Zánět průdušek - antibiotika nezabírají

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Deni94
Povídálka 15 příspěvků 31.08.19 19:44
Zánět průdušek - antibiotika nezabírají

Ahoj, už 12 dní mě trápí zánět průdušek. V pondělí jsem byla u praktické lékařky, která mi předepsala antibiotika a mucosolvan. Vše řádně užívám, ještě k tomu piji bylinky na průdušky a jím vitamíny a dodržuji klid na lůžku. Kašel se ale po 6 dnech na antibiotikách nelepší..spíš bych řekla, že se i zhoršuje. Teplota už sice nepřesahuje 38 stupňů, ale pořád se mi pohybuje mezi 37,5 - 37,8. Kašlu téměř nepřetržitě, budí mě to ze spaní a nemohu už chvilkama skoro dýchat. Ještě jsem zapomněla říct, že jsem astmatik, ale inhalátory užívám tak jak mám. Má někdo podobnou zkušenost nebo nemáte nějakou radu, jak se zánětu průdušek zbavit? Bojím se, abych z toho neměla ještě zápal plic. Budu ráda za jakoukoli pomoc.

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Doctus
Závislačka 4546 příspěvků 31.08.19 20:10

Dobrý večer. Trpíte chronickou bronchitidou a nyní máte její akutní vzplanutí? Pokud ne, tak ATB na akutní bronchitidu jsou neindikovaná, neboť původci jsou v naprosto drtivé většině viry, samozřejmě jiná situace by nastala, pokud by se po několika dnech vysoké horečky vrátily.

Co jste dostala za ATB (+ dávkování)? Místo Mucosolvanu™, který zbytečně zahleňuje (mimochodem, kdy ho užíváte?), bych volil erdostein (Erdomed™), který je všeobecně považován za nejlepší „lék na vykašlávání“. Byla provedena nějaká laboratorní vyšetření (např. CRP)?

eli26
Povídálka 49 příspěvků 31.08.19 20:11

@Deni94
Ahoj, mam podobnou. Nakonec z toho byl po trech tydnech trapeni zapal plic je to uz davno byla jsem dite.
Nedavno mel syn zanet prudusek a znama doporucila davat lichoresisnici, ze to podporuje antibiotika a je to na zanet, dychaci cesty atd… prislo mi ze to zabralo. Brzke uzdraveni

Deni94
Povídálka 15 příspěvků 31.08.19 20:18

@Doctus Děkuji za reakci. Chronickou bronchitidou netrpím, jedná se o akutní. Dostala jsem předepsaný Zinnat (užívam po 12 hodinách, v 11:15 a ve 23:15) a Mucosolvan užívám 2× denně po 10 ml (většinou ráno v 10 a večer ve 22 hodin). Žádná laboratorní vyšetření provedena nebyla. Lékařka mě jen poslechla a mrkla do krku. Určitě Erdomed hned zítra vyzkouším, už z kašle začínám být zoufalá.

Deni94
Povídálka 15 příspěvků 31.08.19 20:20

@eli26 Děkuji za tip, určitě vyzkouším. Zápalu plic se právě bojím a snažím se mu předejít.

JanaHud
Povídálka 31 příspěvků 31.08.19 20:29

Ahoj, ja takto se zanetem prudusek bojovala v breznu, mela jsem to komplikovanejsi, ze jsem byla 14 dni po porodu, takze zadne leky jsem temer nemohla. Penicilin, ktery jsem mohla nepomohl, takze jsem dostala jine ATB, ty zabraly na teplotu, Stoptusin na kasel, na noc codein (to uz jsem nekojila, po tech vysokych horeckach uz nebylo cim). Ale kasel se tahnul snad 2 mesice. Tak preji brzke uzdraveni

renap
Ukecaná baba ;) 2431 příspěvků 31.08.19 20:36

@Deni94 Mucosolvan se nedává na noc, to se pak ukašleš, poslední dávka by měla být někdy odpoledne. Nejspíš to bude virové, ATB se dávají spíš jako prevence, aby na to nenasedla bakteriální infekce. Pokud to bude trvat, nechala bych se osnímkovat, event nabrat na černý kašel.

Doctus
Závislačka 4546 příspěvků 31.08.19 20:40

@Deni94
Měl bych pár dotazů… jste alergická na penicilinová ATB? Pokud lékařka zvažovala, že se jedná o těžší zánět dolních cest dýchacích (zápal plic), určitě bych (minimálně z forenzních důvodů) rozšířil spektrum pomocných vyšetření.

Kdyby se jednalo o zánět plic, určitě nejsou indikovány cefalosporiny II. generace (Zinnat™), ale v rámci ATB 1. volby aminopeniciliny (Duomox™, Ospamox™), u dospělých až 4 gramy za den.

Kdo vám řekl to dávkování Mucosolvanu™? Žádná látka, která by měla usnadňovat vykašlávání (ať už jakýmkoliv mechanismem), by neměla být užívána večer, protože v noci vás to roztrhne. Aby to však nebylo tak jednoduché, tak po odeznění akutní infekce nastupuje mnohdy tzv. kašel postinfekční, který může trvat i dlouhé týdny.

