Žárlivost dcery na mladší sestru

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
5.10.21 11:18

Žárlivost dcery na mladší sestru

Ahoj mám doma 3 malé děti. Starší dcera má rok a 8 měsíců A dvojčata kluk a holka mají 10 měsícu.

Od jejich narození na ně starší dcerka nijak nežárlila, nikdy nebyl problém s ničím. Je veselá, dokáže si hrát sama dokonce si vyhraje i s dvojčaty. Ukazuje jim třeba knížku a zvířátka v ní a předvádí, jak které zvířátko dělá. Staví jim věže z kostek a má radost, když je dvojčata boří. Podává jim hrníčky s čajem, křupky…

Dvojčata jsou zas oba úplně rozdílní. Syn je víc samostatny. Zabaví se i hodinu a půl tím, že vyndavá z krabice hračky a zas je vrací zpět.

Zato dcera se bez dospělého nehne. Nejraději by na mě visela celý den když ji položím na zem hraje si, jen pokud sedím vedle ní. Když se trochu vzdálím už s brekem jde za mnou. Je jí jedno, jestli je se mnou, s přítelem nebo s babičkou, jen s ní pořád musí být dospělý a věnovat se jí.

Jenže poslední měsíc je to doma k nevydrženi. Stěhovali jsme se do jiného města přes 200 km a ač mi to trvalo srdce musela jsem všechny 3 děti nechat na hlídání u mé mamky přes celý víkend… Malovali jsme, stěhovali nábytek, stavěli skříně, vybalovali. Všichni 3 to prý zvládli v pohodě, dvojčata si ani nevzpomněla a starší dcerka prý jeden večer plakala, že chce maminku, ale prý jen 10 minut a pak u pohádky usla. Další večer už byla v pohodě. no jenže od toho víkendu je starší dcerka jak vyměněna. Vadí jí mladší sestra. S braškou problém nemá. Hned jak vidí, že mladší běží za mnou začne řvát, že mimi neee. Začne ji bít, kousat ji. Dělá hysteráky kvůli všemu. Krmím malého, je to v pohodě, ale jak začnu krmit ségru zpusti křik. Bere ji hračky, řve po ni, ubližuje ji. Denně tak 50× dělá scény i kvůli tomu, že se mladší třeba jen dotknu.

Pozornost ji určitě nechybí. Všechny 3 děti vstávaji mezi 7-8 dvojčata jsou zas v 11 spát a spí asi cca 2 hoďky. Celé ty 2 hoďky si s ní hraju, objímám, hladím, povídáme si. Ve 12 jde obědvat. Počkáme až dvojčata vstanou. Většinou vstávaji okolo 1, vymění se v ložnici a jde spát starší dcerka. Ta spí většinou tak hodinku a půl a zas celou tu hodinku a půl si hraju s dvojčaty. Vstává většinou okolo 14:30-15 hod. To se jim snažím věnovat všem, okolo 4 přijde přítel z práce a dvojčata jsou v tu chvíli spát. Spí asi 30-40 minut. Tu dobu přítel věnuje starší dceři a jak se vzbudí dvojčata jde si hrát se všemi u toho dcera udělá zas plno scén… Po 7 se jdou všichni koupat, večeřet a okolo 21 všichni 3 spí. Takže si myslím, že pozornost ji opravdu nechybí, ale pořád dělá kvůli všechno scény a vzteká se. Pochopila bych, kdyby to dělala od začátku, ale chovala se k nim oboum fakt pěkně, hrála si s oběma a teď takový zvrat a ještě k tomu jen na sestru, s braškou je v pohodě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2563
5.10.21 11:25

Jestli ta změna nastala po hlídání u rodičů, tak ji možná ta pozornost chyběla tam a teď má pocit, že to tak bude už pořád :nevim:
U nás v rodině mají taky všichni tendenci upřednostňovat ty mladší aniž by si to uvědomovali, z mýho pohledu to jsou malichernosti typu: „tak si s ni hraj s timhle, ona je ještě malá, pak si můžeš hrát sama“ „tak ji pusť tu pohádku co chce, až usne podíváš se na to co chceš ty“ „sice tě bouchla, ale nemyslí to tak, už jsi velká tak to pochop“… pro nás dospělý zcela logický věci, pro starší děti vúči těm mladším katastrofa, neustále s tim bojuju u švagrový a oni neustále nechápou, proc se zastávam dcery, když už je přece velká oproti jejich malý a měla by to chápat… jestli to bylo takhle jednorázově, dej tomu čas a snad se to zase srovná

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4488
5.10.21 11:28

Taky bych tipla, že to o víkendu u babičky fungovalo jinak než doma a mladší dcera tam měla třeba více pozornosti. Možná třeba i jestli nedošlo k nějakému okřiknutí ostřejšímu… zkusila bych se poptat babičky, jak to o víkendu bylo…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20293
5.10.21 11:49

Prosím tě, dítě se vyvíjí. Jak od začátku, to jí bylo kolik, rok? Se fakt Diviš, že roční dítě nemá emoce téměř dvouletého? Věkem se bude vše různé měnit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20293
5.10.21 11:51

A teda chudák dítě, bylo jí měsíc, když jsi otěhotněla s dvojčaty a 10 měsíců, když se narodila? Jo, ta má na záření docela nárok.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2785
5.10.21 11:56

Je vcelku evidentní, že u babičky asi dostatek pozornosti neměla. Nebo ji třeba babička okrikla kvůli něčemu, co souviselo se sestrou.. a navíc je ještě hrozně malá, nemá ani dva roky a už se po ní chce, aby byla velká ségra, to je nesmysl, je to ještě taky skoro mimino, potřebuje spoustu nejen pozornosti, ale i péče, není velká, nemůže se tak chovat, nestavej ji do role té starší a šikovnější jen proto, že jste si pořídili další děti hned poté, co se narodila ona.. chápu, že v tomto složení je to na rychlý odvoz do blázince, ale to ještě nějakou dobu budete muset zvládnout. Chovejte se k ji tak, jako byste se k takto starému dítěti chovali, kdyby nemělo mladší sourozence.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5.10.21 11:58

@Cuddy dvojčata se narodila o 2 měsíce dříve, otěhotněla jsem když měla 3 měsíce a měli být od sebe s ročním rozdílem. Jde mi to, že se k ní celou dobu chovala hezky. Teď ji ubližuje, ale k synovi se chová hezky pořád.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20293
5.10.21 12:00
@Wirczorkovaanna píše:
@Cuddy dvojčata se narodila o 2 měsíce dříve, otěhotněla jsem když měla 3 měsíce a měli být od sebe s ročním rozdílem. Jde mi to, že se k ní celou dobu chovala hezky. Teď ji ubližuje, ale k synovi se chová hezky pořád.

No tak vývoj, no. Jak říkám, změní se to ještě hodněkrát.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5.10.21 12:04

@Midaku my po ní přece nic nechceme. Knížky ukazuje sama od sebe a čaj taky podává sama.. jen mě mrzí, jak dokáže být zlá k mladší sestře. Kouše jí, bije jí, strká do ní, tahá ji za vlasy, štípe ji… K bráchovi se chová pěkně. Nekouše ho, nebije ho a ani mu nijak jinak neubližuje. Občas ho sice taky plácne, když ji brácha něco vezme, ale určitě na něj není tak zlá jako na sestru.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
848
5.10.21 12:09
@Wirczorkovaanna píše:
@Cuddy dvojčata se narodila o 2 měsíce dříve, otěhotněla jsem když měla 3 měsíce a měli být od sebe s ročním rozdílem. Jde mi to, že se k ní celou dobu chovala hezky. Teď ji ubližuje, ale k synovi se chová hezky pořád.

Wow tak to klobouk dolu, musí to být hooodne náročný 8o Takže se dvojcata narodila, když starší nebyl ještě ani rok, tím pádem byla sama ještě takový větší mimino …
Je jasný, ze tehdy to brala jinak než ted, je možné ze teprve až v posledních měsících si začíná uvědomovat tu,,konkurenci “ a třeba ji zrovna cítí víc od mladší sestry. To neznamená, ze nezačne za chvíli zarlit na brachu a se sestrou budou naopak partacky … Ja bych rekla ze je to přirozený vývoj a hlavně okolo těch dvou let nastupuje to mamánkovství ve velký míře, tak možná je to i tím :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2785
5.10.21 12:11

@Wirczorkovaanna tak asi v ní citi konkurenci. Sama píšeš, že jak se hnes, mladší za tebou s revem leze. Takže nejspíš ji často nosis, konejsis, sedíš u ní na zemi…prostě jsi často s ní, věnuješ pozornost jí. A ta starší chce taky. Že s eji věnuješ, když dvojčata spí, je sice super, ale jak vidíš, nestačí to. Ona potřebuje zažít, že i v přítomnosti sestry je někdy na prvním místě ona. Že mladší řekneš „Haničko ne, teď počkej, teď mazlim Evičku..“. To je kouzelný zaklínadlo. U nás to funguje dokonale doteď, a to jsou děcka starší. Jakmile viditelně dáš jednomu přednost, zapamatuje si to na velmi dlouho. A samozřejmě pak musíš pomazlit i to druhé, které muselo pockat, a pochválit ho, jak krásně počkalo. A příště jako první porazit jeho a počká zas ten druhý. Všichni někdy zazijou to prvenství, to, že je máma uprednostnila, že oni jsou první a hned teď.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3401
5.10.21 12:11

Hele mohlo tam k něčemu takovému dojít, když ji babička hlídala, jak psaly holky. A ani babička to tak nemusela myslet. Dej babičce na hlídání jen dvojčata a nech si ji na revanš u sebe samotnou, třeba by se to tím mohlo trochu porovnat? :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1559
5.10.21 12:41

Chápu dobře, že máš mezi prvorozenou a dvojčaty 10 měsíců? 8o No tak to klobouček :lol: A ještě větší mamce, že si troufla pohlídat přes víkend 3 takhle malé děti. Radu tedy bohužel nemám, já mám jen ta dvojčata :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4095
5.10.21 13:13

Zřejmě jí tím pobytem u babičky došlo, že tě nemá tak jistou a teď sestru bere jako hrozbu. Fakt je malá, navíc v tom věku už má dost dětí i období vzteku, to taky nepřidá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2317
5.10.21 13:21

Pokud máte dobré vztahy a jste na stejné vlně, co se výchovy týče, svěřila bych se s tím prarodičům a zkusila zjistit, co se mohlo o tom hlídacím víkendu stát. Co se pozornosti týče, u nás takto prvorozený stále žárlí na druhorozenou, neustále má pocit, že jí je dáváno víc než jemu (víc pozornosti, víc hraček, víc všeho), a je úplně jedno, jestli my si myslíme, že naopak veškerou pozornost cílíme na něj a věnujeme se mu adekvátně s ohledem na to, že máme doma děti tři. Dcerce ubližuje, přitom mladší brácha, když udělá něco podobného, tak to nechá být. Zpětně jsem se dobrala toho, kde je asi chyba, ale náprava je dost složitá. Četla jsem knížku Sourozenci bez rivality, která mi tedy příliš nepomohla přímo pro naši situaci :D, ale třeba by zabrala u Vás. Jinak bych zkusila i nějaké prvky z Nevýchovy nebo mrknout na knihu o typologii dětí (Nejsou stejné), jak správně reagovat na potřeby nejstarší dcery, aby se necítila „odstrkovaná“ a neubližovala sestře.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat