Zápal plic - zkušenost a rekonvalescence

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Gerberka
Závislačka 3227 příspěvků 02.12.14 15:32
zápal plic - zkušenost a rekonvalescence

Ahoj holky,

doktorka diagnostikovala dnes synkovi (7 a půl let) zápal plic - „na poslech“, dostal atb. Klacid.

Jsem z toho úplně zoufalá - synek marodí od 23.10., nejdřív „jen viroza“, kašel, trochu teploty, bral Erdomed. Po 14 dnech se vrátil do školy, byl tam 5 dnů a omarodil oboustranným hnisavým zánětem středouší, obě uši měl píchané, bral atb. Duomox. Po týdnu na kontrole vše v pořádku, měl jít normálně do školy, ale DEN PO KONTROLE začal vlhce kašlat, 3 dny měl teploty 38,5 (víc neměl), do školy samozřejmě nešel, mysleli jsme, že opět „viroza“. Dr. mu potom brala krev - CRP úplně v normě, leukocyty také, nic nenasvědčovalo nějaké změně. Synek „pokašlával“ dál, bez teplot, bral Bronchipret (tymián a břečťan), unavený nijak nebyl. Minulý týden ve čtvrtek jsem s ním byla opět u dr. s tím „věčným“ pokašláváním odhodlaná nenechat se „odbýt“. Dr. synka poslala na rentgen plic - tam opět NIC, žádný nález, nic. Dr. mu po přemýšlení nakonec nasadila atb. Biseptol. Synek se podle mě „zlepšil“, dokonce jsem s ním byla předevčírem a včera na chvilku ven, aby se trochu nadýchal vzduchu, protože jsme byli přesvědčeni, že od příštího pondělí už půjde do školy.

Dnešek mě totálně dorazil…Byla jsem si ukončit očr, zítra a pozítří hlídá manžel. Doktorka malého poslouchala a už z jejího výrazu jsem viděla, že to asi nebude jenom tak…říká - „zhoršil se, na plících slyším zápal plic“. No mě by se krve nedořezal. Jak je to možný??? Absolutně to nechápu. Znamená to, že má nasazený atb. Klacid - což jsou už třetí atb. během měsíce, do školy do konce roku už nepůjde. Já tam seděla jak hromádka neštěstí..

Stalo se vám něco podobného?? Že dítě „nevypadalo“ a mělo zápal plic??

A hlavně prosím vás - jaká je rekonvalescence??
Vůbec se neodvažuju ho nějak zatěžovat, někam s ním chodit, za 3 týdny jsou Vánoce, snad se z toho už nějak dostane…Co radíte na rekonvalescenci?? Jaké sirupy, vitamíny atd.??

Synek bere dlouhodobě čtvrtou sezonu Bronchovaxon, dávala jsem mu Stopbacil, teď ten Bronchipret, týden už bere Multi-sanostol - a všechno se mi zdá k ničemu :?, jenom vyhozené peníze…Asi mu pak opět koupím Preventan junior - dávala jsem mu ho, ale teď se mi to zdálo už moc. Kdy s ním ven?? Na kontrolu na poslech jdeme příští pondělí…do té doby bude zavřený doma, a potom?? :nevim:

Ve škole bude chybět 2 měsíce - a je v první třídě, to je taky „nářez“, jsem sice s učitelkou domluvená na práci nadoma, ale i tak mi připadá, že v první třídě je to „moc“. Mám hrozný strach, aby nakonec nemusel opakovat…- což si taky nedovedu představit, když šel o rok později a příští léto mu už bude 8 let.. :nevim:

Reakce:
Genovesa
Extra třída :D 11256 příspěvků 02.12.14 15:52

Kamarádky dcerka taky nenápadně pokašlávala, ale pak jí teploty vylétly na 39. Po třech dcech celkově vypadala zdecimovaně, na poslech nic, zápal plic ukázal až rtg, který si kamarádka vydupala. Byla pak tuším měsíc doma.

