Závislost na cukru, jak se jí zbavit?

Anonymní
10.12.20 09:57

Závislost na cukru, jak se jí zbavit?

Ahoj všichni, mám takový problém. Najíždím na hubnoucí proces, ale můj hlavní problém je, že jsem fakt závislák na cukru..

Snažím se ho omezit, ale normálně mám fakt absťák.. Nikdy jsem nekouřila ani nefetovala, ale takhle si myslím, že se absťák projevuje. Jsem nepříjemná, protivná, hledám něco, co bych si mohla dát sladkého a když nikde nic nenajdu, tak aspoň lžíčku nebo kostku cukru najdu vždycky. Poradí někdo, jak vysadit cukr s co nejmenším absťákem? Jde to vůbec? :mrgreen:

Díky všem :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
31613
10.12.20 10:10

Bez absťáku to asi úplně nepůjde. Ale delší, než dva týdny nebývá, spíš méně. Mě chuť na sladké spolehlivě zažene třena burákové máslo bez cukru, nebo ořechy a nebo jiná ořechová másla. Ale musíš si pohlídat, aby tam nebyl cukr. On se ten metabolismus přestaví na trávení tuků a budeš za chvíli v pohodě. Jedu v LC už od léta a fakt spokojenost. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5823
10.12.20 10:11

Doležité je vydržet najet na potraviny s vysokým glykemickým indexem a vyhýbat se těm s nízkým. Nejtěžší je první týden ale je důležitý si to opravdu hlídat a pravidelně jíst. Myslím že ta pravidelnost je na tom to nejtěžší. Já když mám kapku honku tak nemám vůbec hlad a pak právě přijde ten hlad vlčí a chut na rychlé cukry ono se pak stačí i víc najíst dát si větší porci " zdravého jídla" a cukr taky skočí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10113

Není to absťák, chuť na sladké tě přejde ve chvíli, kdy budeš přijímat dostatečné množství energie a jíst vyváženě. Chutě na sladké přepadají ve chvíli, kdy tělo nemá z čeho brát a potřebuje rychle doplnit zásoby

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1825

Nevěřím, že existuje zavislot na cukru. Je to spíš jen ve tvé hlavě ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.12.20 10:24

Já byla závislák na cukru, cukr je droga, je na něm závislost. Musíš přepnout v hlavě, jíž 9 měsíců nejím sacharidy, jen do 50gramů za den ( LC strava) a chuť na sladké není, prostě to přejde a tělo si zvykne. Zpočátku pomůže dostatek bílkovin, to mě zasytilo, čímže se lépe odolávalo tomu sladkému. Jde to, tělo si zvykne rychle, za tři týdny už je návyk. Dneska, když mám chuť na sladké, dám si mléko, to je v podstatě sladké jak cumel. Jak už mi tělo odvyklo klasické sladké chuti tak je sladké vlastně všechno, třeba salátová okurka :mrgreen: ta je slaďounká :mrgreen: musíš vydržet 3 týdny, jíst dostatečné množství jídla, nezačínej s eliminací cukru a zároveň omezováním množství, když budeš dostatečně kvalitně najezená, nebudou tě chytat chutě na dladké. S glykemickým indexem je to přesně obráceně, než je to v prvním příspěvku, potřebuješ potraviny s nízkým glykemickým indexem, aby ti nelítala hladina krevního cukru. Víš co mě se po letech osvědčilo nejvíc? Žádné postupně, prostě z minuty na minutu vysadit a vydržet. Když byla chuť na sladké, najedla jsem se, kvalitní bílkovina, tuk a zelenina, ideálně zelená.

• Citovat
  • Nahlásit
82
10.12.20 10:30
@Tinuvien píše:
Bez absťáku to asi úplně nepůjde. Ale delší, než dva týdny nebývá, spíš méně. Mě chuť na sladké spolehlivě zažene třena burákové máslo bez cukru, nebo ořechy a nebo jiná ořechová másla. Ale musíš si pohlídat, aby tam nebyl cukr. On se ten metabolismus přestaví na trávení tuků a budeš za chvíli v pohodě. Jedu v LC už od léta a fakt spokojenost. :)

Nejsem zakladatelka, ale třeba kdybych zaháněla závislost burakovým máslem, jsem si jistá, že bych brzy získala závislost zase na něm. I ono je návykové. Už jsem to tak jednou měla. Stále hledám nějakou potravinu, čím bych zahnala chuť na sladké a přitom na tom neměla závislost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2246
10.12.20 10:36

Mně pomáhá dát si víc toho co smím, obecně jím méně bílkovin, takže když se hlídám a mám chuť na sladké, dám si velký steak :D Protože ten mohu a miluju. Prostě zaháním tím, čím smím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31613
10.12.20 10:37
@Senses píše:
Nejsem zakladatelka, ale třeba kdybych zaháněla závislost burakovým máslem, jsem si jistá, že bych brzy získala závislost zase na něm. I ono je návykové. Už jsem to tak jednou měla. Stále hledám nějakou potravinu, čím bych zahnala chuť na sladké a přitom na tom neměla závislost.

Závislost si nevytvoříš, když tyhle potraviny budeš střídat. Jednou si dáš ořechové máslo, jindy jen ořechy, jindy tvaroh s kakaem. Hlavně aby to obsahovalo tuky a bílkoviny. Bavím se tu o jedné lžičce, ne o celé sklenici, pokud jde o ta ořechová másla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20580
10.12.20 10:47

Všechno sladke vyhodit a ten abstak vydrzet. Ja to mela taky, jak sem cukr vysadila, tak sem byla nervni, porad sem hledala co bych sezrala :mrgreen: ale stacilo vydrzet par dni a bylo to lepsi. Taky je fajn se pořádně najíst normalniho jidla, at telo nema tolik potřebu dohanet energii cukrem a zamestnat hlavu. Jit ven, neco vyrabet, abys nemyslela na to, ze chces jist.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15
10.12.20 10:57
@Aduš8 píše:
Není to absťák, chuť na sladké tě přejde ve chvíli, kdy budeš přijímat dostatečné množství energie a jíst vyváženě. Chutě na sladké přepadají ve chvíli, kdy tělo nemá z čeho brát a potřebuje rychle doplnit zásoby

S tímto můžu souhlasit. Chodila jsem delší dobu k nutriční a fitness poradkyni. Dala mi stravovací plán a když jsem opravdu poctivě jedla všechno to zdravé a výživné jídlo, tak jsem neměla už na nic dalšího chuť (sladké, slané). Ale chce to ze začátku pevnou vůli, nevynechávat jídlo atd. Pro mě byl problém i menší přísun ovoce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29225
10.12.20 11:02
@Anonymní píše:
Ahoj všichni, mám takový problém. Najíždím na hubnoucí proces, ale můj hlavní problém je, že jsem fakt závislák na cukru..

Snažím se ho omezit, ale normálně mám fakt absťák.. Nikdy jsem nekouřila ani nefetovala, ale takhle si myslím, že se absťák projevuje. Jsem nepříjemná, protivná, hledám něco, co bych si mohla dát sladkého a když nikde nic nenajdu, tak aspoň lžíčku nebo kostku cukru najdu vždycky. Poradí někdo, jak vysadit cukr s co nejmenším absťákem? Jde to vůbec? :mrgreen:

Díky všem :kytka:

Jíst víc bílkovin a celkově nehladovět.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
933
10.12.20 11:10

Vynech vsechem cukr (krom treba lzicky do kafe) a klasicky sladkosti z obchodu a nahrad ovocem. Klidne si za zacatku dej tolik kolik si telo rekne… a pak proste postupne snizuj davky ovoce treba jen na jednu dve mandarinky nebo jedno jabko, jeden banan apod.
Telo si zvykne na prirodni sladky a prestane bazit po klasickym cukru a sladkym. A jestli si pak za odmenu das treba jednu nebo dve kosticky kvalitni, alespon 70% cokolady tak tim lip.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.12.20 11:28

U mě trvalo měsíc se té závislosti zbavit. Když bylo nejhůř, tak jsem si koupila oblíbené sušenky, požvýkala je, ale místo polknutí jsem je vyplivla. Takhle jsem požvýkala celé balení. Pomohlo mi to, navíc jak jsem viděla, že je z toho po tom požvýkání akorát hnusná sladká břečka, tak jsem si říkala - fajn, že není v mém žaludku, ale v misce. Tohle jsem za ten krizový měsíc udělala si 3×. Po měsíci mě chutě na sladké přešly a byla jsem víc jak rok bez sladkostí. Jinak jsem ale nejedla nízkosacharidově, ale úplně normálně. Na mls jsem si dávala 70% hořkou čokoládu.
Neříkám, že požvýkat a vyplivnout je vhodné řešení pro každého - jako aby z toho nevznikl nějaký psychický problém. Ale u sebe jsem se toho nebála. Nešlo mi vůbec o hubnutí (jsem docela hubená), ale šlo mi vyloženě o to, že jsem nechtěla už jíst cukr, prostě jsem se toho chtěla zbavit.
Můžeš si zkusit koupit tu hořkou čokoládu, aspoň 70 nebo 80% a vycucat 1-2 čtverečky. Ono to funguje tak, že to chutě opravdu zažene a dokonce se pak člověk cítí nějakou dobu sytější a nemá chuť na jídlo.

• Citovat
  • Nahlásit
48361
10.12.20 11:43

A co si něco sladkého dopřát, ale zařadit víc sportu? Tak to mám já a v pohodě jsem zhubla. jen to nebylo tak rychlý.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat