Závislost na nákupech a jídle

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
7.3.22 15:10

Zavislost na nakupech a jidle

Bohuzel mam slabou vuli. Vzdy si reknu, že omezím nákupy a nebudu se tak prejidat a chvíli to vydržím a je to tu zas. Každý měsíc se dostanu na účtu do mínusu. Zbytečné nakupy-drogerie, kosmetika, lahůdky atd. Prostě když si něco koupim, dělá mi to moc dobře.

Přes Vanoce jsem přibrala 5 kilo a nejde to dolů. Pár dní vydržím dodržovat kalorie (mam aplikací a vše si eviduju), ale pak stejně začnu hodně jíst. Bagety, chlebíčky, sladké tyčinky…Vždy si doma uvařím, vezmu si do práce svačinu a stejně cestou z práce mám nutkání si něco koupit. Taky s pitím mám problém, jakmile chlastám, hned přibírám a pak několik dní mám vlčí hlad. Neměla bych pít vůbec. Měsíc abstinuju. Ale i tak nehubnu.

Vždy si reknu: budu dodržovat kalorie a nebudu zbytečně utrácet a stejně teď týden před výplatou už mám vyčerpáno 2000 z kontokorentu. Kolikrát jsem něco objednavala na netu, různé blbosti. Prostě když si něco objednám nebo koupím v obchodě, mám takový pocit štěstí. Jsem už závislá na tom jídle a nákupech. Jediné co se mi povedlo tak skoro přestat kouřit, jenže když to s alkoholem prezenu bohužel vždy si zapálim, ale už střízlivá nekouřím vůbec. Předtím každý den krabku.

Vim, že je to závislost, že mozek chce dopamin…ale jak se dá ten dopamin doplnit? Nějak ty moje předsevzetí nefungují. Nevydržím to a v horším případě se opijim, v tom lepším žeru. Jenže ty nákupy to je hrůza. Ani korunu nemám našetřeno. Kdyby nebyly ty zbytečné nákupy, bylo by z čeho šetřit. Dokonce už měsíc chodím do nové práce kde budu vydělávat víc. Jenže se bojim, že budu tím pádem i víc utrácet a nenasetrim nikdy nic.

Jak se toho zbavit? Neprejidat se, nechlastat a kupovat jen to nutné?

Je to furt dokola a nevím jak z toho kolotoče ven  8o

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6906
7.3.22 15:24

A máš i jinou náplň života? Partner… koníčky…?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2310
7.3.22 15:24

Tak dopamin se dá doplňovat sportem. Tím se taky pálí kalorie a většinou ani pak nemáš čas na nějaký trajdani po nákupech. Takže tři mouchy jednou ranou. Co se slabou vůlí, to pomoci neumím, to má někdy každý z nás. S prachama mi ze začátku pomohlo dát si je stranou hned po výplatě, kam jsem na ně nemohla, a pak jsem se naučila. Ale nejde to hnedka, chce to čas a tréning. A i nějaký to selhání je součást procesu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13683
7.3.22 15:26

Odborna pomoc? Pokud je to zavislost tak tim se resi bezne.

Jinak teda ten dopamin hledat jinde - cviceni byva caste doporuceni a jeste by ti to pomohlo i na ty kila.

A ze misto omezujicich diet a pocitani kalorii je lepsi zmenit zivotospravu ti asi rikat nemusim…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.3.22 15:38

Partnera mám. Vztah OK.

• Citovat
  • Nahlásit
64
7.3.22 15:53

Jak to máš s tím pitím? Byla nebo jsi abstinující alkoholička? Pokud piješ delší dobu a snažíš se do budoucna alkohol omezit, mozek si hledá jiné závislosti, třeba viz nakupování, riskantní utrácení, jídlo apod. S jakou závislostí jsi se potýkala nejdřív?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13785
7.3.22 15:59
@Anonymní píše:
Partnera mám. Vztah OK.

Tak určitě, když každou vyplatu propalis do kontokorentu. To je sen každého chlapa. Finančně negramotná partnerka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
44025
7.3.22 16:00
@Anonymní píše:
Bohuzel mam slabou vuli. Vzdy si reknu, že omezím nákupy a nebudu se tak prejidat a chvíli to vydržím a je to tu zas. Každý měsíc se dostanu na účtu do mínusu. Zbytečné nakupy-drogerie, kosmetika, lahůdky atd. Prostě když si něco koupim, dělá mi to moc dobře.

Přes Vanoce jsem přibrala 5 kilo a nejde to dolů. Pár dní vydržím dodržovat kalorie (mam aplikací a vše si eviduju), ale pak stejně začnu hodně jíst. Bagety, chlebíčky, sladké tyčinky…Vždy si doma uvařím, vezmu si do práce svačinu a stejně cestou z práce mám nutkání si něco koupit. Taky s pitím mám problém, jakmile chlastám, hned přibírám a pak několik dní mám vlčí hlad. Neměla bych pít vůbec. Měsíc abstinuju. Ale i tak nehubnu.

Vždy si reknu: budu dodržovat kalorie a nebudu zbytečně utrácet a stejně teď týden před výplatou už mám vyčerpáno 2000 z kontokorentu. Kolikrát jsem něco objednavala na netu, různé blbosti. Prostě když si něco objednám nebo koupím v obchodě, mám takový pocit štěstí. Jsem už závislá na tom jídle a nákupech. Jediné co se mi povedlo tak skoro přestat kouřit, jenže když to s alkoholem prezenu bohužel vždy si zapálim, ale už střízlivá nekouřím vůbec. Předtím každý den krabku.

Vim, že je to závislost, že mozek chce dopamin…ale jak se dá ten dopamin doplnit? Nějak ty moje předsevzetí nefungují. Nevydržím to a v horším případě se opijim, v tom lepším žeru. Jenže ty nákupy to je hrůza. Ani korunu nemám našetřeno. Kdyby nebyly ty zbytečné nákupy, bylo by z čeho šetřit. Dokonce už měsíc chodím do nové práce kde budu vydělávat víc. Jenže se bojim, že budu tím pádem i víc utrácet a nenasetrim nikdy nic.

Je to furt dokola a nevím jak z toho kolotoče ven 8o

Tak neměj kontokorent a peníze převáděj částečnè na spořicí účet, který je termínovaný a nelze z něj tahat peníze zpět. Nechoď do obchodu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
21729
7.3.22 16:05

No začni řešit ty problémy, které zaháníš jídlem a nakupováním. Když se to podaří, nebude třeba jíst a nakupovat tak, že si tím ubližuješ.

Není to ani tak o vůli (a o přidání si dalšího balíku pocitů viny a selhání, že si neumíš poručit), jako o porozumění ptořebám které jsou za tím závislostním chováním schované a jejich řešení a ošetřování ran a konfliků, ze kterých ty neuspokojené potřeby plynou.

Nejjednodušší je to v psychoterapi, no.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.3.22 16:26

Partner má svůj účet. Na nájem a i jídlo mám vždy, ale abych něco ušetřila to ne nebo aspoň nebyla v minusu. Alkohol jsem pila nárazove a poslední dobou jsem zjistila, že nemám stopku. Tak ten alkohol nahrazuji bohužel jídlem a nákupy. :roll:

• Citovat
  • Nahlásit
64
7.3.22 16:40

Alkohol vyhoď úplně. Nahrazuj ho jídlem jako doteď, ale přemýšlej nad tím jídlem, hledej si zdravé recepty a vař. Jak vyřadíš nekvalitní jídlo a do toho se začneš hýbat, nebudeš si to chtít večer kazit alkoholem, jehož flaška má někdy kalorie o množství denního příjmu. Taky jsem milovala vínko a dokázala jsem se do něj slušně opřít, ale štvalo mě, že díky němu nezhubnu i když se budu snažit sebevíc. Zbytečné cukry a tělo si s tím neumí několik dnů poradit.
Nakupuj jednou týdně s promyšleným seznamem a zakaž si ten rituál chození do obchodu. Až půjdeš z práce, dej si radši procházku a obchodu se vyhni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5066
7.3.22 18:50
@Anonymní píše:

Je to furt dokola a nevím jak z toho kolotoče ven 8o

Ahoj, úplně ti rozumím, kromě toho pití alkoholu mám dost podobný problém… Závislost na jídle a na nakupování, u mě hlavně oblečení a trochu kosmetika a hodně dárky ostatním. S tím jídlem, já to měla jako záchvatovité přejídání a jedla jsem hlavně sladké, několik měsíců… Teď před 14ti dny jsem si byla koupit džíny a když jsem zjistila, jakou mám velikost, úplně mi překlaplo v hlavě a těch 14 dní jsem se nepřejedla ani jednou a už ani nemám nutkání se přejídat. Byla jsem objednaná do Anabell, kde řeší poruchy příjmu potravy, ale asi to zruším. Snažím se ovládat už i s tím nakupováním.
Jinak jak píše Ou, tak bych ti asi doporučila taky terapii, protože asi něco zajídáš a zapíjíš.
Jinak je super, že vidíš, že je to problém a chceš to řešit.
Moc ti držím palce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10233
7.3.22 18:56

@Lollitka neuraš se, ale ty musíš být studijní sen každého psychiatra, ty máš úplně všechno ze všeho.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5066
7.3.22 18:59
@mado píše:
@Lollitka neuraš se, ale ty musíš být studijní sen každého psychiatra, ty máš úplně všechno ze všeho.

No mám toho bohužel hodně, no. Já za to nemůžu, během té doby, co se léčím, mi vystřídali psychiatři snad všechny diagnózy kromě mánie, sexuálních deviací, poruch pozornosti, autismu apod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat