Zánět dutin (čelní i čelistní) - operace?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
kuncelis
Nováček 2 příspěvky 24.06.19 15:11
Zánět dutin (čelní i čelistní) - operace?

Ahojky, :srdce:
od malička trpím na záněty dutin, které byly pokaždé řešené antibiotiky. Teď už je mi 23 a antibiotika na to zřejmě nepůsobí. :nevim: Udělal se rentgen, který zjistil zánět ve všech dutinách. Pak CT, které potvrdilo také záněty, vybočenou nosní přepážku a hustou rýmu v těch dutinách. Jsem objednaná na konzultaci v ORL ambulanci Fortmedica v Praze. Ale chtěla jsem se zeptat, za nemá tady někdo podobnou zkušenost? Šli jste na operaci nebo nějaký ten laser? Pomohlo to? A co rekonvalescence? Děkuji moc za odpovědi! Mám z toho solidní strach… :,(

Reakce:
chaela
Ukecaná baba ;) 2361 příspěvků 2 inzeráty 24.06.19 15:41

Já mám úplně to stejné. Doporučená operace přepážky s tím, že nikdo nemůže zaručit, že to pomůže. Prý někomu ano, jinému ne. Takže na to kašlu, leda za pár let, až děti odrosrou a nebude problém s hlídáním a moji x týdenní neschopností. Ted mi to za to nestojí. Jinak mi dali kortikoidy do nosu, ty částečně pomohly, ale musely by se brát velmi dlouhodobě, což taky není dobrý. Takže po zvážení všech pro a proti teď nedělám nic :)

Lu1234
Kecalka 439 příspěvků 1 inzerát 24.06.19 17:23

Mám to taky. Rhinosinusitida s polypy vedlejších dutin, permanentně oteklé dutiny a nos tak, že se vůbec nedá dýchat. 20 let beru nosní kortikoidy, brala jsem k tomu antihistaminika, v 19 první operace, kdy dutiny komplet vybrali, vysekali širší průchod do dutin, srovnali přepážku. Půl roku se to hojilo a za rok to bylo zpátky. Druhou operaci jsem hned nechtěla, dostala jsem medrol ve vyšších dávkách krátkodobě, fungoval skvěle. Po 9 letech druhá operace, po ní se objevily srůsty, odstranění šílené. V těhotenství se nesmí žádné nosní spreje, takže to bylo utrpení! V noci mi vždycky rozpraskaly rty a jazyk, bolely mě zuby… Po porodu opět spreje a srovnalo se to jakž takž. Teď druhé těhotenství bez léků, zatím se držím (2 měsíce), ale přijde první rýma a jsem v troubě.
Jestli vás zajímá něco ohledně operace, léčby, klidně se ptejte.

kuncelis
Nováček 2 příspěvky 24.06.19 18:37

@Lu1234 pane jo, to s tím máte pořádné trápení. A kde jste byla na operacích? Jak dlouho jste byla v nemocnici a tak nějak celkově to těsně pooperační období jak probíhalo? :?

Lu1234
Kecalka 439 příspěvků 1 inzerát 24.06.19 22:00

@kuncelis v nemocnici 4 dny. Po operaci nacpou do nosu tamponadu v rukavici a v případě rovnání přepážky ještě silikonové dlahy. O tom mi ani neřekli. Tamponadu vyndá doktor ještě v nemocnici, je to dost nepříjemné. Dlahy mi pak lezly z nosu doma, tak to mě vyděsilo, protože jsem netušila, že tam něco mám. Jinak po operaci je v hlavě velký tlak, spíš než ostrá bolest. Dostavala jsem léky na bolest. Blbě se jí a mluví, z venku oteklý obličej a trochu modřiny (u čelních dutin jsou modřiny veliké a někteří mají na obličeji dlahu). Po druhé operaci jsem dostala za úkol protahovat nosní dutinu špejlí s vatou namočenou v mastičce, aby nevznikly srůsty a strupy. Po první operaci jsem nic takového nedělala, strupy se pak samy uvolnily a srůsty žádné. Po druhé operaci naopak srůsty byly a nepovedlo se je komplet odstranit. Cca po 10-14 dnech může člověk normálně fungovat, ale hojí se to podstatně déle. Za mě je to horší operace než třeba císař (když uvážím komplikace se srůsty atd.) a napřed bych zkusila ten medrol či cokoli, abych se tomu vyhnula.

Lu1234
Kecalka 439 příspěvků 1 inzerát 24.06.19 22:14

@kuncelis ještě k tomu laseru. Byla jsem na konzultaci v asklepionu, doktor byl slušný a zákrok mi nedoporučil. Prý je vhodný jen na menší problémy v okolí přepážky, do dutin se laser nedostane. Zkoušela jsem snad všechno od různých diet, čajů, cvičení atd…
Ke klasické operaci mi prijde, že zapomínají říkat, že to nemusí pomoct, resp. pomůže jen dočasně. Já jsem poprvé naivně doufala v úplné vyléčení, teď už vím, že se to většině lidí vrátí, je potřeba i potom trvale užívat kortikoidy a časem je obměňovat.
Upřímně řečeno mám občas strach, co ten chronický zánět a denní stříkání sprejů udělá za pár let…

Váš příspěvek
Reklama