Zavést letní provoz na ZŠ?

150
6.7.20 22:23

Zavést letní provoz na ZŠ?

Letní prázdniny jsou tradice stará jak povinná školní docházka a možná i starší. V dobách Babičky měla jasný důvod. Děti pomáhaly při polních pracech, kde byla potřeba každé ruky. Ale dnes? Není našich 8 týdnů přežitek? Prázdniny 8, letos pro mnohé 9 týdnů, přitom
leckdo má dovolené jen 4. Navíc dnes jako rodiče nemáme takovej pohodlnej servis od prarodičů jako měla generace našich rodičů. Posunul se důchodový věk a spousta prarodičů se chce realizovat i jinak než vnoučaty. Není čas otevřít společenskou debatu, jestli je únosné, aby odpočinek jedné jediné kategorie zaměstnanců dopadal na bedra nás ostatních? Myslím, že řešení by bylo, aby školy, aspoň základní, zajišťovaly provoz i o letních prázdninách, v rozsahu aspoň 4 týdnů. Kroužky, výlety, hry, doučování pro ty, kdo by to potřeboval… Zajímal by mě váš názor

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

9417
6.7.20 22:28

Myslím, že nejde o odpočinek „jedné kategorie zaměstnanců“, ale spíš o odpočinek většiny dětí a rodičů. Takže za mně ne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
49682
6.7.20 22:29

Deti si potrebuji odpocinout. Behem roku maji hodne rizene aktivity a uceni.
Na velke prazdniny bych jim nesahala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
6.7.20 22:29

@Diagnozaotec jsem vychovatelka ve školní druzině
A nikdy, na žádné prazdniny nám rodiče deti nepřihlásili…
A když, tak 1-2 děti, ale že možná.

• Nahlásit
  • Citovat
150
6.7.20 22:30
@Kelsey píše:
Deti si potrebuji odpocinout. Behem roku maji hodne rizene aktivity a uceni.
Na velke prazdniny bych jim nesahala.

Nemyslím zkrácení prázdnin dětem, ale zavedení provozu ve škole pro ty kdo by chtěl nebo potřeboval.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7475
6.7.20 22:30

A co odpoví ostatní kromě učitelek? ;) :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1311
6.7.20 22:32

@Diagnozaotec vím, že v zahraničí běžně něco jako družiny funguje. Děti ať odpočívají, ale není důvod, aby rodiče od ledna stresovali, co o prázdninách s dětmi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26549
6.7.20 22:33

@Diagnozaotec já bych byla pro „příměstský tábor“. Podle mě by to bylo fajn pro rodiče i pro děti, které by se poznaly i jinak (nejen mezi sebou, ale i s učitelkami).

@Kelsey a jaký je rozdíl mezi tím, že děti jedou na tábor (příměstský tábor) a tím, že by totéž bylo pod záštitou školy? Hodně dětí jde z tábora na tábor, kdyby byly ve „svém“ prostředí, tak by to pro ně bylo jednodušší. Navíc školy mají zázemí, jídelny, hřiště… Neříkám učit a doučovat, ale prostě příměstský tábor pod záštitou školy.

Ale s tím, že dřív to bylo jednodušší, protože prarodiče chodili do důchodu dřív, moc nesouhlasím. Sice chodili dřív, ale taky lidé dřív zakládali rodiny, takže nebyly výjimkou babičky kolem 40 let.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
197
6.7.20 22:35
@Sue2008 píše:
@Diagnozaotec vím, že v zahraničí běžně něco jako družiny funguje. Děti ať odpočívají, ale není důvod, aby rodiče od ledna stresovali, co o prázdninách s dětmi

Jenže to jsou VAŠE děti a tudíž VAŠE zodpovědnost. Škola je výchovné-vzdelavaci instituce a má nějaká pravidla. Není to hlídání pro vaše děti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5406
6.7.20 22:37
@Diagnozaotec píše:
Letní prázdniny jsou tradice stará jak povinná školní docházka a možná i starší. V dobách Babičky měla jasný důvod. Děti pomáhaly při polních pracech, kde byla potřeba každé ruky. Ale dnes? Není našich 8 týdnů přežitek? Prázdniny 8, letos pro mnohé 9 týdnů, přitom
leckdo má dovolené jen 4. Navíc dnes jako rodiče nemáme takovej pohodlnej servis od prarodičů jako měla generace našich rodičů. Posunul se důchodový věk a spousta prarodičů se chce realizovat i jinak než vnoučaty. Není čas otevřít společenskou debatu, jestli je únosné, aby odpočinek jedné jediné kategorie zaměstnanců dopadal na bedra nás ostatních? Myslím, že řešení by bylo, aby školy, aspoň základní, zajišťovaly provoz i o letních prázdninách, v rozsahu aspoň 4 týdnů. Kroužky, výlety, hry, doučování pro ty, kdo by to potřeboval… Zajímal by mě váš názor

jsem pro. Pokud bude nějaký smysluplný (spíš prázdninový) program za rozumnou cenu, tak jsem jednoznačně pro. Učitelé si můžou přivydělat, studenti nabrat tolik potřebnou praxi a rodiče budou mít alespoň částečně vyřešené prázdniny.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1311
6.7.20 22:41

@samantafox no dobře, téma je blbě napsané :nevim:, ale družiny fungují samostatně, jenom spadají pod školy. A samozřejmě bych tu službu nečekala zadarmo. Jak už někdo přede mnou psal, proč organizovat dítěti každý týden jiný tábor, když může být ve své skupince delší dobu, může se od toho odvíjet i náplň času. A pak třeba můžeme jako rodina jet třeba na 3 týdny, místo toho, abychom se s manželem střídali a počítali dny :nevim:.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
49682
6.7.20 22:41
@Diagnozaotec píše:
Nemyslím zkrácení prázdnin dětem, ale zavedení provozu ve škole pro ty kdo by chtěl nebo potřeboval.

U nas byl ve hre primestak tabor poradany skolou letos a mel byt v prostorach druziny. Ale covid vse pokazil. Treba pristi rok to klapne. Mi by tyden nebo dva pomohl v lete. Nadpracovala bych si dobu, kdy musim odjizdet behem roku do sve skoly. Vim, ze nekde funguje letni provoz druziny. Tohle bych nechala individualne. Jestli je zajem rodicu treba o tu letni druzinu. U nas v obci je nekolik krouzku, ktere patri pod obec a ted maji tabory.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4934
6.7.20 22:42

Učitelé o letních prázdninách vybírají dovolenou a nastupují poslední týden v srpnu. Letní školy by musel vést někdo jiný :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
150
6.7.20 22:44
@samantafox píše:
Jenže to jsou VAŠE děti a tudíž VAŠE zodpovědnost. Škola je výchovné-vzdelavaci instituce a má nějaká pravidla. Není to hlídání pro vaše děti.

Ale jo, souhlasím. Ale ať teda stát srovná pravidla pro všechny. Buď všem dovolenou 8 týdnů, nebo zajistit provoz.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26380
6.7.20 22:44

@Diagnozaotec
Dětem bych prázdniny nebrala. Sama jsem se na ně vždycky hrozně těšila. Ale my nemívali tolik ředitelských volných dní a bývaly pracovní soboty :roll:

Narodila jsem se v době, kdy babičce bylo 40. Ještě 20 let pracovala. Prázdniny se řešily všelijak. Bývaly třeba třítýdenní tábory.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama