Zaměstnání, konec RD, nemocenská, propuštění

Anonymní
31.8.11 10:06

Zaměstnání, konec RD, nemocenská, propuštění

Ahoj holky, prosím o radu:

Mám dvouletý rodičák, ale v práci hlášené 3 roky (nevěděla jsem jestli ho dostanu a nenapadlo mě nahlásit na 2 a poté si ho nechat prodloužit, no moje blbost). Rodičák mi teď bude končit, jenže jsem opět těhotná, ale nepodařilo se nám navázat a to o 3 měsíce, tak mě napadlo, že bych do práce poslala žádost o dřívější návrat, aby mi pak byla vyplácena nemocenská a já tak nemusela být úplně bez peněz. Teď se mi jedná o to, zda mi zaměstnavatel může dát v den nástupu do práce (ve skutečnosti na nemocenskou) výpověď? Nebo bych byla jako těhotná v ochranné lhůtě a výpověď by mi mohl dát až po skončení druhé rodičovské? PP mam na neurčito. Pracovní podmínky nejsou vhodné pro těhu.

Předem děkuji za rady.

Omlouvám se za anonym, ale nikdo z práce nemusí vědět o co jde.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

71942
31.8.11 12:10

Vyhodit by tě nemohli, pokud by se nerušil celý zaměstnavatel nebo jeho část, ale rozhodně ti nemusí umožnit dřívější návrat, to je čistě na rozhodnutí zaměstnavatele.
Nehledě na to, že to sociálka může vyhodnotit jako podvod.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
31.8.11 13:17

ale sociálka nemůže vědět, že jsem v práci nahlásila rodičák na 3 roky ne? Vim, že mi zaměstnavatel návrat umožnit nemusí, ale je to velká firma a lidi se tam točej a potřebujou, kdyžtak bych to nějak zvládla. Jsem teprv na začátku těhu a nemám ho ještě ani potvrzené od dr. jen z testů.

• Nahlásit
  • Citovat
71942
31.8.11 13:20

Zaměstnavatel hlásí na sociálku že si na RD, kvůli odvodům, ale co přesně hlásí to netuším, jen vím o lidech, kteří s tím měli problém a řešilo se jestli tedy mají na nemocenskou nárok nebo ne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
26.6.12 17:36

Jsem ve stejné situaci jako zakladatelka, na RD, znova těhotná. Taky bych ráda po skončení RP (na dva roky) šla na nemocenskou, ale v práci mám domluvenou rodičovskou dovolenou do tří let věku dítěte. Opravdu zaměstnavatel nemusí povolit dřívější návrat do zaměstnání? Vždyť mi běží smlouva a není moje povinnost být na rodičovské :nevim: Je tu někdo, komu se to stalo??

Jinak pracuji ve velké firmě (na univerzitě), tam by se nějaká nemocenská ztratila, pokud někdo nebude chtít dělat naschvály.

• Nahlásit
  • Citovat
mag
11299
26.6.12 17:46

Mno vzhledem k tomu, že délka volby rodičovské dovolené je v tvé dispozici, není povinností zaměstnavatele přistoupit na dřívější nástup (on se přizpůsobil tobě, vzal za tebe jinou sílu atd.), je pravda, že je tady maminka, která s pomocí právníka donutila zaměstnavatele, aby jí vzal zpět dřív. Rozhodnutí soudu, který by ujasnil výklad není, takže pokud ti to zaměstnavatel neumožní, nezbude ti, než se s ním soudit a výsledek je nejistý.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71942
26.6.12 18:18

A tuplem v případě, kdy bys to chtěla udělat jen kvůli nemocenské…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
26.6.12 18:30
@j.a.n.i1 píše:

A je teda možné, že by mi neumožnil ani nástup na MD?? 8o

• Nahlásit
  • Citovat
mag
11299
26.6.12 18:37

Nástup na MD ti samozřejmě umožnit musí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71942
26.6.12 18:45
@Anonymní píše:
A je teda možné, že by mi neumožnil ani nástup na MD?? 8o

No, to ti umožnit musí, protože je v zákoně výslovně napsáno, že nástupem na další MD se ta RD ruší.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
26.6.12 22:03
@j.a.n.i1 píše:

Ještě dotaz.. v několika podobných diskusích zmiňuješ, že je to podvod. Je to opravdu podvod ve smyslu porušování zákona, nebo jenom nemorální ždímání zaměstnavatele a státu?

• Nahlásit
  • Citovat
71942
26.6.12 22:29

No, trochu to závisí na výkladu, ale v zákoně je jasně uvedeno, že na RD není na nemocenskou nárok, takže je to vyhodnotitelné jako obcházení zákona. Ale spíš jde o to, že pak zaměstnavatele může prudit OSSZ kontrolama a podobně…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama