Zbavení otce rodičovské zodpovědnosti nebo osvojení?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.02.17 09:51
Zbavení otce rodičovské zodpovědnosti nebo osvojení?

Ahoj všichni. Krátce popíšu naší situaci. S otcem dítěte jsme nikdy nebyli manželé, rok po narození dítěte se od nás odstěhoval. Mimosoudně jsme se dohodli, že dítě může vídat kdykoliv bude chtít tak dlouho jak bude chtít, ale že mi bude platit slušné peníze. Dítě chtěl vidět jednou týdně na hodinu nebo dvě a peníze mi platil podle dohody asi půl roku, Pak měl problém s příjmem, takže se jednalo o nižší částku. Pak byl bez příjmů čtvrt roku a protože nemá žádné finanční rezervy, tak čtvrt roku neplatil. Poté čtvrt roku platil nižší částku než na které jsme se domluvili a pak zase 5 měsíců ani korunu, protože byl opět bez příjmů. Už víc jak rok je na něj exekuce, protože nezaplatil co podepsal že zaplatí (se mnou to nemá nic společného). Jeho auto je napsané na bratra, bydlí načerno u své matky a trvalé bydliště má na úřadě. Nepracuje, nemá peníze, neplatí tedy na dítě. O dítě se sám nezajímá, nenavštěvuje ho, na narozeniny nezavolá. Nikdy o ničem nerozhodoval, o dítě se nedokáže postarat, nezná ho, ale má ho rád. Má snaha byla jejich vztah nějak udržet, protože věřím že otec je pro dítě důležitý. Když se dělo něco zásadního tak sama jsem volala otci a vše mu říkala - chtěla jsem aby byl v obraze aby neztratil kontakt, zvala jsem ho k nám aby se zase viděli. Před dítětem jsem o něm neřekla křivého slova, chtěla jsem aby měli hezký vztah. Otce dítěte jsem informovala o tom jak nás svým neplacením dostává do situace že nemáme ani na jídlo - z jeho strany naprostý nezájem situaci jakkoliv řešit.

Našla jsem si přítele který od prvního dne se o dítě stará, finančně zabezpečuje, šatí ho, živí ho, vzdělává ho. Chce si dítě v budoucnu osvojit aby byl oficiálně jeho otcem. Od té doby, co o příteli ví otec dítěte, odmítá se s dítětem vídat, odmítá platit.

Protože vím jak komplikovaná je nyní jeho situace, nechci mu ještě zhoršovat situaci tím, že ho budu žalovat o alimenty. Chci s ním zůstat pokud možno zadobře aby osvojení proběhlo s jeho souhlasem bez problémů. Nelíbí se mi, že má ale práva rodiče a ráda bych aby byl těchto práv zbaven. Mluvila jsem s ním o tom a souhlasí. Vím, že tím nezaniká jeho povinnost platit alimenty ale pro mě by tím tato povinnost zanikla a už bych po něm žádné peníze nechtěla.

Nebyl někdo v podobné situaci? Zbaví soud rodiče práv když s tím souhlasí oba rodiče? Chci aby mělo dítě normální rodinu - příteli říká táto a po svatbě bychom chtěli fungovat jako normální rodina také úředně.

Reakce:

Nowuka2
Ukecaná baba ;) 2328 příspěvků 16.02.17 10:29

Je to možné formou nezrušitelného osvojení, kdy bio podepíše souhlas s vymazáním z RL a místo něj bude ten tvůj novej. Bio zanikne veškerá povinnost k dítěti, včetně alimentů, novému, v případě rozchodu, vznikne.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.02.17 10:33

@Nowuka2 Moc děkuji za reakci. Je možné aby k osvojení došlo i když ještě nejsme manželé?

Kattynka000
Závislačka 3018 příspěvků 16.02.17 10:35
@Anonymní píše:
@Nowuka2 Moc děkuji za reakci. Je možné aby k osvojení došlo i když ještě nejsme manželé?

Švagr má takhle osvojené, syn jeho expritelkyne, nikdy manželé nebyli, kluka už 14 let neviděl, ale dodnes na něj platí.. takže manželé být nemusíte, aspoň dřív se nemuselo.

