veci jsou stale spis sci-fi v CR :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18.3.18 11:50

Dobrý den,
chce to opravdu ideální podmínky zejména ve vztahu k zaměstnavateli, ale pak to jde. Já mám 5 měsíční miminko a dva dny v týdnu pracuju už od jeho 2 měsíců, můj manžel je s dcerou tyto dva dny doma a protože bydlíme dva bloky od mé kanceláře, chodím prostě domů co tři hodiny kojit. Samozřejmě na služební cesty bych mohla jet jen po odstříkání zásob, ale zatím jsem se toho neodvážila. Pokud máte někoho, kdo bude s dítětem místo vás, mělo by to podle mne jít, ale chce to opravdu vstřícného zaměstnavatele.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama