Zbytečně se stresuji prací (učitelka)

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.01.19 19:49
Zbytečně se stresuji prací (učitelka)

Dobrý den, jste tu některé učitelky? Jsem poměrně začínající učitelka, učím angličtinu a výchovu ke zdraví na druhém stupni zš. Mám svou práci ráda, hrozně mě baví a myslím, že jsem se našla a i metodicky jsem dobrá…

problém je můj stres a tréma, která ani po 4 letech praxe, kterou na škole mám, neustává. Mám stres, v neděli se mi brutálně nechce do práce. Když už tam jsem, je to ok a vždy to nějak dopadne, ale mám jeden traumatický zážitek z praxí, kdy jsem byla „hozena do vody“, učila dlouhodobě (4 měsíce) a jeden žák, jedničkář co se mého předmětu týče, mě začal soustavně dráždit, šikanovat a poštval proti mě celou třídu (mokrá houba na židli, stůl počmáraný křídou, loužička vody u dveří, abych náhodou uklouzla, samozřejmě při hodině házení vlaštovek by bylo nic, to by nebylo tak hrozné - ale oni soustavně tvrdili, že výkladu nerozumí, že to neumím vysvětlit, atd atd - no prostě hnus. Hodná kolegyně v mé třídě ve svém volnu seděla, abych mohla vůbec učit, dotyčný žák pak opustil školu, naštěstí, ale nedovedete si představit, jak ponižující to pro mladou začínající učitelku bylo. Nu ale otrkala jsem se, dnes fakt mám pravidla, vše se snažím řešit domluvou, ve všech třídách mi to funguje, děti už tam nejsou tak zlé, ale letos se objevila jedna třída, kde to vypadá, že to bude podobně - opět to jsou sedmáci, ale gradovalo to už v šestce. Tentorkát jsou to holky. Je to taková ta tichá nenápadná nenávist a přemýšlení, co mi tentokrát provedou. Dělají naschvály a baví je to. Tam, tím, že jsou to holky, ovšem ani nedokážu absolutně odhadnout, kde je to jádro, kdo to je. jedna něco řekne, navrhne, ti hloupější to realizují.. no, abych to zkrátila - zatím je vše relativně ok. Bylo pár opravdu ošklivých malinkých incidentů, z nichž poznám znaky té nebezpečné třídy, kterou jsem dřív zažila. (např. že se při napomenutí tajně pod koutky smějí, pak si něco špitají - je to nepříjemné.)

No a z tohoto důvodu mám pokaždé (ale nejen v téhle třídě) neskutečný strach, jestli „přežiju“. Trému, vědomí, že v kterékoli třídě může kdokoli udělat cokoli. Přesazení není vždy možné, dětí je strašně moc a sedět sám může vždy jen jeden až dva, což problém neřeší.

Kolegyně říkaly, že poznámky téměř nepíší, že jim stačí se zle a přísně podívat a dávají „tresty“…neptala jsem se co to je, ale z minulé zkušenosti vím, že poznámky nemají smysl.

Chtěla jsem jen od vás, učitelek, slyšet trochu podpory, metodicky vím co dělat a zvládla jsem skutečně i nejhorší šikanu s pomocí kolegů, ovšem teď je například dost klid - jenže já žiju prostě přes školní rok v permanentním stresu. V kterékoli třídě se může stát cokoli za problém. Vždycky se jen těším, až budu mít na konci dne po všem.

A chci se zeptat zda tyhle pocity míváte taky a jak proti tomu bojujete. Mě je v neděli vždycky už od rána blbě. :oops: Vím, je to neopodstatněné, 90% dětí mě mají rády, ale niky nevíte. Fakt žiju ve střehu a ve stresu. Ráda bych se do práce těšila, ale to se téměř nikdy neděje. Mám třídy a hodiny, na které se vysloveně těším, letos jsou skvělí osmáci a mám ráda jedny z deváťáků, ale to mi náladu nezlepší.

Je to to poslední, čeho bych se potřebovala zbavit, abych dělala svou práci ráda. Ten stres co s nimi budu dělat, jak to dopadne, jak to uteče, zda budou spolupracovat, zda nebudou zlobit, zda mě neodpálkují argumenty, atd…

jde to dobře, ale kdybych se zbavila té věčné trémy a zbytečných strachů a do práce se víc těšila (protože mě to opravdu baví), tak by to bylo všechno o dost snažší. Když jsem příliš ve stresu, jsem náchylná k nemocem, nachlazením a je to prostě celkově pitomé.. :?

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
hanka.br.
Neúnavná pisatelka 19005 příspěvků 02.01.19 19:58

Ahoj, je mi moc líto, jak se cítíš. Taky jsem učitelka, učím už dlouho, na prvním stupni, což je o dost jiná práce. Na druhém stupni jsem učila rok. Tak si říkám, jestli by ti nebylo líp u těch malých. Vyřádíš se, jsou zlatí a jsou ještě takoví čistí. Bavilo by tě to. Na druhém stupni to musí být peklo, v tom tě chápu. Člověk to musí mít v sobě a v žádném případě se jich nesmí bát a prožívat to, co ty. Věřím, že to děti vycítí. Jak se těch pocitů zbavit, to netuším. Možná věkem. Tak hodně sil do nového roku :kytka: !

Uživatel je online7.straka
Kecalka 365 příspěvků 02.01.19 19:58

Holka, sice nejsem učitelka, ale přesně ty pocity, které popisuješ, jsem v práci zažila taky. Skončila jsem s žaludečním vředem a teprve tehdy jsem s tím švihnula. Jsi mladá, s dobrou angličtinou můžeš jít někam do kanceláře, tak se na cizí smrady vybodni. A netvrď mi, že tě to baví, když jsi z toho na hromadě. :nevim:

Lucy75
Kecalka 429 příspěvků 2 inzeráty 02.01.19 19:59

ježiš
Vy jste fakt učitelka !????????
s takto křehkou psychikou !??
a víte, že skončíte jako ta ze Zvláštní školy před Igorem Hnízdo !??
Hele, HOLKA, VY SE TĚCH DĚTÍ BOJÍTE
NAPROSTO VÁŽNĚ.. BOJÍTE..
s tímhle tam vůbec nemůžete učit..
běžte někam na ves - tam bývají děti (tedy obvykle) hodnější
a nebo do mateřinky
z tohohle příspěvku mám husinu
a takovu paní učku, která si neumí poradit s darebáky a má z nich strach, NECHCI
(ps : mám PdF MU)

Evulina
Neúnavná pisatelka 15805 příspěvků 02.01.19 19:59
@Anonymní píše:
Dobrý den, jste tu některé učitelky? Jsem poměrně začínající učitelka, učím angličtinu a výchovu ke zdraví na druhém stupni zš. Mám svou práci ráda, hrozně mě baví a myslím, že jsem se našla a i metodicky jsem dobrá…

problém je můj stres a tréma, která ani po 4 letech praxe, kterou na škole mám, neustává. Mám stres, v neděli se mi brutálně nechce do práce. Když už tam jsem, je to ok a vždy to nějak dopadne, ale mám jeden traumatický zážitek z praxí, kdy jsem byla „hozena do vody“, učila dlouhodobě (4 měsíce) a jeden žák, jedničkář co se mého předmětu týče, mě začal soustavně dráždit, šikanovat a poštval proti mě celou třídu (mokrá houba na židli, stůl počmáraný křídou, loužička vody u dveří, abych náhodou uklouzla, samozřejmě při hodině házení vlaštovek by bylo nic, to by nebylo tak hrozné - ale oni soustavně tvrdili, že výkladu nerozumí, že to neumím vysvětlit, atd atd - no prostě hnus. Hodná kolegyně v mé třídě ve svém volnu seděla, abych mohla vůbec učit, dotyčný žák pak opustil školu, naštěstí, ale nedovedete si představit, jak ponižující to pro mladou začínající učitelku bylo. Nu ale otrkala jsem se, dnes fakt mám pravidla, vše se snažím řešit domluvou, ve všech třídách mi to funguje, děti už tam nejsou tak zlé, ale letos se objevila jedna třída, kde to vypadá, že to bude podobně - opět to jsou sedmáci, ale gradovalo to už v šestce. Tentorkát jsou to holky. Je to taková ta tichá nenápadná nenávist a přemýšlení, co mi tentokrát provedou. Dělají naschvály a baví je to. Tam, tím, že jsou to holky, ovšem ani nedokážu absolutně odhadnout, kde je to jádro, kdo to je. jedna něco řekne, navrhne, ti hloupější to realizují.. no, abych to zkrátila - zatím je vše relativně ok. Bylo pár opravdu ošklivých malinkých incidentů, z nichž poznám znaky té nebezpečné třídy, kterou jsem dřív zažila. (např. že se při napomenutí tajně pod koutky smějí, pak si něco špitají - je to nepříjemné.)

No a z tohoto důvodu mám pokaždé (ale nejen v téhle třídě) neskutečný strach, jestli „přežiju“. Trému, vědomí, že v kterékoli třídě může kdokoli udělat cokoli. Přesazení není vždy možné, dětí je strašně moc a sedět sám může vždy jen jeden až dva, což problém neřeší.

Kolegyně říkaly, že poznámky téměř nepíší, že jim stačí se zle a přísně podívat a dávají „tresty“…neptala jsem se co to je, ale z minulé zkušenosti vím, že poznámky nemají smysl.

Chtěla jsem jen od vás, učitelek, slyšet trochu podpory, metodicky vím co dělat a zvládla jsem skutečně i nejhorší šikanu s pomocí kolegů, ovšem teď je například dost klid - jenže já žiju prostě přes školní rok v permanentním stresu. V kterékoli třídě se může stát cokoli za problém. Vždycky se jen těším, až budu mít na konci dne po všem.

A chci se zeptat zda tyhle pocity míváte taky a jak proti tomu bojujete. Mě je v neděli vždycky už od rána blbě. :oops: Vím, je to neopodstatněné, 90% dětí mě mají rády, ale niky nevíte. Fakt žiju ve střehu a ve stresu. Ráda bych se do práce těšila, ale to se téměř nikdy neděje. Mám třídy a hodiny, na které se vysloveně těším, letos jsou skvělí osmáci a mám ráda jedny z deváťáků, ale to mi náladu nezlepší.

Je to to poslední, čeho bych se potřebovala zbavit, abych dělala svou práci ráda. Ten stres co s nimi budu dělat, jak to dopadne, jak to uteče, zda budou spolupracovat, zda nebudou zlobit, zda mě neodpálkují argumenty, atd…

jde to dobře, ale kdybych se zbavila té věčné trémy a zbytečných strachů a do práce se víc těšila (protože mě to opravdu baví), tak by to bylo všechno o dost snažší. Když jsem příliš ve stresu, jsem náchylná k nemocem, nachlazením a je to prostě celkově pitomé.. :?

Tak jsem si tak vzpomněla na Igora Hnízdo. Bohužel dneska, v době, kdy se bojí učitel kolikrát žáky i napomenout, nejde jeho metody realizovat, ale na takovéhle týpky, které popisuješ, by to myslím platilo. Jsem asi ze „staré školy“, ale mám pocit, že se svět z těch všech „práv“ za chvíli zblázní, děti si už pomalu mohou dělat cokoli a učitel či rodič jim nesmí bránit. Ptám se, co je lepší pro výchovu slušných mladých lidí? Sama v tom někdy plavu..snažím se jít cestou rozmluvy, domluvy, vysvětlení…ale na takové grázlíky bych Igora poslala 8) :mrgreen:
Pozn.: Nejsem učitelka.

pannda
Kelišová 6731 příspěvků 36 inzerátů 02.01.19 19:59

Když jsi příliš ve stresu, jsi náchylná k nemocem…zatím to jsou virózy, v budoucnu už může jít o vazne onemocneni…asi bych tuhle práci nemohla dělat, v dnešní době učitele upřímně lituji. Přesto ti držím palce

SibyllaTrelawney
Kecalka 238 příspěvků 02.01.19 20:00

Taky učím AJ - druhý a vyšší stupeň na typu školy, kam se zařazují velmi problémové děti. Vytáčet se snaží někdo permanentně. Jde o to, být ledově klidná. Dávám hodně pocítit, pokud hodiny nejedou podle mě - odejmu okamžitě výhody. Nemáme zábavná centra s časopisy, nekoukáme na seriál, jedna třída teď před Vánoci neměla vůbec vánoční hodiny - misto toho jeli dril a štvalo je to, protože ostatní si mezi sebou řeknou… Pokud mám problém s jedním konkrétním člověkem, vytáhnu ho z lavice ven na chodbu a tam hezky z očí do očí se zeptám, o co jde. Většinou už nejsou takoví hrdinové, když jsou s tebou o samotě.

EDIT doplnění - hlavně neměj strach! Občas mi i zafunguje, udělat z největšího hajzlíka svého " pomocníka" - nosí mi kazeťák, slovníky, vyřizuje věci… :hug: Hele, u mě větší tvrdost přichází s věkem, obrníš se, ale jdi tomu vstříc, jo? :hug:

EDIT 2 - Mantra: jsou to JEN děti! :kytka:

Příspěvek upraven 02.01.19 v 20:09

Renca8
Ukecaná baba ;) 1195 příspěvků 02.01.19 20:04

Ahoj, nejsem ucitelka ale mela by sisto vic verit. Taky si myslim, ze zbytecne moc ti na tech detech zalezi aby umeli co se je snazis naucit. A i proto se tolik stresujes. Poslala bych te nekam na ucnak, kde jsou tridy plne samych kluku obrabecu, elektrikaru atd.to bys teprve videla sikanu :-D Jsem holka ale do takove skoly jsem chodila. Jednoduse, v nekterych problemovych tridach to bylo ucitelum jedno. Rikali zakum: hele me je to jedno, delejte si bordel ja si to tady odkecam a dostanu za to zaplaceno i kdyz me poslouchate nebo ne. S jakym prospechem se pak vy budete muset smirit to uz je vase vec. Otocil se k tabuli ani necekal odpoved a pokracoval ve vykladu. Par jedincu se opravdu zamyslelo a ti co byli blby i nadale tak ty se stejne sami vytridili ze skoly pryc.

cverunka
Závislačka 2718 příspěvků 02.01.19 20:09

No, není to jednoduché. Druhý stupeň je někdy prostě peklíčko. Sedmáci jsou „nejhorší“. Probouzí se v nich hormony a neví co se sebou. :D
Nesmíš se jich bát. To je to nejhorší. Musíš vystupovat rázně, být důsledná, ale spravedlivá. Neodpouštět a nepřehlížet prohřešky, vždy trestat. Hlavně jsou to pořád děti a ty jsi dospělá ženská. Klidně bych si skupinku vzala stranou na pokec řekla jim s naprosto chladnou hlavou, že začínají boj, který nemůžou nikdy vyhrát. Někdy člověk musí být zlý.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.01.19 20:17

To vás lituji. Chodila jsem do školy, kde se hojně vyskytovala naše „menšina“. To, co si denně zažívali učitelé, to bych nepřála nikomu. Bylo mi těch učitelů neskutečně líto, jelikož to byli skvělý učitelé na svém místě a semlelo je akorát to, že si neuměli s těma hyenama poradit. Naší třídní učitelku, takovou tichou, milou paní napadla „menšinová“ banda cestou z práce a na učitele angličtiny s lítostí vzpomínám do dnes. Skvělý pán který dokázal parádně vyložit látku, měl přímo praxi ze zahraničí kde dlouhá leta pracoval a ty grázlové ho tak uštvali, že odešel pracovat pro realitku. Pořádek měla akorát učitelka němčiny. Ta je klidně přetáhla dřevěným ukazovátkem na tabuli a nikdo ani nepípnul o jejích hodinách. Ale to si moc učitelů v téhle době nedovolí… Nemáte na žáky žádné pořádné páky a to je průser dnešní doby. ;)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.01.19 20:22

Moc te zdravím a ani nevíš, jak ti rozumím! Mám taky vystudovanou pedagogickou fakultu, ale 1. stupeň s Aj. Učila jsem půl roku, měla jsem Aj i v šesté třídě a byla v podobne situaci, jako ty. Vyloženě jsem tam chodila se stresem. U mě se to vyřešilo tak, ze už při škole jsem moderovala v rádiu a pak pokračovala v jiném rádiu a nakonec jsem dělala i redaktorku a moderátorku v telce. A vis co je zvláštní!? Ze i když jsem dělala živý vstup do hlavních zpráv, nebyl to takový ten hnusny stres, spis adrenalin. Takže nevím, na tvém místě bych zkusila možná ten 1. stupeň nebo úplně něco jiného, co by te bavilo.

Zelnicka
Ukecaná baba ;) 1357 příspěvků 02.01.19 20:25
@Anonymní píše:

jde to dobře, ale kdybych se zbavila té věčné trémy a zbytečných strachů a do práce se víc těšila (protože mě to opravdu baví), tak by to bylo všechno o dost snažší. Když jsem příliš ve stresu, jsem náchylná k nemocem, nachlazením a je to prostě celkově pitomé.. :?

Možná by bylo dobré se pohlednout po nějaké alternativní škole. Tam by se Vám mohlo líbit.. Jiný přístup, jine děti…

cocomoon
Kecalka 259 příspěvků 02.01.19 20:25

Učitele bych nedělal ani za zlaté prase. Já bych ty spratky musel zabít.
Když učitele tak pouze na vejšce. Tam už ty lidi chtěj bejt a učit se. Cokoliv pod maturu níž je jen z donucení a ty děcka podle toho projevujou zájem.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.01.19 20:26

@SibyllaTrelawney děkuju !!!

Uživatel je onlinerůžový achát
Kelišová 5745 příspěvků 02.01.19 20:31

Kdo chce vyhořet- musí zahořet… ať si dělaj haranti co chtěj ne..možna jako for by bylo dobrý chodit školy v neoprénu a s kyblem v ruce pro případné loužičky.

Příspěvek upraven 02.01.19 v 20:34

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Rozhovor: Jak přirozeně otěhotnět nebo připravit tělo na IVF

Na Lenku Malcher se mimo jiné obrací ženy, kterým se nedaří otěhotnět. Věnuje... číst dále >

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

Články z Expres.cz

Trest za autonehodu? Lucie Gelemová vystřídala v rodině Dádu Patrasovou

Herečce Dagmar Patrasové (62) se celý život bortí přímo pod rukama. Nejenže... číst dále >

Reportáž: Izera v televizi nechtěli, divadla ale kvůli němu praskají ve švech

Málokterý český komik se těší takové popularitě jako Zdeněk Izer (52). I... číst dále >

Články z Ona Dnes

Horoskop 2019: Lvice si užijí ctitelů, ženy v Kozorohu vydělají peníze

Rok, na jehož prahu stojíme, slibuje, že bude sice na práci náročnější, ale... číst dále >

Silvestrovské jednohubky a novoroční jídelní tradice

Za dveřmi je oslava nového roku. A co by to bylo za slávu, kdyby nebylo co... číst dále >