@JanaHud
Stoptussin™ jste dostala na jaký kašel (suchý vs vlhký)? Osobně ho nenávidím. Kodein vám zase předepsal kdo? Ten je bohužel zhruba stejně aktuální v terapii kašle jako poslední vydání Rudého práva…

cell
Echt Kelišová 8308 příspěvků 31.08.19 20:47

@Doctus : no vidíš a já mám Stoptussin moc ráda, léta vyzkoušený. Naopak z Erdomedu už rozhodně nejsem tak nadšená, jako před léty. A ke Codeinu se pokorně vracím, protože na noc je u lidí, co jsou vyčerpaní celodenním kašlem a už se potřebujou vyspat a nekašlat, nejlepší ;-)

Doctus
Závislačka 4546 příspěvků 31.08.19 20:59

@cell
Nevím, jak to bylo dřív, ale v současnosti je ve Stoptussinu naprosto nesmyslná kombinace účinných látek, kdy proti sobě stojí látka proti kašli (butamirát) a látka na vykašlávání (guaifenesin). Je to stejné jako přidávat plyn se zataženou ruční brzdou. Kdyby někdo chtěl oponovat s tím, že guaifenesin na vykašlávání není (byť informace o jeho expektoračních vlastnostech jsou dostupné běžně na internetu), tak mám pro něj i zprávu „z realného života“ - relativně nedávno byl na trh uveden Robitussin Expectorans, který obsahuje jen guaifenesin samotný. A v příbalovém letáku je poměrně důrazně uvedeno, že se nemá kombinovat s léky proti kašli. Samozřejmě může být účinný v terapii psychogenního kašle, kterého však tolik v populaci nebude.

Místo kodeinu je k dispozici tolik alternativ, navíc bez rizika nežádoucích účinků. Nehledě na to, že ve studiích vychází jeho efektivita stejná jako u placeba.

cell
Echt Kelišová 8308 příspěvků 31.08.19 21:26

@Doctus : ale funguje, obojí ;-)
Jaké alternativy codeinu se Ti osvědčily? protože třeba Levopront nefunguje vůbec, navíc je po něm lidem špatně.

Doctus
Závislačka 4546 příspěvků 31.08.19 21:35

@cell
Co funguje?

Celkem dobré zkušenosti mám s butamirátem (čistým) a v závěsu s levodropropizinem. Osobně pokud pacient nekašle tak, že mám dojem, že mi za chvilku na košili skončí jeho plíce, tak se do urychlené ordinace antitusik nehrnu.

Pro představu diskutujících uvedu spor Sinecod (= butamirát) vs Stoptussin (butamirát + guajfenesin):

• butamirát = proti kašli
  • guajfenesin = na vykašlávání (+ další účinky)
  • Robitussin Expectorans (na vykašlávání): dávka pro dospělé obsahuje 100 mg guajfenesinu
  • Sinecod tbl. (pro dospělé): 50 mg butamirátu
  • Stoptussin tbl. (pro dospělé): 4 mg butamirátu, 100 mg guajfenesinu

Takže v tabletě Stoptussinu (který má kašel tlumit) je dávka léku na vykašlávání stejná jako u přípravku, který je ryze na vykašlávání. Vlastní účinné látky, která by měla kašel tlumit, jsou pouhé 4 mg (8 % dávky obsažené v Sinecodu tbl.). To pro demonstraci, co má větší pravděpodobnost skutečně ztlumit.

cell
Echt Kelišová 8308 příspěvků 31.08.19 21:48

@Doctus : Stoptussin. Naopak se Sinecodem dobré zkušenosti nemám. Ani já, ani pacienti, kteří přicházejí obvykle po té, co Sinecod nebo něco podobného už vyzkoušeli sami

Doctus
Závislačka 4546 příspěvků 31.08.19 21:53

@cell
Neříkám, že Stoptussin nemá potenciál účinkovat. Jen jsem demonstroval, že vlastní účinné látky, která by měla kašel tlumit, je téměř stopové množství oproti tomu, co je v Sinecodu. Pokud kašel potlačí takřka homeopatická dávka antitusika a terapeutická dávka guajfenesinu, tak zapůsobila anxiolytická část účinku. Nehledě na to, že už v té době mohl být kašel na ústupu. Sinecod obsahuje nejvyšší dávku butamirátu v dostupných preparátech proti kašli, ostatní (ať již homeopatický Tussin nebo třeba Tussical) neobsahují tolik butamirátu. A Stoptussin se svými 4 mg… no škoda řeči.

Farmakologové si při kombinaci antitusik a expektorancií rvou vlasy, kombinace těchto skupin v jednom přípravku je nelogická a neobhájitelná.

cell
Echt Kelišová 8308 příspěvků 31.08.19 21:56

@Doctus : postupem času více preferuji vlastní zkušenosti než výsledky kdejaké studie ;-) (čímž neříkám, že se nesnažím dále vzdělávat. Jen si více filtruji)

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama