Zasahovat, nebo ne? Batole

1030
13.3.16 20:29

Zasahovat nebo ne? Batole.

Dobrý večer, prosím o radu, jak postupovat v mé situaci. Mám syna 2 roky a 2 měsíce a je to hodné a klidné díte. Je moc šikovný, na svůj věk krásně mluví, vydrží u prohlížení nebo čtení knížek, stavění komínu, kreslení atd. Problém je v tom, že je to takový ťunťa a otkoukánek. Snažím se s ním často chodit do kolektivu podobně starých dětí (návštěvy, hřiště, 1× týdně chodíme do kroužku pro děti jeho věku), ale ať se jedná o stejně staré, starší i mladší děti, tak mu ostatní děti vše berou, strkají do něj, nechtějí ho někam pustit atd. A já teď nevím, jestli zasahovat a pomoct mu nebo to nechat být, aby se naučil si pomoct sám. (Což zatím teda nedovede a je pak vždy smutný.) Jak to děláte vy? Většinou mám teda štěstí, že pokud si rodiče jiného dítěte všimnou, že je jejich dítě na syna ošklivé, tak zareagují, ale ne vždy si všeho všimnou že… Jak takovéto situace řešíte vy? Pomáhat nebo ne? Díky za rady. Ještě podotýkám, že doma nemáme direktivní výchovu, naopak se snažím syna podporovat v jeho seběvědomí, ale zatím se to nedaří. Já byla ve škole i šikanovaná kvůli nízkému seběvědomí, tak nechci, aby to zažil i syn :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

49236
13.3.16 20:30
@zuzanx píše:
Dobrý večer, prosím o radu, jak postupovat v mé situaci. Mám syna 2 roky a 2 měsíce a je to hodné a klidné díte. Je moc šikovný, na svůj věk krásně mluví, vydrží u prohlížení nebo čtení knížek, stavění komínu, kreslení atd. Problém je v tom, že je to takový ťunťa a otkoukánek. Snažím se s ním často chodit do kolektivu podobně starých dětí (návštěvy, hřiště, 1× týdně chodíme do kroužku pro děti jeho věku), ale ať se jedná o stejně staré, starší i mladší děti, tak mu ostatní děti vše berou, strkají do něj, nechtějí ho někam pustit atd. A já teď nevím, jestli zasahovat a pomoct mu nebo to nechat být, aby se naučil si pomoct sám. (Což zatím teda nedovede a je pak vždy smutný.) Jak to děláte vy? Většinou mám teda štěstí, že pokud si rodiče jiného dítěte všimnou, že je jejich dítě na syna ošklivé, tak zareagují, ale ne vždy si všeho všimnou že… Jak takovéto situace řešíte vy? Pomáhat nebo ne? Díky za rady. Ještě podotýkám, že doma nemáme direktivní výchovu, naopak se snažím syna podporovat v jeho seběvědomí, ale zatím se to nedaří. Já byla ve škole i šikanovaná kvůli nízkému seběvědomí, tak nechci, aby to zažil i syn :(

pomáhala bych a byla oporou.. jednoznačně.. musí se naučit jak reagovat, když to nemá v sobě, je potřeba mu pomoct..je malý..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
JayLee
13.3.16 20:32

@zuzanx nechala bych ho at si to sam vyresi pac když si zvykne, ze vždy zakrocis a pomuzes, tak si to sam nikdy nesjedna ;)

• Citovat
  • Upravit
12746
13.3.16 20:35

Já bych nepomáhla, zasahuju jen když jde o násilí. Jinak si děti musí poradit sami. Nebudu jim celý život stát za zadkem řešit jejich problémy. Moje dvouleťačka buď hračku dá nebo nedá, ale nechám jí v tom. U strkání třeba ve výšce už bych reagovala a cizí dítě napomenula, ale když se nemá co stát tak se dítě musí učit prosadit samo

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1030
13.3.16 20:35

No třeba příklad na dětské skluzavce, když se syn chce svést a druhé dítě stále stojí pod skluzavkou… Nakonec syn smutně slezl dolů a nesklouzl se :-(

Příspěvek upraven 13.03.16 v 20:37

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7327
13.3.16 20:36

Tady souhlasím s @jdukolem Je fakt malý…!!! Sám si v tomhle věku nic nevyřeší. Jemně bych zasahovala, zároveň syna učila co má říkat, jak reagovat…pokud tak dobře mluví. A postupně, až uvidíš, že se to zlepšuje, se stahovat do pozadí…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
brko
13.3.16 20:43

Urcite bych pomahala. Myslet si, ze je dobre nechat dite napospas situaci, jejiz reseni mu pusobi obtize, je scestne. Dite si muze zacit " samo radit" treba agresivitou.

• Nahlásit
  • Citovat
brko
13.3.16 20:47
@zuzanx píše:
No třeba příklad na dětské skluzavce, když se syn chce svést a druhé dítě stále stojí pod skluzavkou… Nakonec syn smutně slezl dolů a nesklouzl se :-(Příspěvek upraven 13.03.16 v 20:37

Prijdu k prekazejicimu diteti a poprosim, aby uhnulo.

• Nahlásit
  • Citovat
7327
13.3.16 20:48
@brko píše:
Urcite bych pomahala. Myslet si, ze je dobre nechat dite napospas situaci, jejiz reseni mu pusobi obtize, je scestne. Dite si muze zacit " samo radit" treba agresivitou.

Přesně tak…letos jsem měla poměrně dost dětí ve věku 2,5 let a výsledek? Půl roku jsme řešili den co den kousání…právě kvůli neschopnosti vyřešit danou situaci, absenci komunikace…vše se teprve učí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7327
13.3.16 20:51
@brko píše:
Prijdu k prekazejicimu diteti a poprosim, aby uhnulo.

Já bych ho klidně vzala za ruku a (jemně :mrgreen: ) odtáhla…se slovy: „Pojď kousek dál, jede dolů a bouchne tě!“ Tím nic nezkazí…prevence úrazu. Pokud by jeho matka měla „problém“ s tím, že jsi jeho miláčka odtáhla stranou, opáčila bych: „Ok…příště synovi řeknu ať jede…ale jestli toho vašeho kopne, za to neručím.“ 8) 8)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26552
13.3.16 20:55
@jdukolem píše:
pomáhala bych a byla oporou.. jednoznačně.. musí se naučit jak reagovat, když to nemá v sobě, je potřeba mu pomoct..je malý..

Rozhodně, je příliš malý.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6539
13.3.16 20:55

Tak já si myslím, že asi u 2 letého dítěte je vždy rodič, tak je to na rodiči druhého dítěte a pokud si nevšimne, tak u nás teda druhé děti nevychovávám, ale kdyby třeba začalo třeba lopatkoui plácat tak jenom dítě napomenu, že se neplácá..
zase si myslím, že nechat 2 leté, at si to vyřeší, že je to asi brzo.. ale nějaké mírné postrkování neřeším

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4104
13.3.16 20:58

Ja bych se snazila svemu poradit, co by mohl udelat.

s tou skluzavkou - peto, muzes treba zkusit zavolat, aby chlapecek uhnul, vis?… zkus zavolat, ze chces sjet dolu, at jde na stranu…

kdyby to nezabralo, tak bych tomu druhemu rekla - podivej, nekdo chcesjet dolu, at te nebouchne, bez na stranu…

takhle male nenechavam, at si to resi samy - to pak nevim, z koho by si braly priklad (rozhlidnou se po hristi a uvidi nejakeho co mlati ostatni deti lopatickou a reknou si, ze to priste zkusi)

spis fakt radim - bez se zeptat, jestli ti tu hracku nevrati… rekni ze je tvoje a mas ji rad a treba nabidni tohle auticko na vymenu… bez a zkus rict, ze se vystridate, jo?
u moji (prudke, afektivni, ale dobre mluvici) dvouletacky to casto vyborne funguje
kdybych ji nechala, at to resi sama, tak bud bude rvat az zmodra, nebo ostatni umlati cimkoliv

zrovna vcera se podarilo vyresit krizi na skluzavce s chlapeckem, vyresili si to mezi sebou, slovne - obri uspech to byl :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
brko
13.3.16 21:00
@SIMONA1234 píše:
Já bych ho klidně vzala za ruku a (jemně :mrgreen: ) odtáhla…se slovy: „Pojď kousek dál, jede dolů a bouchne tě!“ Tím nic nezkazí…prevence úrazu. Pokud by jeho matka měla „problém“ s tím, že jsi jeho miláčka odtáhla stranou, opáčila bych: „Ok…příště synovi řeknu ať jede…ale jestli toho vašeho kopne, za to neručím.“ 8) 8)

Jo tak nejak: :potlesk:

• Nahlásit
  • Citovat
49236
13.3.16 21:02
@zuzanx píše:
No třeba příklad na dětské skluzavce, když se syn chce svést a druhé dítě stále stojí pod skluzavkou… Nakonec syn smutně slezl dolů a nesklouzl se :-(Příspěvek upraven 13.03.16 v 20:37
řekla bych synovi - Pojď zavoláme na chlapečka pozooor jeduuuu..a až by to malej zopakoval tak byc jemně řekla překážejícímu dítěti - pozor mohl by tě kopnout jak pojede běž stranou..
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama