Zavedení lepku po ukončeném 4. měsíci

29
23.9.20 16:47

Zavedení lepku po ukončeném 4.měsíci

Na 4.měsíční kontrole mi bylo doporučeno pomalu zavádět dítěti lepek. Kojím a zeleninu atd. mám začít dávat v 6měsíci. Na letáku, který jsem dostala je, že lepek mám zařadit např. v podobě večerní kaše. Ale moc nerozumím jak, když ještě nepřikrmuju. Čekaly jste až na 6.měsíc, pokud dříve jak (u kojeného miminka)? Moc děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
18707
23.9.20 16:53

Ja bych kasema nezačínala, zaprvé spis dite zacpou, zadruhé si ho naucis na sladke a nebude pak jist zeleninu. Klidne zacni s tou zeleninou, ja u kojeneho tak zacla ve 4 mesicich, pokud jevi o jidlo zajem. Kase sem zavadela az pozdeji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
494
23.9.20 16:54

Ja začala zeleninou, lepek pak trochu déle ve formě kuskusu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8825
23.9.20 16:56

A nebo klidně počkej až po tom 6. měsíci, není kam spěchat.
Taky bych příkrmy kaší nezačínala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
23.9.20 16:58

Mam VŠ Výživa človeka. Nezacina se lepkem, ale zeleninou, masozeleninove prikrmy, ovoce až pak lepek. Kaše nejsou vůbec nutné. Je to podle mne trošku přežitek z dob nasich maminek. Pokud kojíš, zacni zeleninou jednodruhově. Pokud je dite kojene staci zacit s prikrmy od 6M, záleží jak prospívá a na individualnim zhodnoceni.

• Citovat
  • Nahlásit
1592
23.9.20 17:16

Já mám malou na UM. Za týden bude mít ukončený 5 měsíc a zatím stále zkoušíme jen zeleninu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12647
23.9.20 17:25

To je ns zaklade nejakeho inividualniho posouzeni? Obecne nevidim duvod. Jeste tak 10 let zpatky se doporucoval lepek az po roce, pak to zmenili, ale uplne staci az pozdeji, s prikrmy a I to az po zelenine atd. A vecerni kase, to je kapitola sama ko sobe, ja je davala rano a az aktivnim detem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
509
11.10.20 12:55

Ono to zavádění lepku do stravy už od 4. měsíce je teď hodně moderní názor. Říkají tomu „Imunologické okno“.

Ještě před cca 10 lety zase byl tehdy moderní názor lepek až od 12 měsíců.

Osobně na tyto výstřelky nevěřím. Shodli jsme se na tom i v rodině. Dítě je podle mě dobré plně kojit bez příkrmů dokud nemá zub tj. cca těch 6 měsíců. Pak hlavně stále hodně kojit a postupně zařazovat zeleninu, maso,..

Kaše vařím jen celé obilí ve vodě cca 1 hodinu, pak to částečně přepasíruji přes cedník a částečně nechám celá zrníčka (tak 10 - 20%). Dítě to sice nestráví a neporušené to vyjde ven, ale zvyká si tak na větší kousky jídla. Vůbec to nijak nedochucuji. Děti naštěstí jedí všechno bez scén. (Téměř bez scén :D )

Dělám to tak i se zeleninou (část dokonale rozmačkat část kousky).

Toto mi poradila kamarádka, její děti strašně dlouho nechtěly jíst nic co nebylo dokonale hladké. Ještě je dobré co nejdříve dát dítěti do ruky lžičku ať zkouší jíst i samo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10000
11.10.20 13:08

Já jsem musela začít s příkrmama od 4,5 měs kvůli nepřibírání a začala jsem kaší (ale bezlepkovou). Lepek jsem dávala až od 6. měs, ale už předtím jsem dala třeba ožužlat chleba, když byl zájem. To samé ovoce, olíznout, ochutnat, i když jsem s cíleným příkrmem začala až později…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5165
11.10.20 13:19

Však nemusí sníst tunu rohlíků, stačí velice zanedbatelné množství lepku (třeba půl piškotu), v imunologickém okně by se dítě mělo setkat takřka „se vším“.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13352
12.10.20 21:03

@Lenika85 obe holky mam kojene, takze jsem zacala hodně pozde a s lepkem jeste pozdeji ve forme treba testovin k masozelenine.
Kase jsem zacala davat jako posledni.
Zatim bych nespechala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
502
12.10.20 21:16
@Pajka2020 píše:
Ono to zavádění lepku do stravy už od 4. měsíce je teď hodně moderní názor. Říkají tomu „Imunologické okno“.

Ještě před cca 10 lety zase byl tehdy moderní názor lepek až od 12 měsíců.

Osobně na tyto výstřelky nevěřím. Shodli jsme se na tom i v rodině. Dítě je podle mě dobré plně kojit bez příkrmů dokud nemá zub tj. cca těch 6 měsíců. Pak hlavně stále hodně kojit a postupně zařazovat zeleninu, maso,..

Kaše vařím jen celé obilí ve vodě cca 1 hodinu, pak to částečně přepasíruji přes cedník a částečně nechám celá zrníčka (tak 10 - 20%). Dítě to sice nestráví a neporušené to vyjde ven, ale zvyká si tak na větší kousky jídla. Vůbec to nijak nedochucuji. Děti naštěstí jedí všechno bez scén. (Téměř bez scén :D )

Dělám to tak i se zeleninou (část dokonale rozmačkat část kousky).

Toto mi poradila kamarádka, její děti strašně dlouho nechtěly jíst nic co nebylo dokonale hladké. Ještě je dobré co nejdříve dát dítěti do ruky lžičku ať zkouší jíst i samo.

Kdybych měla čekat na zub tak prvního začnu přikrmovat v deseti měsících. To bych do něho musela nalívat sunar z cisterny. :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
502
12.10.20 21:19

Zakladatelko, lepek stačí zavádět ve stopovém množství, jde o to, aby se dítě v rámci imunologického okna (od 4 do 6 měsíců) s lepkem setkalo. Nemusíš ho cpát kaší. Stačí, když budeš zavádět zeleninové příkrmy, do nich přidat maličko lepku. Mně učila doktorka přisypat při vaření zeleniny na příkrm špetičku mouky (jakoby „posolit“ moukou). Později, až příkrmy zavedeš, můžeš přidat k zelenině trochu kuskusu nebo těstovin.
Nebo dát žužlat kousek kůrky od chleba.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
93
12.10.20 21:34

Malou mám kojenou, ale dávám jeden příkrm denně už od 4,5 měsíce - myslela jsem, že začnu později, ale chutná jí a je i spokojenější. Lepek dám v podobě rozmixované těstoviny v nejbližší době. Teď má 5,5 měsíce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama