"Zastaralé" požadavky pro vztah?

447
31.12.20 15:15

"Zastaralé" požadavky pro vztah?

Zdravím. :mavam:

Dnes jsem přemýšlela nad tím jak se dobou změnily požadavky na partnera.
Přijde mi, že dřív prostě nejel vlak přes to aby muž nebyl zručný - umí věci vyrobit, opravit, postavit dům atd. U žen zase udržování „tepla rodinného krbu“ - naklizenost, dělání všech domácích prací, časté pečení a vaření atd.

Když jsem nad tím tak přemýšlela, tak mě tyhle věci nikdy nepřišly důležité pro můj vztah. Valná většina věcí výše mi přijde jako jednoduše nahraditelná dnešními službami. Pro mě je mnohem důležitější takové to vnitřní souznění, společné zájmy a abych se mohla na druhého spolehnout. To jestli umí partner nahodit omítku nebo rekonstruovat koupelnu mi přijde jako naprostá nedůležitost, přijde mi jednodušší si na to najmout profesionála. Stejně jako já se nebudu pachtit s pečením dortu, když si můžu výborný objednat od místní cukrářky. :pankac: :mrgreen:

Jaký máte na tohle názor vy? Máte pocit, že se začíná trochu odklánět od praktičnosti a víc se lpí na jiných věcech? Nebo máte pocit, že je to stále celkem důležité? Zajímalo by mě jestli ten posun vidím sama, nebo to tak má víc lidí. :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1816
31.12.20 15:22

Souhlas s Tebou

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
175
31.12.20 15:24

Můj nazor

Myslím, že muži a ženy jsou trochu jiní už biologicky a nerespektovat to je špatnou volbou. Myslím tedy že mají v různých oblastech života jeden před druhým výhodu a pokud ty výhody spolu vymění tak jim je spolu dobře. Jestli je povinné být zručný, toť hernajs otázka. On je manuálně zručný i chirurg. Myslim ze interakce ruka mozek dělá člověka člověkem. A nakonec spousta lidí zjistí, že je to tvořivé řemeslo či tvorba umělecká či jiná naplňuje, že jim poskytuje uspokojení. Nejhorší je zahnívání.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3119
31.12.20 15:28

Muj muz je zrucny a ja umim perfektne to „teplo domova“, presto spolu umime i mlcet. Vsechno si objednat - co by pak clovek delal sam, co by prekonaval, kde pocitil zlepseni? MY bychom tak zit nemohli, jsme takovi aktivnejsi, ale 100% chapeme, kdyz to ma nekdo jinak. Nesnasim „na oko“, radsi podle sebe, nehlede na nazor okoli.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
48
31.12.20 15:28

Ahoj…také nejsem zastánce aby žena byla v domácnosti a vyvařovala, uklízela jak zběsilá.. já osobně to mám tak půl na půl. Ráda dopřeji svému muži full servis denně teplé jídlo a uklizený byt..ale také jsou dny kdy vezmu cestou domů něco koupeného a úklid jen rychle pofackuji. Já oceňuji na svém muži, že mě bere nyní i na MD jako rovnocennou a nechává mě rozjíždět podnikání, nechává mi prostor pro to být moderni mámou co jde cvičit, na kosmetiku a občas večer pracuje…zase domácí práce aby chlap uměl myšleno technické věci a zednické, to zas mi přijde důležité.. je fajn, když chlap něco doma udělá a máme z toho radost všichni a nemusí se najímat firma i na maličkosti…takže takový zlatý střed bych řekla 😊

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
388
31.12.20 15:30

Tak každý má své priority ;). Je pravda že na vše se dá najmout odborník ale, když ho nebude mít nikdo doma kde ho všichni ostatní vezmou? :lol: Už teď má každý trochu schopný řemeslník na dlouhou dobu co dělat. A aplikaci na výměnu žárovky či prasklé trubky se nedočkáme :lol: :lol: pak bohužel vydelavas na výměnu žárovky za 500 :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24624
31.12.20 15:31

No, tak úplně levého chlapa bych nechtěla. Ani takového, který sám nic neumí praktického, všechno se mu musí xkrat říkat, připomínat. To pak není parťák ale koule u nohy, souznění nesouzneni. Na rekonstrukci a pod větší věci samozřejmě upřednostňuju odborníky, ale je velká výhoda, když je chlap technicky schopný, manuálně zručný a šikovný. Já taky nejsem úplně levá co do drobných domácích prací, vaření, pečení..Takový ten standard si myslím, že by měli partneři umět a čím víc tím líp, to se fakt neztratí. K tomu nějaké ty společné zájmy, schopnost a chuť o vztah pečovat, a o druhého.. zodpovědnost, schopnost podpořit, spoleh..a pěkně se žije. :dance:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24953
31.12.20 15:31

Jsem děvče z města a ze sídliště, takže manuální zručnost u chlapa pro mě nikdy nebyla zajímavá ani žádaná. Ani to ze své strany nenabízím, jsem na tyto věci nešikovná. Takže za mě ano, odklon od tradičních hodnot pozoruju.
Souznění a společné zájmy jsou pro mě taky ten základ.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
447
31.12.20 15:38

Abych tak nějak upřesnila co mě k téhle myšlence vedlo.
Je mi svým způsobem líto, že se po mužích taková ta praktičnost v domácnosti očekává. Že je třeba něco opravit v domácnosti, tak jde do hobbymarketu nebo železářství nakoupit příslušenství a je s ním pak jednané jak s blbem, že nezná jménem všechny ty součástky nebo neví přesně co by na každou opravu potřeboval z hlavy. U ženy se max ti zaměstnanci ušklíbnou, že je to paninka, ale není kolem toho nic moc.

Partner když doma zapojoval pračku nebo opravoval v kuchyni odpad, tak hodinku googlil a pak šel nakoupit, co je potřeba a pak to opět podle návodu opravil. Ale klasicky by se očekávalo, že to prostě bude vědět a umět. Stejně jako já všechno vařím raději podle receptu, aby to nedopadlo jak u pejska a kočičky. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12863
31.12.20 15:39
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
388
31.12.20 15:44

@Parninas v tom hobby marketu ví taky úplný houno 😂 ale není důležité jak přišel na pracovní postup když věděl kde návod hledat ;) nu samozřejmě když víš co a jak trvá to kratší dobu.
Dneska díky internetu je spousta věcí daleko dostupnější.

Jak se říká můžeš být blbý ale musíš si umět poradit ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
192
31.12.20 15:45

Z pohledu chlapa,… neumím nahodit omítku a neumím rekonstruovat koupelnu. Za to umí vyčistit ucpaný odpad a opravit kapající kohoutek, nebo vyměnit prasklou hadici ve sprše, nebo u kohoutku, opravit vypadávající kliku a vyměnit žárovku.

Co se týká stavby domu, nevím ani o starších v okolí, kdo by stavěli dům sami. Svépomocí ano, ale postavit dům není jen tak. Ona ani rekonstrukce staršího není jen tak.

Máš pravdu, že spoustu věcí se dnes dá nahradit službami. Z mého pohledu je tady ale jedno velké ale. A to je to, že služby nemůžu předat mladším generacím, tj. dětem. Když mám nějakou činnost (zručnost), dejme tomu, že vezmu nůžky na živý plot a jdu ho ostříhat, tak v určité chvíli tuto činnost můžu naučit a předat svým dětem. Stejně tak, pokud umím vyměnit kolo na autě, tak do této činnosti můžu zapojit děcka. A těch činností je nepřeberné množství.
Když půjdu do cukrárny a koupím si tam dort, tak to nemůžu předat na děcka. Šestnáctileté dítě mi nekoupí dost, protože na něj jednoduše nemá peníze. Ale může mi ho upéct, protože většina surovin může být doma.

Pro mě je to velmi důležitá věc v tom, co a jak můžu naučit své děti, vyplnit jim volný čas, zapojit je do aktivit,…

S tím pečením dortu to totiž může taky skončit takto: Já neumím vařit, tak budeme chodit na obědy a večeře do restaurace. A on řekne: Já neumím řídit, tak budeme jezdit taxíkem :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6147
31.12.20 15:49
@cecetka píše:
https://youtu.be/6Qw-ULA2VWA

Přesně tak!

Jinak k tématu. Já jako chlap bych asi ženu, co neumí vařit a doma má bordel, tak určitě nechtěl. A ano, teďka je čas na ty připomínky, že vařit a uklízet má přece i ten chlap. A z toho rozdělení co bylo se stává nové uspořádání. Kdy o teplo domova se stará žena i muž stejnou měrou a veškeré „chlapské“ práce dělají externisti, kterým se platí. A v tom je ten největší zádrhel. Když ty peníze nejsou nebo jich je málo (což v dnešní době blahobytu platí pro málo domácností), tak na ty externisty holt není a musí to někdo udělat, takže se k tomu zase dostane ten úplně levej chlap a bude to podle toho vypadat.

Navíc pro spoustu lidí je ta starost o dům a kutilství koníček :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
51631
31.12.20 15:50

V tom pripade jsme oba staromodni.
Asi zijeme nejak po staru. Muj muz je zrucny chlap a ja varim, pecu. Na hotovky nejsme ani jeden. Prevazne jsme zvykli, ze spolupracujeme doma i venku. Nebo proste ziju v bubline, kde ti chlapi zrucni jsou. Uplne poleno jsem nepoznala.
Ze si neco googli, nez se pusti do neceho. To bych jim nemela za zle. Driv sel chlap prvne do hospody, tam zjistil info. Ted si to nacte na netu, jde koupit soucastky a opravi. A efekt je stejny.
Nejak nerozumim, jaky je tvuj problem?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
447
31.12.20 15:56
@Kelsey píše:
V tom pripade jsme oba staromodni.
Asi zijeme nejak po staru. Muj muz je zrucny chlap a ja varim, pecu. Na hotovky nejsme ani jeden. Prevazne jsme zvykli, ze spolupracujeme doma i venku. Nebo proste ziju v bubline, kde ti chlapi zrucni jsou. Uplne poleno jsem nepoznala.
Ze si neco googli, nez se pusti do neceho. To bych jim nemela za zle. Driv sel chlap prvne do hospody, tam zjistil info. Ted si to nacte na netu, jde koupit soucastky a opravi. A efekt je stejny.
Nejak nerozumim, jaky je tvuj problem?

Problém? Žádný, jen mě prostě zajímalo jestli je tohle bráno jako neměnná věc nebo něco, co se generačně/společensky mění. Já se pohybuju +- v bublině mých vrstevníků (20+, život ve městě.. nebo když na vesnici, tak společenský život je stále ve městě). Moc se s lidmi z jiných bublin nepotkám, tak mě jen zajímalo jak to vidí lidé jinde.

Tohle je jen taková diskuze na zahnání nudy, nic světoborného v tom nehledej. :dance:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat