Zaměstnavatel po nehodě zadržuje plat

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
petrusepetrus
Ukecaná baba ;) 1318 příspěvků 24.10.14 10:33
zaměstnavatel po nehodě drží plat

Ahoj holky. Prosím Vas o radu.Ex přítel mel cca před 3 měsíci autonehodu s kamionem v DE.Jeho zamestnavatel mu od te doby drzi plat, zakladni mzdu i diety.Ex mi ma platit qlimenty 3 000 měsíčně, ale sam kvůli tomu ma existenční problemy.Jde mi o to, mana toto zamestnavatel právo? Nemá třeba povinnost alimenty uvolnit? :think:

Reakce:
Kassy
Závislačka 3302 příspěvků 24.10.14 10:38

Jak drží mzdu? Jako že mu jen tak ze své vůle nevyplácí mzdu za odvedenou práci? Na to samozřejmě právo nemá, ať to ex ohlásí na inspektorátě práce.

petrusepetrus
Ukecaná baba ;) 1318 příspěvků 24.10.14 10:42

No přesné tak.Me do telefonu řekl, ze mu peníze nedá, dokud se k tomu nevyjadri pojišťovna. Me se to taky ani trochu nezda,.Diety mu vyplácet nemusí, ty se počítají od toho, jak dlouho je v cizině, ale základní mzdu mu vyplatit musí i když nejezdí. Sama jsem na rizikovem a mám jen 2 900 ne mocenskou, takže alimenty dost potrebuju :-(

eumedon
Extra třída :D 14453 příspěvků 24.10.14 10:43
@petrusepetrus píše:
Ahoj holky. Prosím Vas o radu.Ex přítel mel cca před 3 měsíci autonehodu s kamionem v DE.Jeho zamestnavatel mu od te doby drzi plat, zakladni mzdu i diety.Ex mi ma platit qlimenty 3 000 měsíčně, ale sam kvůli tomu ma existenční problemy.Jde mi o to, mana toto zamestnavatel právo? Nemá třeba povinnost alimenty uvolnit? :think:

Nejen alimenty, ale celou mzdu. Zadržovat ji nesmí, to je na žalobu. Mimoto je to zákonný důvod pro zaměstnance k okamžitému zrušení pracovního poměru.

eumedon
Extra třída :D 14453 příspěvků 24.10.14 10:44
@petrusepetrus píše:
No přesné tak.Me do telefonu řekl, ze mu peníze nedá, dokud se k tomu nevyjadri pojišťovna.

Na to nemá právo.

terinka4444
Hvězda diskuse 69359 příspěvků 24.10.14 10:49

Nesmí, pokud chce přítel v práci skončit a najít si jinou práci, jako kamioňák ji hned sežene. Může mu napálit okamžité zrušení poracovního poměru z důvodu nevyplacené mzdy a ještě mu náleží tříměsíční odstupné. kdyby to přítel chtěl ex chtěl řešit, tohle je nejlepší cesta.
Jako kamioňák najde práci do týdne.

petrusepetrus
Ukecaná baba ;) 1318 příspěvků 24.10.14 10:49

No jsem s nim domluvena, ze mu příští týden zavolam, abych věděla, na čem ex přítel je. Policie alimenty pak řeší az po 4 měsících prave a to nedame ani jeden :roll: Ex ma prislibenou jinou práci, ale nechce odejit dokud se zaměstnavatel nevyjadri.Tak se chci trochu připravit na to, co mu mám v pondělí do telefonu říct…

terinka4444
Hvězda diskuse 69359 příspěvků 24.10.14 10:56

Hele, zaměstnavatel se nemá co vyjadřovat. Normálně inspektorát práce, a pak hned žádost na soud o vydání platebního rozkazu na zadržovanou mzdu.

Pokud má ex jinou práci, to nejlepší, co teď může udělat je ukončit okamžitě pracovní poměr, hned ho doručit zaměstnavatei a náleží mu tříměsíční odstupné. Zaměstnavatel se může stavět na hlavu, soudem to projde hned, dostane platebním rozkazem mu vyplatit všechny peníze i s odstupným. Zadržuje mu totiž plat neoprávněně. Takže bych mu to dala sežrat.

Krasavicaa
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.10.14 11:03

Ať od něj okamžitě odejde. Jako kamioňák bude mít práci hned druhý den. Zaměstnavatel k tomuto právo rozhodně nemá!!! A podala bych na zaměstnavatele žalobu :think:

petrusepetrus
Ukecaná baba ;) 1318 příspěvků 24.10.14 11:07

Holky dekuju moc.Ex je posera a porad se neceho boji.Ted jsem mu volala a řekla jsem mu, co mi tady pisete, tak snad se rozhoupe. Děkuji moc, jste zlate

mall1976
Kecalka 373 příspěvků 24.10.14 11:25

A není na nemocenské? Tam se opravdu zadržují dávky, protože se čeká na vyjádření policie - u dopravní nehody- kdo je viník.

eumedon
Extra třída :D 14453 příspěvků 24.10.14 11:58
@terinka4444 píše:
Nesmí, pokud chce přítel v práci skončit a najít si jinou práci, jako kamioňák ji hned sežene. Může mu napálit okamžité zrušení poracovního poměru z důvodu nevyplacené mzdy a ještě mu náleží tříměsíční odstupné. kdyby to přítel chtěl ex chtěl řešit, tohle je nejlepší cesta.
Jako kamioňák najde práci do týdne.

K tomu okamžitému zrušení PP ještě doplním, že:

• Mzda je ze zákona splatná do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém na ni vznikl nárok.
  • Zákonný důvod k okamžitému zrušení pracovního poměru zaměstnancem vzniká, není-li mu mzda nebo kterákoli její část (dle mzdového lístku) vyplacena do 15. dnů po splatnosti; nemá-li tedy 16. den po splatnosti zaměstnanec vyplacenou celou mzdu, je to zákonný důvod k okamžitému zrušení pracovního poměru zaměstnancem (se všemi nepříjemnými důsledky pro zaměstnavatele, včetně náhrady mzdy za 2 měsíce).
  • Důvod k okamžitému zrušení pracovního poměru lze uplatnit ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy se o něm ten kdo jej uplatňuje (platí pro zaměstnance i pro zaměstnavatele) dozvěděl, nejpozději však do 1 roku ode dne, kdy důvod vznikl.
  • Okamžité zrušení pracovního poměru musí být písemné, důvod v něm musí být jasně a určitě vyznačen tak, aby jej nebylo možno zaměnit s jiným (například nevyplacení mzdy za měsíc srpen 2014 do 15. října 2014) a nelze jej dodatečně měnit.
  • Okamžité zrušení pracovního poměru nabývá právních účinků doručením druhé straně (zde zaměstnavateli) a okamžikem doručení okamžitého zrušení pracovního poměru pracovní poměr končí (proto se to jmenuje okamžité zrušení).

A ještě doplním, že okamžité zrušení pracovního poměru není nástrojem k řešení sporů o výši mzdy či jejích složek (tedy o to, co mělo být na výplatní pásce).

Je však použitelné právě v případech, kdy zaměstnavatel zadržuje nárokovou mzdu, kterou měl zaměstnanec podle výplatní listiny a mzdového výměru dostat, jako zástavu pro řešení škodní události, apod. Nebo prostě když z jakéhokoliv důvodu nevyplatí mzdu podle výplatního lístku.

Je vhodné jej předtím písemně (nebo před svědky) upomenout.

TerezkaW
Ukecaná baba ;) 1980 příspěvků 24.10.14 12:09
@eumedon píše:
K tomu okamžitému zrušení PP ještě doplním, že:
  • Mzda je ze zákona splatná do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém na ni vznikl nárok.
  • Zákonný důvod k okamžitému zrušení pracovního poměru zaměstnancem vzniká, není-li mu mzda nebo kterákoli její část (dle mzdového lístku) vyplacena do 15. dnů po splatnosti; nemá-li tedy 16. den po splatnosti zaměstnanec vyplacenou celou mzdu, je to zákonný důvod k okamžitému zrušení pracovního poměru zaměstnancem (se všemi nepříjemnými důsledky pro zaměstnavatele, včetně náhrady mzdy za 2 měsíce).
  • Důvod k okamžitému zrušení pracovního poměru lze uplatnit ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy se o něm ten kdo jej uplatňuje (platí pro zaměstnance i pro zaměstnavatele) dozvěděl, nejpozději však do 1 roku ode dne, kdy důvod vznikl.
  • Okamžité zrušení pracovního poměru musí být písemné, důvod v něm musí být jasně a určitě vyznačen tak, aby jej nebylo možno zaměnit s jiným (například nevyplacení mzdy za měsíc srpen 2014 do 15. října 2014) a nelze jej dodatečně měnit.
  • Okamžité zrušení pracovního poměru nabývá právních účinků doručením druhé straně (zde zaměstnavateli) a okamžikem doručení okamžitého zrušení pracovního poměru pracovní poměr končí (proto se to jmenuje okamžité zrušení).

A ještě doplním, že okamžité zrušení pracovního poměru není nástrojem k řešení sporů o výši mzdy či jejích složek (tedy o to, co mělo být na výplatní pásce).

Je však použitelné právě v případech, kdy zaměstnavatel zadržuje nárokovou mzdu, kterou měl zaměstnanec podle výplatní listiny a mzdového výměru dostat, jako zástavu pro řešení škodní události, apod. Nebo prostě když z jakéhokoliv důvodu nevyplatí mzdu podle výplatního lístku.

Je vhodné jej předtím písemně (nebo před svědky) upomenout.

Ještě bych doplnila to, že nenáleží tříměsíční odstupné, ale v případě ukončení PP dle § 56 odst. 1 b) ZP náleží vždy dvouměsíční náhrada mzdy. To trochu znevýhodňuje toho, kdo PP ruší, protože z náhrady mzdy se dělají všechny zákonné odvody, ale z odstupného se odvádí pouze daň.

eumedon
Extra třída :D 14453 příspěvků 24.10.14 12:35
@TerezkaW píše:
Ještě bych doplnila to, že nenáleží tříměsíční odstupné, ale v případě ukončení PP dle § 56 odst. 1 b) ZP náleží vždy dvouměsíční náhrada mzdy. To trochu znevýhodňuje toho, kdo PP ruší, protože z náhrady mzdy se dělají všechny zákonné odvody, ale z odstupného se odvádí pouze daň.

No, ale ty odvody odvádí zaměstnavatel. Zaměstnanec dostane v čistém dvě svoje průměrné měsíční mzdy. To, že jde o náhradu mzdy za 2 měsíce, jsem uvedl a zaměstnanec nemá na výběr ukončení pracovního poměru s odstupným.

A ještě doplním, že platné okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem je pro úřad práce ukončení PP ze závažného důvodu, ležícího mimo vůli zaměstnance, takže mu náleží nekrácená podpora.

TerezkaW
Ukecaná baba ;) 1980 příspěvků 24.10.14 19:17

@eumedon píše:
No, ale ty odvody odvádí zaměstnavatel. Zaměstnanec dostane v čistém dvě svoje průměrné měsíční mzdy. To, že jde o náhradu mzdy za 2 měsíce, jsem uvedl a zaměstnanec nemá na výběr ukončení pracovního poměru s odstupným.

A ještě doplním, že platné okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem je pro úřad práce ukončení PP ze závažného důvodu, ležícího mimo vůli zaměstnance, takže mu náleží nekrácená podpora.

Promiň, nevšimla jsem si, že jsi o náhradě psal.
Jasné, že odvody děla zaměstnavatel. Bylo to myšlené tak, že to trochu znevýhodňuje zaměstnance v tom, že ve výsledku je čistá mzda z náhrad nižší, než by byla v případě odstupného. Ale zaměstnanec nemá v téhle situaci jinou možnost.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Epilepsie: Jak se chovat, když někdo dostane záchvat?

Na 26. března připadá Světový den boje proti epilepsii. Určený je k... číst dále >

Podlahy, které imitují kámen a textil

Kámen a textil. Dva na první pohled odlišné materiály. Jejich společným... číst dále >

Články z Expres.cz

Je apatická a drží hladovku! Tereza v pákistánském vězení přestala mluvit s okolím

Byla si jistá tím, že se dočká svobody. Místo toho ale vyfasovala osm let a... číst dále >

Konečně za dámu! Simona Babčáková uchvátila Lvy svou ženskostí

Herečka Simona Babčáková (46) vždycky bývala taková neslaná nemastná. Asi i... číst dále >