Genovesa
Extra třída :D 11256 příspěvků 02.12.14 15:53

Zvláštní ten rtg. Poslechově a na CRP nemusí být virový zápal plic patrný :nevim:.Brzké uzdravení přeju :hug:

ivašot.
Kelišová 7044 příspěvků 02.12.14 15:54

Já docela věřím hlívě ústřičné a klasickému celaskonu na podporu imunity. Jinak Ti asi nic moc neporadím, spíš polituju. Mam taky prvňáka ode dneška doma s kašlem a to co popisuješ je moje noční můra. Ale myslim, že dohnat se to dá. U nás je třeba paní učitelka ochotná při delších absencích dítě navštívit a zkontrolovat pokroky ve čtení.
Držím palce a hlavně Tobě pevné nervy.

martas22
Extra třída :D 10075 příspěvků 02.12.14 16:29

Moje dcera 2,5 měla ve dvou letech obostraný zápal plic a už nikdy více :cert: Nikdo to nepoznal. Holka byla celkově zchvacená nechtěla chodit, zvracela a celkovy stav se pořad zhoršoval. V nemocnici jsme byly jen 6 dni s tím, že celkova rekonvalescence trvala 2 měsice a stejně to bylo na prd vrati se to rychlostí blesku a do dneška neni zcela v pohodě :(

martas22
Extra třída :D 10075 příspěvků 02.12.14 16:43

Ještě jsem chtěla napsat k té rekonvalescenci. My nechodily vubec do kolektivu skoro dva měsice nikam prostě občasná prochazka. Hliva ustřična atd… jinak dcera ze začatku pořad jen kašlala nebo spiš pokašlavala nic nešlo poznat až pak se začla rapidně zhoršovat jenže mudrove nas posilali od čerta k ďablu a zabyvali se spiše modřinkou, co měla na obličeji :cert:

Merunka02
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 02.12.14 17:07

Syn měl zápal plic v necelých dvou letech. Měl kašel, ale nijak hrozný. Protože měl v 10 měs a pak měsíc před tím zápalem plic průdušky, byl s obstrukční bronchitidou v nemocnici, poslouchala ho doktorka opravdu důkladně a opakovaně. Ale prý to nemusí být slyšet. CRP měl kolem 40, tak dle toho mu atb (Klacid) nasadila. Ale prý ani CRP nemusí být u virového zvýšené. Měla na ten zápal plic podezření, ale nechtěla ho rentgenovat, když atb nasadila dle CRP. Syn měl výrazně kolísavé teploty, k večeru kolem 40 a ráno sotva 36. Byly to děsné hupy, normálně i po čípku leze teplota nahoru. Lítal, byl čiperný, kašlal trochu, jen při teplotě 40 byl zchvácený (kdo by nebyl). Bylo to divné. No a když ten Klacid dobíral (ještě ho bral), na kontrole ho doktorka uznala, že dobrý, byli jsme chvilku venku a večer opět 40. Já už v háji, co to je. U doktorky CRP 90, čep v krku, zarudlé ouško a hned nás doktorka poslala na rtg plic - byl tam. Tak hned nová atb (Unasyn) a ta zabrala hned. Po vyléčení jsme asi měsíc nešli mezi děti, nejprve pozvolná rekonvalescence s procházkami. Ale u dvouletého není problém, že by někde zameškal.

kotyk
Echt Kelišová 7944 příspěvků 02.12.14 17:20

Jako dítě jsem měla těžký zápal plic a na té plíci je to znát ještě dneska. Manžel měl nedávno, 14 dní poctivě odpočíval a ještě měsíc se necítil úplně OK. Dcera, která je jinak dlouhomarodič, byla v cajku za 14 dní, ale imunitu má pochopitelně pořád oslabenou. Pokud je to virové, zabírá jen klid a dát tělu dost energie a vitamínů. Takže klídek a slušná strava.

Gerberka
Závislačka 3227 příspěvků 02.12.14 20:27

Ahoj holky,

moc děkuju za příspěvky a zkušenosti…

Já právě absolutně nechápu, že synek se mi zdál lepší než před tím týdnem…až na to, že 1× denně měl takový „záchvat“ kašle, kdy úplně červenal až do popadání dechu nebo skoro až do pozvracení - ale tomu jsem nepřikládala nějakou významnost, protože to opravdu bylo 1× denně (ráno) a jinak nic, jenom trochu pokašlávání. Žádná únava, žádná horečka, jenom míň jedl, ale to všechno bych přikládala taky té „viroze“. Jinak jak jsem psala - před týdnem ve čtvrtek dostal atb. Biseptol - tak to jsem teprv myslela, že to zabere a ne, že se to zhorší… :(

Jinak takové kašlání až do pozvracení míval třeba starší syn dost často a NIKDY zápal plic neměl :nevim: - vždy „jenom“ průdušky, dostal Ospen a byl prostě dobrý.

Já jsem šílená taky z toho dohánění ve škole - když to sečtu, tak nebude ve škole skoro měsíc a půl…no uvidíme v pondělí na poslechu - jdeme k dr. znovu. U dr. je taky problematické čekání v čekárně - VŽDY je to nejméně na hodinu čekání, plno chrchlajících dětí (zejména „tmavých“ spoluobčanů - kteří běžně chodí s 3 a více dětmi zaráz - zažili jsme i paní se 7 dětmi a ta to zablokovala opravdu na hodinu - a v podstatě čekání mají jako společenskou událost, protože se všichni mezi sebou znají a celé to prokecají a probírají všechno možné a děcka tam vesele pobíhají a kašlají - no DĚS :zed: ). Já bych za to nic nedala, že to všechno mohl chytnout i v té čekárně… :roll:

Gerberka
Závislačka 3227 příspěvků 02.12.14 20:31

Jinak já počítám, že po vánočních prázdninách už do školy půjde - vždyť to je za skoro 5 týdnů - jak tu píšete, že jste nechodili třeba 2 měsíce do kolektivu apod…- to vůbec nevím, jak by u něho šlo, když chodí do první třídy… ACH JO :,(

Merunka02
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 03.12.14 12:16
@Gerberka píše:
Jinak já počítám, že po vánočních prázdninách už do školy půjde - vždyť to je za skoro 5 týdnů - jak tu píšete, že jste nechodili třeba 2 měsíce do kolektivu apod…- to vůbec nevím, jak by u něho šlo, když chodí do první třídy… ACH JO :,(

Tak to bych ho určitě po Vánocích do školy poslala. Nám doktorka říkala se synem po vyléčení určitě ne 2 týdny mezi děti. A prý se dříve říkalo 6 týdnů a také to mělo něco do sebe, ale řekla nám ty dva týdny určitě. Tak jsem zvolila takový kompromis a měl klidnější režim měsíc, pozvolna procházky a tak a pak už jsme na kroužek šli. Ale jak jsem psala, synovi v té době nebyly ani dva roky, já s dětmi doma, takže o nic nešlo. Řiďte se radou doktorky, ale třeba by mohl jit i dříve (ale vlastně do toho vyjdou vánoční prázdniny). A nešlo by třeba učitelce zaplatit nějaké doučování, aby vše dohnal? Nebo třeba jen na věci, které mu nejdou, nechat vysvětlit od učitelky.

zaslouzilamamka
Kecalka 154 příspěvků 02.03.16 19:56

Ahoj mam kluka 4,5 let pobývala jsme se zapalem 4,5 dne v nemocnici bez antibiotik ted 4 den doma a teploty nad 38 zitra si jdu vydupat nať je uz mladej k o bez horecek dobry a pak to zas vylitne

Tiny85
Kecalka 125 příspěvků 13.02.19 14:15

Zdravím, přidám se i když trošku z jiné strany tématu. Řekli vám dok. jak dlouho jsou děti infekční? Vyhýbání se kolektivu je z důvodu oslabené imunity, nebo i možného nakažení dalších.
Ve čtvrtek máme jet se známými na hory. Kamarádka dnes psala, že malé byl podle poslechu diagnostikovaný zápal plic. Rtg měla dobrý, crp 8, dostala atb. a ve středu na kontrolu. Já jsem automaticky předpokládala, že hory padají, ale oni počítají s tím, že se jede. Já mám ZP spojený s min. měsícem doma a klidem, ale vlastní zkušenosti nemám. To že chtějí jet hned po dobrání atb řešit nechci. JDE mi o tu Infekčnosti. Nerada bych si z hor přivezla tohle. letos je to počasí takové, že se všemu daří i bez toho abychom někam jeli s možností chytit zápal plic. Kdyby oni zrušili dovču, pochopila bych to. Ale s tím, že chtějí jet jsem nepočítala, to je jejich věc. Ale nechci být za tu co zruší hory, když oni se cítí na to jet, ale ani nechci aby můj syn dostal takovouhle nemoc… jaké jsou Vaše zkušenosti? Děkuji

Gerberka
Závislačka 3227 příspěvků 13.02.19 14:53

@Tiny85 ahoj, tak koukám, že jsem tuhle diskuzi založila před 4 lety já… ;)
Jak se ptáš na tu infekčnost - absolutně netuším, fakt nevím. Rekonvalescenci to chce určitě. Synek šel tenkrát do školy po vánocích a už pak tak nemarodil - do konce 1. třídy měl jenom zánět spojivek, jinak nic. Pak býval nemocný stylem 1× za rok nějaká viróza až minulý rok si to zase „vybral“, protože nebyl ve škole (v 5. třídě) od poloviny listopadu - přetrhal si vazy u kotníku, takže berle a nesměl na nohu stoupnout.

Fakt po tom zápalu plic netuším…to jako ta holčička by měla jet týden po dobrání atb.?
Pokud je to takto, tak už bych se - možná - tak nebála, že to tvůj synek dostane. Ale přesně nám to dr. neříkala - jako jak je dlouho infekční atd. Každopádně my v rodině okolo jsme ten zápal plic tenkrát nikdo nechytili, měl to jenom synek :nevim:

Tiny85
Kecalka 125 příspěvků 14.02.19 08:15

@Gerberka Dobré ránko a díky za odpověď. Bohužel ne, malá dobere atb. ve středu, půjde na kontrolu a pokud se nezhorší, tak od čtvrtka, hned druhý den máme ty hory. Nebudu posuzovat to, že po tom kašli bude podle mně tak vysílená, že jim tam v pátek padne s horečkou, to je každého věc, jak si léčí dítě, navíc oni ji vidí a jejich doktorka, takže to neřeším.
Včera jsem pročetla kde co , a každý připad je jiný, ale vesměs prý dokud dítě dost vykašlává, je pořád infekční.. :roll:

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?

Studie Mezinárodní zdravotnické organizace potvrdila, že za posledních 13 let... číst dále >

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Články z Expres.cz

Ortel válčí s YouTube: Ohání se ústavou a „demokratickou“ zemí. Proč je úplně vedle?

Populární zpěvák Tomáš Ortel (43) se dostal do sporu s internetovým serverem... číst dále >

Došly prachy? Bývalá miss Houdová bude kněžka, vzniká tady Guru Jára syndrom

Nevíte, co dál se svým životem, a zároveň si na něj potřebujete vydělat? Zdá... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jak prožít spokojený rok 2019? Zlepšujte přítomnost, radí psycholog

Pokaždé, když rok končí a další začíná, všichni si přejeme, aby byl ten nový... číst dále >

Plastika mi zničila vztah i život, říká žena závislá na úpravách vzhledu

Modelka Elina Romasenková má za sebou nespočet plastických operací. Nechala... číst dále >