Zamlklé těhotenství - čekat nebo kyretáž?

26.7.20 15:39

Zamlklé těhotenství - čekat nebo kyretáž?

Ahoj holky,

ve čtvrtek 23.7. jsem byla na kontrole u své doktorky. Šla jsem na odběry krve a ultrazvuk v 10tt podle ovulace a 11tt dle ms.
Bohužel, paní doktorka zjistila, že těhotenství neprosperuje a miminku už nebije srdíčko. Hned volala do nemocnice a snažila se domluvit, zda by mě vzali ten den na kyretáž (u nás dělají jen v úterky a čtvrtky), ale neměli už volno. Objednala mě tedy na úterý 28.7.. Nijak jsem neprotestovala, protože jsem z toho oznámení byla v šoku a na můj dotaz, zda nepočkat, mi vysvětlila, že “je to moc velké, aby to všechno odešlo samo” a že by to už hodně bolelo, hodně bych krvácela, mohly by být komplikace a považuje to za lepší.
Ptala jsem se jí, kdy asi těhotenství zamlklo a říkala, že asi před týdnem, ale v papírech, které jsem si odpoledne vyzvedávala, je uvedeno missed 6+3, což vlastně odpovídá termínu kontroly předtím, kdy bylo ještě všechno v pořádku, tak nevím, co to má znamenat a kdy těhotenství zamlklo.
Když jsem si vyzvedávala papíry, sestřička mi řekla, že by mi přála, aby se to rozjelo samo a že se to pak, co se to ženy doví, i často stává.
Dnes je neděle, přešly mě těhotenské příznaky, občas mě píchne v břiše…zkoušela jsem maliník, teplou vanu, trochu alkoholu, ale stále se nic neděje ????
Mohla bych vás poprosit o vaše zkušenosti, názory? Nevím, co teď dělat…jestli v pondělí ještě zajít k doktorce a znovu to s ní probrat a domluvit se na odložení nebo pokud se to do úterý nerozjede samo, na ten zákrok prostě jít…podotýkám, že nejsem typ člověka, co se dokáže s doktorem nějak dohadovat a oponovat :nevim:

Díky!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
13291
26.7.20 15:47

@liskovyorisek2 zazila jsem zt ale až cca v 11tt, jakože v 11tt zamlko, ve 12tt se na to přišlo. A ja na revizi šla, ale to už to bylo větší a ja se nechtela trápit a čekat kdy už se to spustí, taky jsem nechtěla aby mě to překvapilo treba v praci nebo tak. Pro mě je lepší jít na revizi a mit klid. Než cekat a doufat ale to jsem já.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4174
26.7.20 15:48

Na zákrok bych šla. Potrat je tam o sobě dost bolestivy, a v 11tt už je to opravdu dost velký, tudíž to nemusí odejít všechno. A vycisteni by ses nemusela vyhnout..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7681
26.7.20 15:58

Šla bych na revizi. V tomto týdnu už je to dost velké a mohla bys doma vykrvacet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
194
26.7.20 15:59

Ahoj. Já měla ZT v 9 týdnu. Dr. zjistil, že srdíčko nebije a hned mě na druhý den objednal na kyretáž. Asi jako Ty jsem byla v šoku, takže jsem ani nijak neoponovala. Po zdravotní stránce to bylo v pořádku, ale psychicky děs. Pokud by to nebylo nutné, už bych na kyretáž nešla a nechala to na přírodě. Samozřejmě, pokud by s tím dr. souhlasil a nebylo nějaké větší riziko. Podruhé jsem potratila hned, asi týden po zjištění těhu a odešlo to samo, bez problémů. Takže za mě bych ještě chvíli počkala. Opatruj se!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
871
26.7.20 16:38

Já měla ZP V 13tt, na revizi jsem nechtěla a dr mi to sama nabídla, takže se čekalo až se to rozjede samo. Trvalo to přes 14 dní a v den kontroly kdy se ještě nic nedělo mi dr řekla, že to necháme ještě přes víkend, jelikož to už bylo dost na hraně a ono se to ten den večer rozjelo. Potrat byl dlouhý a bolestivý, až v pondělí odpoledne jsem potratila. :roll: Určitě bych tomu dala šanci a vydržela. :palec: Odešlo všechno samo a děloha čistá..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2863
26.7.20 17:11

Mě taky zjistili ZT v 11 týdnu, podle dr se plod přestal vyvíjet v 9 týdnu. Doporučil mi počkat na samovolny potrat, tak jsem pockala. Jako ano bolelo to hodně a krve bylo taky hodně, opravdu hodně, viděla jsem i věci které jsem vidět nechtěla, ale dalo se to přežít. Za mě lepší než jít na kyretaz, tam se muže cokoliv pokazit a říkal mi to i doktor.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2863
26.7.20 17:13
@karkarka píše: Šla bych na revizi. V tomto týdnu už je to dost velké a mohla bys doma vykrvacet.

Tak to určitě ne, to by to asi nedoporučoval doktor..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
581
26.7.20 17:14

Mě potrat začal ke konci 12tt, víc jak týden jsem nevolnosti neměla. Bolesti jsem tedy neměla vůbec žádné (ale já mívám i porody bezbolestné), max.tlak na konečník a ten byl i při potratu, ale krvácela jsem fakt hodně, ale ne zase tak, aby mě to porazilo, je však dobré mít někoho zarohem, kdo by kdyžtak zavolal záchranku. Je to celkově jako normální porod, nelze si to naplánovat, pravděpodobně Tě to někde náhle neskolí, ale přijde to někdy, neznámo kdy a může to probíhat několik hodin, ale i dní, prostě jako porod. Sama jsem zažila delší i kratší porod než potrat a je to se vším všudy hodně porodu podobné, až na to, že Tě na konci nečeká to miminko, ale můžeš se dozvědět, že pocítíš i něco jako radost - sílu a je to tak, i když bolest z prázdnoty a ztráty to neumenší, to ne.
I u mě vše proběhlo v pořádku, bez nutnosti lékařského zásahu.
Právě procházím dalším potratem, ale v menším týdnu, je to zase jiné přesto stejné… Rozhodnutí je jen na Tobě, sama bych však nevolila jinak…I když si zvolíš, že tomu necháš volný průběh, své rozhodnutí můžeš ještě změnit, když dojdeš k tomu, že na to nemáš.. :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.7.20 17:42

Já šla na revizi ve 13 tt(bylo to zamlkle už 4-5 tt)a tělo si s tím neporadilo. Lekar čekal ale pak už nebylo na co a já šla. A upřímně jsem ráda že to všechno bylo pod narkózou než se na to dívat doma.

• Citovat
  • Nahlásit
7681
26.7.20 18:09
@zudina píše:
Tak to určitě ne, to by to asi nedoporučoval doktor..

Tak to teda klidně jo. Kamaradka postupovala samovolny potrat doma. Silné krvácela a když už si chtěla jít zavolat sanitku, tak ze ztráty krve omdlela. Kdyby v tu chvíli nepřišel domu její manzel, tak by byla mrtvá.

Příspěvek upraven 26.07.20 v 18:58

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2661
26.7.20 18:26

Jako jestli to zamlklo v 7tt a další tři týdny se to drží, tak bych se asi revizi nebránila. Já potratila 7+6 a odpovídalo 6+4. Takže to tam déle jak dva týdny nebylo. Žádný extra jatka. 4 hodiny hodně silné ms se srazeninami a nakonec odešel plod. Začalo to ani ne 12h po prvním zaspineni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
488
26.7.20 19:40

Ja mela ZT v 9tt, cekalo se jeste tri tydny, bohuzel nic, musela jsem na kyretaz, dele cekat jsem si netroufala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26.7.20 19:46

Holky, všem vám moc děkuji za reakce.

Pro upřesnění, na kontrole jsem dle ovu byla 9+5tt a doktorka mi ústně řekla, že je to tak týden, co plod zamlknul, takže dejme tomu v nějakém 9tt. Co mě ale mate je, že do papírů uvedla “missed 6+3”, což byl den, kdy jsem byla na předchozí kontrolu a tehdy srdíčko bilo a zdálo se jí vše v pořadku. Netuším, proč tam tedy nenapsala to, co mi řekla.

@zudina viděla to, co nechtěla…tím myslíš plod? :(

@eryby DÍKY!!! Právě o víkendu jsem četla dva krásné články od jedné porodní asistentky, kde rozebírá téma přirozeného potratu po ZT a Tvoje zpráva s nimi hodně rezonuje. Píše tam o pocitu rozloučení se, odpuštění a následném “puštění”, smíření a pocitu radosti a štěstí po tom, co tělo dokáže celý proces uřídit samo a že žena má poděkovat, jak to celé zvládla. Jednoduše zastává názor, že přirozený potrat pomáhá duši připustit si situaci, prožít ji a probolet. Zároveň ale připouští, že jsou ženy, kterým vadí vědomí, že mají v bříšku neživé miminko a v tomto případě nezavrhuje ani chirurgickou variantu, i když ji všeobecně asi nepovažuje za tu lepší.

V mém případě, Když mi to řekli a hned mě objednávali na zákrok ten den, řekla jsem, že to fakt nedám. Cítila jsem, že bych prostě nebyla pět minut po tom, co to vím, schopná jet do nemocnice a pod narkózu a probudit se prázdná.

@hospodki z toho, co mi řekla ústně doktorka, si spíš myslím, že zamlklo někdy v 9tt. Takže by tam zatím mělo být týden a kousek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26.7.20 19:56

@VilaAnalka to chápu! Třítýdenní čekání by bylo i na mě moc. Spíš jak jsem si samozřejmě přes víkend přečetla různé články a diskuze, přišla jsem na to, že je i jiná varianta, než hned podstoupit kyretáž.
Pořád se mi teď honí hlavou, jestli zítra znovu neskočit k doktorce, jednoduše jí říct, že jsem byla dost v šoku a potřebovala bych to probrat, domluvit se, že to v úterý zrušíme a počkáme týden, týden a půl, jestli se to nerozhýbe samo…nebo to prostě nechat plavat a v úterý nastoupit na zákrok :nevim:

Edit: I když “jednoduše jí říct…” pro mě není tak jednoduché, bohužel jsem typ, který má někde v hlavě zakódováno, že co doktor řekne, to platí a na diskuze tohoto typu nejsem moc stavěná.

Takže by to klidně mohlo dopadnout tak “nemůžeme ještě chvíli počkat?” “Kyretáž je lepší, potrat bude příliš bolestivý a budete krvácet”, “ok, díky, naschle” :(

Příspěvek upraven 26.07.20 v 20:01

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama