Zápis domu - manželé ČR a SRN, brali jsme se v Německu

2
4.2.16 08:59

Zápis domu - manželé ČR a SRN, brali jsme se v Německu...

Ahoj,
mám dotaz a hledám na internetu a moc pomoci nenacházím.
Hledám i právníky na česko-německé manželské právo, ale moc úspěšná nejsem…
máme takový problém, možná to problém není, ale možná bude:
jsme manželé, já jsem Češka, muž je Němec. Brali jsme se v Německu, žijeme v Německu (ačkoli v ČR mám stále platný trvalý pobyt), on v Čechách žádnou adresu nemá.
Nyní jsme se rozhodli v ČR koupit dům a přestěhovat se na trvalo.
Koupili jsme dům v dražbě. Při dražení nám dražebník řekl, že bude lepší, když budu dražit já a muž mi dá plnou moc. To se stalo, do plné moci bylo uvedeno, že dražíme do bezpodílového SJM.
Bude to tak nejspíš i potvrzení dražby, které odevzdám na katastru na zápis nemovitosti.
Problém je, že mě při vyplňování dokumentů pro katastr napadlo, že jsme nejspíš sezdaní podle německého práva a že to tam musím zaškrtnout (manželé cizího práva). Ale když je na kupních dokumentech uvedeno, že kupujeme do bezpodílového SJM? Nebudou nám dělat problémy? My to do společného majetku koupit chceme, ale v Německu se to asi nejmenuje SJM, nýbrž úprava odděleného jmění se společnými zisky (http://www.coupleseurope.eu/…anoven%C3%AD). Tak já teď nevím, zda nám to na katastru vezmou, zda nám to zapíšou a nebudou problémy.
Na katastru jsem se snažila sondovat, ale pochopila jsem, že sami neví. Dražebník taky neví.
Tak co mám dělat, aby nám nakonec tu koupi nějak nezrušili?
Díky moc, třeba se někdo vyzná… nebo máte kontakt na někoho, kdo by poradil? (i za peníze)
díky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

4609
4.2.16 09:33

Toto jsem našla:
Uzavře-li český občan manželství v zahraničí před tamními orgány státu nebo církve, bude nutné pro uznání tohoto manželství ze strany orgánů ČR učinit kroky popsané výše. Pokud zvláštní matrika vydá manželům oddací list a zapíše uzavření tohoto sňatku do zvláštní matriky, bude mít uzavření takového manželství stejné právní důsledky jako by k němu došlo na území ČR. Tyto důsledky nastávají ex tunc ke dni uzavření manželství v zahraničí a všechny tuzemské orgány jsou tímto důsledkem, tj. existenci právoplatně uzavřeného manželství, vázány ex officio.
z webu http://pravniradce.ihned.cz/…-v-zahranici

Ale určitě budeš mít jistější probrat to s právníkem, s jakým konkrétně bohužel nevím :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2
4.2.16 09:58

Aha, vydaný český oddací list máme, jsme tedy nyní oddaní dle českých zákonů? tedy i SJM? ale je to zajímavé, máme přeci i německý oddací list..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4609
4.2.16 10:00

@54ika - tímto : bude mít uzavření takového manželství stejné právní důsledky jako by k němu došlo na území ČR, bych chápala, že ano.
Ale říkám, jistější bude porada s právníkem.

Mě to zaujalo, protože jsem se teď také vdávala v Německu a nad tímhle jsem popravdě ani nepřemýšlela. Tak potom kdyžtak písni, až budeš mít jasno :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama