Zásadní čin = automatický profit na celý život?

411
26.4.20 18:32

Zásadní čin = automatický profit na celý život?

Ahoj. Narazil jsem v diskuzi s někým tady na zásadní rozpor ve vnímání chcete-li vděčnosti. Věc se má následovně: Jeden pro druhého něco důležitého udělá. Zkrátka podpoří ho ve správném okamžiku tak zásadně, že bez jeho podpory by se dotyčnému zhroutil život. Navíc tím činem ještě minimalizuje ztráty. Myslíte si, že podporovatel má nárok na celoživotní profit? Dám příklad. Dva lidé spolu žijí. Jeden tvrdě pracuje, jen proto, aby druhý mohl být na škole. Jakmile školu dodělá, a začne díky ní slušně vydělávat, ten první sekne s prací, a zůstane v domácnosti. Definitivně a až do důchodu. Podle mě to není v pořádku, ale zjistil jsem, že někdo to vidí opačně. Jak to vnímáte vy?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
9713
26.4.20 18:38

Ze je to vzdycky vec tech dvou konkretnich jedincu a jejich dohody a nikomu jinemu do toho nic neni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
411
26.4.20 18:44
@sakota píše:
Ze je to vzdycky vec tech dvou konkretnich jedincu a jejich dohody a nikomu jinemu do toho nic neni.

To určitě, ale já se ptal na názor. Jak to lidi vnímají, když se to děje. Obecně, ne konkrétně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7461
26.4.20 18:44

Muj nazor je, ze to v poradku neni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1080
26.4.20 18:45

@Zatimtajnej To přeci záleží na těch lidech, kterých se to týká. Určitě bych to nestavěla jako nárok, že „hej, já jsem tě vytáhla z bahna, teď mi budeš do smrti dělat otroka,“ to fakt ne. Ale osobně bych třeba i sama cítila vnitřně nějaký závazek vůči dotyčnému, pokud by mi doslova zachránil krk, a v rámci možností bych cítila potřebu se nějak revanšovat. A připadá mi, že tak je to správně. To, že jeden přestane pracovat, když druhý začne slušně vydělávat, mi nepřipadá jako nijak odsouzeníhodné, určitě bych „na dálku“ neodsoudila nikoho cizího, že to tak má, protože nikdy nemůžu vědět, jak to doma vlastně mají hozené. Pokud to tomu jednomu výrazně nevyhovuje, vždy se na to může vykašlat, vymahatelné to není.

Nicméně pokud bych chlapa živila X let na studiích, financovala třeba i nějaké nadstandardní vzdělání, aby mohl dosáhnout skvělé kariéry a podporovala ho v rozjezdu té kariéry, asi by mi připadalo svým způsobem nefér, pokud by vyžadoval, že teda odteď pojedeme 50:50.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
411
26.4.20 18:46
@Jana525 píše:
Muj nazor je, ze to v poradku neni.

Díky za názor.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3617
26.4.20 18:47

Já asi nějak nemám názor na to, jak si cizí lidé uspořádají ve vztahu morální nároky :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
411
26.4.20 18:48
@marzanna píše:
@Zatimtajnej To přeci záleží na těch lidech, kterých se to týká. Určitě bych to nestavěla jako nárok, že „hej, já jsem tě vytáhla z bahna, teď mi budeš do smrti dělat otroka,“ to fakt ne. Ale osobně bych třeba i sama cítila vnitřně nějaký závazek vůči dotyčnému, pokud by mi doslova zachránil krk, a v rámci možností bych cítila potřebu se nějak revanšovat. A připadá mi, že tak je to správně. To, že jeden přestane pracovat, když druhý začne slušně vydělávat, mi nepřipadá jako nijak odsouzeníhodné, určitě bych „na dálku“ neodsoudila nikoho cizího, že to tak má, protože nikdy nemůžu vědět, jak to doma vlastně mají hozené. Pokud to tomu jednomu výrazně nevyhovuje, vždy se na to může vykašlat, vymahatelné to není.Nicméně pokud bych chlapa živila X let na studiích, financovala třeba i nějaké nadstandardní vzdělání, aby mohl dosáhnout skvělé kariéry a podporovala ho v rozjezdu té kariéry, asi by mi připadalo svým způsobem nefér, pokud by vyžadoval, že teda odteď pojedeme 50:50.

Super, výborně jsi to popsala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9713
26.4.20 18:49

Jenomze to se dost tezko posuzuje bez toho konkretniho pripadu, do ktereho uz ti kolikrat nic neni. Ale treba za me - manzel vydelava, ja jsem s detma na rodicaku. Do prace pujdu, jen kdyz budu chtit (pokud se nase situace do te doby nijak zasadne nezmeni samozrejme), protoze o se ted vubec nestara o domacnost a deti (to je moje prace) a abych mela nejakou odmenu za tu praci bez volna a dovolenych, tak pak muzu byt doma jeste minimalne par let a odpocivat za ty roky driny s detma. Jestli to tak fakt bude nevim, ale dohoda takova je. Prijde mi to fer.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9731

@Zatimtajnej jakože budu ženu živit 5 let než vystuduje a ona mě pak bude 50 let živit. To zní jako dobrej byznys plán. :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
411
@MrsNorris píše:
Já asi nějak nemám názor na to, jak si cizí lidé uspořádají ve vztahu morální nároky :nevim:

A kdyby se Tě to přímo týkalo?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3053

Jako podpora pár let na škole a doživotní nepracovní je stejný počet let?
Jeden z těch dvou má 10let do důchodu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3617
26.4.20 18:51
@Zatimtajnej píše:
A kdyby se Tě to přímo týkalo?

Myslím, že mezi mnou a chlapem slovo nárok v tomhle kontextu ještě nikdy nepadlo. Asi o vztahu nepřemýšlíme jako o souboru nároků a plnění. Takže si to neumím představit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
411
26.4.20 18:52
@sakota píše:
Jenomze to se dost tezko posuzuje bez toho konkretniho pripadu, do ktereho uz ti kolikrat nic neni. Ale treba za me - manzel vydelava, ja jsem s detma na rodicaku. Do prace pujdu, jen kdyz budu chtit (pokud se nase situace do te doby nijak zasadne nezmeni samozrejme), protoze o se ted vubec nestara o domacnost a deti (to je moje prace) a abych mela nejakou odmenu za tu praci bez volna a dovolenych, tak pak muzu byt doma jeste minimalne par let a odpocivat za ty roky driny s detma. Jestli to tak fakt bude nevim, ale dohoda takova je. Prijde mi to fer.

V pořádku, ale chybí mi tam ten akcent na tu řekněme chybu, katastrofu, neočekávatelnou pohromu…pojmenovat to lze různě. Děti jsou přecejen vesměs otázkou plánování. Ne vždycky, ale snad většinou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
411
26.4.20 18:53
@Cenarius píše:
@Zatimtajnej jakože budu ženu živit 5 let než vystuduje a ona mě pak bude 50 let živit. To zní jako dobrej byznys plán. :D

Jen takovou najít :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat