Zaměstnavatel nevyplatil mzdu, nebere tel, neodpovídá na sms

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Renyzz
Nováček 4 příspěvky 26.02.18 21:21
Zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebere tel neodpovídá na sms

Zdravím, mám problém zaměstnavatel mi ještě nevyplatil mzdu za leden tuto práci jsem měl od úřadu práce na doporučenku nastoupil jsem 11.1.18 pracoval jsem zhruba do 28.1 v ten den mi řekl že budu na neplaceném volnu doma do příštího týdne že není práce příští týden volám jestli už mám přijít a že až příští týden nakonec bylo cca 15.2 a pořád nic odešel jsem ale zaměstnavatel mi ještě nevyplatil mzdu termín mám do 25.2 nebere mi telefon ani sms nic co mám dělat?

Reklama

Reakce:

Helileli
Závislačka 2514 příspěvků 26.02.18 21:28

@Renyzz v první řadě bych šla na pojišťovnu, jestli mě vůbec přihlásil k platbě na zdravotní, aby ti nevzniknul dluh. Ono když tam naskace penále, tak to může být velký průšvih. No a řešila bych to na ÚP, oni snad můžou poskytnout i nějaké poradenství v právní oblasti, ne? Každopádně bych celou věc tam šla říct už jen proto, aby mne nevyřadili z evidence. Přiznávám, že tu výplatu za dva týdny odvedené práce bych asi oželela, jako otravovala bych, vyhrozovala, ale za tahání po soudech by mi to nestalo.

Renyzz
Nováček 4 příspěvky 26.02.18 21:34

No jde asi o 8tis kdyby šlo o 2tisíce neřeknu ale tohle už je částka kterou si nenechám jen tak libít zvlášt když je to takový parchant.

terinka4444
Hvězda diskuse 65214 příspěvků 26.02.18 21:37

Nemůžeš udělat nic, on není ve zpoždění, v tom bude až 16.3. výplatní termín je do konce měsíce a pak má ještě 15dnů lhůtu. Potom si můžeš jít stěžovat na inspektorát práce, ale ani ten nic neudělá. Pak to můžeš vymáhat soudně.

Leli_83
Ukecaná baba ;) 1444 příspěvků 17 inzerátů 26.02.18 22:10

@Renyzz Přesně jak píše terinka4444 - splatnost výplaty je k poslednímu dni měsíce následujícího po měsíci, za který nárok na ni vznikl. Jako nevyplacená se pak považuje mzda (plat) 15 dnů po splatnosti. Tj. za leden k tomu 16.3. K tomuto datu je možné podat okamžité zrušení pracovního poměru z důvodu nevyplacené mzdy + návrh na vydání platebního rozkazu k soudu.

Dost dobře je to popsané tady: https://www.penize.cz/…-dobrych-rad

lisatka
Kecalka 211 příspěvků 27.02.18 00:07

@terinka4444 bohuzel, jak pisete, urad prace nepomuze. take mi jednou zamestnavatel, ktereho mi doporucil urad prace, nezaplatil a penize jsem uz nikdy nevidela. na pracaku jsem si stezovala, proc mi doporucili neplaticiho zamestnavatele (pozdeji jsem zjistila ze jsem nebyla prvni, komu nezaplatil) mi sdelili ze museji. na dotaz, proc nemaji cernou listinu zamestnavatelu odpovedeli, ze nemohou. sla jsem za pravnikem na uradu prace a ten mi rekl, ze se mohu soudit, ale bude me to stat penize a ze by to nedelal. smutne, kdyz clovek nema nikde zastani.

cecetka
Kelišová 7122 příspěvků 27.02.18 07:11

@lisatka Trestuhodne je, ze takove nespolehlive zamestnavatele doporucuje urad prace :cert: :cert: :cert:

Dandinkaaa
Kecalka 164 příspěvků 27.02.18 19:54

@terinka4444 zajimalo by me, kde beres tu jistotu, ze OIP nic neudela. Pro zakladatele: Po splatnosti vyplaty podejte podnet na OIP, prislusny podle mista zamestnavatele. Ten se podnetem musi zabyvat, poslou vam dopis, atd.. Zajdou tam proverit vase udani. Pokud jste nedelal nacerno, je snadne prokazat kolik dni jste odpracoval a zda vam byla vyplata zaslana. Pokud doslo k pochybeni, zam. dostane pokutu a aby ji nedostal, vetsinou rychle sjedna napravu bez prodleni. Pokud ne, muze dostat pokutu opakovane. Samozrejme vyplatu vam OIP fyzicky nevymuze, to muze jen soud, ale vetsinou staci kontrola OIP.

terinka4444
Hvězda diskuse 65214 příspěvků 27.02.18 20:01
@Dandinkaaa píše:
@terinka4444 zajimalo by me, kde beres tu jistotu, ze OIP nic neudela. Pro zakladatele: Po splatnosti vyplaty podejte podnet na OIP, prislusny podle mista zamestnavatele. Ten se podnetem musi zabyvat, poslou vam dopis, atd.. Zajdou tam proverit vase udani. Pokud jste nedelal nacerno, je snadne prokazat kolik dni jste odpracoval a zda vam byla vyplata zaslana. Pokud doslo k pochybeni, zam. dostane pokutu a aby ji nedostal, vetsinou rychle sjedna napravu bez prodleni. Pokud ne, muze dostat pokutu opakovane. Samozrejme vyplatu vam OIP fyzicky nevymuze, to muze jen soud, ale vetsinou staci kontrola OIP.

inspektorát práce nemá páky na vymožení výplaty. To může pouze exekutor, po proběhlém soudu s platným platebním rozkazem.

