Zavření pobočky a já jsem těhotná. Co teď?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
kikina357
Povídálka 11 příspěvků 06.09.19 12:48
Zavření pobočky a já jsem těhotná. Co teď?

Dobrý den, nastala taková situace. Jsem těhotná cca 6týden. Měla jsem v plánu pracovat co nejdýl, ale majitelé se rozhodli zavřít pobočku ke konci prosince. Tudíž dostaneme výpověď, ale ne z naší strany, ale ze strany majitele. Firma, ale fungovat bude dál.
Bohužel ale, nevím, co pro mě bude lepší. Nastoupit na nemocenskou, ještě v době smlouvy? Nebo se přihlásit na PÚ? Jde mi o to, že mě tam vznikají cca 2měsíce leden a únor, kdy budu bez práce před nástupem na mateřskou a určitě už mě nikdo nezaměstná. Ale nerada bych skončila bez příjmu. Doufám, že se to dá pochopit. Popřípadě děkuji za jakoukoli radu! Krásný den. :)

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Bábrdl
Generální žvanilka 24639 příspěvků 06.09.19 12:51
@kikina357 píše:
Dobrý den, nastala taková situace. Jsem těhotná cca 6týden. Měla jsem v plánu pracovat co nejdýl, ale majitelé se rozhodli zavřít pobočku ke konci prosince. Tudíž dostaneme výpověď, ale ne z naší strany, ale ze strany majitele. Firma, ale fungovat bude dál.
Bohužel ale, nevím, co pro mě bude lepší. Nastoupit na nemocenskou, ještě v době smlouvy? Nebo se přihlásit na PÚ? Jde mi o to, že mě tam vznikají cca 2měsíce leden a únor, kdy budu bez práce před nástupem na mateřskou a určitě už mě nikdo nezaměstná. Ale nerada bych skončila bez příjmu. Doufám, že se to dá pochopit. Popřípadě děkuji za jakoukoli radu! Krásný den. :)

Nemůžou tě vyhodit, ani když ruší pobočku. :nevim:

kikina357
Povídálka 11 příspěvků 06.09.19 12:56

To jediné vim, že mě vyhodit můžou. Zde je vyjímka, pokud se zavírá prodejna nebo pobočka, tak můžou vyhodit i těhotnou i na nemocenské.

Janli
Extra třída :D 10174 příspěvků 06.09.19 13:00

Vždyť dostaneš odstupné, tak není důvod si hledat práci. Jen se zaregistruješ na úp, kvůli zdravotnímu pojištění a žít budeš z odstupného. Nemocenská se dává ze zdravotních důvodů a ne proto, že nemáš práci.

kikina357
Povídálka 11 příspěvků 06.09.19 13:04

@Janli odstupné dostanu pouze za jeden mesic a z toho se moc vyžít neda. Proto se ptám na varianty.

Janli
Extra třída :D 10174 příspěvků 06.09.19 13:08

Proč za jeden měsíc? Pokud vím, máš nárok na postatně více. Navíc na nemocenské budeš mít cca 60%, to samý bude mateřská. To bude prašť jako uhoď. Jak vyžiješ z toho? 8o

Bábrdl
Generální žvanilka 24639 příspěvků 06.09.19 13:09
@kikina357 píše:
To jediné vim, že mě vyhodit můžou. Zde je vyjímka, pokud se zavírá prodejna nebo pobočka, tak můžou vyhodit i těhotnou i na nemocenské.

Myslím, že se pleteš.

1. pro organizační změny uvedené v § 52 písm. b); to neplatí v případě těhotné zaměstnankyně, zaměstnankyně, která čerpá mateřskou dovolenou, nebo zaměstnance v době, kdy čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou,
Bábrdl
Generální žvanilka 24639 příspěvků 06.09.19 13:10

@Janli Podle mě se mýlí. Nemůžou ji vyhodit. Dříve to z organizačních důvodů šlo, teď už ne.

Bábrdl
Generální žvanilka 24639 příspěvků 06.09.19 13:13

V zákoníku výslovně stojí, že z organizačních důvodů lze vyhodit i lidi v ochranné lhůtě. ALE NE těhule a lidi na mateřské a rodičovské.

kikina357
Povídálka 11 příspěvků 06.09.19 13:16

@Bábrdl Výjimky ze zákazu výpovědi

Výjimky ze zákazu výpovědi těhotné existují, ale v praxi se příliš často neuplatňují. Jedná se totiž o případ výpovědi z důvodu zrušení zaměstnavatele (jeho části) a z důvodu, pro který zaměstnavatel může okamžitě zrušit pracovní poměr (pokud by byla zaměstnankyně odsouzena k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na delší dobu nebo pokud by zvlášť hrubě porušila své povinnosti).

kikina357
Povídálka 11 příspěvků 06.09.19 13:17

@Janli u firmy jsem krátce. Tudíž, nemůžu z jednoho platu… no to je jedno asi by jste to nepochopila :)

Bábrdl
Generální žvanilka 24639 příspěvků 06.09.19 13:23
@kikina357 píše:
@Bábrdl Výjimky ze zákazu výpovědiVýjimky ze zákazu výpovědi těhotné existují, ale v praxi se příliš často neuplatňují. Jedná se totiž o případ výpovědi z důvodu zrušení zaměstnavatele (jeho části) a z důvodu, pro který zaměstnavatel může okamžitě zrušit pracovní poměr (pokud by byla zaměstnankyně odsouzena k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na delší dobu nebo pokud by zvlášť hrubě porušila své povinnosti).

Ano, to je starý výklad.

Já kopíruju přímo ze zákoníku práce.

Tak znova: § 53

(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je (výčet toho, co to je).

§ 54

Zákaz výpovědi podle § 53 se nevztahuje na výpověď danou zaměstnanci

1. pro organizační změny uvedené v § 52 písm. a) a b); to neplatí v případě organizačních změn uvedených v § 52 písm. b), jestliže se zaměstnavatel přemísťuje v mezích místa (míst) výkonu práce, ve kterých má být práce podle pracovní smlouvy vykonávána,
  1. pro organizační změny uvedené v § 52 písm. b); to neplatí v případě těhotné zaměstnankyně, zaměstnankyně, která čerpá mateřskou dovolenou, nebo zaměstnance v době, kdy čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou..

Jinými slovy, existuje možnost propustit kvůli organizačním důvodům (to je to rušení) lidi v ochranné lhůtě (nemocné, pečující o nemocné, uvolněné pro výkon veřejné funkce), ALE nikoliv těhotné, na rodičáku a na mateřské.

Bábrdl
Generální žvanilka 24639 příspěvků 06.09.19 13:24
@kikina357 píše:
@Janli u firmy jsem krátce. Tudíž, nemůžu z jednoho platu… no to je jedno asi by jste to nepochopila :)

Takhe, vyhodit tě nemůžou.
Ale pokdu ty si myslíš, že můžou, tak tě vyhodí. To by byli sami proti sobě, kdyby to neudělali :nevim:

kikina357
Povídálka 11 příspěvků 06.09.19 13:25

@Bábrdl pro mě asi lepší vyhodit a dostat aspon to jedno odstupné nez být zaměstnaná a stejně se nemít kam vrátit ne? Kdyz tady už žádná prodejna nebude

Bábrdl
Generální žvanilka 24639 příspěvků 06.09.19 13:26
@kikina357 píše:
@Bábrdl pro mě asi lepší vyhodit a dostat aspon to jedno odstupné nez být zaměstnaná a stejně se nemít kam vrátit ne? Kdyz tady už žádná prodejna nebude

To si musíš rozhodnout sama. Držet tě tam nemůžou.
Ale vyhodit tě taky nemůžou.

Je to na tobě.

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama