Zaměstnavatel mi nechce vyřídit mateřskou

12.5.16 21:42

Zamestnavatel mi nechce vyridit materskou

Ahoj holky. Prosim o radu. Muj zamestnavatel se mi msti za to ze jsem odesla z prace na neschopenku. Vzhledem k tehotenstvi a bolestem jsem nemohla pracovat. Bohuzel i nase ucetni je nocni murou a to tim ze je absolutne neschopna dodat papiry na urad vcas. Neschopenka byla vyrizena az tehdy, kdyz jsem zasla na ossz a tam jim pohrozily pokutou. Ted vyrizuji materskou a ocekavam stejny prubeh. Proto jsem zasla rovnou na ossz ale tam mi rekli ze ji ty papiry stejne mzsi poslat, ze k tomu musi dolozit prijmy aby mi mohly spocitat materskou. Co delat kdyz opet bude naschval papiry zdrzovat. Je nejaka povinost zamestnavatele do kdy musi byt materska vyrizena? A jaky urad resi popripadne problemy? Dekuju za odpoved snad to nejak dopadne :(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
17513
12.5.16 21:55

A co zjistit, co presne se odevzdava na OSSZ, zavolat ucetni, ze si pro to prijedes a pak tam cekat, nez ti to vyjede. A sama to pak i s zadosti odnest na socku? Abys mela jistotu, ze zadost je podana.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12.5.16 22:07

Ucetni

Je to zajimava moznost ale po zkusenostech vim ze si vzdycky neco vymysli jen abych se k ni nestavovala :-D navic tam stejne musi byt razitka a podpisy zamestnavatele. Spolecne s tou zadosti jsem ji tam posilala i ukonceni neschopenky a tam taky musi byt od zamestnavatele data atp. I na zdravotni pojistovne musi on dat podpisy aby tam bylo vse v poradku. :( Ja jen jestli neni nejaka paka. Uz mam tech tahanic plny zuby. Ale kazdopadne diky za tip :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3582
12.5.16 22:53

Kontaktujte inspektorát práce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31104
12.5.16 23:47

@kroowsagira zkus si na sociálku zavolat, oni ti musí říct jak je na tom ta žádost, zajímej se, kdo je tvůj referent, s tím pak prober situaci, budou ti zřejmě nápomocni v uhánění zaměstnavatele, taky to chtějí mít z krku, navíc pokud budeš čas od času volat, jak to vypadá, tak…

A jako úřad mohou na zaměstnavatele dělat bubu.
Myslím, že tam i lhůta je a to do konce měsíce, ale jistá si nejsem.

A bylo by dobré se zaměstnavatelem komunikovat alespoň e-mailem, ne jen telefonicky, ať máš něco v ruce. Taky si nezapomeň včas zažádat o proplacení dovolené (to budou taky naštvaní, když tam nechodíš, ale máš na ní nárok a to zřejmě na celý měsíc - MD je jako kdybys byla v práci). A jasně písemně jim napiš dokdy jsi na RD - doporučuji do 3 let dítěte (bez ohleduna to jaký rodičovský příspěvek si později zvolíš.

Když dělají problémy už teď, ať až tě nebudou chtít vzít zpátky ti zaplatí odstupné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12.5.16 23:58

@kroowsagira Prosim tě, kde to pracuješ? Neskutečný. Pokud ne já, tak ten můj by tam udělal takový boro, že by papíry byly hned. Z tohohle mi je špatně. Držím Ti palce a hlavně žádný stres. Zkus ten inspektorát a nebo Novu ;-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
344
13.5.16 06:10

Ahoj. Nejsem učetní a nevím jak přesně je to správně. Ale též zaleží, kdy jsi nastoupila na mateřskou. Já nastoupila na začátku měsíce a musela jsem čekat až do toho následujícího než udělala výplatu. Taky jsem z toho byla celkem vyřízená, protože jsem navíc potřebovala zrušit rodičovský příspěvek na starší dítko (pracovala jsem u něj). Je to tedy už nějaký rok zpět a nevím jak je to u nemocenské, ale tu výplatu mi prostě dřív udělat nechtěla :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26466
13.5.16 06:11

@kroowsagira Hlavne si nech vse od zaměstnavatele písemné potvrdit- co a kdy přesně jsi mu odevzdala. A pokud pak bude dělat problemy, tak ossz a stara z inspektoratu prace.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Marie432875
13.5.16 06:42

@kroowsagira koukám ze zaměstnavatel je vyloženě vzor všech ctnosti. Dacan.
Nezapomeň mu písemně(!!!) oznámit nástup a délku trvání rodičovské (udělej to driv nez ti doběhne mateřská), jsi povinna o ni požádat, tedy nahlásit ji (sama si zvolis libovolně dlouho, nejdéle do tři let dítěte). Pokud to neudelas, můžeš s nim mít problém, očekával by te hned po materske v praci. (Výplata rodičovské přes pracak je jedna věc, oznámení zaměstnavateli druha. Me to ted zaskocilo a honem jsem to doohlasovala).

• Citovat
  • Nahlásit
13.5.16 07:42
@Myrha píše:
@kroowsagira zkus si na sociálku zavolat, oni ti musí říct jak je na tom ta žádost, zajímej se, kdo je tvůj referent, s tím pak prober situaci, budou ti zřejmě nápomocni v uhánění zaměstnavatele, taky to chtějí mít z krku, navíc pokud budeš čas od času volat, jak to vypadá, tak…

A jako úřad mohou na zaměstnavatele dělat bubu.
Myslím, že tam i lhůta je a to do konce měsíce, ale jistá si nejsem.

A bylo by dobré se zaměstnavatelem komunikovat alespoň e-mailem, ne jen telefonicky, ať máš něco v ruce. Taky si nezapomeň včas zažádat o proplacení dovolené (to budou taky naštvaní, když tam nechodíš, ale máš na ní nárok a to zřejmě na celý měsíc - MD je jako kdybys byla v práci). A jasně písemně jim napiš dokdy jsi na RD - doporučuji do 3 let dítěte (bez ohleduna to jaký rodičovský příspěvek si později zvolíš.

Když dělají problémy už teď, ať až tě nebudou chtít vzít zpátky ti zaplatí odstupné.

Dekuji moc, s tou dovolenou, ja jsem byla od 6.11.2015 na neschopence do 10.5.2016 od 11teho mam materskou napsanou. Smlouvu mam v praci na dobu urcitou do 5.10.2016. Zazadat mam asi pisemne ze? Predpokladam ze s tim nebude souhlasit. Nevite jestli je nejaky zpusob jak zjistit jestli si to vubec muzu nechat proplatit? Dovolenou jsem si jinak po celou dobu nebrala. Navic nam tenkrat rekl ze cisnice nemaji pravo na placenou dovolenou ze to tak proste nefunguje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13.5.16 07:44
@Stánina píše:
@kroowsagira Prosim tě, kde to pracuješ? Neskutečný. Pokud ne já, tak ten můj by tam udělal takový boro, že by papíry byly hned. Z tohohle mi je špatně. Držím Ti palce a hlavně žádný stres. Zkus ten inspektorát a nebo Novu ;-)

Ten muj taky :D ale bohuzel je jeste v podmince kvuli zabaveni ridicaku :(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13.5.16 07:46
@Svistice píše:
@kroowsagira Hlavne si nech vse od zaměstnavatele písemné potvrdit- co a kdy přesně jsi mu odevzdala. A pokud pak bude dělat problemy, tak ossz a stara z inspektoratu prace.

Ja jsem to udelala tak ze jak jsem byla na ossz s tema papirama na MD a ukonceni neschopenky tak jsem se s pani domluvila ze jim to tam poslou oni. Prece jen to bude vypadat vic uredne :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
223
13.5.16 07:48

Taky jsem byla ve stejné situaci, neschopenku na rizikové mi zdržoval dva měsíce, až se to vyhrotilo a pohrozila jsem stížností. pak jsem se obávala, přesně jako ty, o zadržování papírů potřebných k nástupu na mateřskou, ale to si naštěstí už nedovolili. Obešli je s potřebnými dokumenty doporučeně, měj od všeho kopie a telefonicky si ověř, jestli to na sociálku poslali.
(Jo, ještě se mi ze začátku snažili nabulíkovat, že tu neschopenku zdržují na sociálce, tam se dá ale zavolat a vše si ověřit, vyřizují tyto věci rychle)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7446
13.5.16 08:10
@kroowsagira píše:
Dekuji moc, s tou dovolenou, ja jsem byla od 6.11.2015 na neschopence do 10.5.2016 od 11teho mam materskou napsanou. Smlouvu mam v praci na dobu urcitou do 5.10.2016. Zazadat mam asi pisemne ze? Predpokladam ze s tim nebude souhlasit. Nevite jestli je nejaky zpusob jak zjistit jestli si to vubec muzu nechat proplatit? Dovolenou jsem si jinak po celou dobu nebrala. Navic nam tenkrat rekl ze cisnice nemaji pravo na placenou dovolenou ze to tak proste nefunguje.

Jako že číšnice mají svůj zákoník práce? 8o Podívej, dělala jsem dřív v oboru a jednu dobu i jako zaměstnavatel a fakt ti musím říct, že MÁŠ nárok na placenou dovolenou. Chápu, že někdy je to pro zaměstnavatele složité. U nás stačilo, když si někdo prohodil směnu v krátkém týdnu a měl celý týden volno…takže ani dovolenou nepotřeboval čerpat a pak se v podstatě musela proplácet (dnes už ta možnost není) a taky mě to štvalo, ale prostě byl na to nárok, byl. Vůbec o těchto věcech se zaměstnavatelm nediskutuj. Máš nárok a hotovo. Po mateřské dovolenou čerpáš, takže si zažádáš o čerpání zůstatkové dovolené, tak, aby ti navazovala na skončení mateřské dovolené. Souběžně pobíráš rodičovský příspěvek, nevylučuje se. Není to tak, že až dočerpáš dovolenou, nastupuješ rodičovskou. V tvém případě, bych se určitě zkusila domluvit s referentem na sociálce, co se dá dělat s vyřízením mateřské, pokud by byl problém s čerpáním (zaplacením) dovolené, tak bych naběhla buď na úřad práce nebo inspektorát práce. A ještě jedna věc - ta účetní. Opravdu by se s ní nešlo domluvit? Přijít tam po dobrém, s kafíčkem a čokoládkou ( i když tě to štve)? Domluvit se s ní, by byla nejrychlejší cesta. Když ne, tak bych na ni naopak naběhla… Tady ty účetní fakt nechápu, co se chovají, jako kdyby to platila ze svýho…

A taky si zjisti, jaký přesně máš zůstatek dovolené. Ti budou třeba tvrdit, že za letošek nemáš nárok, ale měla bys mít! Na celých 20 dnů, v případě, že budeš čerpat ihned v návaznosti na mateřskou. To by ti taky mohli poradit na sociálce. Ale nejsem mzdová a neznám u tebe přesné datumy, tak nebudu střílet od pasu.

Drž se.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7446
13.5.16 08:14

@kroowsagira Jo dočetla jsem datumy, jestli ti končí úvazek v říjnu, tak se ti zřejmě bude krátit nárok na letošek + si pohlídej, jaký tam máš zůstatek z loňska, když jsi dovolenou nečerpala. To všechno ti musí proplatit!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat