Zápočtový list a nové zaměstnání

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.12.18 09:20
Zápočtový list a nové zaměstnání

Ahoj,

chci Vás poprosit o radu.
Je možné předložit novému zaměstnavateli zápočtový list z předposlední práce namísto poslední práce? (poslední práci nechci předkládat, byla to jen zkušební doba, úplný krok vedle). Prosím o jasnou a konkrétní odpověd, zda tím nebudu něco zákonného porušovat.

Děkuji

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
eumedon
Extra třída :D 14007 příspěvků 15.12.18 09:37
@Anonymní píše:
Ahoj,

chci Vás poprosit o radu.
Je možné předložit novému zaměstnavateli zápočtový list z předposlední práce namísto poslední práce? (poslední práci nechci předkládat, byla to jen zkušební doba, úplný krok vedle). Prosím o jasnou a konkrétní odpověd, zda tím nebudu něco zákonného porušovat.

Děkuji

Možné to sice je, ale já bych to nedělal. Bál bych se, že někde vyplavou na povrch nějaké nesrovnalosti. Třeba u ČSSZ. „Zápočtový“ se ten list jmenuje proto, že sloužil (nebo ještě slouží) jako doklad pro započtenou dobu na důchod, a tak. Jak přesně se s ním pracuje, to nevím. Ale radši bych přiznal ukončení PP ve zkušební době (což je věc, která je zákonem předvídaná a není třeba se za ni stydět), než dělat drobné podvůdky a zmatky, které by později vyplavaly na povrch a za které bych se stydět musel.

Zajímavé, už druhý dotaz podobného typu. Před časem zde jedna chtěla řešit přechodnou ztrátu zaměstnání neschopenkou.

Uživatel je onlinekarkarka
Závislačka 3074 příspěvků 15.12.18 10:30

Tak ono nemusis zapoctovy list předkládat vůbec.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 64190 příspěvků 3 inzeráty 15.12.18 10:49

@eumedon Pokud vím, tak neslouží celkem pro nic, myslím ve vztahu k úřadům, pro doložení doby pro důchod je ELDP. Max pro informaci nového zaměstnavatele o prováděných srážkách, což pokud člověk žádné nemá, tak nehraje roli. Já ho taky novému zaměstnavateli nedávala, prostě jsem mu do prohlášení uvedla, že ho nemám a tečka.

Čičorečka
Ukecaná baba ;) 1343 příspěvků 15.12.18 10:57
@karkarka píše:
Tak ono nemusis zapoctovy list předkládat vůbec.

Ale jo, právě že musí.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 64190 příspěvků 3 inzeráty 15.12.18 11:03

@Čičorečka Je zvláštní, že ho po mě nechtěli, resp. chtěli, ale když jsem řekla, že že nemám a mít nebudu, tak jsem akorát vyplnila v prohlášení, že ho dávat nebudu a problém s tím nebyl, takže to musí bude spíš požadavkem firmy.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 64190 příspěvků 3 inzeráty 15.12.18 11:04
@Čičorečka píše:
Ale jo, právě že musí.

A uvedeno je to v zákoně kde?

Uživatel je onlinekarkarka
Závislačka 3074 příspěvků 15.12.18 11:07

@Čičorečka Ne nemusí.

ivašot.
Kelišová 6888 příspěvků 15.12.18 11:14
@karkarka píše:
@Čičorečka Ne nemusí.

Souhlasím, nemusí

Kriss Tina
Kelišová 7118 příspěvků 15.12.18 11:19

Nemusí, teda aspoň sem ho vždy dokladala dobrovolně a když se mi jednou stalo že sem ho nenašla tak mi řekli ať na to kašlu, ale zas sem šla z jednoho oboru do jiného, tam se to stejně nepočítá :think:

sagina
Echt Kelišová 7727 příspěvků 15.12.18 11:23
@j.a.n.i1 píše:
A uvedeno je to v zákoně kde?

občanský soudní řád, par. 294, odst. 1:

„Ten, kdo přijímá zaměstnance do práce, je povinen vyžádat si od něho potvrzení vystavené tím, u koho naposledy pracoval, o tom, zda byl nařízen výkon rozhodnutí srážkami z jeho mzdy, kterým soudem a v čí prospěch. Takové potvrzení je povinen každý zaměstnavatel vydat zaměstnanci, který u něho přestal pracovat; to obdobně platí pro plátce jiných příjmů (§ 299), z nichž byly prováděny srážky, jestliže bylo jejich provádění ukončeno, ačkoliv pohledávka není uspokojena.“

samozřejmě, nemluví se přímo o zápočtovém listu, takže podle mne je možné ho nahradit jakýmkoli jiným potvrzením od posledního zaměstnavatele. na druhou stranu je to údaj, který je ze zákoníku práce povinné uvádět do zápočtového listu, takže není důvod vystavovat nějaká extra potvrzení na stejnou věc.

eumedon
Extra třída :D 14007 příspěvků 15.12.18 13:16
**@j.a.n.i1 píše:
@eumedon Pokud vím, tak neslouží celkem pro nic, myslím ve vztahu k úřadům, pro doložení doby pro důchod je ELDP. Max pro informaci nového zaměstnavatele o prováděných srážkách, což pokud člověk žádné nemá, tak nehraje roli. Já ho taky novému zaměstnavateli nedávala, prostě jsem mu do prohlášení uvedla, že ho nemám a tečka.

Ty jsi ho novému zaměstnavateli nedávala, i když ho po tobě chtěl?

Otázka totiž nezní, zda má zakladatelka dát novému zaměstnavateli zápočtový list z předposledního zaměstnání, i když po ní žádný zápočtový list nechce. Co má dělat, když po ní zápočtový list chtít bude? Říct, že žádný nemá? Že mu po něm nic není? Dát mu ne ten nejnovější.

Otázka nezní, který papír mu dát. Otázka zní tak, jestli je dobrý nápad před zaměstnavatelem tajit (v CV, odevzdáním zápočtového listu) poslední zaměstnání, které skončilo zrušením ve zkušební době.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 64190 příspěvků 3 inzeráty 15.12.18 13:20

@eumedon Ne, nedavala, zatrhla jsem mu do takoveho papiru, co jsem mu vyplnovala, ze nemam zadne exekuce a ze zapoctovy list neodevzdan. A bylo, podle me slo on presne o to, co tu psala @sagina, on si ho vyzadal, splnil tim zakon, ja mu podepsala prohlaseni a vic ho netrapilo.

eumedon
Extra třída :D 14007 příspěvků 15.12.18 13:24
**@sagina píše:
občanský soudní řád, par. 294, odst. 1:

„Ten, kdo přijímá zaměstnance do práce, je povinen vyžádat si od něho potvrzení vystavené tím, u koho naposledy pracoval, o tom, zda byl nařízen výkon rozhodnutí srážkami z jeho mzdy, kterým soudem a v čí prospěch. Takové potvrzení je povinen každý zaměstnavatel vydat zaměstnanci, který u něho přestal pracovat; to obdobně platí pro plátce jiných příjmů (§ 299), z nichž byly prováděny srážky, jestliže bylo jejich provádění ukončeno, ačkoliv pohledávka není uspokojena.“

samozřejmě,nemluví se přímo o zápočtovémlistu, takže podle mne je možné ho nahradit jakýmkoli jiným potvrzením od posledního zaměstnavatele. na druhou stranu je to údaj, který je ze zákoníku práce povinné uvádět do zápočtového listu, takže není důvod vystavovat nějaká extra potvrzení na stejnou věc.
Mluví se tam přímo o zápočtovém listu. Potvrzení o zaměstnání, o kterém se píše v § 294, odst. 1 OSŘ je definováno v zákoníku práce v § 313 odst. 1) a lidově se nazývá „zápočtový list“. když je řeč o zápočtovém listu, rozumí se jím potvrzení o zaměstnání podle § 313 odst. 1 zákoníku práce a § 294 odst. 1 OSŘ.
eumedon
Extra třída :D 14007 příspěvků 15.12.18 13:28
@j.a.n.i1 píše:
@eumedon Ne, nedavala, zatrhla jsem mu do takoveho papiru, co jsem mu vyplnovala, ze nemam zadne exekuce a ze zapoctovy list neodevzdan. A bylo, podle me slo on presne o to, co tu psala @sagina, on si ho vyzadal, splnil tim zakon, ja mu podepsala prohlaseni a vic ho netrapilo.

Nicméně podle judikatury ho trápit může a vyžadovat zápočtový list, pokud uchazeč uvede v CV předchozí zaměstnání, může.

Po absolventovi či podnikateli, který právě ukončil podnikání a má to v CV, jej zřejmě chtít nebude.

Dokonce existuje několik judikátů, podle kterých, pokud zaměstnanec nemohl předložit novému zaměstnavateli potvrzení o zaměstnání a kvůli tomu o nové zaměstnání přišel, má právo na náhradu škody (ušlé mzdy) proti předchozímu zaměstnavateli, který mu potvrzení o zaměstnání nevydal.

zakladatelka se neptala, co má dělat, když po ní zaměstnavatel zápočtový list nechce.

Takto otázka nezní. Otázka zní, zda je dobrý nápad tajit před novým zaměstnavatelem poslední zaměstnání (třeba proto, že skončilo zrušením PP ve zkušební době).

Podle mne to dobrý nápad není. To, že nějaké zaměstnání skončilo ve zkušební době, je běžné, předvídané a pozornost neupoutá. Anebo upoutá méně pozornosti, než snaha to zatajit.

Příspěvek upraven 15.12.18 v 13:33

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Rozhovor: Jak přirozeně otěhotnět nebo připravit tělo na IVF

Na Lenku Malcher se mimo jiné obrací ženy, kterým se nedaří otěhotnět. Věnuje... číst dále >

Články z Expres.cz

Impotentní chlapák Eda z Mostu zlomil Čechy v pase: Co víte o Isteníkovi?

Vypadá, že byste mu dali korunu a klidně byste strčili ruku do ohně za to, že... číst dále >

Rozhovor s primářkou nemocnice, kde leží Pomeje: Ročně u nás zemře 200 pacientů

Do Nemocnice Na Pleši byl před několika týdny přemístěn herec a producent... číst dále >

Články z Ona Dnes

Horoskop 2019: Lvice si užijí ctitelů, ženy v Kozorohu vydělají peníze

Rok, na jehož prahu stojíme, slibuje, že bude sice na práci náročnější, ale... číst dále >

Silvestrovské jednohubky a novoroční jídelní tradice

Za dveřmi je oslava nového roku. A co by to bylo za slávu, kdyby nebylo co... číst dále >