Zase ta rodičovská a nástup do prace. Malá nejasnost?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
janulikz
Kecalka 185 příspěvků 13.08.18 08:13
Zase ta rodičovská a nástup do prace. Malá nejastnost ????

Dobrý den, dočerpala jsem rodičovský příspěvek a v září jsem měla nastoupit do práce. Se zaměstnavatelem jsem se domluvila, že nastoupím až v říjnu, z důvodu
zvykání dítěte ve školce a prodloužil mi rodičovskou dovolenou. Teď si jenom nejsem jistá, jestli se mám hlásit na ÚP a kdo za mě bude platit sociální a zdravotní pojištění. Děkuji za odpověď.

Stránka:  1 2 Další »


Reakce:
 
Uživatel je onlineEster13
Kelišová 5737 příspěvků 13.08.18 08:17

Sociální a zdravotní pojištění hradí u osoby pečující o dítě do 7 let stát, ale musíš to nahlásit. Myslím, že na pracák a pojišťovně.

 
eumedon
Extra třída :D 13547 příspěvků 13.08.18 08:25
@janulikz píše:
Dobrý den, dočerpala jsem rodičovský příspěvek a v září jsem měla nastoupit do práce. Se zaměstnavatelem jsem se domluvila, že nastoupím až v říjnu, z důvodu
zvykání dítěte ve školce a prodloužil mi rodičovskou dovolenou. Teď si jenom nejsem jistá, jestli se mám hlásit na ÚP a kdo za mě bude platit sociální a zdravotní pojištění. Děkuji za odpověď.

Prodloužil ti rodičovskou dovolenou, nebo ti dal neplacené volno? Kdy má dítě 3 narozeniny?

 
janulikz
Kecalka 185 příspěvků 13.08.18 08:30

@eumedon Dcera je narozena 6.9. Byla jsem v práci se domluvit a tam mi dala papír, že budu čerpat rodicovskou dovolenou do 30.9.

 
eumedon
Extra třída :D 13547 příspěvků 13.08.18 08:37
@Ester13 píše:
Sociální a zdravotní pojištění hradí u osoby pečující o dítě do 7 let stát, ale musíš to nahlásit. Myslím, že na pracák a pojišťovně.

Zákon 4. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění, § 7 odst. 1 Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:

k) osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti, …

 
eumedon
Extra třída :D 13547 příspěvků 13.08.18 08:39
@janulikz píše:
@eumedon Dcera je narozena 6.9. Byla jsem v práci se domluvit a tam mi dala papír, že budu čerpat rodicovskou dovolenou do 30.9.
Zákoník práce, § 196 - Rodičovská dovolená

K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

 
janulikz
Kecalka 185 příspěvků 13.08.18 08:42

@eumedon a mění se tím něco kdyby tam místo dovolené bylo napsané neplacené volno?

 
eumedon
Extra třída :D 13547 příspěvků 13.08.18 08:44

@janulikz Pokud je dítě ve školce max. 4 hodiny denně, tak splňuješ podmínku celodenní osobní péče. V opačném případě je otázka, je, zda nemáš státem zaplacené zdravotní pojištění za celé září, když ti skončila RD 6.9. Radši se na to zeptej na zdravotní pojišťovně, já to jistě nevím. V nejhorším by sis zdravotní pojištění za září zaplatila sama.¨

Ale třeba to tu někdo bude vědět.

 
Uživatel je onlineKriss Tina
Kelišová 5066 příspěvků 13.08.18 08:46

@janulikz nemění se nic, pokud jsi dobrala příspěvek a máš ten papír o jeho ukončení zajdi s nim na zdravotní pojišťovnu a nahlas se jako osoba pečující o dítě do 7 let. Zdravotní za tebe bude platit stát, sociální není povinné…

 
eumedon
Extra třída :D 13547 příspěvků 13.08.18 08:48
@janulikz píše:
@eumedon a mění se tím něco kdyby tam místo dovolené bylo napsané neplacené volno?

Jistě. Pokud bys byla na rodičovské dovolené, tak jsi státním pojištěncem zdravotního pojištění podle § 7 odst. 1 písm. d):

  1. ženy na mateřské a osoby na rodičovské dovolené a osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství podle předpisů o nemocenském pojištění.

O neplaceném volnu v tomto zákoně nic není. Ale je tam o péči o dítě do 7 let věku, která však musí být osobní, řádná a celodenní, přičemž se připouští nechat dítě ve školce max. 4 hodiny denně.

 
janulikz
Kecalka 185 příspěvků 13.08.18 08:54

@eumedon tak ted jsem z toho uplne vedle ???? holka v ty skolce bude urcite dyl jak ctyri hodiny denne, proto nastupuju do prace dyl aby si tam zvykala byt cely den.

 
Uživatel je onlineKriss Tina
Kelišová 5066 příspěvků 13.08.18 08:55

@janulikz pokud tam bude dyl jak 4 hodiny tak si musíš pojištění zaplatit sama…

 
eumedon
Extra třída :D 13547 příspěvků 13.08.18 09:10
@janulikz píše:
@eumedon tak ted jsem z toho uplne vedle ???? holka v ty skolce bude urcite dyl jak ctyri hodiny denne, proto nastupuju do prace dyl aby si tam zvykala byt cely den.
Nevadí. Hledal jsem odpověď na tohle
@eumedon píše:
@janulikz V opačném případě je otázka, je, zda nemáš státem zaplacené zdravotní pojištění za celé září, když ti skončila RD 6.9.

A našel jsem ji zde

Cituji:

Vzhledem k tomu, že byla ukončena rodičovská dovolená, oznámí zaměstnavatel tuto skutečnost zdravotní pojišťovně kódem „U“. V měsíci, ve kterém ještě rodičovská dovolená trvala (byť po část konkrétního měsíce) má žena svůj pojistný vztah vyřešen „státní kategorií“.

Takže když ti rodičovská dovolená trvala do 6. září, tak jsi po celé září státním pojištěncem z titulu té rodičovské dovolené.

Kdyby nefungoval ten odkaz, tak je to článek z s názvem „MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ V SOUVISLOSTECH ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ“, autorem je Ing. Antonín Daněk a je na portálu cssz.cz ve formátu pdf.

No, a v říjnu nastupuješ do práce a zdravotní pojištění za tebe bude odvádět zaměstnavatel.

 
matkabagristy
Vesmírná mluvilka 33155 příspěvků 13.08.18 09:20

@janulikz rodičovskou dovolenou máš jen do 6.9., pak máš neplacené volno. Povinné pojištění řešit nemusíš, protože stačí být pojištěná jeden den v měsíci. A to budeš z titulu rodičovské dovolené.

 
matkabagristy
Vesmírná mluvilka 33155 příspěvků 13.08.18 09:20

.

Příspěvek upraven 13.08.18 v 09:22

Stránka:  1 2 Další »


 Váš příspěvek
Reklama


Poslední články

Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?

Čtyřčlenná rodina pana Nového toužila vyměnit byt v panelovém domě za vlastní... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Zdravá budoucnost před námi

Všechno jednou končí... Nebo začíná? V posledním díle naší výzvy Do plavek s... číst dále >

Články z Expres.cz

Bohumil Klepl zmizel. Neodehrál představení a 11 dní se nikomu neozval

Herec Bob Klepl (60) na konci září zkolaboval na divadelních prknech Studia... číst dále >

V Afghánistánu padl rotný Tomáš Procházka. Byl to sympaťák, který miloval psy

Útok v provincii Herát, při němž zemřel dvaačtyřicetiletý rotný Tomáš... číst dále >

Články z Ona Dnes

OBRAZEM: Třiašedesátiletá žena chtěla vypadat na pětadvacet. Povedlo se?

Manželka ruského moderátora Gauguina Solnceva by mohla být jeho matkou. Dělí... číst dále >

Oblečení v dobových filmech bývá nesmyslné, říká historička

Od dětství ji zajímala móda, ale v praxi se k ní dostala až oklikou přes... číst dále >