Zápis do jiné než ZŠ, než je spádová

9182
14.10.10 21:13

Zápis do jiné než ZŠ než je spádová

Ahoj,

začínáme řešit kam bude náš Kuba chodit do školy, určitě ale nechceme školu, která je pro nás spádová. Zajímalo by mě, jak to „technicky“ probíhá, vím, že můžu zapsat dítě do jiné školy, ale co se stane v případě, když nás tam nepřijmou - pak už nemáme jinou možnost než tu spádovou?

Mám dvě vybrané školy, u jedné je asi tak 1% šance, že by ho vzali, druhá je takový kompromis, tak by mě zajímalo, jestli vůbec zkoušet zápis do té první školy, pokud pak už nebudu mít jinou možnost volby, to bych samozřejmě neriskovala a šla rovnou do té druhé.

Je to trochu zamotané, no snad jsem to jakžtakž dobře popsala. Zkouším hledat nějaké předpisy o zápisech, ale vše je jen za strany školy a ne rodičů :nevim:
Díky :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

15672
14.10.10 21:18

Ahoj. A jak víš, jaká je šance, že ti dítě do školy nevezmou? Co já si pamatuju (jsem učitelka), tak se školy o děti spíš „praly“ (nabídka zaměřených tříd atp). To už je to tak daleko, že je dětí víc než volných míst ve škole? 8-o

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29972
14.10.10 21:22

Dnes si můžeme svobodně zvolit školu, kam bude naše dítě chodit, respektive kam ho chceme zapsat. Otázkou je, jestli se tam naše dítě dostane. To je na rozhodnutí ředitele školy. Kritéria pro rozhodování si každá škola může dělat do určité míry vlastní.

Můj syn chodí do školky, která je součástí školy - výběrové, jedna z těch lepších ve městě. Tam mají přednost děti, které chodily do jejich školky a teprve potom až ty ostatní. Bez ohledu na spád. Tak doufám, že se tam dostane. Protože školu na úrovni u nás za rohem zrušili a další je přes nechráněný železniční přejezd, z toho bych měla strach i u větších dětí, že v zápalu hovoru přeslechne signalizaci a do devítky ho přece doprovázet nemůžu. Už se tam podobná tragedie stala. A další blízká škola nestojí za nic.

Jinak můžu říct, že ačkoliv se tomu zákony snaží zabránit, je to hodně i o známostech. Víc to rozvádět nebudu :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9182
14.10.10 21:24

hkac -No je to malá škola v obci za městem (ale od nás kousek), hodně se tam v posledních letech stavělo, přistěhovalo plno mladých rodin, dřív to tak nebylo, ale teď mají dostatek „místních“ a kdo tam nemá trvalé bydliště moc nemá šanci, školu ale hrozně moc chválí, je pěkně vybavená, menší počet dětí ve třídách, takové rodinné prostředí…takže zájem dost velký.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29972
14.10.10 21:27

Co se týče obecních škol, je to ještě jinak. Nějak se tam řeší otázka financí. Každá menší obec musí platit škole, že dítě z té obce bylo umístěno.Nebo se jedná o nějaké dotace na žáka. Nevím přesně, jak to je a jestli to funguje i naopak. Nedělám v tom. Jen vím, že to tak nějak je. Konkrétně v naší školce a škole neberou jiné děti než s trvalým bydlištěm přímo ve městě. Děti z vesnic přijímají 2 jiné školy ve městě.

Snad v tomto někdo fundovaně odpoví a poradí, samotnou by mě to zajímalo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15672
14.10.10 21:35

Tak já mám zkušenosti jen s pražskými školami, a tam co já vím, je dětí spíš nedostatek a i proto se propouštějí učitelé. Škola dostává peníze na žáka (mluvím o pražských, ne malotřídkách atp), takže se většinou vedení snaží snížit počet tříd na minimum (třeba tím, že je ve třídách víc dětí), aby vystačila s menším počtem učitelů. Teď to může být trochu jinak, do škol přicházejí silnější ročníky po babyboomu. Ale nemyslím si, že v Praze by byl problém dostat dítě do vybrané základní školy.

Nevím, od jakého zdroje máš tu informaci o 1% šanci - asi bych se v tom případě poradila s tím samým zdrojem, co by radil.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2901
14.10.10 21:43

U nás nic jako spádové školy dávno nejsou, jak už tu holky psaly, školy se o děti spíš perou… Myslela jsem, že je to všude podobné :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9182
14.10.10 21:48
hkac píše:Nevím, od jakého zdroje máš tu informaci o 1% šanci - asi bych se v tom případě poradila s tím samým zdrojem, co by radil.

Nejsem z prahy, ale to je jedno…

„Zdroj“ je např. známá, které řekli, že jí tam dceru nevezmou, pokud nemají trvalé bydliště v obci, začínali tam ale stavět, takže jí nakonec vzali. I od jiných vím, že místních dětí mají dostatek - je samozřejmě otázka, kolik z nich bude zase raději jezdit do města.

Ale i tak to jsou jen dohady, mě prostě zajímá, pokud přijdeme k zápisu sem a nevezmou nás, jestli mám pak šanci na přijetí v jiné škole než spádové.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15672
14.10.10 21:52

Záleží na tom, kdy budou zápisy a jestli je možné jít na zápis do více škol, tohle nevím - proto jsem zmiňovala tu Prahu, protože jsem si vědoma, že na menší škole to může být jinak. A nemůžeš se zeptat přímo v té škole (nejlíp vedení školy) a říct jim, o co ti jde? Je to státní škola (nesoukromá)?

Spádové školy pořád existují, není to jen o tom, že tam tě musí zapsat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9182
14.10.10 21:53
baghira píše:
U nás nic jako spádové školy dávno nejsou, jak už tu holky psaly, školy se o děti spíš perou… Myslela jsem, že je to všude podobné :think:

No jo, ale je škola a škola :nevim: A že by dětí bylo málo se mi teda nezdá :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9182
14.10.10 21:55
hkac píše:
Záleží na tom, kdy budou zápisy a jestli je možné jít na zápis do více škol, tohle nevím - proto jsem zmiňovala tu Prahu, protože jsem si vědoma, že na menší škole to může být jinak. A nemůžeš se zeptat přímo v té škole (nejlíp vedení školy) a říct jim, o co ti jde? Je to státní škola (nesoukromá)?Spádové školy pořád existují, není to jen o tom, že tam tě musí zapsat.

Určitě se tam poptám a do zápisů je ještě daleko, jen mi to prostě začalo vrtat hlavou a nerady bych udělala chybu :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15672
14.10.10 22:01

Co já vím, jak to probíhalo na školách, kde jsem učila, tak dítě přijde k zápisu a i pak mají rodiče možnost rozhodnout se pro odklad. To píšu proto, že školy nemají do konce prázdnin jistý počet žáků v první třídě. Tohle vím i proto, že když jsem hlásila Anežku do školky, tak se taky čekalo, kolik dětí bude mít odklad a kolik se ve školce uvolní míst. A bohužel, aspoň tenkrát se rodiče mohli rozhodnout na poslední chvíli :nevim: .

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
724
14.10.10 22:19

Dámy,
je to trochu jinak.
Spádová škola má za povinnost přijmout žáky ze své spádové oblasti ve dvou případech:

1. pakliže se dostavíte v termínu zápisu (tzn. v době od 15.1. do 14.2) Nebo možná o den je ten termín jinak.
  2. jestliže se do jejich spádové oblasti přistěhujete a budete tam mít trvalé bydliště.

Co se týká škol, kde je přetlak žáků S tím mám velké zkušenosti, neboť pracuji jako zástupce ředitele jedné pražské školy, kde máme pravidelně dvojnásobek žáků u zápisu, než můžeme přijmout. (vloni jsme odmítli cca 70 prvňáků a 80 dalších žáků)
Rodič (dítě) může jít k zápisu na libovolný počet škol a na všechny se může nechat přijmout a nikomu nemusí sdělovat na jakou školu ve skutečnosti půjde.
Chápu, že jsou školy (zvláště v dnešních satelitech) které neberou nikoho kromě spádové oblasti. Prostě nejsou na tuto spádovku dimenzované a nemají kam dát děti. To náš problém není, my máme spádovku jen asi 8 ulic v okolí školy.
K původnímu dotazu, volil bych následující postup: Šel k zápisu na 3 různé školy. první super vybranou, školu na kterou je šance 1%. Druhou bych si vybral nějakou ucházející, kde je větší šance na přijetí a na třetí bych šel na svoji spádovku. Tam mne přijmou jistě a že jim napíši v březnu, že půjdu jinam - proč ne.
Myslím si, že stále mnoho škol má volno a berou každého kdo přijde.
Snad jsem to nějak odpověděl, kdyžtak upřesním.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
724
14.10.10 22:21

Ještě k šanci na přijetí v jiné škole než spádové. Tam to rozhoduje ředitel a nemusí přijmout, když nepřijdete v konrétní dva dny zápisu. U spádovky je to jinak, tam musí i mimo zápisové dny, ale pouze v tom průběhu měsíce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4298
14.10.10 23:13

Mým rodičům (Praha) se nějak stalo, že prošvihli termín zápisu do prvních tříd, ale stejně o spádovku nestáli, za prvé kvůli pověsti a za druhé kvůli svým názorům na výchovu. Měli vyhlídnutou výběrovou školu, domluvili se s ředitelkou, ta udělala pohovor s děckem (individuální, mimo všechny termíny) a dítě bylo přijato :-D
Jde o to to zkusit a nebýt líná se zeptat. Co se stane, když si člověk někam zajde a jednoduše se zeptá? Rozhodně ho nezastřelí a třeba to i vyjde :palec:

Otázka satelitních městeček je ale něco dost jiného, ale za optání člověk opravdu nic nedá…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama