Zdravotní nezávadnost amalgám vs. bílá plomba

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
hanula23
Kecalka 444 příspěvků 16.01.19 10:07
zdravotní nezávadnost amalgám vs.bílá plomba

Ahoj, řeším dilema zda si nechat dát amalgámovou plombu nebo bílou.

Jedná se o stoličku a již několik amalgámových plomb mám, tak estetiku neřeším, jde mi pouze o zdravotní nezávadnost.

Zuby si čistím dobře, nemám problémy s hygienou - zmíněné plomby mám z období puberty, kdy jsem na to kašlala a zkazili se. Teď mám jedem malý kaz po cca 15 letech což podle mě není tak hrozné…
Kdysi jsem četla článek o škodlivosti amalgámu, tenkrát na mě docela " zapůsobil", řekla jsem si, že ty co už v puse mám, vzhledem k tomu, že jsou výborně udělané nechám být, ale další v případě nutnosti si nechám dát bílé…
Zubař mi i s přihlédnutím k tomu, že mě v zubařském křesle chytá mírná panika, doporučuje tem amalgám. Prý ať té škodlivosti tak nevěřím, že i ty bílé jsou pěkné " jedůvky"… tak nevím :nevim:

Reakce:
stinga
Kelišová 5080 příspěvků 3 inzeráty 16.01.19 10:09

@hanula23 no při nandávání amalgámu jsi na zubařském křesle podstatně kratší dobu a navíc ušetříš

lucenka
Vesmírná mluvilka 34125 příspěvků 16.01.19 10:13

už nikdy bych si nenechala dát amalgám. Musí se u něj vyvrtat větší část zubu, navíc plně nepřilne k zubu, takže se ti pod ním může tvořit nový kaz. A jako třešíňka na dortu je to, že nepůsobí zrovna příznivě na zub a ten pak může praskat (moje aktuální zkušenost, kdy mi zub praskl).
A ano u bílé plomby trvá dýl její aplikace. Ale to není nic nepříjemného.

Ennny
Závislačka 2557 příspěvků 16.01.19 10:13

hlavně amalgam má svou vlastní desinfekční vlastnost a ještě usetris a na stoličce to stejně nejde vidět a ještě je to rychlejší.

Elephantka
Ukecaná baba ;) 1132 příspěvků 16.01.19 10:36

Precti si tohle: http://www.zuby.cz/…o-sveta.html a podle toho se zarid.

Aduš8
Závislačka 3381 příspěvků 16.01.19 10:45

Já mám všechny plomby(4) amalgánové už dvacet let. Můj manžel byl s jedním zubem loni třikrát, dostal bílou plombu, třikrát mu plomba vypadla a zubařka mu řekla, že další už mu pojišťovna neproplatí(bydlíme v De a tady základní bílé plomby proplácí) a má si nechat udělat korunku za 400€. Můj zubař mi nabízel vyměnit amalgán za bílé, nejdu do toho, dokud drží. Spoustě lidí, co jsme se bavili, bílé plomby vypadávají. :nevim:

Ennny
Závislačka 2557 příspěvků 16.01.19 10:51

@Aduš8 přesně protože ty bílé plomby nemají ty vlastnost jako amalgam a to že v zubu se mirne zvětší jejich objem a lépe se uchytí

cverunka
Závislačka 2765 příspěvků 16.01.19 10:56

Těžko říct, co zubař, to jiný názor. Moje stará zubařka nedala na amalgam dopustit, prý je nejtrvácnější a má desinfekční účinek. Nová zas jede jen v bílých plombách, prý jsou pružnější a nehrozí prasknutí zubu. :nevim: Závadnost raději nezkoumám. :mrgreen:

dickys
Zasloužilá kecalka 952 příspěvků 16.01.19 12:05

Jestli ti lékař doporučuje amalgám, tak je to z toho důvodu, že kompozitní výplň neumí dobře zhotovit. V tom případě je určitě lepší jít do amalgámu. Nicméně já bych si amalgám už do zubu dát nenechala, chce to ale nejspíš mladšího lékaře, který ovládá adhesivní stomatologii :) Jsem zubařka.

hanula23
Kecalka 444 příspěvků 16.01.19 13:24

@dickys děkuji. Mohu se zeptat z jakého důvodu by jste do amalgámu již nešla? Máte názor na tu zdravotní nezávadnost?

dickys
Zasloužilá kecalka 952 příspěvků 16.01.19 17:06

@hanula23
Ze zdravotní nezávadnosti strach mít nemusíte, rtuť se z amalgámu uvolňuje pouze při odvrtávání, což není u pacienta tak často, horší to máme my, zubaři a taky žijeme :D a potom při spalování v krematoriích, což je celkem ekologický problém a hlavně kvůli tomu se v různých zemích amalgám zakazuje. Ale já bych si ho nedala hlavně z důvodu, že nemá vazbu na zub, musí se vyvrtat větší kavita, aby v zubu držel, časem se rozpíná a velmi často vídám odlomené hrbolky na zubech s amalgámem, nebo alespoň napraskliny. Kompozitní výplň se k zubu „přilepí“ a když je správně zhotovena, tak je bezpečnější.

hanula23
Kecalka 444 příspěvků 18.01.19 13:04

@dickys děkuji za odpověď

evulinda79
Povídálka 36 příspěvků 26.01.19 14:03

Humbuk kolem amalgámu je hlavně jenom kvůli životnímu prostředí a obrovský podíl má politika a lobování firem, které bílé výplně vyrábějí, jsou v tom neskutečný prachy, škodlivost amalgámu na zdraví člověka nikdo nikdy neprokázal a to už se používá přes 200 let, na světě je milion škodlivějších věcí, ktré používáme denodenně a vůbec je neřešíme, ohledně amalgámu se není vůbec čeho bát a i v dnešní době má v určitých situacích naprosto nezastupitelné mís­to

Váš příspěvek

Poslední články

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Opepřete Valentýn lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se... číst dále >

Články z Expres.cz

Láska jako byznys? Zlata Adamovská s Petrem Štěpánkem na vztahu pořádně vydělávají

Oba jsou skvělými herci, kteří jsou zárukou kvality a sledovanosti. Manželé... číst dále >

Pravý důvod rozchodu Elišky Bučkové s Jakubem Vágnerem? Expresu řekla, jak to bylo

Dlouho se spekulovalo o tom, co bylo příčinou náhlého rozchodu modelky Elišky... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pohádky jsou švindl, říká psychiatr Radkin Honzák

Pohádky a Vánoce k sobě patří jako kapr a šupiny. Radkin Honzák však říká, že... číst dále >

Sedm tipů, jak vyřešit manželské neshody

Pokud spolu lidé umějí komunikovat, nemusí rozpory končit házením talířů nebo... číst dále >