Bábrdl
Generální žvanilka 21498 příspěvků 16.02.17 10:35
@Anonymní píše:
Ahoj všichni. Krátce popíšu naší situaci. S otcem dítěte jsme nikdy nebyli manželé, rok po narození dítěte se od nás odstěhoval. Mimosoudně jsme se dohodli, že dítě může vídat kdykoliv bude chtít tak dlouho jak bude chtít, ale že mi bude platit slušné peníze. Dítě chtěl vidět jednou týdně na hodinu nebo dvě a peníze mi platil podle dohody asi půl roku, Pak měl problém s příjmem, takže se jednalo o nižší částku. Pak byl bez příjmů čtvrt roku a protože nemá žádné finanční rezervy, tak čtvrt roku neplatil. Poté čtvrt roku platil nižší částku než na které jsme se domluvili a pak zase 5 měsíců ani korunu, protože byl opět bez příjmů. Už víc jak rok je na něj exekuce, protože nezaplatil co podepsal že zaplatí (se mnou to nemá nic společného). Jeho auto je napsané na bratra, bydlí načerno u své matky a trvalé bydliště má na úřadě. Nepracuje, nemá peníze, neplatí tedy na dítě. O dítě se sám nezajímá, nenavštěvuje ho, na narozeniny nezavolá. Nikdy o ničem nerozhodoval, o dítě se nedokáže postarat, nezná ho, ale má ho rád. Má snaha byla jejich vztah nějak udržet, protože věřím že otec je pro dítě důležitý. Když se dělo něco zásadního tak sama jsem volala otci a vše mu říkala - chtěla jsem aby byl v obraze aby neztratil kontakt, zvala jsem ho k nám aby se zase viděli. Před dítětem jsem o něm neřekla křivého slova, chtěla jsem aby měli hezký vztah. Otce dítěte jsem informovala o tom jak nás svým neplacením dostává do situace že nemáme ani na jídlo - z jeho strany naprostý nezájem situaci jakkoliv řešit.

Našla jsem si přítele který od prvního dne se o dítě stará, finančně zabezpečuje, šatí ho, živí ho, vzdělává ho. Chce si dítě v budoucnu osvojit aby byl oficiálně jeho otcem. Od té doby, co o příteli ví otec dítěte, odmítá se s dítětem vídat, odmítá platit.

Protože vím jak komplikovaná je nyní jeho situace, nechci mu ještě zhoršovat situaci tím, že ho budu žalovat o alimenty. Chci s ním zůstat pokud možno zadobře aby osvojení proběhlo s jeho souhlasem bez problémů. Nelíbí se mi, že má ale práva rodiče a ráda bych aby byl těchto práv zbaven. Mluvila jsem s ním o tom a souhlasí. Vím, že tím nezaniká jeho povinnost platit alimenty ale pro mě by tím tato povinnost zanikla a už bych po něm žádné peníze nechtěla.

Nebyl někdo v podobné situaci? Zbaví soud rodiče práv když s tím souhlasí oba rodiče? Chci aby mělo dítě normální rodinu - příteli říká táto a po svatbě bychom chtěli fungovat jako normální rodina také úředně.

To směšuješ dvě věci.

Odebrání rodičovských práv (při kterém skutečně nezaniká povinnost platit alimenty) je opatření, které má ochránit dítě. Typicky při týrání, kdy je dítě umístěno v DD. Nelze jen tak přijít k soudu a říct, že chceš, aby tohle opatření uplatnili na tvém ex.

Nezrušitelné osvojení (lidově adopce) je to, čeho můžeš dosáhnout ty. Tvůj nový požádá o osvojení tvého dítěte, otec řekne, že souhlasí. Pak je na soudu, jestli uzná, že je to v zájmu dítěte. Pak ale zanikají zcela práva i povinnosti bio otce a naopak jich nabývá osvojitel (tvůj nový). Takže pokud se rozejdete, bude mít on nejen povinnost platit alimenty, ale i stejná práva k dítěti (takže si může vysoudit střídavou péči, třeba). Navíc to dítě bude už navždy před zákonem jeho, takže po něm bude třeba dědit.

Lynette
Echt Kelišová 7878 příspěvků 16.02.17 10:44

.

Příspěvek upraven 16.02.17 v 10:46

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.02.17 10:45

@Bábrdl Děkuji za ujasnění. Nevadilo by mi kdyby v případě rozchodu měl můj nový stejná práva k dítěti - je zodpovědný, o dítě se umí dobře postarat, takže bych neměla se střídavou péčí problém.

Nowuka2
Ukecaná baba ;) 2328 příspěvků 16.02.17 10:54
@Anonymní píše:

No to bych kecala jak to je… Ale mrkni sem
http://www.pravnilinka.cz/…-ditete.html

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?

Děti ve třetím roce života své okolí baví rozpustilostí. Rády tančí, zpívají... číst dále >

Video: Vlastnoručně vyrobeným adventním kalendářem zpříjemníte dětem čekání na Ježíška

Děti začínají být natěšené na vánoční dárky, tak jim to netrpělivé čekání... číst dále >

Články z Expres.cz

Cameron Diaz opustila svou kariéru a zmizela ze scény. Co teď dělá a s kým žije?

Když se řekne Cameron Diaz (46), každý si vybaví blonďatou krásku z 90. let,... číst dále >

Zkušený demonstrant a tichá „rebelka“! Poznejte dvojici, která hodila kytky do koše

Občané České republiky si v sobotu 17. listopadu připomínali výročí sametové... číst dále >

Články z Ona Dnes

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až... číst dále >

Když táta zemřel, neměl ani šedesát kilo, vzpomíná dcera Michala Tučného

Táta Michaely Tučné je dodnes ikonou české country music. Báječná ženská,... číst dále >