Zdravotní a sociální pojištění DPP a podnikání

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.08.19 19:41
Zdravotní a sociální pojištění DPP a podnikání

Prosím o vysvětlení, jak to je. Měla jsem část roku jako hlavní činnost OSVČ. Během roku mi začala i DPP. Se sociálním je mi to snad jasné, v měsících, kdy je DPP nad 3000 Kč platím zálohy OSVČ za vedlejší činnost. Ale - jak je to se zdravotním? Pokud výdělek nepřesáhne min. mzdu, tedy odvod nepřesáhne 1803 Kč, musím zaplatit 2 208 OSVČ - tedy dle info z pojišťovny. Ale v případě, že mi odvod z dohody přesáhne 1803 Kč, nemusím platit zdravotní vůbec, nebo musím doplácet do těch 2208? A jak je to s nemocenským, které si platím jako OSVČ, to v případě vedlejší činnosti platit nemusím? Díky za vysvětlení.

Reakce:
X_Cassiopea
Kecalka 163 příspěvků 14.08.19 20:20

Ahoj, u DPP, tedy dohody o provedení práce zaměstnavatel i zaměstnanec platí odvody až od výše 10 001Kč měsíčně. Pokud tedy máš DPP do této částky, zaměstnavatel neodvádí nic a musíš si zdravotní platit, na tohle pozor. Jestli Tvůj příjem je stálý a přesahuje měsíčně 10 000 a zaměstnavatel za Tebe odvádí, měla bys to pojišťovně nahlásit a domluvit se na výši platby za OSVČ přímo tam. Zdravotní se odvádí jak při DPP nad 10 000 tak i z OSVČ.
Jestli si ty 3000 nepleteš s DPČ.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.08.19 20:36

@X_Cassiopea Pardon, je to DPČ. Takže zdravotní musím platit nejméně těch 2208 každý měsíc? Na pojišťovně mi to právě paní nějak nebyla schopná říct.

Cenarius
Ukecaná baba ;) 1256 příspěvků 14.08.19 21:45

Kdyz mate hlavni cinnost zivnost, tak platite co mate platit. Z DPC jak mate nad 3/tis. Tak zamestnavatel plati soc a zdrav z toho

X_Cassiopea
Kecalka 163 příspěvků 15.08.19 00:21

Tak pokud Vám nic neřekli a pojištění se stejně musí zaplatit z obou příjmů, doporučuju doplácet vše pod hranici 2208 nezaplacené z DPČ (tedy odvod zdravotního pojištění zaplacený zaměstnancem - uvádí se na výplatní pásce) za které zaměstnavatel odvádí automaticky. Potom při ročním hlášení uvézt výši úhrad jak z OSVČ, tak i z DPČ. Oni to potom případně dopočítají a neměli by v tomto případě účtovat penále.
Co se týče nemocenského pojištění, pokud je OSVČ na sociálce hlášeno jako vedlejší, bude při nemoci prvních 14 dní hradit zaměstnavatel 60ti% průměrného výdělku, od 15. dne pak sociálka, tam si ale nejsem jistá, zda budou brát v potaz i nemocenské pojištění z OSVČ, nebo budou vyplácet jen z jednoho příjmu. Tam by bylo dobré si zavolat přímo na sociálku k určení, zda se v takovém případě vyplatí si nemocenské pojištění z OSVČ hradit.
Z praxe vím, že se nemocenská vyplácí z hlavního příjmu. Přeju hodně štěstí

Váš příspěvek
Reklama