Dandinkaaa
Kecalka 164 příspěvků 27.02.18 20:02

Jeste k te vypovedi, neplacenemu volnu. Netusim jakou mate PS nebo DPP, rozvrzeni prac. doby, atd. Kazdy OIP ma poradni dny, po, st od 8 do 17. Zavolejte si tam a vas problem popiste, prip. zajdete osobne, to je vzdy lepsi. Oni vam reknou jak ted postupovat a nastini situaci co vas ceka a nemine.

Dandinkaaa
Kecalka 164 příspěvků 27.02.18 20:03
@terinka4444 píše:
inspektorát práce nemá páky na vymožení výplaty. To může pouze exekutor, po proběhlém soudu s platným platebním rozkazem.

Precti si posledni vetu meho prispevku nez zacnes poucovat. :zed:

terinka4444
Hvězda diskuse 65214 příspěvků 27.02.18 20:06
@Dandinkaaa píše:
Precti si posledni vetu meho prispevku nez zacnes poucovat. :zed:

já nepoučuju, já opětovně konstatuju, jako už v mém prvním příspěvku, že se má obrátit na inspektorát, ale fakticky mu nepomůže, to může jen soud.Ty jsi reagovala na mě, tak ti odpovídám. Pozor na hlavu, nárazy hlavou o zeď zabíjí mozkové buňky.

vejilka
Závislačka 4264 příspěvků 27.02.18 20:11

No taky bych 8000 jentak nikomu nenechala. A hlavně jde o princip.Moje známá kdysi řešila něco podobného. Šlo o asi 10 000.Pokud výplata nepřijde, zajdi na UP, snad na každém UP je bezplatný právník. Ten poradí co a jak, pošle zaměstnavateli dopis, hodně jí poradil co a jak má dělat. Dokonce tam naběhla i ČOI, hygiena..Měl docela pekelné období. Ta holčina hlavně na to nevypadala, že se do něčeho takového pustí. Byla vždy taková mochy sněste so mě. On se toho zalekl a zaplatil.Ale,i kdy­by to šlo k soudu, s největší pravděpodobností vyhraješ. Je to tedy o nervy, určitě bude volat, vyhrožovat…Ale pokud není debil, peníze pošle než nějaký soud přijde. Takže držím palce. Kdyby šlo o 2000,tak to sice nase. e,ale člověk se na to vyprdne. Nesmí si každý nechat kálet na hlavu, nebo to ty zlodějíčci budou dělat stále

Dandinkaaa
Kecalka 164 příspěvků 27.02.18 20:14
@terinka4444 píše:
Nemůžeš udělat nic, on není ve zpoždění, v tom bude až 16.3. výplatní termín je do konce měsíce a pak má ještě 15dnů lhůtu. Potom si můžeš jít stěžovat na inspektorát práce, ale ani ten nic neudělá. Pak to můžeš vymáhat soudně.

Predposledni veta, o tom, ze OIP nic neudela. Napsat, ze ten mu fakticky nepomuze muze jen neznalec.
Jak jsem psala, mozna mu pomuze dotlacit zamestnavatele, aby zaplatil. Mozna ne, ale kazdopadne bude mit pote papir v ruce pro soud.

Sojkka
Ukecaná baba ;) 2366 příspěvků 28.02.18 08:33

@Dandinkaaa Jaký papír bude mít v ruce? OIP může max. poskynout konzultaci, ale to je tak asi všechno. On ani nesmí vydávat stanoviska k prac. práv. předpisům nebo řešit nároky zam.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Přijme vláda změny? Týkají se i proplácení rodičovského příspěvku

Poslanec Aleš Juchelka chce vyjádřit úctu všem rodičům, kteří jsou doma s... číst dále >

Zánět dásní v těhotenství? Může za něj špatná péče před početím

V těhotenství trpí na zánět dásní a zvýšenou kazivost 50–70 procent žen.... číst dále >

Články z Expres.cz

Nové zprávy z nemocnice: Menzel se už domů nevrátí!

Již od listopadu je Jiří Menzel (80) v péči lékařů. Po prodělaném meningokoku... číst dále >

Otravy ve Varech: Něco je shnilého ve městě varském, ale voda to prý není!

V pořadí již 53. ročník karlovarského filmového svátku je za námi, hořká... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pět nenápadných signálů vašeho těla, které byste neměli přehlížet

Možná i vy patříte k lidem, kteří nikdy nemají čas zajít k lékaři na... číst dále >

Chození naostro patří k létu. Jaká jsou pro a proti?

Jsou ženy, které nenosí pod letním oblečením zhola nic. Je to příjemné, ale... číst dále >

Reklama