Reklama

Zaměstnavatel mi nechce vyhovět

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.09.18 12:16
zaměstnavatel mi nechce vyhovět

Dobrý den, prosím o radu. Mám nastoupit po rodičovské dovolené 25.9. do práce, zaměstnavatel mi už 2 krát oznámil, že pro mě nemá místo, už mi poslali i výpověd emailem na prostudování, dnes jsem ji tam jela podepsat a prý změna, že místo mají, že mohu nastoupit. Přitom mi tvrdil v pondělí, že bych tam neměla co dělat, že práci pro mě nemá( nechce se mu prostě dávat odstupné). Tak jsem řekla, že ano, ale na zkrácený uvazek, a on, že ne( nemohu si dovolit už kvuli dětem jezdit takovou dálku do zaměstnání), je to práce v kanclu, takže zkrácený uvazek by mi klidně mohl dát, když ještě v týdnu tam pro mě práci neměl, jen mě chce vypudit, abych sama odešla. nevím, co ted dělat, ještě rok budu pobírat rodičovský příspěvek. kdy mám povinnost nastoupit do zaměstnání, když dcera má 3 roky 25.9, toho 25.9 nebo až 26.9.?výpověd mohu podat i potom 25.9.? nebo musím ten den? mužu jít popřípadě i na nemocenskou? děkuji


Reklama

Reakce:
 
Lajla
Zasloužilá kecalka 531 příspěvků 21.09.18 12:18

Takže by jsi dala výpověd tak i tak ne? I kdyby tě propustit nechtěl…chápu to dobře?

 
terinka4444
Hvězda diskuse 67109 příspěvků 21.09.18 12:21

To jsem našla Podle § 241 zákoníku práce platí, že když zaměstnanec nebo zaměstnankyně, která pečuje o dítě mladší 15 let, požádá zaměstnavatele o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu týdenní pracovní doby, zaměstnavatel takovému člověku musí vyhovět – pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody. V praxi zaměstnavatelé v tomto ohledu dvakrát vstřícní nebývají. Jejich vysvětlení by ale často u soudu pohořelo. Zaměstnavatel musí být schopný provozní důvody doložit, musejí objektivně existovat.

Zákoník práce „vážné provozní důvody“ neupřesňuje, nezbývá než vycházet ze soudní praxe. V rozsudku z července 2014 (sp. zn. 21 Cdo 1821/2013) Nejvyšší soud došel k závěru, že o vážné provozní důvody se nejedná, když lze potíž vyřešit tím, že zaměstnavatel přijme na zkrácený úvazek nebo třeba dohodu o pracovní činnosti dalšího člověka, který vykryje zbytek vaší řádné pracovní doby. Pouhý fakt, že zaměstnavatel musí přijmout určitá opatření, tedy vážným provozním důvodem není.

Vážným provozním důvodem může být kupříkladu nezastupitelnost zaměstnance z důvodu úzké specializace nebo fakt, že vaši práci nelze dělit mezi víc lidí. Důležitý je samozřejmě charakter „provozu“ a pracovní pozice.

O kratší pracovní dobu byste měli zaměstnavatele písemně požádat, a přesně v žádosti vyložit úpravu pracovní doby, jakou si představujete – jak má být rozvržená do pracovních dnů. Když vám zaměstnavatel nevyhoví, nemá pro to vážné provozní důvody a vy si budete stěžovat u inspekce práce, hrozí zaměstnavateli pokuta až 300 tisíc korun. Inspekce práce sice může zaměstnavatele potrestat, nedonutí ho ale k tomu, aby vás na zkrácený úvazek zaměstnal. Když na svém nároku trváte, nezbývá než se bránit u soudu. Musíte ale počítat s tím, že soudní spor se může táhnout dlouho – což vaši akutní potřebu, pracovat míň a zároveň se starat o dítě, hned nevyřeší.

Zdroj: https://www.penize.cz/…co-dat-pozor

Takže se s ním můžeš jako soudit o kratší úvazek, ale to je tak vše.
Nastupuješ den po 3. narozeninách.
Marodit jít můžeš a podat výpověď taky můžeš.
Ano, nechce ti dát odstupné, protože ví, že budeš muset skončit sama. Ale udělat s tím nemáš moc co, jedině nastoupit do práce a soudit se o nižší úvazek.

 
Helileli
Závislačka 2849 příspěvků 21.09.18 12:23

Já bych si to zařídila s dítětem tak, abych tam přijela, ať ho vodí a vyzvedává otec, babička, kamarádka. Do dvou týdnů budeš na OCR, týden v práci, pak další OCR a on ti tu výpověď a odstupné ještě rád dá :cert:

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.09.18 12:28

@terinka4444 a když dám já výpověd, tak je tam i nějaká 2 měsíční výpovědní doba, po kterou musím chodit do práce? nebo dát výpověd a jít marodit a tím pádem ta 2 měsíční doba pomine? děkuji moc, nevím vubec co dělat

 
terinka4444
Hvězda diskuse 67109 příspěvků 21.09.18 13:05
@Anonymní píše:
@terinka4444 a když dám já výpověd, tak je tam i nějaká 2 měsíční výpovědní doba, po kterou musím chodit do práce? nebo dát výpověd a jít marodit a tím pádem ta 2 měsíční doba pomine? děkuji moc, nevím vubec co dělat

ano, když dáě klasickou výpověď, tak běží dvouměsíční výpovědní doba od 1. následujícího měsíce. Nebo můžeš ukončit pracovní poměr dohodou, to znamená, že se se zaměstnavatelem dohodneš, že prostě to ukončíte třeba k tomu 26.9. a tím to skončí hned. On ti odstupné nechce dát, ví, že máš problém, takže ti dal místo, Bude to tady kdo z koho.

Pokud ty dáš výpověď s těmi dvěma měsíci a půjdeš marodit, tak ti prostě pracovní poměr skončí, i když budeš na neschopence, nic se za neschopnost nenastavuje.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.09.18 13:31

@terinka4444 co by jsi mi radila? děkuji už nemám chut se s ním nějak domlouvat, byla jsem tam 3 krát a ted na mě přišel s tímto, jezdím tam zbytečně takovou dálku a vždycky si vymyslí něco jinýho. moc děkuji za rady. a z čeho se mi bude počítat neschenka? pobírám ještě rok rodičo´čovský příspěvek.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.09.18 13:32

@terinka4444 mužu výpověd když tak poslat emailem a doporučeně? už tam nechci za nimi vubec jezdit

 
terinka4444
Hvězda diskuse 67109 příspěvků 21.09.18 17:16
@Anonymní píše:
@terinka4444 mužu výpověd když tak poslat emailem a doporučeně? už tam nechci za nimi vubec jezdit

no to sice poslat můžeš, ale pokud to bude výpověď, tak musíš ty dva měsíce odpracovat. Pokud tedy jakože nenastoupíš na nemocenskou. Z čeho se ti bude počítat úplně nevím, na to nejsem moc odborník, kdybys nastoupila na ten jeden den, toho 26. tam jim dala výpověď a nastoupila na nemocenskou, tak si myslím, že by se ti počítala z práce. Ty tak mě napadá, jestli vůbec můžeš nastoupit na nemocenskou, když jsi na rodičáku. S tou nemocenskou moc neporadím, se v tom úplně neorientuju.

 
eumedon
Extra třída :D 13516 příspěvků 21.09.18 17:26
8)
@Anonymní píše:
@terinka4444 mužu výpověd když tak poslat emailem a doporučeně? už tam nechci za nimi vubec jezdit

Výpověď musí být písemná, jinak se k ní nepřihlíží.

E-mailová zpráva není písemnost, nedisponuješ důvěryhodným certifikátem a pokud tato zpráva není pomocí tohoto certifikátu tebou podepsána.

Takže písemně, vlastnoručně podepsanou a doručit buď osobně s potvrzením doručení na kopii, nebo prostřednictvím pošty doporučeně a na dodejku, kopii, podací lístek a potvrzení o doručení pečlivě uschovat.

 
Lendeš
Kelišová 5263 příspěvků 21.09.18 18:47
@Anonymní píše:
@terinka4444 co by jsi mi radila? děkuji už nemám chut se s ním nějak domlouvat, byla jsem tam 3 krát a ted na mě přišel s tímto, jezdím tam zbytečně takovou dálku a vždycky si vymyslí něco jinýho. moc děkuji za rady. a z čeho se mi bude počítat neschenka? pobírám ještě rok rodičo´čovský příspěvek.

Nemocenská se počítá z prvního kalendářního roku, kdy jde zjistit vyměřovací základ. A jde pobírat nemocenskou a rodičovský příspěvek zároveň. Ale pro nemocenskou musí být samozřejmě zdravotní důvod (nebo lékař ochotný si ho vymyslet) a počítej s tím, že budeš mít omezené vycházky (pokud ti je vůbec dá).


Reklama

 Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Kult i česká milenka Richarda Hammonda z Top Gearu. To je Škoda Rapid

Překoná někdy nová, právě představená škodovácká Scala popularitu Rapidu? Pro... číst dále >

Příběh Aloise Rašína: Jak se z radikálního nacionalisty stal zakladatel Československa?

Mluví se o něm málo, v souvislosti se vznikem Československa mnohem častěji... číst dále >

Články z Ona Dnes

Superpotravina mák v hlavní roli. Upečte si bábovku, makovník či závin

Česká republika je makovou velmocí a mák je jednou z nejtradičnějších surovin... číst dále >

Jsem zvědavá, do světa mě to táhne pořád, říká Marta Jandová

Její kapela Die Happy patřila k nejpracovitějším v Německu, za pětadvacet let... číst dále >